Păreri Crimson Peak

(2015)

AdriAdrianna98 pe 16 Decembrie 2015 15:02
Am vazut ieri filmul la cinema. Dupa parerea mea e un film care ori o sa va placa, ori o sa-l urati. Mie totusi mi s-a parut bunicel, are unele scene horror bazate pe sunet in general si 2-3 jumpscareruri. Povestea e destul de bine conturata, intrece obisnuitele povesti ale filmelor de groaza si vine cu ceva nou. Ce nu mi-a placut a fost faptul ca desi ei incercau sa proiecteze intamplarile undeva in trecut, mie nu mi-a dat nicio climpa impresia de epoca, se vedea destul de clar ca este prezent care se incearca a fi trecut. Actorii au fost asa si asa, nici straluciti dar nici penibili.
In concluzie, din partea mea puteti sa mergeti sa-l vedeti, dar va avertizez de acum sa nu aveti prea multe asteptari. E un film oarecum mediocru din punct de vedere horror, dar pe mine povestea m-a captivat si m-a facut sa nu simt cele 2 ore.
Cam un 6,5-7 merita.
Vizionare placuta!

dumy_dum pe 7 noiembrie 2015 23:27
cn imi zice si mie cum sau p ce site il pot vedea k ma chinui de o luna sa tot ma uit la el dar imi da numai trailer/..... ajutor va rog
makomomo pe 31 ianuarie 2016 01:47
dumy_dum, asteapta si tu vreo 3-4ani ca o sa-l dea proteveu si atunci il vezi complet nu doar traileru' :)
ryco0984 pe 17 Octombrie 2015 23:27
Atentie !!! Nu este HORROR !!!
Acest film pare din trailer horror, insa nu-si bazeaza actiunea pe partea de groaza, ci pe partea de mister si de romantism cu putina drama. Nu va duceti la film sperand ca o sa vedeti ceva horror, pentru ca partea de groaza este o latura secundara prin care se vrea o dezlegare a misterului din acel conac.
catalin_ionut_23 pe 18 octombrie 2015 12:07
Este bun? merita vazut la cinema?
ValentinaV pe 17 ianuarie 2016 01:29
Multumim mult pentru avertisment. Acum voi sti cum sa tratez filmul, ca sa ma pot si bucura de el, fara sa am asteptari nefondate.
Octaz pe 22 Octombrie 2015 23:50
Nefiind un fan al genului Horror, ba mai mult incerc sa evit pe cat posibil sa urmaresc genul asta de filme, nu mi'am propus sa urmaresc nici "Crimson Peak". Totusi curiozitatea m'a impins sa ma uit la trailer si surprinzator mi'a placut! Singurele motive pentru care m'am dus la cinema sa vad acest film sunt efectele speciale, cadrul si perioada in care se desfasoara actiunea, ca pe langa asta apar si fantome ... asta e partea a 2-a, partea mai putin interesanta. Insa firul actiunii cred eu ca ar fi decurs mult mai decent si mai placut daca s'ar fi descotorosit de toate scenele cu stafii, crime si sange ... mult prea mult sange. Actorul principal mi'a placut, actrita era draguta si ea iar imprejurimile si casa im care s'a filmat actiunea au fost foarte bine alese si produse. Scenele de groaza? Parca au speriat la un moment dat, dar am vazut filme si mai groaznice din punctul acesta de… citeşte
alexsony pe 30 Ianuarie 2016 21:36
Desi imi place Guillermo del Toro, filmul asta nu a reusit sa ma atinga, este realizat foarte bine atat vizual cat si tehnic dar nu exceleaza in poveste. Mi-au placut momentele horror ale filmului si atmosfera inedita ce se pliaza perfect, daca se lucra pe o poveste mai complexa, posibil sa fi devenit un film foarte bun.
makomomo pe 31 Ianuarie 2016 01:43
dezamagitor
Trailerul este una iar filmul alta...pacaleala comerciala, ma bucur ca nu am dat banii pe el la cinema.Departe de a fi o poveste cu fantome este o poveste despre crime cu un subiect central prost si patetic.Fantomele sunt de umplutura si apar doar ca sa nu se zica ca nu ai vazut o fantoma.Mare dezamagire...
Decorul si interpretarea actorilor au salvat acest film insa deceptia ramane, pacat pt ca am asteptat cu interesacest film bazandu-ma pe trailer care este mai interesant decat filmul...

