Păreri Cucoana Chirița

(1986)

Cucoana Chirița

cezarika21 pe 06 Iulie 2013 18:57
Teatru în aer liber
Un film care pleacă de la comedia de moravuri a lui Vasile Alecsandri, dar exagerează cu stihurile care satirizează limbajul franţuzit al boierilor moldoveni. Actorii interpretează bine, costumele şi decorurile sunt de calitate, dar filmul arată mai mult a piesă de teatru decât a producţie cinematografică. Transpunerea farsei şi vodevilului în film este o acţiune complicată care necesită un talent deosebit, de aceea puţine adaptări cinematografice ale stilurilor dramatice sus-menţionate sunt realmente de valoare. Spre exemplu, o farsă de calitate este "Oscar" (1967), cu Louis de Funès în rolul principal.
mihaiboghiu pe 22 august 2015 13:23
le stii Cezarika, le stii! Bravo!
Iulidesprefilme pe 10 Noiembrie 2012 13:18
Un personaj celebru al literaturii noastre cum este Chiriţa nu trebuia ignorat în filmul românesc. Foarte bine că Mircea Drăgan şi echipa sa de actori, în frunte cu exploziva şi minunata Draga Olteanu, au dat viaţă pe ecran eroilor lui Vasile Alecsandri.
MatzaMica pe 28 Octombrie 2010 18:28
foarte foarte frumos
recomand si "o scrisoare pierduta"

balta67verde pe 25 Octombrie 2016 17:53
O comedie foarte reusita, chiar daca e putin teatrala. Actori de exceptie. E o comedie colorata ... sa asta nu doar din cauza costumelor
blackpussycat pe 21 Octombrie 2013 13:04
merita
cred ca merita vazut o sa ma duc chiar sapt asta sa il vad :D