Păreri Boyhood

(2014)

Boyhood. 12 ani de copilărie

Pantaleon pe 14 Decembrie 2014 14:25
Cum sa nu spui nimic in aproape trei ore
Boyhood e genul de film despre care citesti si vezi trailere stiind ca nu te va da pe spate atunci cand o sa-l vizionezi. Cel putin, pentru mine, asta a fost. Bun, am inteles maniera in care s-a filmat, ce are inedit si fascinant pentru critici, dar asta nu e deloc relevant. Dincolo de asta, ce avem ? Aproape trei ore care curg ca un râulet linistit si domol, fara macar vreo cascada micuta la care sa tresari. Nu o sa comentez mai mult, sunt sigur ca unii au sa-l defineasca drept capodopera, altii (cei din barca mea) o sa spuna ca si-au pierdut aproape trei ore din viata cu ceva ce nu i -a impresionat absolut deloc. Cert este ca Boyhood este considerat unul din filmele foarte reusite ale lui 2014 si un candidat serios la multe premii anul viitor. Pentru mine a fost o pierdere de timp. Putea la fel de bine sa dureze 8 sau 10 ore, insatisfactia probabil ca ar fi crescut direct proportional… citeşte
Pantaleon pe 13 ianuarie 2015 20:07
Vad ca a luat Globul De Aur ! Ei, asa da, chiar incepusem sa-mi fac griji ca anul acesta o sa-l ia vreun film bun, care sa merite. Mi-a venit inima la loc. Era pacat sa nu-l ia aceasta porcarioara banala, chiar pacat.
g.gombos94 pe 5 iunie 2015 00:22
Mariobv si eu sunt exact la fel! :)) m-a convins si pe mine, nu ma uit! :) Recunosc, poate voi incerca 20-30 min, dar sunt genul care ma plictisesc repede, deci sunt sigur ca voi avea aceiasi parere, oricum, multumesc pentru comentarii, ma ajuta mult, chiar ma asteptam la vreo capodopera...
simpleminds pe 02 Decembrie 2014 19:32
M-am straduit sa-l vad pana la capat...am reusit dar nu pot avea nici o parere si nici un simtamant...ceva imi scapa.Daca cineva mi-ar povesti detaliat copilaria si adolescenta lui,banale,anoste si fara nerv,as renunta sa-l mai ascult,pentru ca adolescenta mea si a multora dintre noi a fost mult mai expresiva.
Astept si alte comentarii,poate ma luminez.O singura tresarire am avut: Mason are la un moment dat un Nikon F6 reflex,pe film,ca mai apoi sa-l vad cu un DSLR Canon 7D.Felicitari pentru ambele ):
PS.Sper ca in 2015 sa nu avem,in loc de 12 ani de sclavie, 12 ani de copilarie.

