Păreri Columbo

(1971)

Columbo

cezarika21 pe 02 Ianuarie 2013 16:39
Un serial genial, un personaj memorabil
Spre deosebire de toate celelalte filme polițiste, serialul ”Columbo” se evidențiază prin faptul că spectatorii află încă de la început cine este criminalul și cum s-a săvârșit crima. Cunoscând aceste amănunte unii spectatori ar putea crede că filmul nu mai trezește nici un interes, dar adevăratul subiect îl constituie investigația locotenentului Columbo nu de depistare a criminalului (pe care îl bănuiește încă de la început, ca urmare a flerului său genial), ci de identificare a probelor care să conducă la condamnarea acestuia. El pune cap la cap micile scăpări ale criminalului, conturând imaginea crimei.

Serialul strălucește nu numai prin crimele inteligente pe care le prezintă și prin investigația detectivistică sclipitoare a polițistului, ci mai ales prin stilul prietenos al personajului principal, cu micile sale manii precum cea… citeşte

Vegetarian pe 16 Iulie 2011 19:38
Oamenii ucid de frica , gelozie , lacomie , sex .
. . . Cel care nu se razbuna , il face pe Dumnezeu dator la el . Razbunarea este a lui . Columbo pare sa dea un exemplu celor care ar fi indreptatiti sa se razbune pt uciderea unei fiinte dragi , care se adreseaza agresiv autoritatilor etc .
citeşte

Vegetarian pe 23 iulie 2011 21:03
. . . In majoritatea cazurilor de crima , Columbo recunoaste ca motivul este gelozia . GELOZÍE = 1. Sentiment chinuitor si obsedant pe care îl provoacă în sufletul cuiva bănuiala sau certitudinea că fiinta iubită îi este necredincioasă . 2.Invidie, pizmă. INVÍDIE = Sentiment egoist de părere de rău, de necaz , de ciudă , provocat de succesele sau de situatia bună a altuia ; pizmă .
kanibalo pe 30 Mai 2010 17:37
Cel mai bun serial detectiv pe care l-am vazut,merita vizionat si in ziua de astazi cred ca ar face audienta daca s-ar face un remake.
estera12 pe 10 Septembrie 2010 22:03
Un serial pe care il revad acum cu o deosebita placere,Peter Falk este unul din actori mei preferati a realizat un personaj deosebit.
catasmile17 pe 09 Mai 2011 23:24
mie mi s-a parut ca acest serial este unul dintre cele mai bune seriale detective pe care le-am vazut !!!!!!!!
zeno.marin pe 25 Aprilie 2011 19:28
Relaxant
Err...Ok. Unii au ocazia sa vada Colombo pe AXN Crime pentru prima data. Eu imi amintesc de era Ceausescu in care serialele politiste ca acesta erau un adevarat balon de oxigen. E drept ca erau difuzate in perioada de crestere economica si relativa bunastare a Romaniei comuniste...
Un serial simplut, dragut, facut dupa o schema in care totul e usor de anticipat si usor desuet. Ce place insa este personajul detectivului Columbo care l-a consacrat pe Peter Falk cel putin in cultura populara cinematografica autohtona.
I still like it!

