Păreri Centurion

silviu1985 pe 30 Octombrie 2009 12:25
promite multe
din ce vad in pozele postate aici pare un film bun din punctul meu de vedere
sabi, arcuri , topoare un film bun....
mai greu va fi sa si pricepem ceva : nu cred k este titrat in engleza/:p
abia astept sa il vad...

anonymous.63a9f3912ba47 pe 30 Ianuarie 2011 00:49
Dacianus pe 6 iulie 2011 09:01
Frumos comentariu, doar ca pictii nu erau deloc un trib mic. Si jucau acasa, nu in deplasare, asa ca totdeauna in confruntarile romanilor cu populatia bastinasa britanica, corespondenta era de cel putin 4-5 la un singur soldat roman. De la prima confruntare atestata istoric pana la Boudicea. :) O greseala istorica de remarcat ar fi si ca in anul intamplarii actiunii, in armata erau primiti numai cetateni romani, intr-o vreme cand cetatenia romana nu se acorda inca popoarelor cucerite. Deci nu putea exista in niciun caz un soldat roman de rasa africana.
Gallagher pe 12 August 2010 20:35
Americani astia :))) Desi ma intreb care americani?!?!?!
Singurul american este JJ Feild!Poate mai este vreunul pe la catering sau pe undeva!
Majoritatea actorilor din rolurile principale sunt europeni. Uitati-va la distributie, Polonia,Rusia,Germania,Olanda,Anglia pana si regizorul/scenaristul este englez 100%.
Filmul a vrut sa prezinte o serie de legende mai vechi de 2000 de ani si este foarte bine regizat si filmat!
Sunetul si imaginea sunt cat se poate de bune!
Faptul ca nu are efecte speciale aduce o autenticitate speciala si un loc bine meritat in categoria filmelor istorice!
Un film ce merita vazut!

razsax pe 27 august 2010 08:00
Are o tona de efecte speciale! Insa sunt de acord cu tine, e un film reusit!
adry.ro pe 4 decembrie 2010 03:01
Daca nu ai nimic contra de ce ai dat 8/10?
danyx493 pe 20 August 2010 10:39
Am fost surprins in mod pozitiv de acest film...este excelent, ii lipseste putina esenta, dar in rest e bun...aduce unele inovatii in ceea ce priveste lupta, nu e exagerat precum 300, dar nici anemic...
An0men pe 29 decembrie 2010 17:28
Este foarte exagerat, ca o femeie conduce o armata in anul 117 cand ele erau considerate specie inferioara, este foarte exagerata forta si precizia ei, este exagerat faptul ca legiunea IX a fost distrusa atunci, nu este in nici un caz un film istoric tocmai pentru ca nu respecta istoria. Un film slab, 5 din partea mea.
Dacianus pe 6 iulie 2011 09:18
Tu de Boudicea ai auzit? Ar fi fost poate exagerat din motive misogine pe continent, dar in niciun caz in Britania.
blue_b pe 14 Ianuarie 2011 16:06
Bunicel
I-am dat nota 7 si am facut acest lucru deoarece unele scene lasa de dorit. Nu cred ca un soldat roman se lasa fugarit de o haita de upi, sa nu mai vorbesc de doi inarmati cu sabii, cam penibila faza asta iar partea in care ei stau ascunsi sub podeaua vrajitoarei iar Etain nu isi da seama ca sunt acolo dupa ce ii gasea peste tot din orice pozitie pare cam ciudat.
Acestea nu sunt singurele doua situatii "jenante" din film, dar per ansamblu este un film bun care poate fi vizionat cu prietenii.

