Păreri Contagion

(2011)

Contagion: Pericol nevăzut

EugenLaurentiu pe 05 Octombrie 2011 22:29
Pazea ca vine ... virusu !
Chiar daca are o tema des intalnita in filme care ( culmea ) atrage publicu filmu dezamageste dupa o prima vizionare.

In timp ce priveam spre marele ecran ma tot gandeam sigur am ajuns la filmu bun ?! Nu de alta da la un moment dat aveam impresia ca ma uit la un documentar si nu la filmu pe care il asteptam .

Noroc cu actori care mai salveaza ceva din poveste . Actiunea merge foarte greu , doar 2-3 momente in care te mai trezesti la viata din starea de hibernare pe care filmu ti`o lasa intiparita pe tot parcursu lui .

Per total filmu e slab , mai bine astepti torrent`u decat sa dai bani la cinema :)

lolozilla pe 14 iulie 2013 18:57
Asa e, daca iti plac filmele dumb, fara nici o explicatie stiintifica, unde vine Van Damme si ii impusca pe toti, aici nu e de tine. Filmul asta incearca sa ne multumeasca si pe cei mai inteligenti dintre noi, oferind explicatii avansate din care chiar putem sa invatam ceva, si unde nu exista un Jack O'Neill care sa ne enerveze cu "English please". Actiunea merge greu fiindca nu e film de actiune. Totusi are un ritm foarte bun, muzica de suspans tot timpul si un realism foarte ridicat, unde adevaratii eroi sunt cei care muncesc si rezolva treaba, nu cei care ii impusca pe toti. Poate doar spre final s-a fasait putin, dar in rest te mentine treaz si curios daca esti pe subiect si ai si ceva in cap.
karoly32 pe 26 martie 2020 14:48
se apropie de realitate "documentarul", nu-i asa ?!
VictorG pe 01 Martie 2010 22:35
Buna distributie!
Sa vedem despre ce va fi filmul asta. Deocamdata avand in vedere ca e thriller si are actorii astia promite ceva. Insa pana nu aflu mai multe detalii nu ma ambalez. :D
VictorG pe 1 martie 2010 23:16
Conform unor surse se pare ca bugetul alocat acestui film ar putea depasi 50 milioane de dolari. Multicel parca...
deea1102 pe 12 septembrie 2011 21:54
chiar 60 mil. parca.. asa e. cam mult.
dadapescu pe 02 Octombrie 2011 23:34
Nu pot sa zic ca m-a dat pe spate. Un film cel mult ok, dar care nu prea are punct culminant..stii oricand la ce sa te astepti si pare mai mult documentar.
Una peste alta e un film pe care il poti vedea linistit acasa, dar nu consider ca merita dati banii la cinema.

davidjudelaw pe 15 Decembrie 2010 19:39
sigur e un film bun. kate winslet este actrita mea preferata, iar jude, matt si gwyneth au fost magistrali in ''the talented mr. ripley''
pe 23 august 2013 09:31
vaduva129 pe 30 Septembrie 2011 08:51
Filmul are o poveste interesanta, o distributie buna...deci merita urmarit ..
FreakDoll pe 30 Septembrie 2011 20:25
Totul e rau cand se termina cu bine!
WARNING: SPOILERS!!

Cu o asemenea distributie si un subiect des tratat in filme, dar care inca mentine viu interesul spectatorului, Contagion se anunta un film cel putin interesant, daca nu bun.

Am avut senzatia ca vad un documentar si nu recomand acest film paranoicilor, ipohondrilor, etc. fiindca se va juca cu mintea lor.

In urma cu o luna, aproximativ, aflam din diverse articole de pe internet cum o sa ne lase cu gura cascata moartea personajului interpretat de Paltrow. Chiar citeam ca se transforma in nu stiu ce, nu stiu cum, bla, bla. Vrajeala!