rafaelionita8_gmail_com pe 18 Octombrie 2015 20:12
Crimson Peak
Un film care arata frumos , cu o poveste interesanta si actorii decenti. Totusi unele efecte nu au mers.
catalin_ionut_23 pe 11 Decembrie 2015 14:02
Crimson peak
Foarte bun filmul,mi-a placut foarte mult ,dar nu mi s-a parut groaza ,are mult suspans,actiune,este un film foarte interesant.Merita vazut ,nota mea 10
AdriAdrianna98 pe 16 decembrie 2015 15:03
Nu merita 10..........
monallyssia pe 31 ianuarie 2016 21:07
Și eu i-am dat 10, pur și simplu m-a cucerit. P.S. Are totuși și elemente horror.
monallyssia pe 31 Ianuarie 2016 21:05
Atmosfera filmului m-a fermecat
I-am dat filmului nota 10 nu pentru că l-aș considera filmul perfect ci pentru că m-a cucerit de nota 10, pot spune că m-a fermecat, mi-a oferit atmosfera pe care am așteptat-o fără succes de la multe alte filme de acest gen. Predomină misterul, latura ocultă, întunecată a unor traume zidite între pereții unui palat uitat de lume, traume ce se materializează prin forma palpabilă a durerii și totodată a iubirii. Elementele horror nu lipsesc, dimpotrivă, apar pe neașteptate pentru a sublinia nota de lugubru a temei filmului iar coloana sonoră mi s-a părut superbă.
Darkayn pe 19 Ianuarie 2016 15:47
Guillermo del Toro face odată la zece ani câte o peliculă din clasamentul 'foarte frumos film', deși această producție nu e la același nivel de 'bunătate' ca El laberinto del fauno, totuși m-a impresionat și finețea copleșitoare a imaginii fantastice n-are cum să nu bucure sufletul și ochiul unui iubitor al artei frumoase. Recomand
AndreBlack pe 20 Decembrie 2015 18:14
Crimson Peak
Foarte bun filmul . Este ceva mai nou si mai diferit fata de celelalte filme . Filmul nu este asa horror (cum ma asteptam de la inceput si din trailer) . Imi plac atmosfera creata si prestatia actorilor mai ales Jessica Chastain . Filmul se incadreaza mai mult spre genurile mister-romantic . Parerea mea este ca merita vazut .
alina_anastasia pe 02 Ianuarie 2016 12:57
Foarte misto filmul! Clar nu poate fii pe gustul tuturor! NU este un film de groaza..am citit comentariile unora care erau dezamagiti de acest aspect...are cateva scene horror,dar merge pe alta idee,in nici un caz a unui film de groaza..
AndiS pe 12 Aprilie 2016 13:08
Slab
Extraordinar de slab... Pe langa faptul ca este previzibil, actiunea este trasa de par si finalul este bun de filmele Disney.
xerses pe 10 Noiembrie 2015 15:19
O atmosfera plina de mister, actori care conving si un scenariu destul de interesant sunt ingredientele necesare pentru ca acest film sa fie unul placut de urmarit.
kakapiciu pe 29 Ianuarie 2016 19:10
La capitolul efecte vizuale nu cred ca incape indoiala ca acele fantome aratau bestial, dar spre final din pacate vedem din ce in ce mai putine.
bogdz pe 13 Decembrie 2015 12:01
Destul de bun !!!
Mie mi-a placut.Atmosfera face toti banii,muzica si efectele sonore sunt dementiale iar suspansul pe masura(desi cam pe la jumatatea filmului iti cam dai seama cum sta treaba).Rolurile sunt alese foarte bine,mai ales Jessica Chastain care joaca extrem de convingator.Un pic prea gore in anumite scene dar e ok,merge si asa.Oricum,cine e fan Guillermo del Toro ii va placea cu siguranta acest film.
Sorin87 pe 04 Februarie 2016 23:57
Un film foarte bun, fantomele din film te inspaimanta foarte tare.merita vazut
yo_dominic pe 16 Decembrie 2015 17:29
DEZAMAGITOR
Am asteptat filmu asta sa se pirateze 2 luni si dupa ce l-am vazut m-a dezamagit total, a avut decat 2-3 faze horror in rest a fost mister, ma asteptam sa ma sperie dar deloc, NU MERITA SA VA DUCETI LA CINEMA am dat nota 6 mai mult pentru peisajele din film
Crash21 pe 17 Octombrie 2015 03:37
Stati acasa
....si nu cheltuiti banii pe biletele acestui film, m-a dezamagit complet.Desi distributia nu ma ma facea sa zbor de fericire, Guilermo a fost factorul determinant...totusi, la fel ca in serialul "The Strain" , e o totala aburire, inceputul peliculei parea promitator, dar dupa ce am am terminat un sfert de popcorn(bucket)...a inceput dezamagirea.
Stati acasa sau duceti-va la un restaurant, dar nu va cheltuiti banii pe acest film...o sa apara si la TV si o sa-mi dati dreptate..

