Păreri Cloverfield

Cristi Weed pe 19 Martie 2009 19:03
F ok !
Un film f bun !
Ca sa fac o paralela pt cei care compara Quarantine cu Cloverfield :
-cloverfield mult mai bine realizat , efecte speciale din plin !
-quarantine iti creeaza ameteala deoarece stilul in care a fost filmat .... cam lasa de dorit , inteleg ca e amatorial , dar it's gettin' dizzy !

cavallioty pe 3 septembrie 2009 01:06
si asta cum a fost filmat???la fel de bine te ia ameteala si la asta,am renuntat sa ma uit din cauza asta
Anamarria pe 28 decembrie 2011 16:52
Mie mi se pare absurd sa incluzi in comparatie Cloverfield pentru ca nu are nici o legatura cu REC si QUARANTINE,decat ca au fost filmate de unul din personaje. Mie mi-a placut Cloverfield chiar daca introducerea a tinut cam mult dupa parerea mea(partea cu petrecerea),dar consider ca efectele au fost pe masura,mai ales imaginea de la fereastra vazuta din apartamtnul lui Beth. Ideea e ca merita sa il vedeti,iar in ceea ce le priveste pe celelalte 2,clar REC e mai bun din 2 motive: 1. pentru ca este originalul,iar 2 actorii mi s-au parut mai bine pregatiti,mai speriati,adica si-au intrat mai bine in rol.
Ionut Cornea pe 14 Februarie 2008 00:00
Un film care nu merita vazut nici macar pe toaleta. Filmat cu o camera de mana, imaginile se succed repede, dandu-ti o senzatie de voma. Pe scurt: apare un monstru mare..si niste monstruleti mai mici exact in manhatan...dupa multe imtamplari neverosimile, armata rade manhatanul si doar manhatanul de pe fata pamanatului. O PORCARIE!!!
zrt pe 10 iunie 2015 00:01
Iti multumesc pentru opinie. Au inceput filmarile pt Fast & Furios 8 !?
Luka pe 24 Ianuarie 2009 03:29
Hmm....O combinatie intre blair witch project si war of the worlds.Insa una mediocra...Nici originala,nici clasica,nici una in care sa sraluceasca scenariul sau actorii.Cum bine spunea cineva tipii sunt extrem de puerili(aluia ii moare fratele si el se gandea cum s-o sune pe una,scena cand sar ei de pe o cladire pe alta cu tipa trasa in teapa alergand mai repede ca si gabi szabo sau faptul ca pe tine nu te intereseaza familia ta ci te duci orbeste cu un dement ca sa salvezi o prezumtiva moarta) insa mi-au placut monstri(si aia mari si aia mici) si senzatia de joc video pe care o ai la unele faze.
walys pe 15 Februarie 2008 19:46
Dupa primele 10 minute tot speram sa lase careva deoparte camera aia de amator si sa inceapa filmul...dar nu a mai inceput....:))
Am avut aceeasi senzatie de nerabdare si nervi la ultimul film cu Mr. Bean, ala cu vacanta("Mr. Bean's Holliday"), in care ma tembelea de-a dreptul cu imaginile filmate cu camera aia.
Dar cu "Cloverfield" trebuie sa ai o rabdare mare si nervi optici de otel sa vezi poliloghia completa.
Pentru amatorii de "viziuni regizorale", mere' da' pentru un cinefil modest, yeaks...

iedutul pe 7 mai 2011 16:02
Primele ze???Pooi vreo 20 de min s-au dus de la inceputul filmului pan' la actiune...yo m-am uitat abia de la actiune ca la inceput zici ca e telenovela de se cearta aia intre ei...
calamitygojira pe 23 iunie 2021 13:27
exact,inceputul e cam nasol,chiar iţi trebuie rabdare
dora pe 13 Februarie 2008 16:15
Nu inteleg de ce atatea vorbe bune despre filmul asta. Eu l-am vazut si pot sa spun ca e de departe cel mai prost film pe care l-am vazut in ultima vreme...subiectul e un cliseu, personajul principal se comporta straniu si in momentul mortii fratelui nu reactioneaza aproape deloc in schimb isi risca prosteste viata pentru a salva o domnisoara care cel mai probabil era deja moarta (fapt care ii atrage propriul sfarsit); un alt cliseu este faptul ca celalalte personaje care evident nu au simtul autoconservarii il urmeaza orbeste pe erou pentru a-si salva iubirea. Trecand peste scenariu pe mine aproape m-a apucat durerea de cap de la imaginea miscata.
Una peste alta consider acest film ca fiind o pierdere de vreme si bani si nu l-as recomanda nimanui.