Cretzulynne pe 27 Martie 2010 21:56
Centurion- nume mitologic
in trailer ne prezinta: Warner Bros, film istoric, razboinica frumoasa, efecte speciale, masacru, sapte supravietuitori ?! si multe lupte cu sageti trase...toate astea bagate intr-un film de actiune istoric...de abia astept sa apara:D
cezarika21 pe 20 Ianuarie 2015 20:21
Thriller cu romani
Realizat în cadrul ciclului "cum să ne mai batem joc de istorie", filmul "Centurion" este un thriller violent cu urmăriri, lupte de stradă (sau de drum prăfuit) şi romance. Ce-i drept, producătorii nu s-au riscat să introducă şi ceva scene de sex ca să fie tacâmul complet, excitând însă spectatorii cu luptătoare cât mai despuiate.

Scenariul idiot trebuia condimentat şi cu ceva dialoguri cretine, aşa că romanii spun câte un "fuck" cam la fiecare 10 cuvinte pentru a ne arăta că sunt oameni din popor ce au trăit ani de zile între bărbaţi şi nu şi-au mai cizelat limbajul. În lipsa lor de civilizaţie, soldaţii romani nu se sfiesc să-şi facă şi nevoile în apa în care ulterior se vor spăla şi în care vor prinde peştii ce le vor servi ca hrană. Pentru câteva momente am crezut că urmăresc o scenă din "Borat" petrecută pe timpul… citeşte

into_the_labyrinth pe 20 ianuarie 2015 19:21
O, mărite Caesar!!! Stau şi mă întreb cum am putut rata un film în care romanii vorbesc cu "fuck"... De fapt, din descrierea ta mai lipseşte doar ca un grup de soldaţi romani să se lupte în jocuri video, nu în realitate, ca să fie mai în ton cu moda... Iar în ce priveşte scenele de sex, nu cred că realizatorii unui astfel de film s-ar fi sfiit să le introducă, dar cred că s-au gândit că rămân în pană de idei pentru varianta porno a filmului şi au decis să le păstreze pentru aceea... :))) În concluzie, deşi nu am fost niciodată tare la istorie, nici acest film nu mă voi încumeta să-l vizionez... Sic transit gloria mundi.
Nemuritoruuu pe 11 Ianuarie 2011 01:41
Bai!!!49 de pareri pana aici dintre care doar unu a sesizat exagerarea din acest film oarecum bun dar totusi de kkt.Faptul ca gagica are puteri si precizii fantastice ma face sa râd si in acelasi timp sa ma enervez la culme pai cum plm o gagica ca aia Olga Kurylenko sau cum pana mea o mai cheama fotomodel actrita si toate alea alea nu pot sa zik k de buna e buna mai ales de p..l..ã deci e buna dar nu pt rolul asta de mare puternica de pix , pai dak o strâng de mânã ii cade mâna jos; pai dak as striga la ea o data ...ar plânge 3 zile pai ce palaria mea de soldat roman ingrozit si fugarit de doua pz...de pe râu la vale mai e si ala pai in locul lui muscam din Etain cu cal cu tot si zburam cu ea in gura ca Superman pana mea de film.....si in timpu' zborului o luam la cãnac prin toata padurea aia si in toate pozitiile posibile PAI DAO-N COLO DE REGIZARE DE RAHAT CE POATE AVEA FILMU… citeşte
the333fallen pe 25 februarie 2011 17:11
1. ori ai maximum 14 ani, nu ai vazut o tzatza pana acuma decat in filme, si simti nevoia sa te afirmi si sa faci pe grozavu 2. poate esti mai in varsta si ai o prietena care te domina total si esti sclavul ei din toate pct de vedere in afara de cel sexual ca pe acel plan sigur are pe altcineva (probabil tata-tau) 3. sau poate ai fost sau esti abuzat de mama ta, ca nu inteleg de ce esti asa ofticat pe femei si pe filmul asta. PS> probabil omori muste si furnici sa te simti mai puternic, nemuritorule :)))))
Manusa pe 12 Iunie 2011 18:48
Sunt destul de satul de filmele cu si despre romani. Temele acestea romane se reiau in fiecare film, dar acesta de fata, Centurion, m-a surprins intr-un mod placut, o poveste interesanta.......oricum este un film bun care merita vazut.
cris2703 pe 19 Martie 2011 03:48
De vazut
Film bun, interesant, care surprinde o perioada a istoriei Imperiului Roman...poate neredata pana in prezent intr-un film.
dandi pe 17 Ianuarie 2011 20:17
Merita vazut, daca nu l-ati vizionat nu ezitati sa il vedeti e un film foarte bun.
dragosh91_n pe 18 August 2010 00:37
Este un film impresionant.Cam brutal, dar asta este istoria..mie chiar mi-a placut.
jameslg pe 03 August 2010 09:31
L-AM VAZUT...
Asa cum scria cineva este doar bun... Dupa trailer ma asteptam la ceva asemanator cu GLADIATOR, dupa ce am vazut filmul nu e nici pe departe... Sincer? am ramas putin dezamagit!
Kai pe 7 august 2010 13:10
de unde l-ai luat u de l-ai si vazut?
2Pirates2 pe 20 august 2010 13:29
eu l-am vazut cu o saptamana inainte sa apara stiu un site bun care da si filme si face si subtitrarile
legolas05 pe 06 Iunie 2010 15:01
super fain filmul...o poveste interesanta care te tine lipit de scaun pana la sfarsit......nota10....chiar merita vazut
alex_il_fenomeno pe 05 Iulie 2011 19:04
pot spune ca a fist un film surprinzator , cu o violenta excesiva , dar cu o poveste foarte interesanta si cu actori foarte talentati ! inceputul este putin monoton , dar apoi povestea incpe sa prinda contur si devine fascinata ! merita vazut cel putin o data !
wlad81 pe 10 Aprilie 2011 11:35
in top filme cu romani !
deci pe langa faptul ca unii de pe aici chiar nu au ideie de legiunea romana disparuta ( dati pe google poate mai aflati si voi ceva nou ) se apuca sa dea coment prost unui film ff bun .

