Păreri Cruel Intentions

(1999)

Tentația seducției

Scarlett14 pe 28 Iulie 2009 10:27
Primul film e cel mai bun si nu erau necesare continuari esuate.
Prestatia lui Ryan e geniala, evolutia personajului sau de la un pusti afemeiat si fara principii la un barbat capabil de sacrificiu este foarte bine conturata.
Merita vazut si revazut de mii de ori.

johny_one pe 23 iulie 2011 14:31
you right:) am vazut si eu 2 si 3 chiar penibile
Scarlett14 pe 24 iulie 2011 21:05
True ;)
adana pe 22 Noiembrie 2009 13:30
Liaisons dangereuses(Legaturi primejdioase)
Filmul este o varianta moderna a ,,Legaturi primejdioase" a lui Choderlos de Laclos, o capodopera a literaturii universale.A mai fost facut un film dupa acelasi roman, numit intocmai ca romanul,cu Michelle Pheifer in rolul marchizei Merteuil(Kathryn)
In 1782 la aparitia cartii, s-a iscat un imens scandal,romanul fiind considerat unul imoral,pervers, o ,,biblie a depravarii", acesta denuntand de fapt putreziciunea moravurilor nobilimii franceze in preajma Revolutiei de la 1789.,o societate cu simturile uzate,incapabila de sentimente sincere,dezumanizata prin insasi inutilitatea ei,care isi imparte timpurl intre baluri(petreceri),spectacole(cluburi,cafenele in Dorobanti..) si aventuri (cuplari sau cum s-or mai fi numind acum).
Vedeti deci de ce este filmul atat de actual si de ce place atat de mult tinerilor,care recunosc poponeti sau monici in personajele cu.....intentii… citeşte

above_beyond pe 4 august 2010 15:36
multumit oricum adana. eu stiam de carte si mai ales de filmul din '88 cu Michelle Pfeiffer, Joh Malkovich si Keanu Reeves. Referitor la lumea care ai descris o din romanul lui Laclos ea se intesifica tot mai mult in zilele noastre. Totusi felul cum lucrurile i-au o directie totala diferita in filmul Cruel Intentions este surprinzatoare, Sebastian care isi impune sa o seduca pe pe Annette si apoi s-o lase balta aceasta se indragosteste de sulfetul ei pur, inocent. De ce Sebastian s-a schimbat fata de Anette? Mai exista ceva bun in el?!
Vlad_Manicescu pe 28 februarie 2012 01:05
@above_beyond: imi place epatezi dar inca nu stii sa scrii corect.
Mikala pe 05 Iunie 2009 14:10
Unul din filmele mele favorite. Ryan Phelippe e un actor foarte bun si Reese e o actrita buna . Imi place melodia exact de la sfarsitul filmului. Cel care l`au vazut stiu despre ce vorbesc .
Awp3Lory pe 31 august 2010 23:31
wow ai inteles filmu`?:)) bv tie=))
andylarchin pe 1 septembrie 2010 13:42
dava vreti un film adevarat ASTA ESTE POTRIVIT ;) .l'am vazut mai de mult ..iar acum il iau sa'l vad din nou ..filmu a fost super misto..chiar daca a avut un final dramatik :(!
black_kitty pe 05 Februarie 2012 23:05
iubirea poate schimba omul ... sau macar in filme :D
Vorador pe 21 Martie 2011 23:33
In primele 45 minute filmul nu-ti da impresia ca ar fi unul bun,dar cu timpul devine interesant,iar ultimele 10 minute sunt neprevazute si repara toate momentele care nu mi-au placut.Nota 10 pentru soundtrack-ul de la inceput ''Placebo-every you every me'' si cel de final ''The Verve-Bitter Sweet Symphony''.
robertsandu pe 08 Mai 2012 15:19
Bunicel și atât
Nu multe sunt rolurile care îi vin ca o mănușă lui Ryan Phillipe, însă cel din Cruel Intentions este clar unul dintre ele. Ambii actori principali au fost de fapt în ton cu atmosfera filmului. Mi-a placut si Sarah Michelle Gellar, deși nu sunt tocmai un fan.

Filmul pune accent pe seductie și pe puterea seducției. Nu este chiar rău, dar nici nu pot spune că m-a dat pe spate. Povestea se poate rezuma lejer în doar câteva fraze. Niște puști de bani gata se implică în mai multe triunghiuri amoroase. La final, unuia dintre ei îi vine mintea la cap, numai că, povestea standard în astfel de cazuri, este deja prea târziu.