simpleminds pe 30 ianuarie 2015 16:25
P.S.2 Dragi regizori din lumea intreaga...porniti un proiect de film care sa se deruleze ca timp de filmare 24 de ani...promit ca o sa-l vad si in felul acesta in voi asigura si un timp de existenta sigur.
JohnnyAddams pe 13 Ianuarie 2015 20:54
Un film pentru o generatie
Filmul are ceva ce multe filme nu au, emotie. Este natural, nu este construit mecanic din 5000 de acte, cu schite, cu twist-uri, scene excesive de sex, nuditate, scene de violenta excesiva, chiar si drama este construita intr-un mod realist, nu sunt scene de un dramatism excesiv. In schimb avem o drama de ansamblu, e autentic si asta il face asa de bun. Linklater nici macar n-a folosit un scenariu, a avut doar ideile, astfel dialog a fost si mai autentic. Sigur, nu e pentru toata lumea, cineva care catalogheaza personajul principal ca fiind un "gaozar", n-a inteles nimic din cinema. Filmele nu sunt facute pentru efecte speciale, pentru twist-uri nenumarate carora le pierzi numarul, ci sunt facute pentru a spune povesti, iar Boyhood a spus o poveste pe parcursul a 12 ani, fiind primul film al carui personaje imbatranesc pe ecran fara CGI. Au fost emotionante momentele de la Globurile de… citeşte
marius_costin pe 26 ianuarie 2015 08:40
imi place comentariul tau! chiar exista atatea drame reale ale adolescentilor din toate zonele geografice si generatiile! Nimeni nu-i asculta, nimeni nu-i intelege! Daca ucidea vreo 30 de elevi intr-o scoala ar fi fost ovationat de public, dar interzis de critici! chiar nu mai vrem sa fim normali! Este drama unei copilarii reale, asa cum sunt multe, de familii dizolvate in care copii isi cauta cu greu identitatea! nu inteleg de ce nu avem un pic de intelegere fata de problema actuala a acestor tineri! Acest film este adresat parintilor si copiilor deopotriva : "aveti grija ce faceti cu viata voastra si a celor ce sunt dependenti de voi"!
Chris9 pe 03 Ianuarie 2015 21:28
Tsss
Ma asteptam la mai mult de la Ethan Hawke , plictisitor film !
Apache95 pe 15 Ianuarie 2015 20:39
Daca vroiam sa vad un documentar m-as fi uitat pe Digi life.....
reivan pe 23 aprilie 2016 12:43
daca voiai sa o arzi destept poate treceai si pe la orele de romana din generala.
mihaela_merza pe 10 Iunie 2014 20:24
M-am asteptat la mult mai mult de la acest film si nu doar eu. Oare de ce a fost ales film de inchidere la Tiff?
GALD pe 03 Februarie 2015 20:32
Sorry?!?!?!
Inca nu-mi dau seama ce am vazut. M-am luat dupa nota ca sa ma hotarasc sa vizionez stupiditatea asta. Sorry daca supar pe unii si mai ales pe marii critici care au discutii la superlativ. Helooooo ... noi aici vorbim despre filme, iar asta nu a fost un film. Ca a fost realizat - wow in 12 ani, ... vai ce stupefactie sa iti imaginezi o filmare pe parcursul a atat amar de timp ... . Bravo, dar nu e vorba de un film, de aseptarile pe care le are un privitor de la un FILM. Nota este doar pentru stradania realizarii si nicidecum pentru rezultat.
Ciprian.X pe 04 Mai 2014 05:07
mult sub asteptari
dezamagitor....aproape 3 ore de actiune liniara si nimic iesit din comun. Surprinde doar prin nominalizarea la oscar.
Ghemot pe 19 Ianuarie 2015 22:59
Capodoperă!
Dacă un film nu are acțiune, suspans, efecte speciale și sex, nu înseamnă că nu poate fi o capodoperă.
Anul trecut, Oscarul(cel mai bun film) l-a primit un film cu 12 ani de sclavie. Iar anul acesta, îl țintește un film tot cu 12 ani, numai că de copilărie, și sunt 12 ani pe bune!!! Cu aceeași actori, regizor,etc...
Sunt 3 ore aparent de plictiseală, dar care stârnesc subtile probleme din viața unei familii divorțate și impactul lor asupra copiilor, și nu în ultimul rând, trasează în mare, problemele unui copil din primele zile de școală, și până la terminarea liceului.
Cred că va lua câteva Oscaruri, pe care sunt convins că le merită din plin!

