Păreri Case 39

Cazul 39

ciobotaru pe 18 Ianuarie 2010 19:25
CAZUL MAMALIGA
aceasta criza care eu unu nu o inteleg , pare ca a lovit si lumea filmului , a lovit atat de tare incat , producatorii au inceput sa investeasca care mai de care in filme cat mai comerciale si care aduc bani sigur in buzunarele lor , vezi 2012 unde s-a mers pe ideea ca unii oameni au orgasme repetate cand vad efecte vizua-speciale cat mai multe si cat mai iesite din comun , in acelasi fel tind sa cred ca au gandit si realizatorii cazului 39 , acest film care seamana cu o mamaliga cu multe cocoloase , unde poti vedea doar o fetita cu parul lins si zambet teapan , o actrita care se vrea atat de speriata incat uita sa mai si joace , o uriasa mana care iese dintr-o masina , a si un zombii ciudat care probabil ca a gresit filmul drept urmare a avut doar o scurta aparitie unde tot timpul a fugit extrem de repede dar nu a ajuns pe nimeni ,
portofel pe 19 ianuarie 2010 12:17
foarte bine spus.
Milla pe 11 noiembrie 2013 11:43
k-rissa, nu sunt de acord cu tine. Aceasta nu e un site de specialitate pentru critici, e un site unde fiecare persoana pasionata de filme isi spune parerea vizavi de productiile pe care le-a vizionat. La drept vorbind mi se pare chiar mai potrivita parearea unui simplu amator decat a unui critic cand aleg sa ma uit sau nu la un film, pentru ca este sincera si nu incerca sa impresioneze pe nimeni. Si chiar nu trebuie sa fii expert ca sa pricepi ca filmul este slab realizat, are o multime de lipsuri, nu are o structura logica plauzibila si nici macar nu este cu adevarat horror...nun transmite starea de tensiune si probabil ar speria numai persoanele care in mod normal nu se uita la filme horror.
Crissa2010 pe 11 Ianuarie 2010 16:46
foarte bun
Un film pe care l-am tot ocolit pentru ca eram destul de sceptica in privinta lui. Ma intrebam cum sa o vad pe Renée Zellweger intr-un film horror, nu mi se parea ca merge cu stilul ei, dar am ramas profund impresionata de interpretarea ei in acest rol. Un film care merita vizionat. Nota mea este 9/10, chiar daca probabil nu merita pentru ca subiectul nu este original, dar filmul este foarte bine realizat, iar tanara Lillith m-a cam speriat si pe mine ce-i drept.
Daya_liebe_musik pe 04 Ianuarie 2010 17:50
un film bun`...te tine in suspans`....dar nu e nici primul si nici ultimul de acest gen:)
Machauer pe 27 Ianuarie 2010 00:57
O inlantuire mizerabila de clisee. Ma mir cum, dupa atatea filme horror proaste, inca ma mai consider fan al genului. Zellweger joaca... joaca putin cam mult. Din horror-ul american modern, cea mai buna interpretare dintr-un cuplu femeie-cu-o-oarecare-varsta-inca-bunicica-si-cu-o-cariera-interesanta + copil-dat-dracu-dar-cu-chip-de-inger ramane Naomi Watts, in The Ring. Copila joaca bine, dar are un scenariu prea prost de interpretat, iar pe alocuri devine si ea ridicola.

Recomandabil doar celor usor impresionabili sau celor care vor o seara usoara cu un grup de prieteni spirituali.

veronica210 pe 8 februarie 2010 13:23
adevarat graiesti
claudiu-daniel pe 12 Mai 2009 20:08
claudiu-daniel lugoj
case 39 cred ca va fi un film ce va reusi sa sparga topurile in acest an un thriller palpitant cu scene horror e ceva super fain mai ales ca Renee Zellweger e o actrita buna si foarte capabila sa isi joace rolul perfect.Cred ca va fi un succes in incasarile din cinematografe.
denise_ella pe 30 Decembrie 2009 21:17
Filmul e dragut.....l-am vazut ieri shi actorii chiar mi s-au parut foarte buni...cel putzin fetitza a interpretat foarte bn rolul
Radu47hitman pe 18 Noiembrie 2009 15:03
Unele cazuri nu ar trebui rezolvate niciodată.
Filmul merită atenţia fiecăruia din noi, indiferent de gusturile pe care le avem :)
L-am privit fără să-mă mişc din fotoliu, fiindcă îmi era foarte interesant ce se va petrece în minutul următor, ce momente surprinzătoare mă aşteaptă şi parcă mă pregăteam pentru acele momente care te mişcă din loc, însă nu am reuşit... Recomand să-l priviţi singur, sau cu prietena şi desigur e de dorit noaptea :).

