Păreri Bowling for Columbine

(2002)

Cântec pentru un masacru

ledouc pe 03 Iunie 2004 12:03
nu credeam ca o sa apuc filmul in care un american ii desfiinteaza pe americani.un documentar exceptional de bine realizat in care michael moore ne arata adevarata fata a americii in care mancatorii de pop corn si bautorii de coca cola(retards)nu au altceva mai bun de facut decat sa se impuste intre ei.
MikkaelWolfganger pe 12 Aprilie 2013 22:26
Bowling for Oscar
Michael Moore dovedeste inca odata ca e un tip foarte destept si cu un simt al umorului deosebit.Ceea ce ii lipseste lui, insa, este o mai buna oraganizare si structurare a documentarului.La fel ca in cazul lui Fahrenheit 9/11, Bowling for Columbine are 2 parti.Prima parte foarte consistenta, plina de informatii obiective, iar parte a 2-a plina de un patetism iefitin.Desi nu la fel de evidenta ca in Fahrenheit 9/11 aceasta structurare este sesizabila si nu prea imi place.

Desi plin de elemente ieftine, Bowling for Columbine este destul de interesant si captivat.Sistemul armelor si munitiilor in SUA, manipularea oamenilor prin intermediul fricii si anumite insertii privind istoria SUA fac din Bowling for Columbine un documentar bun care merita vazut si in mare masura bagat la cap.

cosmin_kedii pe 10 Ianuarie 2013 12:59
Michael Moore este un geniu .Stilul său de gherila este perfect potrivit pentru subiectul filmului, cine altcineva a încercat sa puna întrebarea: "De ce atat de mult frica și violența în America?" fara a gasi raspunsuri simpliste
Issabbella pe 23 Ianuarie 2012 18:34
Trist...
Parerea mea este ca singura diferenta intre noi si americani este faptul ca noi nu avem acces la arme atat de usor cum au ei.
xerses pe 22 August 2011 13:47
Un documentar excelent facut.Socante informatii am aflat de aici.
iiii pe 10 Ianuarie 2011 16:15
un documentar exceptional, in care prezinta indiferenta poporului american referitor la arme. prezinta modul usor , prin care iti poti procura o arma sau gloante in sua , apoi se prezinta o paralele in canada, cum este viata linistita de acolo. recomand cu incredere
Coroner pe 18 Aprilie 2010 16:52
Bun documentarul,Michael Moore reuseste sa arate cum sta treaba cu violenta din State,fara sa ne puna pe piste gresite.As mentiona si excelenta prestatie a lui Marilyn Manson din interviu.
pui pe 09 Iulie 2007 14:20
sublim,magistral extraordinar

Michael Moore este un geniu

Vladica pe 21 August 2004 05:08
acelasi Michael Moore ; jalnic pe alocuri dar educativ ; face o treaba foarte buna in a expune ignoranta crasa a clasei muncitoare si miturile grotesti care inconjoara (sub)cultura armelor ; ar fi putut face o treaba si mai buna daca ar fi continuat aceasta investigatie legata de mitologia armei de foc in America in loc sa se complaca in scenete telenovelistice (cum ar fi cea cu Charlton Heston)
Bogdan Honciuc pe 07 August 2004 20:16
provoaca o impresie puternica, dar intr-adevar faza cu heston de la sfirsit, cu poza, e de prost gust (nu cum zice alin, ca numai americanii sint in stare sa faca, vedem asta in fiecare zi la stirile romanesti), ca si altele. m-a mai deranjat faptul ca filmul e unidimensional si ca, desi predica impotriva manipularii, exact asta face... insa e informativ si, din punctul asta de vedere, e okay.
Alin pe 24 Iunie 2004 21:04
incepe super bine, puternic si amuzant.continua mai slab insa acceptabil(desenu animat cu istoria americii e criminal) dar se termina prost spre infect, cu michael moore devenind patetic, aducandu-l pe pustiul ala ranit de la Columbine peste tot, si luandu-i interviu lui Charlton Heston, scena cu poza fiind de un prost gust si de o nulitate cum numai un american ar putea sa conceapa.pacat.sper ca fahrenheit e mai bun.
daca vreti film bun despre violenta din america, duceti-va la elephant.

lili22 pe 08 August 2018 10:17
Vazut la multi ani dupa realizare nu impresioneaza.As minti daca as spune ca ma gandesc vreodata la problemele americanilor.
astroo00 pe 09 Septembrie 2011 13:30
adadadadadadadadadadadadadadad
adadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadadad
zaganescu raluca pe 05 Iunie 2004 17:42
acest documentar este unul din cele mai tari pe care le-am vazut. Michael Moore asta e un regizor super, care spune un adevar mare cu acest film. Merita vazut, este de 5 stele, clar!
Denis pe 16 Iunie 2004 13:41
filmul asta este naspa.Mai bine facea Michael Moore asta un film de actiune si comedie.Documentarul asta nu tine de titlu.
Coroner pe 18 aprilie 2010 16:53
esti un bou.