cristina_mangeac pe 25 ianuarie 2015 19:39
Nu poti compara filmul asta cu 12 ani de sclavie. Sincer...
brandyXYO pe 7 februarie 2015 02:08
Nu o sa scriu romane. Pe scurt, apreciez ideea regizorului cu cei 12 ani "de munca", dar filmul nu e stralucit. E ceva mai bun decat Birdman, care este foarte slab la multe capitole.
mikella_sora_mititelu pe 21 Ianuarie 2015 14:09
Bine ca nu l-am vazut la cinematograf
An rezistat cu stoicism pana la final.Am tot citit ca acest film nu este pt oricine,ca nu-l poate intelege oricine.Ei,bine,mie mi s-a parut plictisitor,fara pic de actiune,nu m-a impresionat in nici un fel si nu l-as mai revedea niciodata.
bitter_moon pe 21 ianuarie 2015 17:33
Acum chiar nu îmi mai doresc să îl văd!
teo68 pe 12 Ianuarie 2015 21:12
Un film nerecomandat minorilor !
Indraznesc sa-mi exprim si eu opinia referitoare la "Boyhood",departe de a fi un cunoscator in critica de film insa in calitate de umil privitor de creatii cinematografice ,este un film deosebit ,incantator, lasand deoparte faptul ca a fost realizat intr-o lunga perioada de timp si poti vedea in 164 minute transformarile fizionomice firesti ale protagonistilor filmului .Spre deosebire de alte filme unde ma uitam plictisit pe displayul media playerului la cate minute mai sunt pana se termina ,in cazul lui "Boyhood" ma uitam cu oarecare tristete (stiind dinainte ca durata acestuia este de 2 ore si 44 minute ),cate minute au mai ramas !Pentru unii poate filmul este extrem de plictisitor , poate altii printre care ma numar si eu, au o alta parere ,urez succes realizatorilor acestui film in competitia premiilor Oscar !Cum profesorii ne spuneau la scoala ca nota 10 este doar a lor ,acord… citeşte
Pantaleon pe 13 ianuarie 2015 20:13
Realizatorii acestui film n-au nevoie sa le urezi tu succes. Au facut un film atat de banal si de prost incat e imposibil sa nu ia macar un premiu, la cum se acorda aceste martisoare numite Oscar. Uite ca aluat Globul de Aur ! S-ar putea sa ia si Oscarul, de ce nu ? De ce n-ar fi un an in care s-ar face uitat dezastrul din 2012 cand The Artist starnea printre cinefili senzatii acute de voma castigand marele premiu ? Adica de ce n-am vedea ceva chiar mai rau ? Hai ca se poate !
DeadSea07 pe 27 Ianuarie 2015 15:51
Your skin and bones turn in something beautiful.
Film primit cu un entuziasm fantastic de catre critici iar review-urile acestui film sunt super pozitive si ridica in slavi aceasta realizare cinematografica unica.Mie acest film mi-a atras atentia cu ceva timp in urma probabil de la feedback-ul surprinzator de pozitiv primit de film.Imi doream cu desavarsire sa-l vad si cand cea mai potrivita oportunitate s-a ivit am reusit cu mult entuziasm sa fac acest lucru.
Astfel Boyhood mi s-a parut un film absolut genial care surprinde cu o poveste unica si emotionala.Cu siguranta modul in care a fost realizat acest film de catre regizor este faptul care ii confera aceasta valoare incontestabila iar Richard Linklater trebuie ovationat pentru cat de mult s-a dedicat acestui film.Regia filmului este foarte buna si surprinde foarte multe cadre absolut uimitoare si pline de anumite sentimente.Vizual este ceva aparte pentru ca realizezi ca vezi… citeşte

