Păreri Casino Royale

(2006)

Button pe 21 Februarie 2010 14:23
Cel mai bun film cu Bond ?
Categoric, cel mai bun film cu James Bond din serie. Ceea ce face ca acest film sa fie asa de bun este realismul care lipseste aproape in totallitate din celelalte filme cu agentul 007!
Crist11 pe 31 iulie 2011 16:28
Sincer, din pacate, cu dezamagire, da! A fost cel mai bun film.
Pepe pe 01 Decembrie 2006 22:30
De rahat :-((

Celor care lauda "realismul" acestui Bond de doi bani, le-as spune ca Bond e normal sa fie SF, asa a fost destinat, cu masini cu gadgeturi SF, etc. La fel ca Mision Impossible. Asta e genul, asa s-a consacrat, pentru asta mergem sa-l vedem. Mergem sa ne distram cu scene imposibile, urmariri spectaculoase, femei si barbati frumosi.

Daca vreau un film bun, de arta, in nici un caz nu ma duc la unul cu eticheta 007, nu-i asa?

mtraianc pe 30 iulie 2011 12:39
te sustin ,, ai perfecta dreptate
florinvalentin99 pe 12 ianuarie 2016 16:36
Daca voi va uitati la filme pentru realism ... idioti . In filmele vechi Bond avea Jet-Pacuri si voi va luati de asta nou.
Vegetarian pe 15 Ianuarie 2012 22:48
Este un film potrivit si pt lista : Masini Dezavantaje : oameni pe asfalt dupa varf de panta .
. . Pe drumuri drepte pe care se poate circula cu mai mult de 71 kmh , dupa varf de panta , pe str sar putea sa se afle un obstacol : o masina oprita, un caine vagabond , o caprioara , un betiv , un costum umplut cu paie , o femeie legata si adormita sau lipita de asfalt , ca in filmu asta dupa a doua ora din film .. In filmu asta masina parea luxoasa si cred ca avea sisteme moderne de control al condusului - ABS , ESP , ETC, dar dupa ce soferu a virat brusc , masina a iesit de pe drum si sa rasturnat de multe ori .
. . . La viteza mare si rasturnari , cred ca doar masinile de teren reusesc sa nu se dezmembreze !?
. . Deocamdata doar mecanicii de locomotiva si metrou pot ucide legal oameni aflati pe calea ferata , daca au trecut pe verde la ultimul semafor , au respectat… citeşte

Vegetarian pe 15 ianuarie 2012 22:57
Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit undeva . Daca vina iar apartine doar unei parti toate conflictele , accidentele etc sar rezolva pe loc , certurile n-ar dura multa vreme etc . Traim intro epoca in care orice se poate face . Trebuie doar vointa si putinta .
AlexTD pe 10 Martie 2007 14:24
In sfarsit un film cu James Bond care este credibil si nu un SF cum a fost Die Another Day si Golden Eye. Cat despre Daniel Craig, se potriveste foarte mult rolului si in sfarsit am putut vedea un agent 007 mai uman si chiar mai sentimental, imagine diferita fata de "robotul" interpretat de Pierce Brosnan, spre disperarea unora si deliciul altora.
Astept urmatorlul film...

georgeta_nedelcu pe 23 septembrie 2018 22:44
Unul din filmele cu cele mai multe injuraturi din istorie,cu un Joe Pesci fenomenal care foloseste cuvantul"fuck" ca si cum acesta ar fi un prenume de al sau:)).Filmul prezinta viata unor gangsteri adevarati din Vegas ,care fac orice pentru a pune mana pe putere,doar ca puterea necesita un sacrificiu pe care la final il vor plati cu totii.Martin Scorsese isi demonstreaza inca o data genialitatea ,iar Robert De Niro nu mai are nevoie de nici o introducere.Dar surpriza vine de la Sharon Stone care a castigat un glob de aur pentru rolul de mama denaturata,prostituata,drogata,betiva ordinara si care face orice pentru bani.Un film ce merita vazut:)
MNarcis pe 29 Noiembrie 2011 21:33
Am ramas surprins, nu credeam ca va fi atat de realist si de bun, are un ritm foarte alert, efecte speciale bune, si foarte captivant, mi-a placut foarte mult, iar Daniel Craig chiar mi s-a parut o alegere foarte buna.....merita vazut!
palade_gil pe 11 Iulie 2009 13:55
Mi-a placut. Antrenant, suspans, si toate ingredientele. Un actor nou intr-o istorie veche.
Mosor Vlad pe 15 Iulie 2006 20:40
Actor mai nepotrivit ca Daniel Craig nu cred ca putea sa aleaga mai bine numai facea nici un Bond, si macar ramaneam cu imaginea filmelor vechi cu James Bond.In fine daca tot vroiau o schimbare sa fi ales naiba pe altcineva un Collin Farrel sau Keanu Reeves macar.
Asta e !!!!!