albertboss123 pe 2 mai 2011 00:17
pai desigur ca nu reactioneaza ca e foarte socat oooo si domnisoara aia e iupita lui
calamitygojira pe 23 iunie 2021 13:29
sincer filmul are defectele lui,dar nu e asa de rau
gyxu78 pe 31 Iulie 2009 22:36
nu stiu ce a placut la majoritatea dintre voi dar parerea mea este ca e un fiilm jalnic
CosminHorrorMaster pe 23 iunie 2011 00:17
fatalaule....
kr1st1badboy97 pe 28 decembrie 2011 11:38
pe totzi ii faci fatalai, homalai, da' ar fi bne s te uitzi in oglinda:D
bogdani pe 04 Iulie 2010 21:01
Un film bun exclusiv pentru a fi vizionat in cinematograf
Imi place de multe ori sa dau de exemplu Cloverfield pentru filme care nu se pot vedea decat in cinematograf. Cloverfield este un film ce isi pierde tot farmecul daca este vazut acasa in fata televizorului (calculatorului), pe scaunul confortabil, fara sonorizare de calitate, etc. Original in film a fost intr-adevar acea filmare de amator cu camera miscata ce efectiv te hipnotizeaza si te "trage" in actiunea filmului. Practic nu mai realizezi ca vizionezi un film, participi direct la evenimente. O senzatie destul de interesanta, pacat de scenariul prost, de jocul actoricesc slab si de subiectul in sine care a fost supraexploatat.
iedutul pe 7 mai 2011 15:59
Mie mi se pare invers in cinema cu 20 de persoane(sau mai multe) nu prea te sperii stii...dar la televizor(sa zicem)noaptea pe cand esti singur acasa te face sa ti se scoale parul de pe mana (si in cele mai tensionate faze se da publicitate:| )....filmu nu neaparat te inspaimanta dar te pune in pielea personajului, nu e ca toate filmele horror pline dde sange...
calamitygojira pe 23 iunie 2021 13:26
eu l-am vazut la televizor si tot mi-a placut :)))
trups pe 11 Septembrie 2010 22:28
filmul asta e super tare. cei care nu credeti ca e bun, luati-va o camera si filmati. e facut cu o camera. sa va vad de ce sunteti in stare. foarte bun zi eu
Lucaciu pe 16 Februarie 2008 12:54
NN-am rezistat sa ma uit la tot.Am crezut ca e bun dar m-am inselat
anonymous.649176fd5b320 pe 29 Octombrie 2010 21:09
cavallioty pe 03 Septembrie 2009 01:17
poate ca a vrut sa fie orginal filmat asa dar dupa parerea a iesit cam prost
m-a ametit de tot si cu greu am inteles filmul

claudiu-daniel-lugoj pe 14 martie 2010 12:05
Mie unul mia placut acest film,este o filmare originala cum rar mai vezi in filme.
miere pe 29 Noiembrie 2009 22:46
S-au facut atatea si atatea filme de genul asta (gen gozila, hang-kong) de ce trebuia sa se mai faca unul cu monstrii care apar peste noapte ascunsi toti in oceane si care a 2 zi fac prapad omenirii ? filmul nu are nici un fel de introducere substantiala si este putin emotional la sfarsit.
P.S. Nu-l recomand!

