Păreri Chronicle

(2012)

Cronici

FrOnTLiNe pe 16 Februarie 2012 15:32
Exceptional!!!
Un film incredibil de original si deosebit!Nu am vazut asa ceva pana acuma!Cel care va pierde acest film a pierdut tot ce insemna film bun:)Pacat ca se gata asa dramatic:(incredibil de frumos:)Mergeti sa-l vedeti cei care aveti in orasele voastre cinematografe bune sau chiar 3D!
Ariann pe 27 februarie 2012 21:26
Abia astept si eu sa il vad.
Theodoric pe 1 septembrie 2013 22:40
Exceptional???Si il dai nota 8 ?
myhaymyhaygl pe 19 Aprilie 2012 16:47
in sfarsit un film captivant care m'a desprins de realitate pentru o ora si jumatate
ganj1968 pe 08 Februarie 2012 12:08
Un film banal.
Multe efecte speciale in detrimentul artei.Povestea este una arhicunoscuta:puterile supranaturale ale unor adolescenti,care sunt folosite cam fara cap.Nu cred ca am sa vreau sa-l vad.
Bmola pe 8 februarie 2012 19:39
bv tie. neintersant. am vazut filmul si a meritat. tu si restu criticilor ar trebui sa va apucati sa faceti filme. sigur ar iesi niste capodopere
Precious_90 pe 12 aprilie 2013 22:07
Daca-l vezi sau nu e problema ta,dar de ce pnm dai nota filmului daca nu l-ai vazut?Mai si pui descrierea "Un film banal"...sunteti incredibili unii.
aayana pe 19 Februarie 2012 20:49
O mare pierdere de timp. Subiectul a fost răsturnat pe toate părțile de n filme asemănătoare iar Chronicle nu face decât să aducă personaje noi și situații cam insipide. Filmul este o copie ieftină a lui X-Men, numai că aici vorbim despre o singură putere, împărțită la trei.
cosmin_kedii pe 24 Februarie 2012 09:36
Mi-a plăcut filmul. Efectele speciale au fost minunate ,el a a avut o linie de poveste destul de decentea , în general un film bun.
Davidutzu2o11 pe 29 martie 2012 15:17
Cum ai putut sa vezi filmul daca comentu tau e postat pe 24 februarie iar filmul a aparut pe 2 marie ????
BadoiuViorel pe 26 Aprilie 2012 21:54
Continutul revew-ului trebuie sa aiba minim 50 caractere ....
Misto.

razsax pe 02 Martie 2012 09:47
Poanta veche......
Un scenariu rasuflat, nici nu stiu daca au fost platiti actorii macar. Ma asteptam la o inovatie macar, acolo de samanta." Same old...same old..."
Qube86 pe 05 Mai 2012 01:06
''Chronicle''...un ''low-budget'' care reuseste sa faca de ras multe ''blockbuster-e''...
Credeam ca in materie de filme ''pseudo-cine-verite'' sau ''mock-umentariste'' s-a cam epuizat debaraua creativitatii si ne aflam in plin proces de reciclare a principalelor retete care au functionat pana acum: zombie si paranormalul...Ma bucur sa vad ca inca mai e posibil sa apara un suflu proaspat in genul etichetat ca “found-footage”...E cazul lui ''Chronicle'' (filmul de debut a doi tineri de 20 si ceva de ani, Josh Trank si Max Landis), care aduce in ecuatie o tema deocamdata lasata deoparte: supereroul...si aici ma refer la ''the real deal''...un supererou care sa-ti dea senzatia de veridicitate si realism...Mixand laolalta o poveste despre origini si puteri ne-naturale cu o drama personala si cu predilectia tinerilor pentru nazbatii, cei doi alcatuiesc un pretendent serios la titlul de cel mai bun SF low-budget de anul acesta...In centrul “cronicilor” stau doi verisori din… citeşte
wildinthecountry pe 22 februarie 2013 19:24
excelent review
Ariann pe 07 Martie 2012 20:58
Un film interesant
Prima parte a filmului este putin plictisitoare,pana isi descopera cei 3 tineri puterile supranaturale.Partea a doua este mai interesanta cand incepe actiunea si sf-ul.Un film dramatic bazat pe fictiune si rezultatele inconstientei adolescentilor este foarte bine reflectata in film.Merita vazut.
narcis11k pe 03 Martie 2012 16:54
L-am vazut la cinema
Poti merge de la jumatatea filmului, pana atunci e abureala, ar fi buna o telecomanda sa derulezi ....
azrail pe 17 Martie 2012 20:59
Un film ok
Este un film ok .Nu este vre-o capodopera dar este placut .Recomand sa il vedeti .
danvictrie pe 12 Ianuarie 2012 20:20
http://www.cinemagia.ro/filme/push-razboiul-mintii-30123/ aceiasi chestie sa speram ca va iesi mai bine de data asta :>

mda a fost bunicel finalu cam simplu dar in fine daca il pastrau pe steve pana la final putea sa fie mai interesant