cristibox pe 11 decembrie 2015 12:55
The Strain , de ce e abureala? ;)
lavara_laiarna pe 29 Decembrie 2021 17:08
Filmul e susținut doar de culoare. .fără prea multă savoare.
bainca pe 30 Septembrie 2021 11:20
nota 8 bun dar nu chiar horror
L-am vazut in sfarsit pe acesta .Un film combinat mai mult intre romantic , thriller si mister nu neaparat horror cu toate ca are cateva faze .Mi-a amintit putin de THE OTHERS 2001 cu fantome dar acela a fost mai bun . Acesta este bun de aesemenea dar in mod diferit .Mi-a placut atmosfera tipic englezeasca cu toate ca este american (acum mai nou ma pasioneaza astfel de filme ) , misterul , actiunea si actorii care au jucat cum trebuie . Finalul imprevizibil pentru mine , per total un film bun care merita vazut , cu toate ca este mai mult thriller romantic decat horror dar mie mi-a placut . Nota 8 din partea mea , evident nu pentru toti tampitii
lavvw pe 01 Mai 2020 20:46
un film cu stare
Un film extraordinar. Din acela care creeaza o stare, a carui emotie ramane si cateva ore dupa vizionare. Inca esti prins in atmosfera si visezi la personaje, la ce s-a intamplat. Poate nu e f complex si nu are multe faze horror...dar Merita vazut!!
Kuhaylan pe 04 Noiembrie 2016 19:45
WD 1
......................................................
turtles pe 20 Iulie 2016 01:08
Bun la capitolul decor, costume ! In rest, insipid.
intermediar pe 12 Noiembrie 2015 23:00
Aşa şi-aşa
Cand marea iubire se transforma in marea dezamagire doar pe interes ,am pierdut 2 ore din viata....
andrei_oarga pe 03 Ianuarie 2018 17:20
Un film bun,atmosfera e una reusita,efectele sunt bune,are suspans iar actorii,mai ales Jessica Chastain,au jucat bine,recomand fanilor horror!
Mitza_MvP pe 23 Octombrie 2016 21:52
Frumos filmul..un amestec intre drama si romantic,totul intr-o atmosfera gotica in care decorurile fac toti banii...actorii sunt foarte buni si alesi pe spranceana pentru ca se vede ca si-au jucat foarte bine rolurile
Mihai2508 pe 03 Ianuarie 2016 01:08
Un film ce nu il pot incadra la horror
Desi din trailer ai impresia ca este un film horror, va asigur ca nu este, cle putin nu pentru cei obisnuiti cu filmele horror. In schimb pot spune ca atmosfera tensionata din film face totul, situatia in sine, relatiile dintre personaje si misterul ce se invarte in jurul acestor relatii si in mod special al casei, este foarte bine prezentat, un film bun, care ori te va tine cu sufletul la gura, ori nu o sa-ti placa deloc.
monallyssia pe 31 ianuarie 2016 20:26
Pe mine m-a ținut cu sufletul la gură; l-am văzut în seara asta și m-a cucerit cu totul: în primul rând subiectul, aura de mister, atmosfera lugubră, cu conotații speciale, după care celelalte efecte să spun așa. Îl consider un film de referință la care voi reveni cu siguranță în timp.
Rose pe 26 Octombrie 2015 09:33
Destul de bun. Efecte special reuşite, joc foarte bun al actorilor. Mi-a plăcut în mod deosebit Jessica Chastain în rol negativ. Mia Wasikowska a evoluat frumos, de la rolul lui Alice in Ţara Minunilor până la rolul din Crimson Peak. Se vede seriozitatea cu care se pregăteşte. Filmul este previzibil-e uşor de intuit de la început că Thomas Sharpe este interesat de banii lui Edith şi că e ceva în neregulă cu el şi cu sora lui. Merită însă vizionat-gotic de atmosferă.
lav pe 19 Octombrie 2015 10:40
un cocktail previzibil
Are cate putin din toate : un pic de romance, un pic de suspans, thriller, muzica superba si multe elemente simbolistice suficiente incat sa creeze o atmosfera misterioasa. Mi-a placut atentia regizorului pentru detalii. Din pacate cam aici se termina plusurile filmului. Daca in prima parte mai erau cateva scene in care mai tresareai sau te gandeai oare ce se va intampla in a doua parte a filmului totul este mediocru, pur americanesc si cliseic...mare pacat. Pana si actorii au fost cam slabuti, pe alocuri se forteaza sa isi duca la capat rolul . Aveam ceva asteptari de la Jessica Chastain...Nu e un film dezastru dar nici sa te dea pe spate, sincer va puteti lipsi de el...
Costirik pe 31 Ianuarie 2016 18:49
Vizual vorbind, Crimson Peak e impecabil.Regia la fel, atmosfera cum mai preciza cineva pe aici face toti banii. Insa scenariul, naiba sa l ia, e oribil, previzibil, enervant de obisnuit.Inca din primele minute iti dai seama de intreaga intriga a filmului, parca si incestul fratilor te plesneste peste ochi. Cu toate acestea, filmul e "imbracat" foarte elegant si merita macar o vizionare.
Alex_Paun_Valentin pe 02 Martie 2015 14:59
Ce frumos o sa fie filmul.Joaca foarte bine Ceva nou pentru el sa joace intr-un film horror.Tare si Mia Wasikowska.
catalin_ionut_23 pe 9 octombrie 2015 12:19
O sa fie 3d?
Alex_Paun_Valentin pe 4 ianuarie 2016 12:14
Tom Hiddleston.El a jucat si in Avengers in rolul lui Locki,fratele lui Thor.