Păreri Brake

(2012)

Brake

qawHaq pe 11 Martie 2012 21:44
Uimitor
cum te poate tine in priza un film care poate fi facut si cu un telefon, cu un buget de o zi la mall. Foarte bine facut, merita fiecare minut. Am votat obligatoriu de vazut, nu pentru ca ar fi cu pretentii de capodopera ci pentru ingeniozitate.
nikkolle pe 28 Martie 2012 15:21
Un film atat de prost in viata mea nu am mai vazut !!!!!!
Pur si simplu intreaga actiune se intampla in portbagajul unei masini ! Super naspa !!!!!! Nu merita nici un efort sa il vizionati ! Pierdere totala de timp!!!!!
Spaghete pe 26 septembrie 2012 22:01
ce sa-ti fac beibi daca tu te asteptai la urmariri, impuscaturi si dezvirginari de ciobanite. e chiar ingenios. cum dau iar de tine...:))
nikkolle pe 27 septembrie 2012 01:25
ce e asa ingenios mai? ca tot filmul se petrece intr-un portbagaj? vai ce inventie mare !!!!!!!!!
Sapientia pe 12 Iulie 2012 22:35
Cu toate ca nu a avut impactul pe care l-a avut Buried, a fost asemenator. Desigur, mici deosebiri pe alocuri. Chestia este ca iti trece prin gand ce se intampla dar nu prea pare plauzibil. Si atunci cand ajungi la o anumita parte din film, cu toate ca nu-ti vine sa crezi, cam dispretuiesti alegerea facuta de regizori. A fost bun? Bunicel. Tipu' a jucat convingator dar cum am mentionat mai sus, partea emotionala a fost ceva mai bine realizata in Buried; ma refer la identificarea si simpatizarea cu omu' din cutie. N-ai cum sa nu apreciezi asta. Dar pur si simplu nu sunt multumit de cum au realizat o anumita parte din film( cea vag mentionata mai sus). Istet filmul, n-ai ce sa spui dar da-o incolo de treaba, ca dupa ce am terminat de vazut filmul as fi vrut sa le trag o mama de bataie scenaristilor cum nici Parisu' n-a vazut.
Caktus pe 26 aprilie 2020 14:51
Asta e o mizerie pe langa Buried
Manusa pe 03 Aprilie 2012 09:47
Asemanator cu Burried dar diferenta este ca acesta este mai bun. Finalul a fost cam surprinzator.
sc_iulian pe 02 Iulie 2012 00:29
...
Un film plin de rasturnari de situatie care se joaca cu psihicul uman...Si care ne arata ca niciodata nu putem avea completa incredere in cineva...
Brake – intrebari retorice insotite de un final pueril
CoolRank: 5/10

Regie: Gabe Torres
An: 2012

Actori: Stephen Dorff, Tom Berenger, Chyler Leigh
Genul: thriller

Intr-o perioada in care tuna si fulgera cu productii incarcate cu nume grele si bugete de vis e aproape imposibil ca un film care il are ca protagonist principal pe Stephen Dorff sa reuseasca sa se faca remarcat. Norocul lui este ca Brake a stiut sa-si aleaga publicul direct din trailer si a atacat fanii filmului Buried. Recunosc ca am asteptat cu ceva sete filmul, ... citeşte

xerses pe 07 Aprilie 2012 14:54
Foarte interesante rasturnari de situatii.Filmul a fost bun.
razsax pe 13 Martie 2012 14:18
Ingenios.
Am fost placut surprins de abordarea deosebita a subiectului. Felicitari echipei!
radu3455 pe 24 Martie 2012 09:48
a fost un film interesant care mi-a placut cu un final neasteptat
narcisson pe 04 August 2012 00:44
Brake
Mi-a placut foarte mult, un film excelent. Chiar daca actiunea filmului se petrece 95% intr-un portbagaj de masina, reuseste sa te tina in priza si sa te faca sa gandesti in acelasi timp cu protagonistul si sa resimti aceleasi senzatii. Despre detalii nu se poate spune mare lucru, actorii si-au jucat excelent rolurile. Pe de alta parte, scenariul mi s-a parut senzational: pur si simplu se joaca cu mintea ta, parca tu ai fi cel din interiorul masinii. Nu ma asteptam la rasturnarile de situatie nici daca imi povestea cineva filmul. Recunosc, are un scenariu foarte ingenios iar la final te intriga intr-un mod neasteptat. Pentru mine 9 ar fi nota potrivita pentru acest film, insa multi nu ar fi de acord cu mine, asa ca cea mai buna nota este 8-Foarte bun (cu felicitari).
P.S: Cum spunea un cinefil mai sus, scenaristii chiar ar merita o mama de bataie pentru cum au reusit sa ne… citeşte

Katalyn89 pe 12 Martie 2012 02:09
Super!
Sa sti ca chiar ai dreptate la ce spui "qawHaq" filmul merita vazut!!!
Spaghete pe 26 Septembrie 2012 23:25
Desi marea parte a lui e numai cu un singur actor si acela inchis intr-o cutie aflata in portbagajul unei masini, filmul reuseste culmea sa captiveze.
Hollywoodul ne-a obisnuit cu actiunea bruta, derulata direct pe ecran iar acest film tocmai din acest motiv surprinde ca practic actiunea ti-o imaginezi ea neexistand decat in mintea privitorului, realizatorul/ii sadind actiunea direct acolo facand ca totul sa fie imaginativ .
Pacat ca au tot intins finalul de parca era un aluat de pizza si s-au jucat cu el schimbandu-l pana cand te lasa cu o usoara stare de paranoia.