bai frate fimul are de toate , actiune , suspans, o situatie istorica reala, actori buni , o regie buna si FX decente .

filmul chiar trebuie vazut de pasionatii genului

robertforex pe 16 Septembrie 2010 12:11
Foarte bun filmul...mi-a placut foarte tare...efecte destul de bune...merita sa il vedeti...iar pentru cei care iubiti genu(k mine)e genial filmul
iantoc pe 13 Septembrie 2013 00:35
wow pentru mine
Desi aduce in multe secvente cu filmul "King Arthur",intriga si suspansul te tine treaz.,scenariul filmului e bine conturat,personal am fost sceptica la inceput dar pe parcus si la final am putut sa spun ca a fost un film bun si nu mi-a parut rau de vizionare.
sarge pe 05 Iulie 2011 14:21
Destul de usor, parca nici actiunea din film nu e actiune :). Se putea mult mai bine
maryanaaaaaaa pe 05 Iunie 2011 22:30
mi`a placut foarte mult filmul si il recomand......
jony_10 pe 17 Februarie 2011 21:57
Foarte foarte foarte tare filmul! chiar m-a impresionat nu credeam ca e asa de bun,actiune,regie,actori chiar nu trebuie sa-l pierdeti
rodriguez pe 07 Ianuarie 2011 18:28
tocmai am vazut filmul,merita din plin 10 si asta din mai multe motive!
partea care nu prea mi-a placut,dar consider ca face parte din artificiile filmelor bune...scenele pline de cruzime! Categoric,acest film nu poti sa-l vizionezi in familie dar,impreuna cu niste prieteni...condimenteaza si partile rele ,ceea ce duce spre un calificativ 10

