Păreri Catch Me If You Can

(2002)

Prinde-mă! Dacă poți!

Vladut1994 pe 16 Mai 2010 11:05
Tare
Nu ratati filmul asta. Este foarte relaxant si captivant
Andrey9211 pe 16 mai 2010 21:25
invata sa scrii inainte sa postezi un review!
Vladut1994 pe 16 noiembrie 2010 21:40
Dupa mine este un film foarte ,foarte bun...Sunt mare fan Dicaprio si am vazut cam toate filmele in care a jucat,dar aici face un rol mai special ,deoarece trebuie sa interpreteze un personaj de 16 ani ...Povestea este foarte bine structurata si respecta in proportie de 90% realitatea...(povestea e pe bune).Eu zic sa il vizionezi daca nu ai facut-o pana acum si clar Andrey9211 are o problema:))
Yulia pe 13 Martie 2010 09:46
cand joaca tom hanks si dicaprio...cum sa nu iasa un film bun?;)
Oancea Gabriel pe 17 Aprilie 2003 11:31
L-am vazut de 4 ori pana acum acest film si de fiecare data descopar mereu altceva. Spielberg si-a mai dovedit inca o data (mai era nevoie) geniul...
mtraianc pe 22 August 2010 11:01
nota 10
de cate ori am ocazia revad cu placere acest film . super actori super regie, super scenariu
FreakDoll pe 15 Mai 2010 17:07
Este superb filmul! Nu m-am plictisit o secundă. Actorii sunt geniali! Pentru Tom Hanks nu mai am cuvinte de mult, dar Leonardo DiCaprio mă surprinde cu fiecare apariţie.
mtraianc pe 15 noiembrie 2010 23:57
si aici ai doi dusmanii:) adica cei dusi cu pluta ,, de la gladiatorul au ajuns si aici
FreakDoll pe 27 noiembrie 2012 01:40
:)) Niste tristi! Saracii...!;;)
cezarika21 pe 20 Aprilie 2013 07:07
Demascarea unor fraude inteligente
"Catch Me If You Can" este un film biografic excelent despre un geniu al falsificărilor de cecuri bancare. Inspirat din viaţa lui Frank Abagnale, care, înainte de a împlini vârsta de 19 ani, a realizat înşelătorii în valoare de câteva milioane de dolari, dându-se drept pilot de avion, medic şi avocat deşi avea puţină şcoală. Fraudele lui au fost însă atât de complexe că FBI-ul a mobilizat o echipă întreagă de agenţi pentru a-i da de urmă.

Combinaţie de dramă şi comedie, filmul este destul de fluid, cu o intrigă captivantă, un ritm alert şi cu o regie excelentă a lui Steven Spielberg. Povestea este plăcută, plină de inventivitate, iar personajul interpretat de Leonardo Di Caprio are un şarm deosebit. Mi-au plăcut şi interpretările inteligente ale lui Tom Hanks şi Christopher Walken, foarte expresivi în rolurile lor. Inteligenţa şi… citeşte

White.Lily pe 01 Septembrie 2010 15:33
Categoric, unul dintre cele mai bune filme , atat ale lui Leonardo di Caprio cat si ale lui Tom Hanks. Ambii au facut niste roluri foarte credibile si fascinante.
Personal, mi-a placut la nebunie si de cate ori am ocazia il revad cu aceeasi placere. Este genul de film care te surprinde foarte placut si care reuseste sa te introduca in lumea lui.