steaua25 pe 26 Ianuarie 2015 12:03
Porcarie...practica prezinta nimic si castiga premii. Ca si cand ai da o coala goala la examen si ai lua 10. Nu tot ce original e si bun. Pierdere de timp!
flori26 pe 26 Ianuarie 2015 14:14
Ana are mere!
Genial de plictisitor! Copilul n-avea nicio culoare, mama la fel. Scenariul slab care te lasa rece, s-a vrut o telenovela inovatoare filmata pe mai multi ani, dar a iesit unul din cele mai plictisitoare filme vazute vreodata. Sunt unele filme pe care le vezi si revezi de nenumarate ori cu acelasi interes, asta e genul de film pe care imi pare rau ca l-am vazut si o data.
alin9314 pe 07 Ianuarie 2015 23:29
9' dar niciodata 10'
A fost o poveste interesanta,poate un posibil castigator de Oscar,desi eu nu i l-as da.Imi pare bine ca l-am vazut inainte de aparitia lui la cinema. Iar despre film dupa cum am mai citit ,intradevar nu are intriga,punct culminant si deznodamant, dar asta nu conteaza.Nu stiu de ce este incadrat in genul drama,deoarece nu are mai nimic specifice genului.este doar o poveste a unui copil care trece prin etapele copilariei cu bune si rele. de ce 9?, pentru ca este unul dintre cele mai lungi productii de film,iar interesant este faptul ca personajele sunt intradevar aceleasi de acum 12 ani.Asta cu siguranta a fost dorinta regizorului si trebuie respectata pentru rabdarea de care a dat dovada. Eu sincer pana la finalul filmului nu mi-am dat seama ca Mason de la 6-7 ani este acelasi de la 18 ani. Desi a tinut aproape 3 ore pe mine nu ma plictisit, cum s-a intamplat la majoritatea, iti da… citeşte
Pantaleon pe 13 ianuarie 2015 20:09
Filmul este bun dar niciodata nu va fi capodopera ??? Poate '' filmul este foarte prost si plictisitor, dar niciodata nu va fi mai mult de-atat"
alin9314 pe 12 februarie 2015 18:11
sunt in proportie de 50 % de acord cu tine ! :)) intradevar acele filme pe care le-ai exprimat tu mai jos sunt capodopere pe langa Boyhood care este un film modest spre bun !
Mr.Halloween pe 11 Iulie 2015 18:35
Doamne, ce film ratat! Pur si simplu, nu pot sa gasesc ceva pozitiv, inafara de Ethan Hawke.
knoxuletz pe 03 Iulie 2015 23:26
Dezamagitor
N-am comentat de foarte mult timp la filme dar la acesta simt nevoia sa o fac. M-am decis sa ma uit la el dupa ce am vizionat lista de best movies 2014 de pe imdb si avea si nota foarte buna, am zis, wtf asta e filmul pt seara asta ! Cu parere de rau nu m-am uitat initial la durata acestuia, m-am trezit dupa vizionarea aproximativa a 80% din film sa vad cat dureaza. Asteptam in continuu sa se intample ceva, naibii ... dar degeaba. Am ramas dezamagit de filmul asta. Poate nu sunt eu destul de "intelept" sa il inteleg, (o sa se gaseasca cineva sa spuna si asta) poate nu am avut dispozitia necesara .... dar nu stiu, nu s-a intamplat nimic in tot filmul !!! Raman la ... "mai bine NU" !
mari56x pe 23 Februarie 2015 10:33
Bun, ma asteptam eu la altceva dupa ce am auzit de el dar... e bun. Nu de dat pe spate totusi, in 12 ani ma gandeam ca vor pune accent pe alte lucruri.
alin_vlado pe 12 Februarie 2015 08:04
Un film despre nimic
Filmul asta este dovada clara ca nu productiile premiate conteaza ci, din contra, cele nepremiate. O lista de nominalizari total idioate in 2015 la toate festivalurile.
O lalaiala care dureaza 3 ore !!! Poate pustoaicele pina in 12 ani l-au indragit pe Mason si de aici note ENORM de mare primita pe imdb sau cinemagia.
Nu recomand !

cristina_mangeac pe 25 Ianuarie 2015 19:41
Tipic american
Un film de prost gust, fara actiune, fara sens, fara mesaj, fara nimic. In afara de faptul ca a fost filmat in 12 ani nu m-a impresionat cu absolut nimic, Merita vazut doar din acest punct de vedere, faptul ca vezi cum creste copilul ala si ca ramane acelasi actor pe intreg filmul. In rest...nimic, absolut nimic.
xerses pe 17 Ianuarie 2015 12:40
Daca l-as fi vazut la cinema, cu siguranta as fi regretat banii dati pe film.In afara de o perioada extrem de lunga in care actorii tot au fost chemati sa mai filmeze cate o scena, nu mi s-a parut chiar nimic interesant.
FlorinMovieFreak pe 08 Ianuarie 2015 13:30
Pierdere de timp
Tocmai ce-am terminat de vizionat si sunt dezamagit. Ideea este una geniala, nu s-a mai facut asa ceva, dar drama familiei americane e fumata de mult.