SoKaT pe 13 Decembrie 2010 12:39
va urma cred si o partea a doua , ca la sfarsit zice ca nu este nici inceputul , nici sfarsitul povestei mele ... e cam dur filmu , atatea tasniri de sange :)) , eu i-am dat nota 7 , dar per ansamblu mi-a placut !
Kable pe 16 Octombrie 2010 14:14
Centurion este un film captivant in care efectele vizuale sunt foarte bune, ma refer aici la momentele in care aparea sange, efecte asemanatore putin cu cele din "Spartacus: Blood and Sand". Senariul mi s-a parut interesant si nu prea am ce sa-i bag de vina acestui film.
Mihai2508 pe 20 Septembrie 2010 00:41
Filmul este foarte bun, si exceleaza la mai multe capitole, de la un joc foarte bun al actorilor pana la arme si armuri. Povestea si peisajele sunt si ele frumoase. Un film superb, pe care il recomand in special fanilor genului, dar nu numai.
Costy_Craiova_fan pe 06 Septembrie 2010 17:17
ma asteptam la un razboi in toata regula intre romani si picti,insa filmul a avut cu totul alta desfasurare,pot sa spun ca m-a surprins intrun mod placut....un film reusit !
cetateanu pe 31 August 2010 17:29
Un film bunicel care nu aduce nimic nou din nici un punct de vedere.Cascadorii banale ,putine efecte speciale costumele foarte putin inspirate si o alergatura ca la maraton.Olga Kurylenko a facut un rol bun dar putea fi exploatata mai mut.Lipsesc scenele de dragoste iar secventele de bataie sunt foarte putine si foarte putin spectaculoase.Doar daca s-a vrut cat mai real pot sa inteleg acest film daca nu inseamna ca nu a avut buget.
oneloser pe 11 August 2010 23:44
foarte tare!
mie mi se pare ca a avut de toate si mi-a placut foarte mult si prestatia actorilor. ma cam saturasem de vedetele americanilor si de supereroii lor
margott pe 30 Iunie 2011 17:02
Centurion e o dovada ca se pot face filme foarte bune si fara sa ai niste actori de box-office, poate cu exceptia lui Michael Fassbender care are o filmografie destul de impresionanata (300, Inglorious Basterds, X-Men : First Class). Filmul de fata are cate putin din toate, istorie, aventura, actiune, bineinteles si putin romantism.
lumaxya pe 5 iulie 2011 22:23

Regie: Neil Marshall
An: 2010

Actori: Michael Fassbender, Dominic West, Olga Kurylenko
Genul: actiune

Nu cu mult timp in urma am vazut The Eagle. Dupa trailer ma asteptam la un film de actiune destul de reusit. Din pacate, dupa cum a mentionat si colega mea Andreea, filmul este o drama superficiala. Din acel moment am devenit insetat de un film de actiune decent. Astfel, am dat peste Centurion, care, culmea, are legatura tot cu ... citeşte

SNOWMAN34 pe 05 August 2010 12:51
Cartoon...
Proverb: "Feriti-va de grecii care fac daruri". As adauga: "Feriti-va de americanii care produc filme ce trateaza istoria poporului roman, fie el in epoca imperiala sau republicana.
Scene de-a dreptul copilaresti, "batalii" in care protagonistii dupa ce dau de cateva ori cu sabia sau toporul, folosesc invariabil loviturile de pumn sau picior ceea ce este complet neverosimil., anticii NU se luptau/bateau cu pumnii sau picioarele nici macar in carciumi.
Cineva pomenea undeva de Gladiator.
Gladiator a impresionat printr-un conglomerat de drama, tragedie, fond muzical pus "unde trebuie si cand trebuie"...in niciun caz din prea mult adevar istoric. :D
De nevazut.

