Păreri Collateral Beauty

(2016)

Collateral Beauty: A doua șansă

dumi_raluca pe 07 Februarie 2017 22:46
Ma astepptam la mai mult!
Tocmai am vizionat filmul si pot spune ca abordeaza subiecte delicate, obscure inca pentru secolul nostru: moartea, timpul, iubirea,deci idei profunde despre viata, cu actorii foarte buni, scenariu ideal, insa mie nu mi-a transmis emotie.
xerses pe 21 Ianuarie 2017 23:45
Surprizele pe care le-a adus finalul au fost tusa pentru un film remarcabil de profund ca mesaj.
andystarx pe 01 Martie 2017 22:04
Un film pe care mi am dorit foarte mult sa il vad,si bine ca nu am fost la cinema ! A fost mult sub asteptari,este dramatic,profund,dar parca este prezentat ca un documentar ! UN 7 ,pentru rolul bun facut de SMith,dar cam atat !
Mihai2103 pe 17 Septembrie 2022 16:21
Multi comentatori tâmpiți, pe aici! Unii analfabeți si agramți, dar plini de ei, pozând în avizați si desăvârșiți critici de film, ale căror comentarii, penibile si chiar cretine... câteodată, provoacă mai degrabă sila, decât admirația si aprecierea pe care își imaginează ei, că le stârnesc! In concluzie, nu vă chinuiți, filmul nu este pt tagma spărgătorilor de semințe, din care faceți parte!
lili22 pe 10 Septembrie 2022 22:42
Nota am dat-o pentru distributie , scenariu lacrimogen, scris anume sa ne faca sa varsam lacrimi, am mai vazut astfel de filme.
lamationairetia pe 24 Ianuarie 2019 19:38
merita vazut
Alegoria despre moarte, timp, iubire pusa in scena Intr-un NY senin, luminos in plina zile de sarbatori ale Craciunului, unde se desfasoara dramele unor oameni marcati profund de pierderi ireparabile. Condus subiectul excelent de un grup de actori minunati. Nu poti uita un astfel de film, pentruca are mesaj. Nu este vorba de o a 2-a sansa, cum s-a tradus, ci efectiv de capacitatea de a vedea viata asa cum este ea, cu de toate si mai ales de a accepta asta.Cred ca il voi revedea, mai tarziu.
helsing pe 27 Decembrie 2018 16:47
Life sucks
Viata este naspa, cam asta ar fi concluzia filmului. Nota de pe IMDB reflecta mai bine valoarea acestuia, i-am dat un 7 pentru distributie mai mult.
OviStof pe 23 August 2018 14:07
Film emoționant, cu un subiect interesant și un joc bun al lui Will Smith.
ramonacristinamanu_gmail_com pe 01 Iulie 2018 18:36
Un film "clasic "american, plin de clișee, platitudini și sirop de Hollywood( uneori, te ia durerea de dinți din cauza atâtor dulcegãrii...psiho-filozofice :)) ). Imaginea de la început, rãsturnarea pieselor de domino, este superbã! Pentru asta și câteva idei interesante(puține) - nota 6.
Gaboaia pe 09 Iunie 2018 21:36
Pare ieșit din tiparul unei drame.Excelent realizat,un film frumos.
kasmyn pe 09 Iunie 2018 20:19
o prostie de film dar nu este pentru romani, mi l-a difuzat hbo in premiera!
777L pe 22 Februarie 2018 00:54
Un film cu o distributie mai grandioasa decat filmul in sine.
Un film placut, cald, emotionant, de vazut cu partenera.

lavara_laiarna pe 01 Ianuarie 2018 13:24
Dramele mai produc și lacrimi, indiferent de ce și ce anume se pierde. Filmul nu este despre ceva nou.Sunt situații normale,deloc abstracte chiar umane și firești.
danut_iulian pe 24 Septembrie 2017 00:06
un film foarte bun mia placut mult merita vizionat.
illusion_737 pe 30 August 2017 09:07
Emotionant
Subiectul abordat si jocul actoricesc salveaza un film care are cateva hibe serioase. Finalul ne ia intr-adevar prin surprindere, dar cu pretul credibilitatii intregii povesti, pe care o complica in mod absolut inutil. Rasturnarile de situatie sunt fortate si inghesuite in ultimele 15 minute, deci si dozarea actiunii lasa de dorit.