nikkolle pe 27 septembrie 2012 01:36
hai mai ce paranoia ca a fost clar ca "prietena lui" l-a tras in piept dupa ce si-au batut joc de el in ultimul hal........ o porkarie de film asta e!:D:D:D:D:P:P:PPPP
gabi_999 pe 29 Aprilie 2012 23:32
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc
gabi_999 pe 19 mai 2012 00:44
cea mai mare panarama de film!!!!!!!!!!!!!!
nikkolle pe 27 septembrie 2012 01:34
exact!!!!!!
MrSacou pe 01 August 2013 00:33
film bun, final jalnic
Trebuie sa stii unde sa te opresti cu rasturnarile de situatie, regizorul a facut abuz. FInalul strica tot filmul; un final deloc plauzibil: tipul s-a uitat spre munte pur intamplator. Vi-l recomandam cu incredere daca nu se termina in modul asta jenant.
Sorin87 pe 30 Iunie 2012 11:00
Brake este genul de film facut pe ideea filmului Burried dar finalul mult mai interesant.mi-a placut si astept sa mai vad filme de acest gen
.fleer pe 29 Aprilie 2012 19:02
Pot sa spun ca ideea a fost interesanta , mai ales finalu nu ma asteptam !
rares67 pe 28 August 2012 11:43
ideea filmului a fost interesanta ma tinut in suspans pe parcursul filmului iar fimul chiar nu mam asteptat e de recomandat pentru cei ce nu lau vazut
MrSacou pe 1 august 2013 00:35
De recomandat sa inveti gramatica.
dorutzu_b pe 15 Martie 2012 21:00
Un film destul de bun, cu un subiect. interesant. Merita vazut!
andreisri pe 17 Martie 2012 23:41
Andreisri
Frumos filmul dar finalul e cam aiurea parerea mea.
jikatuki pe 02 Mai 2012 22:07
kitsch
Unor asemenea imagini le faci un compliment imens numindu-le film... o serie de imagini lipsita de pretentii, o idee nula. Dupa ce ca in tot namolul asta nu vezi decat un actor, un telefon si auzi niste voci mai vine si un final cel putin imbecil. Praf si pulbere!
Caktus pe 31 Decembrie 2019 01:21
Un film slab
Filmul a fost slab, iar finalul a fost de rahat. A fost o pierdere de timp... Nu recomand.
White.Lily pe 21 Septembrie 2014 23:14
Film de pierdut timpul
Un film mediocru pe care in secunda doi l-ai si uitat.
Fara sa vreau, asemenea celorlalti cinefili de pe aici, si eu am sa-l compar cu Buried. Acesta din urma, mi s-a parut mult mai reusit. Ryan Reynold face un rol mult mai reusit si mai credibil, si chiar si scenariu mi se pare mult mai ok.
Despre Brake, ce se poate spune?....
1. Interpretarea lui Stephen Dorff mi s-a parut superficiala, si din punctul meu de vedere nu a reusit deloc sa empatizeze cu telespectatorul.
2. Scenariul pana la un anumit punct mi s-a parut cat decat ok (la Buried insa a reusit sa ma tine mult mai mult in suspans).
3. Sfarsitul m-a lasat paf. Desi poate unii, au inghitit explicatiile respective, eu una nu am empatizat deloc cu finalul filmului.
Absolut stupid.
In concluzie... nu recomand filmul. Mi se pare pierdere de timp sau altfel spus, film de umplutura.

Mihai_Moise pe 27 Septembrie 2013 09:33
Ingenios
Uite ca scenaristii de la Hollywood nu sunt mereu in pana de idei! Nu am putut sa ma dezlipesc de pe canapea la vizionare... Si nu pentru ca filmul e exceptional, ci pentru ca ideea scenariului e absolut originala si extrem de atragatoare! Nu e usor sa joci tot filmul intr-o cutie transparenta, iar personajul principal (nu-l apreciez deloc pe Stephen Dorff, dar aici a reusit sa ma surprinda placut) joaca foarte bine, mai ales ca trebuie sa transpuna emotiile unui agent din Secret Service, nu un papa-lapte trezit ca e tinut ostatic in portbagajul unei masini. Pacat de finalul oarecum fortat dar, per total, filmul te tine in priza si nu dezamageste.
gbanescu pe 29 Iunie 2013 16:13
Bunicel, dar cu brese de credibilitate
Un thriller bunicel, credibil, pana in ultimele 5 minute ale filmului.
Mi s-a parut ca a esuat in final, din cauza regizorului / scenaristului care a vrut neaparat sa mai “rastoarne” inca o data situatia – intr-un mod destul de previzibil de altfel.
Bresa in veridicitatea scenariului: SUB NICIO FORMA, un individ cu astfel de vulnerabilitati personale (dependent de jocuri de noroc, datorii mari catre camatari) nu poate face parte din sistemul de paza si protectie fizica si contrainformativa a unui presedinte, cu atat mai putin din “primul inel” de protectie, avand astfel acces la cele mai confidentiale informatii referitoare la integritatea fizica a celui protejat.

anonymous.6229028630c4f pe 10 Ianuarie 2013 22:01
Caktus pe 26 aprilie 2020 14:52
Finalul e o prostie.
georgel1976 pe 18 Noiembrie 2012 16:14
a fi sau a nu fi
un film psihologic, care iti aduce aminte ca nu intotdeauna totul este ceea ce pare. merita vazut. iar finalul este o surpriza de proportii
dlm pe 11 Iunie 2012 11:39
Nu l-am vazut, dar ma intereseaza. Unde anume l-ati vazut voi?
nikkolle pe 27 septembrie 2012 01:37
mai bn nu te uita la el e jalnic!
Spaghete pe 27 septembrie 2012 21:04
Trust me, ea e femeie, nu stie nimic! :))