cuntss pe 11 august 2010 19:55
Dc. nu ai ştiut iţi zic eu,filmul acesta nu este făcut de americani,ci de englezi.Inainte de a vorbi nişte lucruri mai dă câte o căutare pe google.
farfui33 pe 4 octombrie 2010 20:33
LEGIONARII INVATAU SI LUPTELE CORP LA CORP MAI INVATA ISTORIE
vicki_2005_ok pe 11 August 2010 14:08
n am putut sa ma uit pana la sfarsit!
n am putut sa ma uit pana la sfarsit!momentul in care gagica aia ii face capul chisalita cu toporul unuia mi a provocat cosmaruri. dur rau filmul, chiar sadic as putea spune!
cuntss pe 14 august 2010 02:09
tu cum crezi că se luptă intr-un război?,cu palme şi săruturi?
danyx493 pe 23 august 2010 21:32
War is note a joke...get used to it!
user-5ba3b576bcdfc pe 27 Noiembrie 2020 23:45
Gamblerrambler, despre romani nu "se presupune", ci chiar erau cei mai tari soldați ai antichității. Nu am văzut în niciun film tehnica și tactica de lupta a romanilor. Era ceva devastator pentru dușmani. La o simpla comanda, din fluier, își schimbat instantaneu formația și poziția. Erau astfel dispuși în formație încât sa se schimbe unii pe alții la fiecare 7-8 minute, nu îmi aduc aminte exact - și erau cel puțin sase rânduri în formație, deci puteau lupta la nesfârșit fără sa obosească pentru ca lupta doar primul rand iar ceilalți se odihneau. Cei din spate îi acopereau cu scuturile pe cei din fata lor, iar cei din primul rand își apărau picioarele si trunchiul cu scuturile. Înaintau în grup compact, pe diagonala, astfel ca, văzută de sus, o formație de atac romana arata ca o uriașă lama de buldozer sau ca o uriașă lamă de ferăstrău.
citeşte

lavara_laiarna pe 24 August 2017 21:36
o bătălie istorică a legiunii 9 se transformă într-o misiune de comando pentru eliberare și salvare.sîngele ne este prezentat permanent și obsesiv cum țîșnește la nesfîrșit din orice.ca la un abator.ea nu vorbește și bine face.destul de previzibil și slab și lung.
bloodthirst pe 20 Aprilie 2017 22:58
Penal film... pacat de cativa actori. Scenariul chinuit, tot facut in graba mare si dupa cum pare cu buget redus, pacat, mare pacat! Putea iesi ceva de pomina!
claudiu-daniel-lugoj pe 30 Decembrie 2016 15:22
Un film foarte reusit,nu credeam ca poate fi atat de interesant.Este un film plin de actiune dar si de batali destul de sadice.Merita vazut acest film iar Olga Kurylenko are un rol deosebit care o prinde excelent.
gamblerrambler pe 03 Iulie 2016 21:50
Fuga, fuga si iar fuga
Cam jenant ca 8 soldati romani despre care se presupunea ca erau cei mai tari razboinici ai antichiatii ce au creat un imperiu sa fuga de o bretona roscata care oricum si-o ia intr-o lupta de 1 la 1.

Bun de vazut pentru peisaje si ambuscada din padure.....pacat de Michael Fassbender ca se baga numai in productii mizerabile

Iulidesprefilme pe 20 Ianuarie 2015 22:24
Are subiect şi predicat...în materie de istorie poate se mai învaţă ceva sau măcar se transmite un mesaj, o morală la adresa cuceritorilor din orice timp şi din orice spaţiu...în materie de film, nu este nimic epatant...
alex_93 pe 07 Aprilie 2012 22:43
Bunicel
Filmul a fost bunicel si fara sa fi fost atat de mediatizat:atmosfera rece,actingul bun,scenele de lupte sangeroase(dar cam prea exploatate la nesfarsit),peisajele salbatice,nu e nimic exagerat in privinta tipei aleia (amintiti-va de Boadica) care ii urmarea pe soldatii romani care i-au invadat tara(bine,aia cu "mirosul" n-a fost chiar asa realistic),replicile......
Imi plac filmele care utilizeaza CGI,ca 300 sau ca Spartacus,cel putin filmul asta a utilizat cu masura......
A scos la iveala si barbaria soldatilor romani,care in fapt,ei isi meritau soarta pentru ca le-au invadat tara vechilor britoni.
Problema e ca au bagat cam mult "Thriller"
Si prea mult maraton ala Apocalyptico.