Cruel Intention mizează pe un soi de sexualitate perversă - pusă destul de bine în valoare prin dialogul vulgar dintre personajele principale și mai puțin prin nuditate. Merită apreciat, dar nu cu osanale. Nota 6.

Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:38
Eu unu ador acest film ! Mi-a placut foarte mult !
ramonikramo pe 05 August 2009 21:34
super
filmul e deosebit, insa coloana sonora mi se pare desavarsita
am vazut si versiunea cu colin firth insa mi se pare lipsit de sarm si sexualitate personajul sebastian valmont, lucruri de care in acest film debordeaza

Madalin pe 13 Iulie 2008 01:58
Unul dintre cele mai bune filme care le-am vazut.
Merita vizionat.
Ceea ce nu mi-a placut la el a fost finalul trist...chiar nu ma asteptam la asa ceva.

andrea pe 23 August 2006 02:20
Mi s-a parut un film foarte bun..
Imi pare rau ca abia acum am reusit sa-l vad dupa atata timp de la aparitia lui adica dupa 7 ani..si la varsta de 23 de ani..
poate invatam ceva daca il vedeam mai devreme..
F. interesante turnuri de situatie.. si destine care i-au invins.
Actorii mi s-a parut ca au pus bine in valoare expunrea sentimentelor si a manifestarii lor..
Un film bun..intradevar.