Kinnari pe 31 Iulie 2010 03:28
Cu adevarat un serial GENIAL ! Acesta a fost primul serial politist pe care l-am vazut :) Cred ca aveam in jur de 10 ani cand il dadeau la TV la noi. Mi-a placut la nebunie! Obisnuiam sa ma uit cu ai mei si sa imi dau cu parerea cine e criminalul si de ce etc. Amintiri.....
cosminbej pe 28 iunie 2014 22:42
In niciun episod nu iti pui intrebarea cine e criminalul. Nu asa e conceput serialul.
claudio pe 12 August 2012 01:11
geniala a fost interpretarea lui peter falk in columbo,un serial cu un farmec aparte.
alex_il_fenomeno pe 25 Februarie 2012 17:41
un serial politist remarcabil , printre cele mai bune de acest gen pe care am avut placerea sa le vad . detectivul , jucat atat de bine de Peter Falk , povestile atat de sumbre , dar mai ales de misterioase , te captivau pana la deslusirea lor minutioasa de catre protagonist , ce mereu o scotea la capat cu mare succes . chiar imi pare rau ca nu s-au realizat mai multe episoade , pentru ca trebuie urmarit de fiecare om in parte .
xerses pe 24 Februarie 2012 20:08
Mi-a placut mult acest serial.Columbo facea ce facea si reusea de fiecare data sa demaste vinovatii.
Raluca87 pe 15 Iulie 2018 21:45
Imi plac filmele/ serialele politiste si Columbo este unul dintre cele mai bune chiar daca iti arata de la inceput cine este criminalul tot este interesant sa vezi cum isi foloseste mintea sa il prinda. Columbo cu Peter Falk, Sherlock Holmes cu Jeremy Brett, Hercule Poirot cu David Suchet, Murder she wrote cu Angela Lansbury sunt cele mai bune seriale politiste. De mentionat si Diagnostic crima cu Dick van Dyke. Chiar daca nu sunt la tv tot le urmaresc pe net.
matew10 pe 04 Februarie 2011 11:29
Oricat de intortocheate ar fi urmele unui criminal Columbo intotdeuna isi prinde omul. Un sarm in a rezolva diverse cazuri cu totul deosebit plus o inteligenta debordanta si intuitie. "Mai am inca o intrebare" a devenit replica prefarata a sa si poate semnatura sa la acest serial. Din toate episoadele din "Columbo" unul este cu totul special: cand criminalul isi ascunde victima in zidul unei bai. Aici cred ca s-a inspirat din filmele lui Alfred Hitchcock.
MassimoMaccarone pe 14 septembrie 2011 23:22
Este vorba despre "Columbo Cries Wolf", cu Columbo rezolvând o crimă care nu se comisese. Doi indivizi, un el şi o ea, erau coproprietarii unei reviste. El îi spune tipei să însceneze o răpire pentru a creşte vânzarea revistei. Ea dispare, iar Columbo îl suspectează pe el. Vine cu echipa, caută pe la el prin curte (locuia, evident, într-o vilă), nu găseşte nimica şi se face de ruşine, ca nu mult după aia să apară tipa. După aia tipa dispare din nou, dar Columbo zice că nu o mai caută, şi îi spune tipului că ştie că el a ucis-o. Îi cere doar să îl lase să-i folosească telefonul. Astfel îi trimite tipei un mesaj pe pager, care piuie, şi o găseşte în peretele băii, după cum aţi zis. Iar mesajul era "gotcha", tradus "ţi-am făcut-o"! Acesta e link-ul către film : http://www.imdb.com/title/tt0097082/ .
matew10 pe 22 septembrie 2011 11:21
Ma bucur ca ti-ai reamintit episodul. Apropo eu vorbeam despre serialul Columbo la nivel general macaronarule daca nu ti-ai dat seama. Mai pe intelesul tau iti propun sa revezi tot serialul si apoi sa vorbesti.
carmen_angelus_romila pe 06 Noiembrie 2018 11:32
Unul dintre cele mai dune filme cu detectivi, serialul tv "Columbo" reprezinta un etalon al acestui gen, cu actiuni si desfasurari misterioase si neasteptate, mereu puse sub semnul intrebarii, deslusite echivoc de un carismatic personaj, interpretat imparabil de inegalabilul actorul Peter Falk.
Mihai2508 pe 08 Decembrie 2016 11:17
Merita
Unul dintre cele mai bune seriale politiste, care merita vizionat.
lili22 pe 09 Iunie 2017 17:12
Parca eram mai destepti toti pe vremea cand vedeam acest serial in fiecare saptamana.
mihaelatb pe 12 Mai 2014 20:47
intodeauna mi-au placut filmele in care forta fizica este infranta de forta mintii. Cu trenciul lui sifonat, cu ticurile sale ., a dat nastere unui antierou, El nu scoate pistolul, el nu imparte pumni in stanga si-n dreapta, el gandeste si pune lucrurile cap la cap
Pride pe 18 Martie 2013 23:23
capodopera
actorul e genial.... imi placea , cat era de politicos cu indivizii , char daca stia ca el ,este criminalu...capodopera si punct...
cosmin_kedii pe 28 Februarie 2013 16:48
Columbo este pentru mine cel mai bun serial american care le-am văzut. fiecare episod ma fascineaza