Acestea fiind spuse, ideea e buna, mesajul filmului este unul pozitiv si, fiind vorba despre oameni care se confrunta cu durerea si pierderea celor dragi, are momente absolut induiosatoare. Per total, merge vazut, se poate mult mai rau.

margochirila24_69 pe 12 August 2017 22:15
Minunat si rascolitor acest film! Distributia excelenta, desi dintre toti pentru Will Smith nu fac pasiune, dar e bun, trebuie sa recunosc.
lizzle_m pe 08 August 2017 20:32
Absolut Superb!
Am ramas fara cuvinte, distributia promitea un film bun si asa a fost. Merita vazut, chiar este o lectie de viata jucata extrem de bine de catre actori :)
jokeru28 pe 23 Iulie 2017 18:13
Inspirational!
Foarte bun filmul!!! Te face sa iti dai seama cat de mult conteaza cei dragi!
SYNDJ pe 15 Iunie 2017 00:32
Filmul per ansamblu nu e fenomenal, dar are o idee geniala, actori extraordinari care ridica nivelul productiei prin interpretarea lor si un final comparabil cu Shutter Island​ care te face serios sa te intrebi "WTF did i just watch?"

Despre Will Smith​ ce sa mai zic? E un mare actor, dar cred ca deja se stie asta.

Sorin87 pe 21 Martie 2017 18:16
Un film emotionant despre cum este sa iti pierzi pe cineva foarte drag si sa rezisti fara sa iti pierzi mintiile
Cocosh15 pe 19 Martie 2017 11:49
Good job
Un film care ar trebui sa te puna pe ganduri, sa te gandesti ce te face fericit, ce si cine merita sa fie apreciat. O drama extraordinara, in care este relatata suferinta provenita din pierderea cuiva drag, suferinta care poate schimba un om din toate punctele de vedere, care poate face pe oricine sa isi piarda orizontul.
Ghemot pe 14 Martie 2017 22:21
Un film foarte bun. Aș mai spune că e un film mai mult psihologic decât o dramă.
andyy pe 13 Martie 2017 00:15
Filmul are un subiect foarte sensibil, dramatic, dar care reuseste sa aduca in final acea raza de lumina si speranta pentru a merge mai departe in viata, chiar si dupa cele mai cumplite situatii.
Dragos.87 pe 28 Februarie 2017 19:09
Un film simplu,inteligent si echilibrat despre moarte,iubire dar si ambitia de a reusi.Actorii s-au descurcat foarte bine oferindu-ti o doza buna de emotie.Merita vizionat!
fasie_ovidiu_petru pe 12 Ianuarie 2017 23:38
frumusete colaterala
un film simplu foarte bine facut ,coloana sonora foarte buna,foarte emotionant ......merita vazut
zgrv pe 07 Ianuarie 2017 20:24
Ok
Nu vreau sa-mi dau cu parerea, dar trailerul m-a convins 100% sa-i dau o sansa filmului! Si am impresia ca nu o sa fiu dezamagit!
Abia astept!

PS: Nu dau nota filmului pana nu il vad... nu sunt vreun pustan de 13-15 ani care acum s-a refulat pe internet!