Asta este, de fapt, intriga filmului - momentul in care Beth (Paltrow) moare. Urmeaza si alti oameni si chiar si fiul acesteia. Desi nu era fiul lui natural, ma asteptam sa vad o reactie pe chipul lui Thomas (Damon). Totusi, murisera doua fiinte care faceau parte din familia lui. Am trecut,… citeşte

misscriss. pe 1 octombrie 2011 02:38
no offense, imi place reply-ul tau (intr-o oarecare masura), dar cred ca ar fi trebuit sa mai astepti ceva pana sa-l postezi. sunt doar 2 zile de la premiera filmului si tu oferi cam multe informatii. sigur sunt oameni care arunca un ochi aici inainte sa mearga la cinema si le strici surpriza :)
serban_ionescu pe 27 februarie 2018 01:05
Chiar si in viata ta, asa-zis-o "FreakDoll", te citez pe tine insati : "Totul e... RAU cand se termina cu bine" ??? Ce parere ai avea daca consideri ca si IN VIATA TA PERSONALA lucrurile s-ar termina RAU ??? Asta ar insemna dupa aprecierea ta CA ATUNCI AR FI BINE ???!!!
mosu332 pe 06 Noiembrie 2011 14:04
Bun filmu, o conceptie destul de realista a unei eventuale pandemii ( spre deosebire de alte filme in care "rambo" se batea cu toti pentru as salva familia sau pentru a gasi un remediu ) ; are si drama si actiune si descoperirea vaciunului nu este prezentat ca apogeul filmului ci ca un fapt realizabil, apogegul il reprezinta modul in care se face distributia lui si atingerea unui punct sensibil, cel al indutriei farmaceutice ...
blueye pe 14 Iulie 2011 22:19
Este bine ales subiectul, distributia e pe gustul meu. Astept cu nerabdare sa-l vad.
Farcas7 pe 08 Ianuarie 2011 17:15
Daca joaca kate winslet sigur va fi un film super,kate e o actrita super.:X:X:X
HB pe 01 Octombrie 2011 21:50
Contagion
Un film foarte reusit si foarte bine facut si realistic din toate punctele de vedere.Merita vazut.
deea1102 pe 12 Septembrie 2011 21:52
multe persoane pe twitter (printre care anumiti actori sau persoane din lumea filmului sa spunem asa) au spus dupa ce au vizionat filmul ca au devenit intr-un fel paranoici cu spalatul pe maini si evitarea microbilor :) ... chiar spuneau ca a stranutat cineva in timpul filmului si s-au speriat unii :))... dar lasand asta deoparte..abia astept sa il vad :)
cristian.mireea pe 05 Octombrie 2011 13:23
Am avut impresia la vizionarea acestui film ca este o reconstituire facuta de National Geografic a unei crize mondiale provocata de panica oamenilor la aflarea ca se pot contamina oricand, oriunde si ca nu au un vaccin la indemana pentru a dobandi imunitatea. Dar, este o reconstituire buna si atat. Prezinta sirul evenimentelor de la inceputul crizei si pana la sfarsitul ei, efectele/rezultatele actiunilor fiecaruia dintre personajele principale.Un film pe care poti sa il vezi si acasa nu neaparat la cinema.Cert e ca ma spal de mai multe ori pe maini dupa ce -lam vazut, deci are si un rol educational daca vreti.
psihologu pe 25 Ianuarie 2012 20:30
virusul inteligent al lui Steven Soderbergh
Contagion este un film comercial bine executat, iar savoarea lui constă în realismul ce pulsează prin toţi porii, criticile politice şi sociale strecurate inteligent, ritmul dinamic şi coloana sonoră care s-ar fi potrivit la fix şi într-un… club. Soderbergh se fereşte de sentimentalisme ieftine şi clişee enervante, cu excepţia unui cadru de pe linia de finiş care include o rochie de prinţesă şi acorduri lente de muzică.