legolas05 pe 27 Aprilie 2012 20:48
este un film destul de frumos care zic eu ca merita vizionat,nota 9
BRUMA pe 1 august 2012 14:14
ce comentari ai ..haha :))
radu3455 pe 31 Octombrie 2011 18:12
din trailer pare interesant film acum asteptam sa vedem ce va iesi.Filmul va aparea pe 2 martie 2012
bilutza01 pe 26 februarie 2012 08:51
cum ti-ai dat seama cat de reusit e filmul din thriler?:-??...poate trailer...ca asa criticati filmele dar nu stiti ce este un trailer si ca thriler este un gen....
So.aLone pe 2 martie 2012 16:04
imi place de radu ca nu a dat nici o nota,doar si-a spus parerea,si sunt de acord cu el,din trailer pare interesant...
donald_dak pe 15 Martie 2012 18:53
superb
eu chiar vreau sal vad cit de curind si nu ma las pina cind il vad este superb filmul si imi place la nebunie
criti23 pe 29 Aprilie 2012 01:51
Good movie
Filmul e foarte bun, un scenariu pe care credeam ca l-am inteles din trailer dar care m-a surprins pe parcursul filmului,efectele sigur o s-a va placa.
Iar pentru cei care cred ca filmul asta e o porcarie.... va recomand filme cu vampiri indragostiti cu privire constipata, O WAIT, l-ati vazut deja.

FlorinMovieFreak pe 15 Martie 2012 10:56
L-am vazut la cinema .. povestea este mega fumata .. noroc c-a fost sala plina .. la cateva glumite din film .. s-a ras pe cinste .. in rest plictiseala ..

Cheers ! ;)

Onutza87 pe 10 Martie 2012 16:28
Urat!
mi s-a parut o porcarie de film din trailer parea foarte tare dar cand l-am vazut la cinema a fost o foarte mare dezamagire. Nu il recomand deloc filmul acesta
Dawon pe 16 Iunie 2012 18:53
Pot sa spun ca, pt mine, PoV/found footage a functionat de data asta. Asociam stilul tocmai cu lipsa creativitatii si/sau lene, dar chiar nu a fost cazul aici: ingeniozitate si unele shots fascinante.

Nu sunt de acord ca e copie dupa "X-Men" sau "Push". Asemanarile sunt superficiale si generale si, luate asa, vin din surse mult mai vechi. Imi aminteste insa de "The Craft": adolescenti cu probleme in viata sociala si/sau personala capata abilitati care ii unesc si le permit sa schimbe ceva in viata lor, ducand la acelasi conflict: persoana cu cele mai mari probleme (in ambele filme tatal e betiv si abuziv si trigger-ul esential al derapajului e folosirea puterii impotriva lui) devine violenta si trebuie oprita de un membru al grupului.

Merita vazut. Arata mai interesant decat SF-uri cu bugete mult mai mari, e mai bine scris decat multe din ele si, clar, da… citeşte

Manusa pe 29 Aprilie 2012 11:28
Un film destul de interesant, dar cam ciudat. Nu a fost cine stie ce grozavie, a semanat foarte mult cu Cloverfield in ceea ce priveste modul de filmare a filmului.
mtraianc pe 27 Aprilie 2012 21:27
7/10
a super man ,, ,two great men,,,,, three super people../// merge filmul vazut o data
Adry95 pe 27 Aprilie 2012 22:30
Putea sa iasa mult mai fain filmu daca nu era filmat asa ,e cam enervant deoarece uneori nu prea ai vrea sa vezi ceva naspa de ex; picioarele tipului aluia pare ca este realizat de un student :)).In rest filmul este ok .
Lorena22 pe 02 Martie 2012 18:16
Cred!!!
Cred ca va fii tare filmul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nikkolle pe 28 Aprilie 2012 22:14
Sincer pierdere de timp!
Na ca mi-am pierdut 2 ore degeaba aproape ;)! Chiar ma asteptam la altceva da m-a cam dezamagit ! Ce e asa de frumos oare la filmul asta habar nu am ! In fine sunt pareri si pareri ! Mda fiecare cu gusturile lui ! Eu zic ca e asa si asa !
wildinthecountry pe 22 Februarie 2013 17:59
x
Am vazut filmul la recomandarea unui prieten cinefil
Este un film pe care initial l-am subestimat si pe care nu vroiam sa il vizionez
Ceea ce il caracterizeaza este faptul ca este filmat intr-un mod atipic, destul de realist si imbina elemente SF cu elemente teen
Pare un amestec ciudat intre Carrie, Superman si Hancock acest film
Cel mai mult mi-a placut prestatia lui Dane Deehan un actor adolescent minune care a aparut de nicaieri si care deja a dat o performanta buna si in Lawless
Acum am doua motive sa vad The Place beyond the pines: Ryan Gosling si Dane Deehan..