Man G pe 02 Martie 2004 21:10
Film foarte bun,fara efecte speciale cum ne-am obisnuit la Spielberg.Povestea ar fi fost incredebila daca nu stiam ca e bazat pe fapte reale.Hanks e cheia succesului si nu DiCaprio!
dianna13 pe 05 Octombrie 2008 12:14
este frumos filmul....ca toate filmele in care a jucat LEONARDO DICAPRIO!
diz3lgirl pe 29 Noiembrie 2010 21:45
f bun!
f bun filmul si fiind bazat si pe fapte reale, e cu atat mai interesant. recomand cu drag!
aayana pe 19 Decembrie 2010 01:18
Un film valoros atat pentru poveste si distributie cat si pentru faptul ca s-a intamplat in realitate aproximativ asa: un artist intr-ale furatului devine celebru pentru ideile sale ingenioase, pentru mintea sclipitoare si pentru faptul ca reuseste sa se spele pe maini si sa devina un om asezat. In final, tot el castiga. Un film genial, nici nu am observat cum s-a scurs. Efectiv nu apuci sa te plictisesti macar o secunda.
Leonardo di Caprio este deja un nume sonor si daca mai pui un Tom Hanks alaturi (sau invers), deja avem doua motive la un loc pentru un singur film.

robertsandu pe 16 iulie 2012 20:36
+1. Sunt de acord cu tot ce ai subliniat.
Mircius pe 06 Aprilie 2003 09:27
In sfarsit mai vedem si noi un nou film cu indragitul actor Leonardo. Filmul este foarte bun, imbinat cu accente comice dar si dramatice.
Un film care sigur va va place si va fi un film de refeinta. Felicitari regizorului Spielberg. 4 stele

H pe 29 Mai 2007 01:40
Superb !
MinRep pe 16 Martie 2003 22:24
A fost un film aproape extraordinar pentru mine. Ceva mai diferit fata de restul productiilor americane si ceva atipic pentru Mr. Spielberg. Actorii joaca foarte bine, cu toate ca Tom Hanks parca joaca la fel ca de alte multe ori (vezi cand zice gluma cu "knock-knock", cand rade la telefon vorbind cu Frank sau cand incearca sa pronunte numele satului frantuzesc in care s-a nascut mama lui Frank). Multe scene surprinzatoare si bine realizate (aia cu stewardesele, cu bancnota iesind de sub usa, cand DiCaprio se da drept profesor, avocat sau pilot, cand Walken se da drept un fel de bogatas etc.)

Ar mai fi de amintit muzica (John Williams e extraordinar), imaginea si genericul care poate deveni antologic. Finalul destul de frumos.

Punctele slabe ar fi o mica superficialitate (eh, doar e Spielberg) si indulcirea unor aspecte (de exemplu, la sfarsit se spune ca… citeşte

victor_costea pe 13 ianuarie 2016 03:09
pot spune doar atat..uitate si nu ai ce regreta . un super film regie si distributie
Mihai Tataru pe 12 Martie 2003 11:28
Un film bine realizat! o poveste interesanta si distractiva , merita vazut!
Ynspy pe 16 Martie 2010 18:32
un film deosebit prin prisma faptului k ne reda povestea lui Frank Abignale Jr,unul din cei mai abili si mai inteligenti falsificatori de cecuri din acea perioada,si a agentului FBI Carl Hanratty,care e mereu cu un pas in urma lui.Si daca mai pui ca aceste personaje sunt jucate de Leonardo di Caprio si Tom Hanks, un Christopher Walken(nominalizat la oscar pt rolul secundar) pe ici pe colo nu are cum sa nu iasa un film amuzant si extrem de captivant...:d
victor pe 10 Aprilie 2003 13:11
Nu prea inteleg prin ce considera Bogdan Honciuc ca a fost statul abuziv, absurd si nedrept.

Probabil pentru ce i s-a intamplat tatalui personajului interpretat de Tom Hanks dar chair si asa nu este foarte clar de partea cui este dreptatea.

Mi-as dori insa un stat abuziv, absurd si abrupt in relatia cu infractorii de toate genurile.

Tom Hanks nu impresioneaza fiind in nota obisnuita, cred ca Leonardo Di Caprio se ridica insa peste ce a facut pana acum ( minus Gangs of New York care nu l-am vazut)

Dragos.87 pe 03 Martie 2017 23:16
Acum ceva vreme am vazut si eu filmul asta.O poveste geniala inspirata din fapte reale si jucata de doi mari actori.Imi place ritmul caci e placut si interesant si reuseste sa te captiveze foarte bine.Il recomand tuturor!
madda97 pe 10 August 2016 09:52
Un film foarte bun cu o poveste super bine construita si cu niste actori de exceptie. Nu ai cum sa nu-i dai nota 10 .
Vegetarian pe 25 August 2015 04:15
Scenariul ii apartine lui Jeff Nathanson, bazat pe cartea autobiografica omonima scrisa de Frank W. Abagnale .
Teoretic este un film facut dupa un caz real dar cine stie ca a mai pus de la el scenarilstul !?