Una dintre problemele filmului s-ar putea să fie tonul prea indiferent şi neutru. Cotillard şi Damon nu dezamăgesc, dar nici nu strălucesc în Contagion şi explicaţia poate fi dispoziţia lui Soderbergh din timpul filmărilor.

yoyolina_bubulina pe 01 Octombrie 2011 15:25
E ok
Imi pare bine ca nu mi-am pierdut timpul la cinema, ideea a fost foarte bine exploatata, cateva scene cam creepy..dar per ansamblu un film bun! Totusi, nu ma asteptam ca totul sa se termine cu bine..sfarsit cam moale :))
simleuan pe 07 Octombrie 2011 20:25
A avut cateva parti bune insa parea a filmele SF de pe vremurile de mult apuse
DanIordache pe 9 aprilie 2020 00:53
si acum ti se mai pare un SF-u din vremuri apuse?
user-5eed20ebddf6e pe 24 Noiembrie 2020 03:04
Viitorul, este... Acum! Igiena și hrana sunt deficitul populației! Oricum, nu învățăm nimic ... Sănătate! Aveți grijă de voi și cei apropiați! Am văzut acest film cu mulți ani mai devreme și nu mi se pare că depășește limitele bunului simț....
angel69 pe 28 Martie 2020 16:33
Mai fratilor...parca a prevestit ceea ce se va intampla peste 9 ani !!!!!!
hunt3r1989 pe 23 Martie 2020 23:00
COVID-19
Ideea e ca fix asa se intampla acum !!! Dar fix acelasi scenariu.
andystarx pe 16 Martie 2020 17:22
Tocmai ce am terminat sa vad acest film pe care demult mi am dorit sa îl urmăresc, dar acum a fost momentul propice ținând cont de situația actuala covid 19,un film care arata clar ca neglijenta oamenilor și nepăsarea lor poate duce la tragedii grave, filmul nu este extraordinar parca merita un alt final, dar merita o vizionare..
kapecoo pe 13 Martie 2020 19:24
ups... nu prea l-as da la TV in aceasta perioada
m-am uitat aseara

m-am uitat aseara la acest film, in plina isterie cu pandemia de corona virus (COVID 19). Sincer regasesc o parte din comportamentul populatiei din realitate in ceea ce am vazut in film.

OanaG9 pe 08 Septembrie 2012 21:10
Trist...foarte trist.
Este trist, o imagine de amploare a unei catastrofe. Filmul este foarte bun, si mi-a placut.
patygaby pe 06 Octombrie 2011 10:50
Un film care m-a facut sa fiu atenta la fiecare detaliu, gest, atingere a celor din jurul meu si sa ma spal pe maini mai des decat o faceam inainte :D nu stiu cat va tine efectul, avand in vedere ca ieri am iesit din sala de cinema :D voua ce "simptome" v-a produs filmul?
Maryana25 pe 15 Iulie 2011 12:31
pare interesanta,abia ast sa-l vad filmu.................
forever_young_ pe 12 Ianuarie 2021 22:41
BUN !
un film SF ......vizionar ...si uite ca virusul a venit peste 10 ani chiar daca nu la fel ca in film ...
MiereaNeagra pe 20 Martie 2020 16:32
Un film care merita vizionat
Vazut din prisma covidului :) parca iti rastoarna toate credintele legate se suprematia omului pe acest pamant.
Adi_Faun pe 13 Februarie 2012 22:14
interesant si...nu prea :)
Un film la moda, ca alternativa la sfarsitul lumii dar care nu se remarca mai mult decat prin distributia aleasa de regizor.E genul de film despre care te intrebi dupa o vreme ...oare cu ce a fost.
Poate i-as fi acordat o nota mai buna daca spre final, ca de fiecare data, nu vedeam cum iar americanii ne salveaza "ass-ul" tuturor