gabi_corneanu pe 15 Ianuarie 2015 16:56
Exista povesti si mai dure!!
Filmul este bunicel....Plictisitor ce-i drept,dar bine facut..Nu are actiune,nu are o intriga,un punct culminant,si nici un deznodamant bine conturat..Datorita celor 12 ani de filmari am spus ca e bunicel...Multa lume s-a chiniut sa iasa filmul asta,dar nimeni nu s-a gandit daca o sa prinda...Cred ca daca a-i lua povestea unui copil crescut in Romania,ai putea face un film mult mai interesant...Nu inteleg de ce regizorul si-a dorit asa de mult sa-si spuna povestea..Respect pentru mama acestuia care nu l-a abandonat niciodata,dar aceasta nu difera cu nimic de orice mama sanatoasa la cap.Deci hai sa facem toti filme despre copilaria noastra si sigur vom castiga un Glob de Aur!:)
doinarac pe 08 August 2014 19:44
cand va rula in cinematografele din tara ?
Ma intereseaza cand va aparea filmul pe ecranele din Romania ?
someone_who_dares pe 20 Iulie 2015 02:00
Este un film relativ bun, dar Relativ. Dupa cata publicitate i s-a facut si cat renume pentru ca a fost filmat intr-o maniera mai speciala, pe parcursul a mai multi ani, ma asteptam la mult mai mult. In timp ce il vizionam mi se parea ca revad un film american drama obisnuit, nimic iesit din comun. Sunt cam dezamagita de el, povestea lasa de dorit, nu are suspans, un fir narativ, nimic. Singurul lucru special este, cum am spus, faptul ca a fost filmat in 12 ani.
raducu1993 pe 27 Februarie 2015 12:27
Eram foarte nerabdator sa vad acest si si auzisem numai chesti grozave, ca a fost filmat cu aceiasi actori timp de 12 ani, ca urmareste evolutia unui adolescent. Dar dupa ce am am vazut filmul nu am fost foarte bucuros ca am pierdut 3 ore din viata vizionandu-l. Filmul nu are pic de supans, nu are o actiune, urmareste viata unui pusti din copilarie pana la intrarea in colegiu, punct.
Bine ca nu l-am vazut la cinematograf ca imi parea si mai rau ca as fi dat banii pe bilet. In concluzie un film mediocru care dupa parerea mea nu trebuia sa fie nici macar nominalizat la oscar.

claudiusiedera pe 13 Februarie 2015 01:15
mai rau nu se poate
L-am vazut la cinematograf fara sa fi citit vreun comentariu inainte. E ca si cum oricare dintre noi ar incerca sa monteze undeva camere de filmat ca sa filmeze diferite cadre timp de 12 ani, nimic mai mult. Filmul a rulat doar pentru 2 privitori, asta spune tot. Am castigat numai ceva rabdare in plus, timp si bani in minus. Nu exista nicio viziune regizoriala, totul se deruleaza la intamplare, fara sa transmita nimic, cel mult frustrare generala...
Tim22 pe 30 Iulie 2015 17:41
Asta a fost tot?
L-am urmarit pana la capat in speranta ca poate se intampla ceva in ultimele secunde. Dar degeaba.
amkrnm pe 06 Februarie 2015 21:39
Da, da, capodopera!
Filmul imparte spectatorii in doua tabere in mod logic. Boyhood e un film care transcede un gen cinematografic, transcede insasi ideea de film, desavarsind efectiv o felie de viata. Boyhood e viata, iar cei care il considera o capodopera considera viata fascinanta cu toate banalitatile ei si momentele aparent triviale. Cei carora filmul li s-a parut plictisitor nu vad necesitatea transpunerii pe ecrane a vietii asa cum e ea si au nevoie de momentele tipice ale subiectului cu care au fost obisnuiti de orice poveste, fie ea literara, fie ea cinematografica. La asta se rezuma toata discutia in legatura cu Boyhood. Pentru mine este o capodopera si, evident, fac parte din categoria celor care considera viata cea mai inalta forma de arta.