puffulette pe 15 Ianuarie 2012 23:58
Un film foarte frumos, actiunea e din plin si nu ai cum sa te plictisesti..... Nu imi imaginez un alt actor jucand in locul lui Daniel Craig, pur si simplu e facut pentru acst rol.. Un film de nota 10, l-as revedea de cate ori as avea ocazia
cetateanu pe 12 August 2010 15:29
Nu m-a impresionat cel mai slab film din serie cel mai slab actor nu mai stiu ce sa zic nu vreau sa desfintez filmu dar am vazut toate filmele din serie si poate de aceia sunt mai dur
mtraianc pe 30 iulie 2011 12:45
nu esti dur de loc ,, pot spune ca esti destul de tolerant
danymury pe 08 August 2011 12:57
un film foarte bun, mi-a placut.
este un model mai nou a lui James Bond

Dubrasca pe 14 Octombrie 2011 01:03
Imi place Daniel Craig,joaca foarte bine.Genul asta de filme imi place sa vad cu el.
mihnea999 pe 01 Septembrie 2010 12:49
Cred ca asta este singurul film bun din seria James Bond ...
wooking_dany pe 28 decembrie 2019 00:15
Mi-a placut si Goldfinger.
iordache ana-maria pe 13 Ianuarie 2007 10:29
cel mai tare
michael_mike pe 28 Noiembrie 2006 22:42
Daniel Craig a jucat foarte bine...e tare filmu :D
Anonim pe 07 Noiembrie 2006 14:39
Copilasi mici si prosti, puneti mana si cititi cartile si veti vedea ca incepand cu Goldfinger (1964), al treilea film din serie, James Bond din filme nu avea nimic de-a face cu James Bond din carti.

The Spy Who Loved me, de exemplu nu mai contine nimic din carte, dar nimic, filmul e 100% diferit fata de carte.

Apoi, daca veti citi cartile veti vedea ca doar 2 dintre actorii care au interpretat rolul pana acum se aproprie de James Bond asa cum l-a descris creatorul sau, Ian Fleming si anume, Timothy Dalton si Daniel Craig. James Bond al cartilor nu semana deloc cu Pierce Brosnan, Roger Moore sau Sean Connery, ce sa mai zic de George Lazenby. James Bond din carti nu e al mai frumos barbat din lume, ba chiar are o cicatrice mare pe fata si e descris drept semanand destul de bine cu HHoagy Carmichael...

Asa ca... puneti mana si cititi...
citeşte

www. pe 25 Octombrie 2006 17:35
james bond un mare blond atat ca arata bine in rest e blond si cam gata
andreiclawhammer pe 05 Ianuarie 2007 03:13
Un film slab,prost realizat,iar smecherii aia de mai sus care put a intelepciune si ii fac pe altii inculti "care este" sa mai taca din gura,ca daca mergi la cinematograf,mergi sa vezi un film,nu sa citesti o carte,ala e un cu totul alt alt sport fratilor.Auzi tu,ce imi pasa mie ca seamana sau nu cu conceptia lui Ian Fleming asupra personajului principal...
Daca filmul e bun,totul e bine...da faza e ca asta pute rau de tot.
Steaua e pentru Aston Martin,singurul lucru care spune ca e un 007 filmul asta!

andreea pe 01 Decembrie 2006 02:39
sincer, m-a cam dezamagit...daniel craig nu mi se pare potrivit pt acest rol, pierce brosnan era cel mai tare, avea de toate
robertsandu pe 03 Martie 2013 19:48
Casino Royale (2006) - Royale Bond
Casino Royale e un hit fiindcă reușește să creeze suspans chiar și-n momentele în care pistoalele rămân la purtător. Adevăratul James Bond nu este doar un erou de acțiune. Așa că aplaud ideea producătorilor de a configura clasicul duel dintre bine și rău nu atât prin schimburi de focuri nesfârșite, cât mai ales printr-o partidă încinsă de poker cu două cărți - Texas Holdem pentru cunoscători. Daniel Craig a fost uimitor la masa de joc. Ăsta-i unul dintre motivele pentru care Casino Royale face rețeta unui vintage Bond: femei superbe, bolizi cu mulți cai putere, replici una și una, poker și acțiune. Ooo, da, acțiunea...
deea9595 pe 05 Martie 2011 17:12
printre cele mai bune filme cu James Bond din cele 22 aparute pana in prezent!!!