Pudra pe 27 octombrie 2015 02:37
Viata se scurge , in timp ce ne facem planuri . Ne irosim viata visand .
radu3455 pe 16 Martie 2014 13:54
inca un film exceptional in regia lui Steven Spielberg,scenariul e foarte interesant prestatia actorilor e si ea foarte reusita,un film de nota 10!
body3DevinA pe 17 August 2013 21:45
DiCaprio & Hanks
Un film foarte bun, in care cei doi actorii joaca formidabil. L-am vazut de mai multe ori si cred ca o sa-l mai vizionez pe viitor. Il recomand celor carora le plac dramele, dar aceasta drama este combinata si cu simtul umorului in anumite parti ale filmului. Vizionare placuta!
mihaifn pe 12 August 2013 02:53
O capodopera , acest film chiar a reusit sa -mi smulga admiratia atat pentru el cat si pentru adevaratul Frank William Abagnale Jr.
MNarcis pe 15 Noiembrie 2012 10:27
Leonardo DiCaprio joaca foarte bine (senzational chiar), filmul este o drama captivanta, imprevizibila, o joaca de a soarecele si pisica cu multe rasturnari de situatie iar finalul te tine putin in suspans, mi-e personal mi-a placut si\deci il recomand!
nikkolle pe 26 August 2012 08:56
O adevarata capodopera !!
Un film de nota 10 pe buna dreptate ! Leonardo a jucat la cote maxime ! Un scenariu avand ca baza un caz real, insa parca totusi nu iti vine sa crezi ca : " un pustan de 17 ani" poate sa faca asemenea pagube ! Pentru mine e o adevarata capodopera acest film ! Merita vazut !!!!!!!!
deadlord pe 21 August 2012 20:03
Un film obligatoriu de vazut. Jocul actoricesc este de exceptie. Nu ma asteptam sa fie cine stie ce, dar m-a impresionat.
DiCaprio21 pe 18 Februarie 2012 13:23
din nou DiCaprio face un film mare .. foarte bun acest film
Andrei.Ciprian pe 09 Februarie 2012 09:40
Di Caprio-Hanks+Spielberg
Un joc de-a soarecele si pisica intre doi actori incredibili.O poveste adevarata in care Di Caprio te incanta.Unul dintre cele mai bune filme regizat de unul dintre cei mai mari reigzori! Obligatoriu de vazut
xerses pe 22 Ianuarie 2012 23:15
Foarte, foarte bun filmul.Mi-a placut teribil si-l recomand.
Lethy pe 29 Iulie 2011 16:45
Un film foarte bun !!! Leonardo DiCaprio,a fost incantator si a facut un cuplu excelent cu Tom Hanks. Acțiunea a fost antrenantă si povestea frumoasa. Nu pot sa nu dau 10 filmului :))
Scorpya-Forever pe 20 Iulie 2011 20:46
nota 10
Un film foarte reusit.....si ma bucur ca subiectul acestuia l-au aplicat si in serialul White Collar....
blueye pe 14 Iulie 2011 22:29
Doi dintre actorii mei preferati in acelasi film si nici regizorul nu e mai prejos. Chiar merita vizionat.
Crist11 pe 25 Iunie 2011 19:03
Frumos film, nu ai cum sa te plictisesti la asa ceva.
Sorin87 pe 27 Mai 2011 14:16
Catch Me If You Can
un film reusit datorita actorilor foarte care au facut cea mai mare contributie la film, mi-a placut si l-am vazut pana la final cu interes
catasmile17 pe 19 Aprilie 2011 23:17
un film foarte frumos si captivant !!!!!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!

