Păreri Cealaltă Irina

Cealaltă Irina

Pitbull pe 30 Noiembrie 2009 21:07
Un altfel de minimalism
Un altfel de minimalism - "Cealaltă Irina"
Gruzsniczki nu pierde vremea

Pare o scenă dintr-o piesă proastă, dar astă-vară "Cealaltă Irina" a încasat o porţie de atacuri din partea unor ţâfnoşi ofuscaţi că, din motive de criză, festivalul Anonimul nu-i mai putea găzdui trai-neneacă - aşa că ce să facă şi ei? S-au răzbunat pe câştigătorul Marelui Premiu. Ca la noi... ştiţi voi la cine.
În ultimă instanţă, mai mult decât celelalte premii obţinute ulterior în ţară şi în lume (Premiul Zilelor Filmului Românesc, la T.I.F.F.; Atlasul de Argint, la Arras, pentru regie; premiul F.I.P.R.E.S.C.I., la Pecs), contează produsul în sine - iar sub acest aspect, debutul în lung metraj al lui Andrei Gruzsniczki e demn de toată lauda.
Prin temă şi subiect, filmul se aşază cel mai firesc alături de "Francesca" lui Bobi Păunescu… citeşte

spectatorantrenat pe 11 Decembrie 2009 15:16
Cealalta Irina
Un film impresionant, care te face sa te poti identifica aproape cu orice personaj si in acelas timp

sa traiesti drama celui principal, naivitatea lui de a spera ca face parte dintr-o lume

asemanatoare si colectiva. Cele mai legitime dintre relatii, casatoria si iubirea, se dovedesc a fi

doar o combinatie intre singuratati, fiecare mergand pe drumuri diferite printre alte si alte

singuratati.
Am trait acest film cu intensitate si nu am avut nici un moment de pierdere a atentiei.
Totul mi s-a parut bine dozat, fara excese in nici o directie.
Merita vazut si trait.

andreisri pe 05 Februarie 2012 17:08
andreisri
cred ca este un film foarte bun, foarte reusit ...finalul un pic ciudat, dar arata foarte bine viata si cum se misca institutile statului in aceasta tara faptul cum esti tratat cum ti se vorbeste de sus de parca am fi copi.... timpul,bani si drumurile pe care trebuie sa le faci pentru a obtine o informatie si multe altele o bataie de joc. In zilele de astazi sa mori e un adevarat chin pentru restu familiei si cand spun asta ma refer la aranjametele care trebuie facute apoi. O adevarata drama spui Romania e ca si cum ai spune Drama trist si pacat:(.
FarkaS pe 10 Decembrie 2009 21:57
Fatza nevazuta a culturii romanesti!
Faptul ca avem productie artistica e evident; ceva sustinere i-ar mai trebui...
Radu47hitman pe 11 decembrie 2009 00:48
Sa te duci la bunica pe cuptor cu asa comentarii, mai bine nu comentati!
andystarx pe 04 Ianuarie 2018 17:34
Cel mai mult in filmul asta ,mi a placut cum a jucat Vasluianu,unul din cei mai buni actori la ora actuala din ROmania,in rest nici subiectul nu este delepadat,dar partea secunda a filmului ,strica prima parte !
sabinalin pe 16 Decembrie 2009 17:41
Il recomand tuturor celor care iubesc cu adevarat filmul romanesc de calitate. Daca v-au placut filmele unor Nae Caranfil,Corneliu Porumboiu,Cristian Mungiu sau Radu Muntean,mergeti sa-l vedeti neaparat! Este un film care nu poate fi povestit pentru ca si-ar pierde savoarea. Puncte forte: scenariul,regia, Andi Vasluianu,o distributie bine echilibrata si bineinteles omniprezentul de la "4,3,2" incoace Vlad Ivanov,aici in rol de functionar la Ministerul de Externe. Foarte bun!
AdriAdrianna98 pe 15 Septembrie 2021 09:00
Foarte interesant subiectul iar interpretarea lui Andi Vasluianu îl face un film foarte bun!
Licurici75 pe 31 Martie 2021 14:35
Andi Vasluianu joaca excelent in rolul taranusului naiv care nu iese din cuvantul sotiei. In a doua parte a filmului este dezorientat. Face cercetari sa gaseasca un raspuns la...de ce a ramas fara stapan. Cu cat sapa mai mult cu atat adevarul iese la iveala.Adevar si ralitate cu care refuza sa se lupte. Prefera sa traiasca in lumea lui de cusca mica si saraca, neintelegand de ce nu mai are stapan, coordonare in viata.
Horatiucrisan pe 06 Februarie 2019 14:01
Un film bun, un film despre dragoste înșelată, tentații, dorința unui trai mai bun si a depășirii condiției modeste cu orice preț. Andi Vasluianu face din nou un rol de excepție, la fel si Doru Ana. Un film de actualitate chiar si dupa 10 ani de la lansare, un film din care se pot trage multe învățăminte. De urmărit obligatoriu pentru cinefilii pasionați de cinematografia românească a ultimei decade, cinematografie axată pe realitățile unei societăți aflate veșnic în tranziție.
margott pe 24 Ianuarie 2012 14:21
Pare mai degraba filmul unei anchete decat un film in sine, oricum multe lucruri au ramas suspendate in aer, inclusiv finalul. Foarte natural Andi Vasluianu, si in general toti actorii mi-au placut.
Rita la cafenea pe 06 Februarie 2011 15:21
Cealalta Irina | Rita la cafenea
[...] seara am fost la Cealalta Irina - ii multumesc Cristinei Bazavan, de la Tabu, pentru invitatie. Stiti expresia aia cu “viata [...] citeşte