g30lyna pe 16 februarie 2010 00:36
deci e un film horror in adv sens al qvantului chiar se merita s t uitzi l el mi a plaqt mlt sh e sh interesant deci e sooper merita 10!!!;)
BPR pe 06 Ianuarie 2010 19:50
Analiza alter ego-ului
Atunci când tăcerea prin glas, măsoară din compas tot ceea ce este și ceea rămâne este...șocant - subconștientul neșlefuit.
[utilizator şters c4ca4238] pe 08 Ianuarie 2010 15:20
L-am vazut si eu aseara, e bun filmul dar nici pe departe horror, e un thriller reusit!
Ideea filmului seamana foarte mult cu cea din Orphan! Rene joaca splendid!

alecssu pe 18 Ianuarie 2010 03:27
dupa comentariile voastre ma asteptam sa ma sperii, doar la faza din dulap m-am trezit instant :D, suspans mare tot filmu, dar horror este mult spus
shadowofnight pe 11 Ianuarie 2010 21:49
Nu trebuie sa aveti asteptari prea mari...
Am vizionat si eu filmul si mi-a lasat un gust amar in gura. Cand vizionez un asemenea film, imi e greu sa fiu speriat, terifiat, ingrozit cand personajul principal nu e speriat, terifiat, ingrozit. Renee nu a dat impresia ca e speriata de copilul-demon. Deloc. Copilul-demon, la randul sau, nu a dat impresia ca e un copil demon. Stiu ca Jodelle este o actrita tanara, dar nu si-a facut treaba cum trebuie. Nu m-a convins absolut deloc ca ar fi o scanteie cat de mica de rautate in ea (spre deosebire de actrita care a interpretat-o pe Esther in The Orphan, ea chiar mi-a dat fiori). Intreg filmul mi se pare o imitatie cat de poate de proasta a Orphan-ului, de altfel. Anumite segmente se vroiau a fi terifiante, dar mie mi-au dat impresia ca nu aveau nicio idee pentru a ne speria. Nu este un film absolut deloc realist, personajele nu sunt credibile deloc. Povestea in sine nu aduce nimic nou,… citeşte
portofel pe 19 ianuarie 2010 12:17
bravo pentru comentariu,ai spus totul cu cuvintele cele mai potrivite.
Milla pe 11 noiembrie 2013 11:45
De acord.
gabrielvilcu pe 28 Decembrie 2009 20:49
f tare
e f TARE FILMU DA INCA NU LAM VAZUT ,ABIA ASTEPT SA IL VAD
stefania_filip pe 08 Decembrie 2009 19:32
pare un film bun tare!sa vedem,insa ce o sa fie la premiere!
TAMARAINSA pe 10 Ianuarie 2010 10:08
de unde si-a luat inspiratia?
Am o colega care seamana cu Renee....
Tot intreaba chestii si chestii...
Am ajuns la exasperare.

yusaw pe 16 mai 2013 02:59
nobody cares! :)
mitza2003ro pe 22 ianuarie 2020 22:10
Ai probleme la mansardă?????????
roscacs pe 07 Ianuarie 2010 04:10
:)) diannetho
asa se zice acum ca l`ai vazut de pe torrente.. ? din spania ? :)) l`am vazut si eu acum 2 zile.. dar nu din ``spania`` ::))
diannetho pe 22 ianuarie 2010 17:18
nu, chiar l-am vazut aici in spania -.-' caci locuiesc aici si iesise mai devreme la cinema decat in romania. asa ca nu te mai baga in treburile altora daca nu stii situatia. macar taci!
VIP pe 05 Martie 2010 20:54
trebuie sa recunosc ca mi-a placut ff mult acest film, iar ideea este f interesanta!! Filmul te tine in suspans pana la sfarsit...cine ar fi crezut ce se ascunde in spatele unei fetze incocente de copil?? Felicitari !!
ioio24 pe 13 Ianuarie 2010 22:44
"coperta" e singura atracție
titlul e atractiv, trailer-ul asemenea, scenariul destul de promitator dar destul de previzibila actiunea. merita vazut doar daca tineti neaparat sa omorati timpul cumva.

intra la categoria - pacat ca l-am vazut la cinema ca nu a meritat

maDddy pe 13 Ianuarie 2010 21:26
nu are nimic deosebit,poate doar prestatia actritei principale ,mult mai convingatoare a fost fetita din "Orphan"....subiect banal si usor previzibil...
diannetho pe 03 Ianuarie 2010 20:32
eu l-am vazut in spania prin septembrie , octombrie si e destul de bunicel filmul :)
interesant ;)) merita vazut