Cat despre toata valva in legatura cu Oscarurile... Subiectul e irelevant si nu va demonstra niciodata valoarea adevarata a unui film, pentru… citeşte

LucianSachelarie pe 31 Ianuarie 2015 15:39
Nu e cine stie ce,mi-ar părea sincer rău sa detroneze filme cu adevaratb une precum Whiplash sau The Immitation game,dar ca in fiecarea n presimt ca asta se va intampla.
cosmin171985 pe 25 Ianuarie 2015 17:24
nimic nu m-a plictisit mai tare
aproape 3 ore despre nimic, apsolut nimic . ma intreb ce or fi vazut criticii astia destepti ca am auzit ca e favorit la oscar. nici macar prestatia actorilor nu a fost buna , sau ceva orice vreo replica vreun moment de exceptie...nimic.
SamareanuMarius pe 01 Februarie 2015 00:48
Pierdere de timp
O prostie de film,plictisitor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
azrail pe 25 Ianuarie 2015 23:27
NU
No Wayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy No Wayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
mosu332 pe 28 Decembrie 2014 02:48
Inovator
Un film artistic si atat.... cred ca oricine ( are rabdare sa il vada pana la capat ) se va regasi la un moment dat in unele momente din film, este atat de simplu incat nu trebuie sa transmita ceva, sa te faca sa razi sau sa te tina in suspans, e un alfel de film; RECOMAND !
mihaelatb pe 30 Ianuarie 2015 14:52
Se pare ca a apus regula cu... introducere, cuprins si incheiere. Acum se poarta filmele care povestesc timp de nesfarsite ore, o poveste plata.
Nici actorii nu mai sunt apreciati pentru talent. Ne extaziem ca Bale s-a ingrasat nu stiu cate kg pentru nu stiu ce rol sau ca McConaughey si Jared Leto au slabit atatea kg.
Nu asta este important, important este ca toti cei trei actori sunt extrem de talentati fie ca sunt grasi sau slabi. Asa ca cei doi copii-adolescenti nu m-au impresionat cu nimic, iar pe Patricia Arquette , o prefer in Medium
Daca va lua premiul Oscar, va fi un film foarte premiat, dar pe care nimeni nu simte nevoia sa-l vada inca o data si inca o data.
Boyhood este un The Tree of Life combinat cu Gilmore Girls, parabola asupra vietii care se termina cu plecarea copilului de acasa.
Chiar daca in acest caz in discutie sunt doi copii.
citeşte

youareaindependenthomosexual pe 21 Decembrie 2010 16:25
Untitled 12-Year Richard Linklater Project < or = 2010
Untitled 12-Year Richard Linklater Project < or = 2010 this is as you don't are having the legal for the future and present you all are having I have been retarding.
gbanescu pe 29 Aprilie 2022 16:38
Maturizarea personajului? Da. Maturizarea regizorului? Cu siguranta.
Laitmotivul majoritatii comentariilor este maturizarea personajului Mason. Eu am vazut in acest film si o maturizare a regizorului. Daca in primii ani de filmari pelicula pare mai stangaci facuta, lucrurile – din perspectiva cinematografica – par sa devina din ce in ce mai bune pe masura ce trec anii.
Mi-a placut Ellar Coltrane / Mason. Temperamentul sau (de tip melancolic, spirit sensibil, retras, introvertit), chiar charisma sa, confera o nota deosebita personajului, maturizat prematur. Excelenta intuitia regizorului cand l-a ales pentru a juca rolul unui baietel si apoi al unui adolescent ce urma sa se maturizeze mai repede decat ar trebui – pentru ca viata i-o impune: Mason: I wish I could use the bumpers... Dad: You don't want the bumpers, life doesn't give you bumpers.
Ethan Hawke face un rol bun. Ca de obicei. Insa de cate ori il vad in vreun film, ii compar… citeşte