CharlesDickens pe 29 noiembrie 2009 22:59
la fel am gandit si eu cand l-am vazut ..ORIBIL!
Flavoroflife pe 15 august 2010 16:37
Prima vedere e inselatoare. Cloverfield se distinge de celalelte "filme cu monstrii" prin stitlul POV si calitatea sa mult mai personala. Eu unul l-am vazut si m-a fascinat complet. Un film fara eroisme, fara accent pe "puterea" militara a SUA, un aer nou in cutia filmelor de gen. Per total m-a lasat satisfacut iar sfarsitul e mult prea adevarat pt publicul ordinar, insa mie mi sa parut adecvat.
zarin petru pavel pe 03 Martie 2008 19:15
nu da-ti banii aiurea . vedeti si voi putina arta din filmele mediocre sau filme mentionate la premiile cannes de exemplu no country for old men . la cannes faceti si voi selectii pentru premiile oscar , bafta sau globuri de aur si asa veti avea norocul sa castigati si voi putina criterii. 4,3,2, a pierdut la criteriul american .
bovoro pe 23 August 2009 23:17
Un film de la Hollywood fara happy-end.
Fara eroi americani care salveaza planeta.
Dar cu monstri care, culmea, ajung doar in America si anume la New York, Manhattan.
Just like Godzilla & King Kong, printre multi altii..
In rest, roluri bine interpretate de actori tineri si cvasinecunoscuti.
La un moment dat, ma asteptam ca "micutii" sa iasa insangerati din piepturile brave ale personajelor... Dar cred ca faza asta era din alt film...

calamitygojira pe 23 iunie 2021 13:30
XD da faza aia e din alien
bovoro pe 4 decembrie 2021 17:49
Merci! Ce ma faceam io daca nu-mi spuneai tu!?
iedutul pe 07 Mai 2011 15:55
Mi=a placut faza cu camera...e un fel de Bioshock,te pune intr-o atmosfera first-person...un sf foarte bun
FreakDoll pe 25 Iulie 2010 10:31
Dude, tipa blondă din film nu este Blake Lively!!! Filmul cam lasă de dorit. Nu are momente în care acţiunea scade sau creşte, totul este foarte liniar şi boring. Creatura arată mişto şi efectele au fost bunicele, dar nu s-a întâmplat mare lucru. Poate dacă ar fi participat alţi actori ar fi fost bunicel.
tomkam pe 06 Aprilie 2008 12:38
Unul dintre cele mai slabe filme pe care l-am vazut
CosminHorrorMaster pe 23 iunie 2011 00:39
homalaule
micul hombre pe 20 Februarie 2008 10:35
Filmul asta e oribil! nu mostruos, grotesc din toate punctele de vedere! Godzila e cu totutl altceva!
Nu merita banii! E naspa-naspa!
Mai bine mergeti la un teatru, oricare!

kr1st1badboy97 pe 28 decembrie 2011 11:37
spre informarea ta, filmul are scopuri bine definite: incearca sa combine stilurile filmelor "Godzilla", "War of the Worlds" cu acest stil de filmare moderna, ce confera realism filmului:D "naspa-naspa" ii commentu' tau!:-p
Ana pe 16 Februarie 2008 17:49
De departe cel mai prost film care l-am vazut vreodata!!! Nici un cadru corespunzator, filmat de catre un amator, totul lasa de dorit la acest film.
Sincer sunt uimit sa vad ca unora chiar le-a placut...