Jenny_pisica pe 27 Decembrie 2009 14:59
Vreau sa vad filmu ista de mult ! Sper sa fie fain , NU CA BOX .
Jenny_pisica pe 8 ianuarie 2010 09:37
A cest film e grozav !!!! Merita toti bani.
natalia_castego pe 10 Iunie 2016 23:50
Filmu' meu preferat!
Cazul 39 de acum vro' 6 ani, este oficial, filmul meu preferat! N-am sa vorbesc multe, ca inca exista persoane ce nu l-au vazut! RECOMAND LA EXTREM!
an_gy pe 27 Noiembrie 2015 12:10
Pff de ce nu va faceti critici de film?sau actori mai bine?:)) m-am tot ferit de filmul asta din cauza comentariilor.Mie chiar mi-a placut te tine in suspans si copila a jucat bine ,te si sperie fata ei :)).Merita vazut filmul!
XShadowX pe 23 Februarie 2015 15:25
Foarte bun filmul....
Renée Zellweger este de nota 10+ in acest film , chiar nu credeam ca Renee poate juca in asemenea film , asemenea gen de film insa se pare ca a facut-o de minune , felicitari !
vladimir84 pe 01 Septembrie 2013 22:29
Renée Zellweger se depaseste pe ea in acest thriller captivat si interesant.
MadalinaTrenchea pe 27 Iunie 2013 22:45
chiar mi-a plaacut, suspans, si poveste, dupa mine, originala.
Flangea007 pe 14 Aprilie 2013 15:09
E un film foarte bun.Nu te plictiseste deloc pe parcursul vizionarii si chiar te tine foarte atent.Merita vizionat mai ales noaptea...
madalinaXD pe 10 Aprilie 2013 14:37
un film horror foarte bun,nu ce se lanseaza astazi:-j...Jodelle Ferland a jucat foarte remarcabil rolul fetitei demon...merita toate aplauzele Christian Alvart,regizorul acestui film:-bd
Mihai2508 pe 15 Februarie 2013 16:12
Un film bun, care te tine in suspans si te face sa te gandesti .... oare ce se va mai intampla mai departe?
Merita vizionat... in special daca e noapte afara....

MrHolmes pe 19 Ianuarie 2013 17:58
O copila
Destul de ciudat filmul. Dar e bun ca horror daca nu ai ce face, plus ca prima parte nu da impresia de asa ceva, ramai surprins de intorsatura.
Sorin87 pe 10 Decembrie 2012 20:46
Case 39 este un thriller foarte bun care poate fi vazut alaturi de prieteni pentru ca singur nu il recomand
OnlyLexxy pe 22 Septembrie 2012 09:55
Trebuie sa marturisesc ca micuta Jodelle Ferland ma sperie in fiecare film, parca are un mister ascuns in ochii. Copilul asta e facut pentru a te tine in suspans:D. Cat despre film...Bunicel
MrCIC97 pe 08 Iulie 2012 20:19
Un film de exceptie
Povestea pe care s-a bazat filmul este una geniala pe mine unul m-a captivat din primul minut,cu toate acestea se mai putea lucra umpic la final care este umpic cam "trantit" adica se termina fara un sfarsit foarte clar
Ioana-Andreea18 pe 08 Iunie 2011 00:00
Am murit de frică! E mult prea înfiorător . . . La sfârşit m-a speriat copila aia rau de tot . . . Am mai văzut filme horror, dar parcă nici chiar aşa. Vouă cum vi s-a părut?
alex_il_fenomeno pe 09 Ianuarie 2011 20:34
de abia l-am vizionat , si pot spune ca mi-a placut ; un thriller excelent de vizionat intr-o dupa-amiaza ! desi nu are prea mult realism , provoaca niste emotii extraordinare !
Katalin02 pe 01 Mai 2010 01:43
Nu prea am inteles mai nimc din trailere si film :-| De ce in trailer pare ca si cum fetita era inocenta si de ia si mama ei adoptiva sa lua un demon, iar in film fetita era domenu..ce te mai deruteaza si trailerele astea
foxyroxy pe 04 Martie 2010 22:39
filmul mi-a placut,am avut ocazia sa o vad pe Rene Zellewger si in alta ipostaza decat fata din New in town si Bridget Jones Diaries care sunt comedii simpatice dar am vrut sa vad ca e o actrita careia i se potrivesc si alte roluri
dandi pe 24 Ianuarie 2010 00:50
Suspans maxim
IL recomand doar persoanelor peste 15 ani,un horror bun.
dark56 pe 19 Ianuarie 2010 21:51
m-am speriat putin nu ma asteptam la inceput ca fata sa fie ucigasa dar spre final nu mai era cine stie ce totusi e un film foarte bun il recomand !
portofel pe 18 Ianuarie 2010 11:02
ma asteptam la ceva mai bun,dupa cat de laudat este.m-a cam dezamagit drept sa spun.realizat dupa zeci si zeci de tipare asemanatoare,intr-un fel s-au altul.pot spune ca inca de la inceput am intuit finalul.nu m-a dat pe spate.pacat de Renee Z .ca e o actrita prea buna ca sa joace in filme de acest gen.
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 00:02
Din nou am vazut ceva bun chiar daca asta se intampla mai rar pentru ca se fac filme de prost gust.In acest thriller cu o doza de suspans care te tine curios pana la final,avem o poveste interesanta insotita si de o coloana sonora reusita care iti capteaza atentia.Dialogurile chiar daca au fost cliseice si pe alocuri putin enervante,ideea filmului imi place.Renée Zellweger cat si micuta fac un rol foarte bun si putin cam greu in acelasi timp dar se potrivesc precum o manusa cat sa te prinda in poveste.Il recomand caci merita!
adry.ro pe 21 Februarie 2010 14:54
Mi-a placut !
omerio pe 26 Ianuarie 2010 10:03
dragut
Mie chiar mi-a placut filmul. N-am vazut de mult timp un horror care sa ma sperie... macar la 2, 3 faze. De la the mirrors este horror-ul care mi-a placut cel mai mult... si la scurta distanta "orphan"... care se poate incadra in aceeasi categorie.
Pentru iubitorii genului, va recomand sa-l vedeti... nu e rau :)