Bonaventura pe 01 Ianuarie 2018 23:44
E interesant faptul ca filmul a surprins etapele dezvoltarii si maturizarii acelorasi personaje in decursul a 12 ani reali ! Povestea este una foarte realista, a unei familii obisnuite, parcurgand niste etape logice si normale ale vietii, atat pentru copii, cat si pentru parinti, cu toate dificultatile si necazurile vietii, cu prima dragoste, prima dezamagire, etc. Mi-a placut, insa nu a fost un wow, dar m-am regasit destul de mult in poveste.
andrei_oarga pe 13 Decembrie 2017 23:30
Un film bun,cu o idee bine pusă in practica,îmi place ca a fost filmat pe parcursul a 12 ani încât sa arate nu doar evoluția personajelor,ci si a actorilor,care au jucat de altfel foarte bine,recomand filmul tuturor!
margochirila24_69 pe 02 Mai 2017 08:28
O poveste despre viata normala. O poveste plina de emotii. Da, viata reala este plictisitoare, dar o traim fiecare dintre noi! Multi dintre voi va declarati plictisiti de film, de lipsa actiunii, de lipsa rasturnarilor de situatie!!! Filme de actiune sunt destule oameni buni. Cateodata e bine sa iei o pauza si sa vezi un film ca asta!!!
mihai_chindris pe 25 Martie 2017 23:23
Un film bun, insa plictisitor de lung. Remarc insa ideea adoptata in film, de a surprinde trecerea de la copilarie pana la maturitate a personajului principal, care este supus unor teste mai mult familiale, decat sociale.
lili22 pe 08 Octombrie 2016 17:24
Ideea nu e originala, au mai facut si altii
Prin vara a rulat la Cinemax un documentar foarte interesant facut de o regizoare germana, urmareste ani intregi viata unei rusoaice blonde, care isi duce viata langa o groapa de gunoi, langa Moscova.O supravietuitoare, care ajunge in final sa aiba o locuinta a ei, un copil, dar asta dupa lungi ani de mizerie.
omucuvaloare pe 17 Martie 2015 01:11
AdriAdrianna98 pe 23 Noiembrie 2017 19:49
Mi-a placut mult modul in care a fost realizat, nici nu simteam ca ma uit la un film, parca efectiv priveam o familie, extrem de natural in ansamblul lui. Dialogurile la fel, interpretarea la fel, totul extrem de natural si asta e ce apreciez cel mai mult la acest film. In rest recunosc ca a fost cam banal, dar totusi m-am uitat la tot fara sa am sentimentul ca nu mai pot de plictiseala. A fost placut si cumva relexant. Nu mi se pare ca prezinta vreo lectie de viata si desi e un fel de prezentare a impactului divortului parintilor, nu mi se pare ca a oferit ceva major in acest sens. Per ansamblu nu e un film prost, dar nici nu mi se pare stralucit in vreun fel.
XShadowX pe 10 Martie 2015 15:39
Richard Linklater merita toate felicitarile si laudele ....
Acest film e unul deosebit si diferit fata de ceea ce am vazut pana acum , mai pui si faptul ca a fost filmat timp de 12 ani cu aceeasi distributie este extraordinar . Filmul e o poveste de viata , o drama excelenta care te va unde pe suflet ;) , merita vizionat si merita felicitari ( pacat ca nu a luat mai multe premii si oscar-uri ) ;)
andyy pe 21 Februarie 2015 00:56
Un film simplu, despre viata pur si simplu presarat cu sfaturi pentru cei tineri dar nu numai. Un film care curge lin, fara momente de tensiune, actiune, etc., de la inceput pana la sfarsit.
Dana04 pe 16 Februarie 2015 11:07
Un film foarte frumos, merita vazut!!! Filmul urmareste copilaria lui Maison, de cand era un copil mic pana la varsta adolescentei.
Stefanzy pe 20 Ianuarie 2015 20:12
Scena in care Mason se juca cu varu' sau Halo 2 a fost cea mai buna parte din film .
Kul pe 12 Ianuarie 2015 03:21
Boyhood (2014)

– “Invatatoarea a zis ca i-ai distrus ascutitoarea.” “Nu intentionat.” “A zis ca ai pus pietre in ea.” “Pai vroiam sa le ascut, n-am stiut ca…” “Dar pentru ce aveai nevoie de pietre ascutite?” “Vroiam sa fac varfuri de sageti pt colectia mea.” (inexact). in rest detalii :)
– are niste culori/lumina f misto
– mare atu: ca actorii se schimba natural? ha! niet. din contra biggest flaw: sunt alti actori, alti oameni – alte interpretari.
– dar pe partea de “machiaj”, oh da
– una peste alta, filmul e ff dulce si are multa intimitate, cu bumps cu tot.
– GTO ala pare fi da steady thing din plot; care se va vinde :D inlocuit cu o masina de familie
– cool soundtrack
– placut si cum tehnologia de entertainment e ‘usor’ urmarita
– dat fiind span-ul, de conflict aproape ca… citeşte