Utube pe 02 Februarie 2012 15:06
Pelicula seamănă mai mult cu un film documentar, în nici un caz un thriller, în care au fost introduşi şi câţiva actori celebri în încercarea de a creea o intrigă şi de a nuanţa planul acţiunii, dar din păcate încercarea este departe de a fi o reuşită şi aceasta datorită mai multor factori care reduc foarte mult din calitatea şi apectaculozitatea unui film cu un astfel de subiect. Oricum, pentru a realiza, în anul 2011, o peliculă cu subiectul, bine bătătorit deja, "virusul în acţiune", necesită un scenariu foarte bine gândit şi inteligent pentru că orice deraiere, aberaţie, neconcordanţă sau inconsistenţă, aruncă rapid filmul în desuitudine, ceea ce se întâmplă şi în cazul de faţă, în care, cu toate că actorii sunt de calibru greu, datorită calităţii scenariului care lasă de dorit, şi a interpretării, în unele scene, destul de… citeşte
val_valerie pe 15 iulie 2020 16:36
Documentar sau nu este actualitatea din 2020
AlreadyStorm pe 21 Decembrie 2011 22:58
Tema interesanta,actorii buni si totusi filmul nu este dintre cele mai reusite. Daca merita vazut? O singura data,asta doar pentru a avea o idee in legatura cu o epidemie de asemenea proportii. Acest subiect a mai fost atins in nenumarate rinduri in fel si chip.Arma biologica, accident natural, evadarea unui animal de laborator deja infectat, mutatie genetica; oare in acest fel va inceta cresterea demografica a omenirii? Ramine de vazut si alte scenarii asemanatoare.
blackheart4you pe 16 Decembrie 2011 21:01
nu mi sa parut cine stie ce..e ceva numai bun de vazut acasa in nici un caz la cinema.mi-a placut cum a jucat Kate W.
radu3455 pe 12 Decembrie 2011 20:58
sincer nu prea ma incantat,dupa numele actorilor ma asteptam la ceva mai bun
miky_music pe 30 Octombrie 2011 15:03
De luat aminte !
Este un film bun si nu merita , ci trebuie vazut !

Igiena personala si contactul cu persoane straine ,chiar si atingerea obiectelor , trebuies facute cu mare atentie si luare aminte ; cat despre finalul filmului .., este clar ca am mari rezerve in a manca la restaurant ,ceea ce nu e rau deloc !

blackmore pe 26 Ianuarie 2020 01:13
O mizerie de film .Nici nu ma asteptam la altceva................
Vorador pe 13 Februarie 2012 19:02
"Contagion" isn't that Contagous
Am vazut multe filme cu virusuri mortale,majoritatea cu zombii si efecte speciale dar acesta abordeaza un subiect mai plauzibil care se poate intampla oricand omenirii.Putine sunt filmele care au parte de o distributie cu actori populari,dar aici majoritatea au avut parte si de Oscar.Este bunicel, dar nu merita vizionat la cinema.
2themoon pe 14 Iulie 2011 17:48
sper sa fie un thriller bun,distributia e ok si regizorul imi place numai ca in romania apare destul de tarziu la o luna si jumatate fata de de premiera din SUA
madia pe 16 Septembrie 2011 14:26
O distributie de zile mari. Sa vedem daca nu cumva e mult zgomot pentru nimic.
claudia9 pe 30 septembrie 2011 11:33
nu e ;)
Claudio.Alecu pe 6 octombrie 2011 01:24
O distributie de zile mari pentru un film sub asteptari ...
user-61fb80a6f0cd9 pe 18 Aprilie 2024 20:07
Propaganda a cultului satanic al virusologiei.
Contagiunea e sience fiction pentru ignoranti.
Contagiunea este o găselniță de manipulare și îndobitocire pentru ca omul sa accepte vaccinarea care nu este nimic altceva decât genocid acceptat prin semnătura. Satanistul in halat alb care vaccinează nu semnează nimic, nu are nici o responsabilitate, doar idiotul care se vaccineaza da cu semnătura, retardat de crapa pământul.
Numai oile uita anii istorici de referință 2020-2022 care nu trebuie uitati niciodată, ani in care am văzut bine cu toți virusologia care e o minciună cap-coada, guvernele dușmane ale poporului etc.
In ziua de astăzi numai cretinii mai cred in viruși și vaccinuri.

Hoax hoax hoax pentru toată lumea!