yellowtime2009 pe 17 Aprilie 2011 12:42
super film superb leonardo dicaprio.ce pot sa zic mai mult de atat?
GeorgeFriends pe 03 Martie 2011 20:52
film bazat pe evenimente reale
asa film te face sa doresti mai mult, sa reusesti sati faci un drum mai bun in ceea ce vrei sa devii
zeki pe 01 Februarie 2011 17:25
Un film excelent , Leo DiCaprio joaca foarte bine la fel si Tom Hanks , putem invata cate ceva din acest film , merita vazut ....
CRYSSA pe 09 Ianuarie 2011 21:44
Foarte bun, fara doar si poate!
O actiune frumoasa, bazata pe o intamplare adevarata. Este cu siguranta un film care impaca toate gusturile. Deci, da...merita timpul nostru!
mihaelatb pe 02 Octombrie 2010 11:55
Un film de exceptie! toti sunt magnifici , Spielberg diferit de la film la film, dar in acelasi timp tinand stacheta la cel mai inalt nivel.Tom Hanks care te lasa fara grai.Este atat de mare ca actor , ca daca ai derula rolurile :Viktor Navorski , Andrew Beckett , Forrest Gump , Chuck Noland si Carl Hanratty ai constata ca sunt perfecte si diferite ! Finalul...familia mult visata inca din adolescenta ! Eu nu prea puteam sa-l suport pe DiCaprio dupa Titanic, muzica insotita de imaginile cu eroii principali rastigniti la prova, facea ca actorul DiCaprio sa fie asociat cu senzatia unui borcan de dulceata de trandafiri ce te lesina ! dar Steven Spielberg+ Tom Hanks au reusit sa reabiliteze parerea mea despre potentialul actoricesc a lui DiCaprio !
-Wizz- pe 17 Mai 2010 22:43
Minunat Leonardo DiCaprio joaca fenomenal . !
robbiex2 pe 10 Mai 2010 22:43
Foarte bun filmul! Ceva deosebit...Tom Hanks si Leonardo DiCaprio joaca fenomenal !
XShadowX pe 26 Ianuarie 2015 15:18
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Un film genial de Spielberg si cu actori mari de tot , muzica superba si ea , un MUST SEE
ashling92 pe 23 Decembrie 2014 14:20
Un film deosebit in care Hanks si DiCaprio se joaca, pe tot parcursul filmului, de-a soarecele si pisica. Rasturnari de situatii, ingeniozitate si...mult tupeu din partea lu' Leo!
AdriAdrianna98 pe 04 Septembrie 2014 19:03
Filmul este foarte bun, plin de actiune si cu o poveste destul de interesanta in spate. Modul in care DiCaprio (nu-mi amintesc numele din film) reuseste sa-i faca pe toti doar din cateva cuvinte si ceva acte false e pur si simplu impresionant si oarecum trist cand te gandesti ca exista oameni in afara filmului care pot face acelasi lucru.
In concluzie, filmul merita vizionat, e bun, are tot ce-i trebuie la care se adauga o distributie de exceptie. Tom Hanks si Leonardo DiCaprio ? ce poti cere mai mult?
Vizionare placuta !

Dana04 pe 29 Decembrie 2013 20:17
Genial filmul! Distributie excelenta! Di Caprio ca de obicei nu dezamageste niciodata!
gill331 pe 13 Mai 2013 13:55
golden age
un film foarte impresionant si captivant si finalul nemaipomenit
p.s. obligatoriu de vazut

Iulidesprefilme pe 10 Martie 2013 11:47
Reuşita filmului stă în regia semnată de o personalitate în materie, în subiectul antrenant, în distribuţia valoroasă...
ioana2222 pe 28 Noiembrie 2012 20:48
nu am motive pentru care sa nu i acord maximul de stele .Timpul zboara cand il urmaresti,Recomand
karenin08 pe 11 Octombrie 2012 23:15
Caz Real
Cu atat mai captivant si fascinant cu cat povestea este inspirata din fapte reale!