Red Bloody pe 10 Septembrie 2007 13:03
Suppppperrrrrrrrb filmul...merita ...finalul intr-adevar neasteptat dar mi-a placut ...filmul meu preferat..exact cum am dorit eu sa apara vreunul vreodata...final trist
hobae oana-leontina pe 27 Aprilie 2007 18:43
filmu asta a fost super adevarat.najpa continuarile.film k asta n-am mai vazut si nc nu cred k o sa mai vad!good for all of you!si sarah m.gellar a fost the best
ancutzyka pe 17 Iulie 2007 18:44
nu am cuvinte...knd am scris ecest msj debea terminesem de vizionat filmu .... nu pt prime oare....nu ai cuv pt acest film....este ffffff mortal///de asemenea dupa parerea mea dak un film nu era pers potrivite degeaba.....cred k nu ii lua nimeni locu mai bn lui Sebastian decat Ryan Phillippe.....este sooper tare tipu..poopycy multyyyy,,,:)
dana_xyxy03 pe 14 ianuarie 2013 12:12
Unde e limba romana? Nu am inteles nimic din acest mesaj.
dan_filip pe 9 septembrie 2018 22:30
:))))
matew10 pe 02 Mai 2011 11:38
Seductia are aici doua valente: iubire si indreptare. Fiecare om care e hotarat sa seduca va prelua un defect sau o calitate de la obiectul sau( persoana sedusa). Indreptare prin seductie e un drum fara intoarcere care are destinatia iubirii insasi. A diviza un barbat si o femeie de o a treia persoana prin orice mijloc e inutil daca cele doua se iubesc. A dori sa iubesti e ambitie, impulsivitate, iar orice piedica nu are sanse de izbanda daca obiectul sentimentelor tale e pe acceasi unda cu tine. Seducerea unei persoane falsa, vicleana este imposibila si irationala chiar daca aceasta e mai excitanta ca alta. Sufletul uman tanjeste in genere dupa persoane nefalse, autentice si fara sa vrea e manat spre a iubii la disperare. Sufletul recunoaste mai repede compatibilitatea atunci cand celalat are un caracter asemanator, este”refelxia” sa. Corpul vede doar placeri temporare, el nu este… citeşte
livia-raluca pe 04 Septembrie 2006 12:15
Un film super, dupa parerea mea! Triunghiul format din Ryan Phllipe, Reese Witherspoon si Sarah Michelle Gellar e nemaipomenit in joc. L-as vedea si de o mie de ori si cred ca nu m-as satura de el! Un film de nota 10 si atipic (la final ma refer)!
MNarcis pe 31 Ianuarie 2013 15:07
Exclusiv pt copii!
Filmul este slab pe toate planurile posibile, in opinia mea merge vizionat doar de catre pre-adolescenti si maxim adolescenti!
Andrei.Ciprian pe 14 Ianuarie 2013 15:52
Valmont
Pentru mine acest film copiaza ideea din filmul Legaturi Periculoase(Dangerouss Liaisons).Cruel Intentions este mai slab si esueaza sa impresioneze,dar totusi cred ca merita o vizionare.Eu unu nu am avut asteptari foarte mari si am fost destul de multumit desi se putea mult mai bine.Merita vazut odata!
sorinreddog pe 30 Iulie 2010 17:57
Cam enervant filmul in prima parte,in special prestatia actorilor,dar in a doua jumatate isi revine,si nu te vei mai dezlipii de el pana la final...
corigeb pe 16 august 2010 12:05
mie mi s-a parut cam tot filmul enervant, iar actorii joaca la fel de prost atat in prima jumatate cat si in a doua..
sorinreddog pe 17 august 2010 01:02
Oricum eram foarte aproape sa renunt,am continuat sa-l vizionez doar pentru formatul HD
Mosy pe 09 August 2009 22:46
super super super!!! Mi-a placut f mult. Iti capteaza atentia
Neagu Maria pe 05 Septembrie 2007 21:01
cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata
Horatiucrisan pe 16 Mai 2021 23:13
Un film pentru adolescenți cu o intriga spectaculoasă insa cu lipsuri la capitolul realism.
Cupidon_28 pe 27 Septembrie 2019 03:33
Da merita vazut un film de calibru, dragoste , intrigi, suspans ..
ioanaa_ioana pe 28 Iulie 2018 23:34
O poveste foarte frumoasa. Desi indragostitii sunt adolescenti si nu prea este genul meu de film, m-au captivat prin inocenta . Nu este o capodopera, dar linistea pe care o inspira face bine.
mtraianc pe 18 Februarie 2015 20:39
plictisitor 80% ,, restul de 20% treaca ,mearga ....................................................
Iulidesprefilme pe 27 Decembrie 2012 13:35
Excelent film...de văzut neapărat...mie mi-a plăcut mult...
Madyss pe 02 Martie 2012 05:36
Un film foarte frumos si captivant,cu un scenariu interesant si totodata original. Ryan Phillipe e minunat in film:) O poveste de dragoste...un final emotionant,filmul are o morala... Il recomand:)
CmrsCristina pe 04 Decembrie 2011 14:58
Mi-a placut mult prima parte, dar urmatoarele doua de-a dreptul jalnice, mi-am pierdut timp pretios din viata cu ele
raznaxd pe 09 Octombrie 2011 19:29
L-am vazut de multe ori filmul asta, mi se pare genial!
wird_ana1995 pe 05 Octombrie 2010 18:03
Filmul acesta chiar e o capodopera . Filmul meu preferat. L-as vedea oricand.NU ma satur de el niciodata. AM ajuns la concluzia ca filmele din ani '90 sunt mult mult mai tari decat cele de acum. Va spun sincer ca in mare parte filmele de anul acesta m-au dezgustat. Acesta, dupa parerea mea ,este un film care merita cel putin 2 premii Oscar. De coloana sonora ce sa mai vorbim . Atat cea instrumentala cat si coloana sonora propriu zisa au fost desavarsite. Asta arata ca pe vremea aceea era muzica adevarata , si acum mai putin.
Madruga pe 13 Martie 2010 03:42
Finalul transforma filmul in capodopera
Chiar am fost surprins de acest film , nu ma asteptam sa fiu atat de captat de vraja :D Finalul ,alaturi de coloana sonora , formeaza un ending destul de memorabil
bulinuttza pe 27 Februarie 2010 13:01
Desi initial mi s-a parut un film de duzina, dupa ce l-am vazut chiar am ramas surprinsa. Un film cu totul deosebit, interesant si palpitant iar sfarsitul face diferenta.
veronica210 pe 24 Februarie 2010 17:21
dintre toate 3..asta mi-a placut cel mai mult :) scena unde au facut dragoste banuiesc ca la toata lumea i-a placut :)) ....si din coloana sonora .."This love" craig armstrong ... PFffff... ce tare a fost :X:X
Exotic pe 29 Decembrie 2009 14:43
Cruel Intentions
un film minunat,toti 3 au jucat perfect,nu toate finalurile filmelor trebuie sa aiba happy end,Sebastian s-a aruncat in fata masinii pt k o iubea si ar fi preferat sa moara el dar ea sa fie bn.
Kathryn o pers parsiva si fara sentimente,ar fi facut orice ca sa-si atinga scopul,multi ar spune ca ar fi meritat sa ajunga mai rau,dar faptul ca a fost invinsa si a ramas singura este un sfarsit dur pt ea.
Annette o fata educata,cu un suflet bun si pur,vrea ca viata ei sa se desfasoare pe anumite principii,dar soarta o face sa se indragosteasca cand se asteapta mai putin,Sebastian va ramane tot timpul langa ea,el a facut-o sa fie fericita si sa faca ce simte cu adevarat....

flutushor pe 14 Decembrie 2009 22:51
Mie personal mi`a placut ft mult. Ryan Phillippe isi joaca foarte bine rolul, la fel ca si Sarah Michelle Gellar si Resse Sacrificiul pe care il face Ryan pt Reese e practic cel suprem.