mihnea_aspru95 pe 12 ianuarie 2017 02:13
Stai linistit, cica este un film bun, asa mi-a spus o ruda :))) - are cam de toate, tristete, amaraciune, optimism, pesimism, bucurie, cam in genul unor filme (unde tot Smith a jucat): In cautarea fericirii, Seven Pounds.
nico_nicolle pe 20 Ianuarie 2017 21:03
profund
Un film profund cu multi actori foarte buni care te fac sa revezi ce e cel mai important pt tine si aduce in fata esenta vietii ..e simplist facut insa cu un spate solid.Actorul principal ramane in top ca de obicei.
AndreBlack pe 01 Martie 2017 21:14
Collateral Beauty
Superb si foarte emotionant filmul ! Scenariu foarte bun , coloana sonora foarte buna (frumoasa si melodia Let”s Hurt Tonight de la OneRepublic prezenta in film) , distributia si prestatia actorilor foarte interesanta si foarte buna ! Merita vazut !
ciprian_mihail pe 24 Ianuarie 2017 15:02
Merita vazut. Scenariul este foarte bun cu un final neasteptat!
mihai_chindris pe 02 Martie 2017 16:16
Very good
Eu unul cred ca filmul acesta nu a vrut doar sa transmita emotie, ci si sa sensibilizeze intr-un fel sau altul publicul. Cu ideile abordate in film ne confruntam si in viata reala, iar acest film nu are decat povesti frumoase cu subinteles. Credeam pana nu demult ca Will Smith e bun doar la comedie si actiune, dar se pare ca se pricepe si la drama. Oricum, e foarte bun, si el si filmul, si merita vazut.
an_gy pe 11 Ianuarie 2017 21:26
Acest film te face sa apreciezi pur si simplu faptul ca ai toate persoanele dragi alaturi.Este foarte emotionant, nu credeam ca imi va placea asa de tare. Clar merita vazut!!
mihaelatb pe 05 Martie 2017 00:02
Unul din lucrurile pe care am vrut sa le fac dupa terminarea filmului a fost sa vad ce filme a mai regizat acest regizor.
Soc! Omul regizase filme care mie mi-au placut foarte mult: Hope Springs si The Devil Wears Prada. Singurul simptom al acestui gen de filme ar fi fost Marley & Me.
Collateral Beauty este un film mult „mai cuminte” decat Seven Pounds, dar la fel de storcator de lacrimi.
Aceeasi situatie, dar mai dramatic ( si mai realist) tratata a facut-o filmul nominalizat, in 20 13, la Oscar pentru cel mai bun film strain : The Broken Circle Breakdown.
Cred ca partea cea mai buna a lui Collateral Beauty a fost distributia : Helen Mirren, Kate Winslet, Michael Peña, fiind grozavi. Si Keira Knightley ( abia astept sa o vad in scurt metrajul Red Nose Day Actually.) si Edward Norton ( ce rol a facut in Fight club ), au fost OK.
Cel mai slab… citeşte

serban_ionescu pe 26 Februarie 2017 17:08
Un film deosebit, profund emotionant, mult subevaluat de nota incredibil de mica de pe IMDB !
Consider ca acest film este si el unul dintre filmele de top ale anului 2016, care ar merita o nota de 8,5-8,6 dar si o nominalizare pentru premiul Oscar cel putin la categoria de cel mai bun film al anului 2016, si/sau la categoria cel mai bun actor intr-un rol principal pentru actorul Will Smith. Este un film emotionant, profund si de o sensibilitate deosebita, in care realizatorii dau dovada de o originalitate scenaristica aparte deosebit de ingenioasa in contextul subiectului de baza de tip filozofico-existentialist profund al acestui film. Prin urmare, este un film care se adreseaza si nici nu poate fi apreciat la adevarata si justa sa valoare ridicata, decat de o categorie relativ redusa a publicului celei de a-7-a arte. In mod special si chiar la fel de primordial, trebuie apreciata si interpretarea actoriceasca… citeşte
Mitza_MvP pe 22 Ianuarie 2017 22:48
Din descriere nu mi-am dat seama prea mult despre ceea ce aveam sa vad...si am vazut....un film superb cu actori de super clasa care din pacate joaca destul de putin dar foarte bine,exceptie facand Will Smith care are rolul principal....
O poveste foarte trista de viata in prim plan,care insa scoate la iveala alte 3 drame personale...cumva, patru oameni cu probleme incearca sa-si gaseasca o motivatie pentru a merge mai departe...
Mi-a placut mult Keira Knightley,care de la rol la rol joaca tot mai bine....

Mihai2508 pe 28 Ianuarie 2017 00:04
Un film care merita vazut
Un film cu un puternic impact emotional. Un film care nu are cum sa nu iti transmita si sa iti induca sentimente puternice. Mai devreme sau mai tarziu, in timpul filmului sigur vei lacrima, fiindca sentimentele transmise sunt foarte puternice, iar daca te poti identifica si cu unul din personajele din film cu siguranta filmul te va marca. Actorii au fost foarte bine alesi povestea bine gandita, iar finalul neasteptat. Un film care merita vazut !
kasmyn pe 9 iunie 2018 20:23
sa-l vezi tu eu l-am vazut in premiera la hbo, dar eu spre depsebire de tine am facut cevava regie film in ROMANIA!!
shizuka pe 17 decembrie 2019 17:35
Tronc!
Nyghty pe 08 Ianuarie 2017 15:23
Triunghiul temutelor - dragostea, timpul, moartea
Cum îţi poţi crea ordine în viaţă după un şoc imens? Pe cine dai vina? Pe cine alegi să învinuieşti atunci când echilibrul dintre dragoste, timp şi moarte dispare?