Mihai2508 pe 15 Februarie 2013 16:18
Un film care nu exceleaza prin nimic. E vorba de 3 adolescenti ce capata anumite puteri, dar odata ce le-au luat... nu stiu sa se si comporte.... vorba aceea.... "odata cu o mare putere vine si o mare responsabilitate"
Nu are efecte speciale foarte bune, iar povestea nu este una extraordinara, pot spune ca este un film mediocru.

kamoauto pe 06 Noiembrie 2012 23:51
o porcarie de film
Stupid, prost realizat o regie de 2 lei, nu recomand la nimeni
Sorin87 pe 05 Mai 2012 11:16
Chronicle
Un film placut, usurel de urmarit, atractiv datorita puterilor paranormale ale unor adolescenti, de multe ori dramatic, dramatism ce apare din cauza efectelor acestor mici ''vraji''.
pappilon pe 05 Mai 2012 19:53
O mare tampenie
Acest film trebuie vizionat de copii intre 14-17 ani.Este beton pt ei!
Katalyn89 pe 29 Aprilie 2012 01:23
nu merita
un film facut cu telefonul mobil cu un buget cat o zi la mall cu familia
paul_gilca23 pe 30 Aprilie 2012 12:26
Unul din cele mai proaste filme vazute, daca renuntau la ideea cu camera poate ca mai castigau ceva stele.
xtasy pe 03 Martie 2012 15:27
cat e pretul biltului ? (2d)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????
WikdMovies pe 15 Ianuarie 2012 19:52
Imi aminteste de Misfits si in acelasi timp de X-Men...Sa vedem ce-o sa iasa...
xerses pe 16 Februarie 2012 23:24
Puterea de a zbura si furia distructiva a lui Hulk....
scarlatcorina pe 09 Martie 2012 14:05
slab
Daca nu ai ce face si te plictisesti grav, e recomandat filmul.
user-59cfc5e0991ba pe 29 Aprilie 2019 19:23
Șmecher șmecher, văzut la vremea respectivă, revăzut cu plăcere apoi. Un film care nu a avut parte de prea multă publicitate deși cred că merita, ideea geniala și normal profanii ca întotdeauna se vaita ei și se jelesc că dacă nu ai văzut peste 1000 filme nu poți înțelege ideile originale și ți se par ciudate rău.
Spor la vizionat chiar merita, o idee originala.

cosmin742000 pe 31 August 2017 08:58
O mizerie SF americana deci nimic nou...........................
Kuhaylan pe 01 Decembrie 2016 20:26
WD 1
........................................................
catalin_ionut_23 pe 11 Februarie 2016 20:35
Un film placut si relaxant!
Un film placut si relaxant ,merita vazut macar odata ,mie mi-a placut ,este destul de reusit .Il recomand!
insecticid pe 08 Februarie 2015 12:20
de vazut
Un film original, care nu a avut parte de publicitate. Te tine captiv de la inceput pana la sfarsit.Efecte speciale bine realizate, scenariu bine scris.
Rippa pe 07 Martie 2014 17:23
Publicul, de asemenea, este captivat de acest sub-gen (să luam doar exemplul seriei Paranormal Activity; primul film aducea încasări totale de peste 107 milioane de dolari, iar încasările din weekendul lansării au crescut progresiv la cele trei filme,
anonymous.6229028630c4f pe 07 Octombrie 2013 22:33
oprismirela pe 24 Septembrie 2013 19:19
"poanta veche, haine noi"
Intr-adevar, subiectul e rasuflat dar a fost imbracat intr-o forma diferita de ce am vazut pana acum pe aceasta linie, sau, cel putin, are "ceva" care m-a tinut aproape. Parerea mea e ca actorii au jucat bine dar finalul e exagerat; totusi merita vazut.
katye pe 08 Septembrie 2013 21:37
Un film interesant. Mi-a placut mult modul in care au filmat...:)
herleaflorin pe 23 Martie 2013 23:28
destul de bun povestea foarte interesanta actori joaca bine CGI uneori arata realistic alte ori nu cand zburau arata destul de real merita si o parte a doua zic eu nota 6
AndreBlack pe 10 Ianuarie 2013 11:37
Foarte bun filmul . Mi-a placut tare mult . Ar fi buna o continuare . Merita vazut , il recomand !
catasmile17 pe 08 Ianuarie 2013 23:59
Un film bun, captivant si interesant :)
Merita vazut !

kakapiciu pe 07 Ianuarie 2013 02:29
Eu gasesc filmul captivant, interesant si mi-ar placea sa vad o continuare.
tony_mondyalu pe 29 Decembrie 2012 04:29
un film care a reusit sa ma surprinda cu adevarat, practic tot filmul te tine in suspans si parca vrei mai mult si mai mult...si filmul chiar iti ofera ceea ce iti doresti, chiar daca spre final e putin aiurea punctul culminant e fara doar sau poate moartea lui Andrew Detmer si mai ales felul in care este omorat.....recomand
alex_il_fenomeno pe 20 Decembrie 2012 12:15
desi povestea era simpla de ghicit inca de la inceput, ca " o data cu puterile mari vin si responsabilitatile mari", filmul a fost frumos de urmarit prin ritm, momentele de prietenie adevarata de la inceput dintre niste "proscrisi" printre adolescentii de varsta lor, apoi descoperirile si o data cu ele problemele aparute dintre ei insisi si mediul exterior... beneficiind si de niste actori talentati si grafica ireprosabila, cred ca este un film numai bun de urmarit, si poate nu numai o data. il recomand.