CosminHorrorMaster pe 23 iunie 2011 00:40
sugator de coae
george pe 22 Februarie 2008 20:05
un film foarte prost ...nimic special din nici un punct de vedere..pe scurt :pierdere de timp!
stoienicamarius pe 03 Aprilie 2008 12:34
Foarte slab.
stoienicamarius pe 25 august 2007 21:52
O prostie, nu am inteles nimic.
Mihai2508 pe 02 Iulie 2010 22:08
unora le place unora nu
acum probabil nu vor intelege unele persoane de ce laud acest film, dar acum fiecare cu preferintele sale si sunt de acord ca unora sa le placa si altora nu, dar ma rog, mie unul mi-a placut filmul in sine dar si cum a fost filmat (deoarece este ceva nou), chiar dc este un pic intortocheat
gabyyy21 pe 29 Mai 2010 17:17
defapt
filmul e bunicel, dar se pare ca multi au fost deranjati de modul de filmare
Radu1711 pe 19 Mai 2010 20:35
radu1711
mie mi-a placut filmul, pacat ca nu au aratat mai mult din monstrii dar a fost ok suspansul
darkbone pe 11 Iulie 2011 18:35
l-am inchiriat de la un magazin si l-am vazut cu placere. mi-a placut mult...desi nu-mi aduc mare lucru aminte.
dlena pe 01 Mai 2011 11:31
probabil ca filmul mi-ar fi facut o parere mai buna daca nu ma ametea cameramanul....
danymury pe 05 Aprilie 2011 18:52
un film foarte bun...chiar daca este filmat asa mai ciudat...da este bun
Iamsaved pe 25 August 2010 01:18
Mie mi-a placut foarte mult modul de filmare,mi s-a parut foarte realist(in afara faptului ca orice om normal ar fi lasat camera demut) si mai aproape de cei care privesc filmul.Subiectul este intr-adevar cam prostesc dar filmul este bine realizat si te baga chiar in subiect.
Vorador pe 21 Martie 2011 23:47
Un film care a surprins pe toata lumea.Pe unii in mod placut, pe altii invers! important e ca a reusit sa lase urme adanci in fiecare din cei care l-au urmarit,chair daca nu vor recunoaste cei care spun ca nu l-au placut,cei care spun ca e oribil probabil nu au fost incantati de stitlul POV,dar pentru mine asta a facut filmul mai diferit si mai bun fata de alte filme cu monstrii giganti prin orase,filmu este mai veridic asa.Film foarte bun, desi ma asteptam la avalansa de clisee tip Hollywood.
claudiu-daniel pe 12 Martie 2009 22:38
numi vine sa cred ca nu va placut filmul mie mia placut mult.
Da-Luck pe 08 Februarie 2011 21:11
un film filmat in stil amator foarte bun , te tine in priza
herleaflorin pe 27 mai 2012 19:41
nu e amator e stilul numit Found Footage adica ' filmulet gasit ' un nou stil aparut de curand si prinde bine la public alte filme de genul asta gen Paranormal Activity sau Grave Encounters
Toro Tiberiu pe 03 Februarie 2008 22:07
film de nota 7 ( cu indulgenta !! ) .Prea multa miscare.. totul filmat noaptea... si ca incheiere sub multe alte s-f-uri horror de acest gen. daca nu ai ce alt-ceva de facut ,,uitate,, si da-ti cu parerea !!!
blackmore pe 10 Iulie 2019 09:37
Unul dintre filmele cu cel mai proast scenariu din toate timpurile
Lockdown89 pe 05 Mai 2014 14:44
Un film gen ''amestec'':REC,The mist etc care nu exceleaza in a te pune pe ganduri,ca un horror veritabil.Oricum faza cu''nimeni nu e lasat in urma'' este dusa la exagerare-Aia sau intors jumate de oras,punindusi viata in pericol doar pentru ca Rob a ****** pe Beth o data!
andreea7214 pe 30 Decembrie 2011 20:30
Mie sincer nu prea mi-a placut , iar mie in general imi plac filmele apocaliptice ... efectele au singurele care m-au facut sa ma uit pana la sfarsit iar camera aia care se misca in toate partile m-a enervat cel mai mult , mai mult de 6 nu vreau sa-i dau
tony_mondyalu pe 26 Iulie 2013 03:57
un film destul de slabut dupa parerea mea, filmat cu camera in mana, un monstru imens aparut din senin si care nu poate fi distrus nicicum pana la finalul filmului normal unde mor toti actorii principali al filmului...hmmm nu prea las recomanda
vovin pe 03 Iunie 2013 21:04
slab slab
Nu recomand decat daca esti innebunit cu totul dupa genul "reality-show" de lung metraj si horror de slaba calitate. Intr-un cuvant, un film slab, care a incercat sa mai dea un tun, asa cum a reusit Blair Wich Project: bani multi incasati, cu foarte putini cheltuiti. Probabil ca le-a iesit schema.
Chelbos pe 10 Ianuarie 2012 01:41
dupa 5 minute din film am dat mai inainte sa vad cand se termina filmatul cu camera. am mai dat inca o data si inca o data pana am trecut de jumatate. nu mai are rost sa ma uit. panarama de film
happysunnyday pe 04 Ianuarie 2012 18:43
filmul ascunde 3 monstri din filme mai vechi, un ozn care cade in mare, si alte chestii. cautati pe you tube cloverfield secrets si veti gasi!.....:)) imi aduc aminte ca la scena in care se ingramadeau toti pe camera sa vada monstrul si strigau " l-am vazut, l-am vazut!" eu ma chioram sa-l vad dar de fapt nu e niciun monstru acolo. apare in partea scurta cu niste culori asa ca si cand s-ar fi stricat camera.
edy21 pe 03 Mai 2011 15:36
A fost fain,desi la inceput e plictistor rau de tot dupa devine un film plin cu suspans,actiune aventura deci chair mi-a placut totusi poate ca era mai bine daca era filmat normal dar a fost bine si asa nu m-a deranjat.
Ma mir cum de nu a primit o nominalizare pt.Oscar pt.cele mai bune efecte pt. ca efectele au fost beton la fel si soundtrack-ul 8+.