95+% din filme sunt pură propaganda a agendelor întunecaților:

Invazii ale… citeşte

user-5d434103053ef pe 17 Ianuarie 2021 01:39
Să mai numească cineva acum, în 2021, acest film "o mizerie".
Îmi pare rău că nu l-am văzut in 2011, când a apărut.
Acum am niște nelamuriri: ori cel care a creeat filmul, avea informații sigure despre viitor, ori cei care au creeat virusul, au vrut să reproducă filmul?!
Ideea este că s-a întâmplat! Am ajuns să trăim aceste "sf-uri"! Sper că ne-am trezit la realitate!

user-600317963f1c4 pe 16 Ianuarie 2021 18:46
Film lansat in 2011 ,cu un scenariu si secventele filmate probabil in 2010 ...prin care ni se prezinta fara sa stim anul 2020 ???si tot mai punem la indoiala ca este doar un simplu "virus" si nu creat in laborator ?Marea "coincidenta" din film este ca persoana care s-a infectat a vizitat China ?
user-600309fca31b7 pe 16 Ianuarie 2021 17:53
Film SF ?! Îmi pare că de vreo 10 luni suntem cu toții marionete în acest scenariu!!!
lili22 pe 15 Iulie 2020 17:06
Din respect fata de Soderbergh ii dau o nota acceptabila, dar finalul americanesc scade mult valoarea filmului.
val_valerie pe 15 Iulie 2020 16:34
2020 Coronavirus????????
Vizionez Contagion de unde a stiut scenaristul cand a scris scenariul ca exact asa se va intampla??? Scenariul pus in pelicula in 2011 este realitatea anului 2020???? Semne de intrebare sunt multe chiar foarte multe
ivana_martinyuk pe 17 Mai 2020 13:08
corona
filmul este exact despre corona din zilele noastre , aceeasi situatie .....merita o vizionare
kasmyn pe 17 Mai 2020 13:07
UN FILM DESPRE CORONAVIRUS!!CAND VEZI FILMUL ITI DAI SEAMA CA ESTE GANDIT SI PROCREAT CORONAVIRUSUL!!
66iuga pe 03 Mai 2020 11:01
virusul a venit. vi se mai pare SF? m-am saturat de expresia "ne-a luat prin surprindere". nu ne ia nimic prin surprindere, ne prefacem
Bonaventura pe 05 Aprilie 2020 10:37
La 9 ani de la aparitia filmului, ciudatenia naiba e ca chiar ne confruntam cu o pandemie de COVID-19, iar felul in care se desfasoara actiunea filmului seamana teribil de tare cu ce se intampla in realitate... L-am vizionat pentru ca in zilele noastre astfel de filme pot fi numite filme de sezon. Totusi, desi e destul de realist, SF-ul e la cote minime, nu transmite deloc emotie, iar un astfel de film tocmai prin asta trebuie sa impresioneze, prin emotie, caci nu poti trece atat de superficial de la cazul zero la vaccin. Un 6 cu indulgenta !
Salbaticul pe 04 Aprilie 2020 14:50
50 caractere,50 caractere,50 caractere,exact ca acum,la fix=7.
user-5e80c79abe90e pe 29 Martie 2020 22:26
Ajutor....nu pot vedea....ma poate ajuta cineva ???
user-5e7f68b7d77fb pe 28 Martie 2020 17:13
Imi spuneti va rog cum il vad ca nu reusesc
Nu vad nici un player

user-5e6a4b4704cb3 pe 12 Martie 2020 16:48
Un film bunicel, aș zice, mai ales, acum că ne confruntăm cu o pandemie.
alex_il_fenomeno pe 24 Septembrie 2012 17:53
un thriller neobisnuit, o productie fantezista ce isi imagineaza alte probleme cu care se confrunta omenirea si care sunt posibile, pana la urma... are numeroase aspecte de documentar acest film, din aceasta cauza fiind uneori greoi, insa suspansul te tine in sah de la un capat la celalalt pana cand descoperi atatea lucruri... pe langa poveste, punctul forte a fost si distributia remarcabila (Matt Damon, Marion Cotillard, Kate Winslet, Laurence Fishburne sau Gwyneth Paltrow, nume uriase). merita urmarit o data, insa cu mare atentie.