Merita vazut. l`am vizionat deja de cateva ori si inca nu m`am plictisit. personajele reusesc sa transmita emotia trairilor..parca e real :)

Alexandra pe 12 Mai 2006 00:37
L-am vazut de vreo 4 ori si inca nu m-am plictisit de el.Cred ca o sa ajung sa-i stiu replicile pe derost si tot o sa-l ador.Pacat de continuari...au fost niste prostii...Ryan Phillippe e...ma rezum doar la un oftat...Super tare filul!!!
nadia pe 10 Februarie 2006 13:45
Foarte fain,cred ca l-am vazut de vre-o 10 ori,insa cele lalte doua parti sint sub asteptarea mea,sint doar asa facute ca sa nu zici ca nu a fost 2 si trei
qwerty pe 09 Februarie 2006 18:10
Nota 8.5/10 pentru film mi-a placut mult.
Continuarile in schimb au fost un dezastru cu un plus de ridicol pentru partea treia.Ambele si-au batut joc de film.Daca Sebastian a murit in prima parte cum draku a inviat in celelalte parti.

Florin pe 09 Februarie 2006 15:38
am dori tare mult ca acest film sa apara si pe DVD la noi. va rugam mult de tot !!!
andreea pe 05 Octombrie 2005 00:04
este super misto filmul,imi place la nebunie de actorul Ryan Philippe ,dar pacat ca a murit ptr.ca nu merita o asa soarta:((
corinutza pe 19 Septembrie 2005 21:21
Un film grozav. Ideea este foarte interesanta si cat se poate de reala.Abia astept sa vad celalalte 2 parti, sper sa se ridice la nivelul primului film.
anemona pe 25 August 2005 19:05
e super filmu merita vazut si coloana sonora e super potrivita pt film .Nota 20 de la mine.....iar de ryan phillippe nici nu mai zic:)))
Florin pe 10 Mai 2005 10:51
Cel mai bun !!!
ScUmPiK pe 30 Noiembrie 2004 00:53
Dupa parerea mea,acest film este super tare,actorii sunt buni,pe actorul principoal il iubesc enorm,actiunea e mishto shi finalu' e cam trist...da' e belea!
E filmul meu preferat dupa "sweet november"

Ingerasu' pe 03 Octombrie 2004 15:05
It's not just another teen movie, it's a great teen movie!!!!!!!!!
Alexx pe 02 Octombrie 2004 13:58
Si totusi Sebastian a castigat pariul. Pacat ca a picat ca prostu' prea repede
downeyana pe 04 Septembrie 2004 17:58
mie mi-a placut soundtrack-ul ...in rest just another teen movie
vestemean radu pe 25 Iulie 2004 20:06
cel mai tare film. IL ADOOOR PUR SI SIMPLU.
anonim pe 15 Mai 2004 17:27
marfa!!! merita toti banii !!!
Matrix pe 03 Septembrie 2003 09:16
Un film tamp, fara morala, dar modern.
In afara de fetele frumoase nu vad ce-ar putea sa placa la acest film. Finalul cretin ?

corigeb pe 16 august 2010 12:07
macar de ar fi fost fete frumoase :-j
anonim pe 10 Martie 2003 17:31
In sfarsit un film MODERN bun, lucru la care nu ma asteptam. Daca i s-ar putea oferi nota 20 -un film cam trist, o mica admosfera sumbra. Cel putin asta am simtit, dar acea dulce sumbritate. Ce inseamna sa te lasi condus de cineva fara sa gandesti, unde te poate duce pasiunea asta. Te tenteaza tot ce nu po-ti avea, si bine ca nu po-ti avea uneori...

Sarah Michelle Gellar un personaj exceptional, merita mii de laude;
Cel mai frumos cuplu de tineri- Ryan Phillippe si Reese Witherspoon - cum te poate schimba si dragostea cu puritatea ei, desigur, in bine.
FELICITARI si cat mai multe calificative. Filmul meu de suflet.