,,Sometimes we pay so much attention to our enemies, we forget to watch our friends as well. ,,

DaMo pe 13 Februarie 2011 14:23
Casino Royale
Nu respecta in totalitate romanul lui Fleming, asta in mod cert! Campbell a schimbat cateva detalii, dar i-a iesit un film foarte bun. Imi place mult ideea unui Bond blond si, de asemenea, ca regizorul a reabilitat-o pe Vesper ceva mai mult decat in carte.
muzicasifilm pe 01 Ianuarie 2011 22:30
casino royale
punctaj maxim din partea mea!
MERITA VIZIONAT!
ESTE PRIMUL FILM DIN SERIE URMARIT CAP COADA!

C. Farrell biggest fan pe 09 Septembrie 2010 12:37
Cel mai bun film din seria Bond
...si asta spune totul...chiar nu credeam ca dupa filmele lui Connery, in special From Russia with Love si Goldfinger voi mai vedea vreu film din seria Bond care sa fie atat de bun. Pe scurt primul film este si prima misiune a lui Bond....un Bond mai realist, mai taciturn, mai emotiv si capabil sa sufere.....filmul prezinta aceste detalii printr-un adevarat regal cinematografic, astfel ca la final il crezi pe Daniel Craig cand iti spune ca e Bond, James Bond.
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 14:48
10 pentru , Martin Campbell
un adevarat film de actiune , e primul bond la care nu numai ca am rezistat pana la sfarsit dar care m-a vrajit , + fac parte din categoria de oameni care cred ca Daniel Craig e cel mai bun si potrivit 007 de pana acum
Adrian pe 25 Martie 2007 14:05
este un film pe care l-am vizionat pentru ca se vorbise foarte mult despre el. Nu e un film de recomandat. Foarte slab. Pentru cei care sunt putin obositi, sunt sanse foarte mari sa adoarma in prima jumatate de ora ...
Raluka pe 04 August 2006 18:40
Nu stiu ce parere au ceilalti admiratori ai genului dar eu cred ca producatorii filmului au facut o mare grasala ca l-au inlocuit pe Pierce Brosnan cu blondul asta spalacit.Nu este decat un pachet de muschi si atat. Nu se potriveste deloc cu viziunea lui Ian Fleming asupra personajului. Daniel Craig este un actor bun doar pentru filmele de duzina in care nu trebuie sa interpreteze un personaj principal.
user-5ed8fa34edbfa pe 22 Noiembrie 2021 22:06
Parerea mea este ca daniel craig este cel mai bun bond..si acest film este cel mai bun din toata seria!
Daniel craig joaca exceptional..Mads Mikelson joaca destul de bine..si eva green ca vesper lynd face o treaba buna..nu ma asteptam la final..a fost un mic plot twist reusit...pot spune..