Acuratetea istorica a filmului e undeva sub zero.
Agricola era mort de vreo 20 de ani in 117,
zidul… citeşte

nick-azh pe 08 Februarie 2014 16:44
Centurion
Film istoric destul de bine realizat si zic eu ca se merita vizionat. Este totusi un film de actiune .Roma si inceputul invaziilor barbare, lupte, sange, inca putin si perioada glorioasa a lui Octavian Augustus si Traian va fi inecata de episoade in care sangele si declinul Imperiului vor fi capul de afis al istoriei antichitatii. filmul a prezentat foarte bine ce si-a propus.Stiu doar ca am vazut un film cu actiune multa, scene de lupta antrenante, cursiv, care nu da timp sa te plictisesti.
silviu_ciobanu pe 31 Ianuarie 2013 05:00
Merita vazut, daca nu l-ati vizionat nu uitati sa il vedeti e un film foarte bun.
Sorin87 pe 21 Octombrie 2012 00:22
Centurion
Filmul este exceptional cu conditia sa scoata o continuare pentru ca merita din plin la cat de bun a fost
Tyybi1 pe 05 Septembrie 2012 17:58
Recomand acest film din mai multe puncte de vedere :distributia este ok, actiunea este putin cam dificila, efectele foarte reale.
xerses pe 17 Mai 2012 00:54
Filmul mi-a placut; personajele au fost bine conturate, regia a pus in valoare talentele actorilor, un film bun, ce merita vazut.
viro1983 pe 04 Februarie 2012 14:06
Super
Este un film super bun cu efecte speciale foarte bune.Nota 10.
AlreadyStorm pe 11 Ianuarie 2012 23:16
Mi s-a parut un film foarte bun, in care am putut vedea aventurile Legiunii aIXa, sau ce a mai ramas din ea. Imi place agest gen, de aceea, recomand cu aceiasi caldura, pe linga Centurion, si The Eagle.
Qube86 pe 12 Decembrie 2011 05:51
Sprint aproape ca in ''Apocalypto''...
Un film foarte bun...Mi-a placut povestea filmului si modul in care a fost redata si interpretata de distributia care a reusit sa se ridice la inaltimea asteptarilor...Michael Fassbender, vine cu un rol foarte bun si dovedeste ca poate fi un bun ''leading man''...Apreciez noua ipostaza in care sunt prezentati soldatii romani si anume aceea de haituiti...In mai toate filmele cu si despre romani, acestia au imaginea aceea de intangibilitate si superioritate fata de celelalte popoare...M-am bucurat sa aflu si o noua imagine a lor atunci cand sunt vanati de niste oameni dintr-un popor care baga spaima in ei si asta se vede foarte bine din mimica,gandurile si faptele personajelor...Latura umana si mizera a romanilor, similara cu a celorlalte popoare pe care le dispretuiau, este scoasa la iveala aici prin aceasta fuga constanta a lor din calea urmaritorilor (similara cu maratonul din… citeşte
EYLINE pe 27 Decembrie 2010 21:52
Mda...am mai vazut si altele mai bune, orcum interesant...
aad pe 11 Decembrie 2010 22:43
Romanii
Notez cu 8 desi nu prea mai sunt impresionat de asa mult sange si capete taiate.
Oamenii locurilor au fost imaginati cam la fel ca si in alte filme. Ma asteptam sa vad mai multa magie insa nu a fost sa fie...

catalinbaboianu pe 04 Decembrie 2010 22:47
bun
un fel de Apocalypto pe vremea romanilor, e bun de colectie cu filmu "The Last Legion"