Păreri Dalkomhan insaeng

(2005)

O viață dulce amară

lili22 pe 20 Iunie 2019 11:37
Foarte bine realizat, un actor extraordinar in rolul principal, merita vazut.
El_KaPpa pe 07 Septembrie 2020 21:24
6,6/10
"You can do a hundred things right, but it takes only one mistake to destroy everything."

Replica asta defineste cel mai bine intriga filmului, unul extrem de simplu atat ca scenariu pe ideea de cauza-efect, greseli-consecinte, cat si ca realizare, mai mult indreptat spre actiune si violenta si mai putin spre suspans si emotie. Pur si simplu n-am simtit intensitatea si nebunia din "I Saw the Devil" si nici atmosfera din a "A Tale of Two Sisters", filme mult mai bune ale lui Jee-woon Kim din punctul meu de vedere. Incearca la inceput si la final sa dea o tenta usor filosofica si emotionanta, dar nu mi s-a parut sustinuta de restul desfasurarii.

margott pe 16 Iunie 2012 19:43
Un film care exceleaza in actiune in anumite momente, iar in altele e static, monoton. Din cate am inteles a fost prezentat la Cannes in 2005 in afara competitiei si a avut succes de critica, lucru care se observa si din nota de pe imdb. Foarte bun actorul Lee Byung-hun in rolul criminalului al carui invelis de gheata e strapuns de sentimentele pentru fata pe care e nevoit sa o supravegheze.
aayana pe 02 Noiembrie 2010 23:56
7.50
Prea mult sange pentru atata mandrie. O lupta intre orgolii si o fata cu chip de inger la mijloc.