Anamarria pe 02 Mai 2011 14:18
Mie mi s-a parut foarte bun. M-a tinut treaza,insa sfarsitul mi s-a parut putin ambiguu,dar oricum a meritat sa il vad. Nu m-am plictisit la el. Cred ca as putea sa il revad si tot mi-ar placea.
ooo333 pe 06 Martie 2013 11:35
O mare porcarie de film , extrem de plictisitor .Am crezut ca e un film bun dar m-am inselat.
loozz pe 07 Iunie 2011 18:30
cel mai ciudat sfarsit la un film pe care lam vazut in viata mea
darkbone pe 11 iulie 2011 18:37
cum era finalul? l-am vazut acum 3 ani si nu-mi aduc aminte.
kr1st1badboy97 pe 28 decembrie 2011 11:35
explodeaza o bomba, rob zice "Te iubesc", cade podul peste ei... gata!:D
RoxyD pe 01 August 2010 08:28
Mie mi-a placut filmul... .
liniuta pe 29 August 2009 16:08
aiureala ieftina
Un film de-ti oboseste retina si tot -i prin prejur , in care doar sonorul are ceva de spus in rest nu vezi nik decat niste fugariti de te miri ce creaturi care le vom vedea in posibila parte a2-a , e cel mai prost film in ceea ce priveste imaginea ,... si fara imagine nik nu e....
GABRYELVIO pe 03 Februarie 2008 15:33
godzilla e mult mai mijto ca asta stim cum a aparut etc pe cand aci deodata apar alea se iveste teama in oras ,oricum parerea mea despre acest film e o mizerie ,aaaa si oricum nu a fost monstruos filmu
Bagio pe 29 Decembrie 2010 13:32
bun
m-a enervat putin modul in care a fost filmat dar in rest a fost ok......efectele au fost destul de reusite dar cred ca filmul ar fi fost muuuuult mai bun ar fi fost filmat normal
ArjenRobben pe 11 Septembrie 2010 02:33
Am ramas dezamagit de film.Putea sa iasa mult mai reusit cu monstrul ala.Bine ca a durat putin ca ma plictiseam.Prea multa miscare care te ameteste .
Cyprian pe 11 August 2010 15:46
Este cel mai prost film care l-am vazut. E filmat prost, o poveste proasta, un finat prost, nu-i nimic la filmul asta care sa te atraga.
CosminHorrorMaster pe 23 iunie 2011 00:40
comentariul asta nu atrage nimic
skrap pe 15 Noiembrie 2009 02:58
vai
pacat ca nu exista o nota mai proasta de 1, o dadeam. Aiureala de film, abia intelegi, nu inteleg ce le-a placut sa filmeze cu o camera de mana... mi-am pierdut 1 ora jumate din viata.