Keira86 pe 25 Ianuarie 2010 18:34
Frumos film!
Nu ma asteptam sa fie un film bun dar ma bucur ca m-am inselat.
Am urmarit cu placere acest horror/thrileer (sa stiti ca nu are faze scarboase)
E un film care iti da si palpitatii dar te si linisteste la un moment dat.
Iar finalul a fost ok, s-a terminat asa cum trebuia sa se termine

claudiu-daniel-lugoj pe 08 Ianuarie 2010 19:50
Un film bun,chiear terifiant pe alocuri,dar un film reusit ce trebuie vazut neaparat de preferat seara de vazut,daca vrei sa traiesti la maxim actiunea filmului,iar daca nu rezistati uitatiza ziua la el.Ori cind va veti uita tot un film reusit este.
mysteryo01 pe 25 ianuarie 2010 18:25
Intradevar bun pentru a speria un copill. Slabut film nu merita sa ity pierzi timpul__))))___
flori0304 pe 08 Ianuarie 2010 11:27
nu ma asteptam sa fie asa bun,merita vazut..............nu doar o data
lavara_laiarna pe 29 Decembrie 2022 17:44
Finalul ușor grăbit și nefinisat depunctează fără a știrbii valoarea. .filmului.
forever_young_ pe 16 Iunie 2020 22:14
BUNICEL !
Un film sa zicem interesant ....caz clasic de posedare ....binele invinge raul ...victime colaterale ...
bainca pe 10 Aprilie 2020 02:23
nota 7 bun , interesant
L-am vazut si pe acesta dupa atat timp de cand l-am notat .Este un Thriller Psihologic interesant ca subiect , am vazut multe filme thirller altele mai de duzina , altele mai bune , acesta este unul bunicel .Asemanator cu Orphan si totusi diferit , a avut actiune , poveste si subiectul destul de dezvolatat , prima scena a fost destul de impactanta cu parintii ei care defapt nu erau , celelalte nu erau asa rau .subiectul cu copilul demon a fost interesant in primul rand , actiunea bunicica dar nu cea mai buna , a avut suspans , tensiune in unele scene .De la inceput stiam ca este ceva in neregula cu fata accea dar nu se stia pana unde poate ajunge .Per total un film bunicel nu cel mai bun , a fost putin psihologic nu extrem dar a avut o doza acolo mai ales ca fetita accea avea metodele ei sa faca cuiva rau .Un film de nota 7 pentru tot de la subiect , poveste , actori buni pana la actiune… citeşte
FillerCristi pe 27 Decembrie 2019 23:29
Filmul este bun.
Filmul a fost foarte misto si asa trebuie sa fie. Pentru cei care nu stiu Lilith de fapt este un demon, si probabil asa trebuie sa fie, o fata aparent inocenta care este diavolul in persoana. Mi sa parut putin mai tare ca Orphan, tocmai pentru ca aici personajul nostru Lilith, este o fata inocenta, care la prima vedere nu ai putea crede ca poate face atatea lucruri rele, tocmai aia e frumusetea, ca poate, si aici ne surprinde Filmul pe noi. Te pune in situatia de nu stii ce sa faci, sa o indragesti pe Lilith sau sa o urasti?
madalina_iordan pe 24 Noiembrie 2016 22:28
E destul de bun, te tine in suspans pe alocuri. Merita vazut.