Howard (Will Smith) se transformă dintr-un bărbat cu o carieră de succes, care îşi iubea viaţa şi oamenii, într-un om depresiv, fără dorinţă de a mai socializa şi a-şi mai continua viaţa. Tot ceea ce îşi doreşte este să afle răspunsul la întrebarea "De ce?", adresându-se nu unor oameni, ci unor lucruri pe care nu le putem controla: iubirii, timpului şi morţii.

Pentru a-şi salva joburile, Whit (Edward Norton), Claire (Kate Winslet) şi Simon (Michael Pena) au nevoie să-l convingă pe Howard să semneze actele de vânzare ale firmei.

În acelaşi timp cu Howard, cei trei se aventurează într-un roller coaster emoţional, în care problemele… citeşte

Maidanezu pe 02 Februarie 2017 13:29
CAPODOPERA
Sa vrei sa mori cand tu ai tot timpul din lume sa iubesti!
Fabulos film, Will Smith a intrat printre clasici dupa acest film.
Un film ce va ramane in istorie!

mitso pe 01 Martie 2017 00:03
Frumusetea ascunsa
Nu ma asteptam la o drama atat de cuprinzatoare si profunda. M-a impresionat spre sfarsit pana la lacrimi. Nota de pe imdb nu reflecta catusi de putin veridicitatea acestei piese. In jurul celor 3 concepte abstracte, Iubirea, Timpul si Moartea, inspirat alese, se invarte toata actiunea si premisa filmului. Din perspectiva fiecareia se incearca o explicatie rationala ori rezonabila a vietii, a suferintei, a pierderilor.

``Asigura-te ca surprinzi frumusetea ascunsa.`` este replica din film care consoleaza mai mult decat `imi pare foarte rau`, este cum sa te traiesti din nou cand totul in jurul tau se destrama.

monallyssia pe 3 martie 2017 00:14
Mi-a plăcut mult comentariul tău...ca și filmul, pe care l-am văzut în seara asta. Cele trei concepte abstracte la care făcea referire Harold ca pledoarie a unei lecții de viață pentru ceilalți, au devenit după câțiva ani concepte reale ca lecție pentru propria lui viață; și nu numai reale ci mult mai înalte ca simbol și interferență cu cel de-al patrulea, în viziunea mea, concept: nemurirea.
mitso pe 5 martie 2017 22:42
Multumesc monallyssia. :) interpretarea ta imi pare cel putin, interesanta.
georgiana_tranca pe 07 Ianuarie 2017 21:18
Un film Fabulos, de Oscar! Am lacrimat de la inceput pana la sfarsit, regizorul a stiut sa faca distributia perfecta, iar subiectul e unul emotionant, cu care nu ai cum sa nu empatizezi!Bravo, Will Smith, inca o data!
kipp pe 09 Ianuarie 2017 09:06
viata
Timpul, dragostea și moartea, 3 unghiuri, 3 puncte, 3 laturi. Ale Vieții. Un film deosebit de trist, însă terminat într-o notă de oarecare optimism. Ce nu îmi place la americani e clișeul cu personajele imaginare, pe care le vedem, avem impresia tot filmul că sunt reale, apoi, spre final, ele de fapt nu mai par decat imaginația unuia sau câtorva personaje.
Un New York animat și plin de viață, ornat de sărbători, dar în care oamenii își trăiesc dramele personale și se târăsc prin iarnă din inerție.
Ce mi-a plăcut: coloana sonoră, în special tune-ul formației OneRepublic - Let's hurt tonight, cadrele din oraș (eu agreez foarte tare New-York-ul), Will Smith pe bicicleta și in adidași, faptul că suferința, boala și moartea sunt prezente ca idei, concepții, amintiri, fapte care deja au avut loc, si nu mă mai obligă, ca privitor, să iau… citeşte

fasie_ovidiu_petru pe 12 ianuarie 2017 23:31
coloana sonora foarte buna ,cat despre traducere e cum zici ,numa ca motamo e frumusete colaterala......ceea ce este exact cum spui tu,,,ne invata sa privim ce e frumos in viata chear daca pierdem aproape tot.eu zic ca meria vazut