violeta_nicolae pe 07 Noiembrie 2021 18:10
Cel mai bun film din seria Bond, ever. Pare ca filmul a fost făcut special ptr Daniel Craig, care joaca genial. Extraordinar film. De neratat.
forever_young_ pe 10 Februarie 2021 20:37
FOARTE BUN !
un film printre cele mai bune din seria Bond cu Daniel Craig ....
Edy007 pe 31 Martie 2019 21:54
Una dintre cele mai bune ecranizări ce-l au în centru pe agentul 007. Acţiunea e la cote maxime, filmul fiind un adevărat deliciu din acest punct de vedere. Impactul va fi cu atât mai mare dacă veţi urmări filmul într-un cinema de calitate. Povestea, deşi n-a avut niciodată o importanţă prea mare în această serie, depăşeşte statutul de parodie pe care l-ar merita ultimele producţii ce l-au avut în rolul principal pe Pierce Brosnan. Cu toate că mulţi au fost circumspecţi în privinţa lui Daniel Craig, acesta îi oferă multă carismă agentului 007 şi se achită cu brio de atribuţiile sale, rolul venindu-i ca o mănuşă (dovadă că deja i s-a oferit rolul pentru următoarea parte). Una peste alta e un film reuşit ce merită alăturat clasicelor Goldfinger, Dr. No sau From Russia with Love.
Octaz pe 16 Februarie 2016 23:58
Nu am vazut mare parte din filmele cu James Bond insa am auzit ca "Casino Royal" este cel mai bun si cel mai "cool" din intreaga serie cu Daniel Craig. Exceptional! Grandoare si profesionalism la toate nivelurile! James Bond este si va ramane un model si chiar o legenda! Daniel Craig este fantastic, in ciuda gurilor rele , mie mi se pare unul din cei mai buni actori din istoria James Bond! Filmul este intens dar in acelasi timp relaxant, evident cireasa de pe tort a fost meciul de poker care zic eu ca a oferit ceva suspans. Insa spre finalul filmului, respectiv actiunea din Venezia, a fost cam previzibila, ma cam asteptam la acest final! Recunosc ca m-a durut sufletul cand am vazut o cladire cu o valoare culturala ridicata prabusindu-se ( chiar daca a fost totul computerizat, dar asta sa fie cea mai mica problema! Juni Dench este fabuloasa!
narcisson pe 26 noiembrie 2016 01:09
Plus de la mine. :)
xerses pe 15 Noiembrie 2015 22:08
Chiar daca nu -am dat nici eu nici o sansa sa-l vizionez inca de la aparitie, acum vazandu-l chiar m-a impresionat: buna regie, buna interpretare.
Iulidesprefilme pe 15 Decembrie 2014 20:43
Film bun, clasic aproape în conceperea lui, prin secvenţele tensionate, jocul actorilor, ritmul alert sau răsucirea neaşteptată a unor situaţii, cadrele exotice naturale în care se desfăşoară câteva momente de relaş...amoros şi iar imprevizibilul şi reacţia adversă...de văzut !
smokinaces2012 pe 05 Septembrie 2012 09:55
SUPER TARE ACEST FILM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
super tare filmul m-am uitat de dragul lui daniel craig nnu credeam ca este asa bun acest film merita sa il vezi
piratcarabbean pe 12 August 2012 11:58
cred ca e cel mai bun film din seria James Bond,iar Daniel Craig e bestial
OanaG9 pe 12 Iunie 2012 20:55
Actiune,actiune si iar actiune...
Este un film plin de actiune si suspans. E foarte bun si il recomand...chiar merita. Face parte din categoria celor mai bune filme.
pisicuta1 pe 09 Iunie 2012 17:59
un fim bun din acesata serie mi a placut f mult Daniel Craig. e f bun
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 07:59
el a fost primul James Bond, Ian Fleming a fost primul roman 007
elmedico pe 28 Februarie 2012 22:06
Un film foarte bun, si de neinteles cum de nu are niciun premiu!
emy_sinaia pe 15 Februarie 2012 21:21
ok.
Dupa ani si filme cu Pierce Brosnan iata ca si Daniel Craig a fost la inaltimea asteptarii, unde actiunea e la ea acasa , gadgeturile si ele , fetele misto si ele, masinile nu lipsesc, merita vazut .
kakapiciu pe 13 Februarie 2012 15:16
Da, pot sa zic si eu ca este cel mai bun film cu James Bond. Daniel Craig sa descurcat de minune!
radu3455 pe 22 Ianuarie 2012 10:00
un film exploziv plin de actiune cu Daniel Craig in zile mari nota 10
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:55
Jonns pe 27 Mai 2014 12:49
daniel craig e genial............................................. :))
Rippa pe 07 Martie 2014 16:57
film bun....noroc cu Daniel Craig...ca altfel nu -i dadeam o nota prea mare..nici asa nu merita prea mult!!
nick-azh pe 07 Februarie 2014 22:15
Casino Royale
Daniel Craig(agentul James Bond) reuseste sa-i dea o nota de personalitate acestui personaj, facandu-l putin diferit fata de agentul predecesorilor sai, acest fapt fiind datorat devotamentului acestuia pentru slujba sa. Interpretarile actorisesti sunt de zile mari, regia la fel, scenariul reusind sa se ridice la un nivel destul de ridicat, in ciuda faptului ca lasa unele urme de previzibilitate. Cu toate acestea fiind spuse, eu consider ca merita nota 9+...
Dana04 pe 29 Decembrie 2013 20:15
Imi place de Daniel Craig in rolul lui Bond il joaca foarte bine. Foarte bun film, merita vazut!
Razvan600 pe 07 Iulie 2013 21:20
My name is Bond...James Bond
Cu siguranta este cel mai bun film din seria "James Bond". Nu credeam ca Daniel Craig se va potrivi atat de bine in acest rol. Bine ca m-am inselat.:)
catasmile17 pe 30 Iunie 2011 22:35
un film foarte bun, Craig si-a facut treaba foarte bine ;)
nu ma asteptam sa fie asa bun ;)

andreea1987d pe 15 Iunie 2011 22:43
mi'a placut