Păreri Boogie

Boogie

Dragos Bucur pe 12 Noiembrie 2008 20:40
Premii
Quinzaine des realisateurs, Festivalul de Film de la Cannes 2008
Festivalul international de film de la Karlovy Vary, East of the West – Cehia, 2008
Festivalul international de film francofon de la Namur - Belgia, 2008
Festivalul international de film da la Sarajevo, In Focus – Bosnia si Herzegovina, 2008
Festivalul international de film de la Salonic - Grecia, 2008
Festivalul international de film de la Cairo, Competitia internationalã - Egipt, 2008
Festivalul international de film de la Varsovia, Discoveries - visions of the contemporary world – Polonia, 2008
Festivalul international de film de la Stockholm – Suedia, 2008
Festivalul international de film de la Transilvania (TIFF), Zilele filmului românesc - Romania, 2008
Festivalul international de film de la Ierusalim, Panorama – Israel,… citeşte

Romeo Basti pe 20 Octombrie 2008 00:20
Am ramas surprins cat de mult a progresat filmul romanesc . O bucatica din viata lui Boogie traita in preajma unei zile de 1 Mai arata defapt o imagine foarte clara a directiei in care merg astazi cuplurile din Romania . Sigur ca intalnirea cu cei doi prieteni din liceu este doar un pretext pt Boogie de a evada putin din stresul cotidian in care trebuie sa se imparta intre viata de familie si serviciul obositor dar aducator de bunastare si „ fericire ” . Lasand la o parte escapada sexual bahica a lui Boogie (metoda lui de iesire din stres) mai interesant este finalul in care cei doi parteneri de cuplu isi recunosc greselile si recurg la o reconciliere fireasca .
Mihai Gubandru pe 30 Septembrie 2008 11:37
Un film ce-mi trezeste amintiri frumoase :). Merita vazut!
marcusARCUS pe 14 Februarie 2009 16:52
Voi care spuneti ca filmul e prost sunteti voi monumental de prosti.Asta e un film foarte bun.L-am vazut de 2 ori si e mai bun a 2 oara.Treaba voastra...
cernomor pe 23 martie 2009 13:33
Intr-adevar filmul e mai bun pe masura ce il vezi de mai multe ori. Fiecare intelege ce vrea din el. Mie mi-a spus multe pentru ca gust minimalismul. Daca ati citit Raymond Carver sau unele nuvele ale lui Hemingway stiti despre ce vorbesc. felicitari Dragos Bucur. Voi (actorii si regizorii de acum) sunteti cei datorita carora inca nu imi e e rusine ca sunt roman. "Nu ziceai ca nu iti place Inga?... Imi place" (iubesc replica asta)
deedeekills pe 01 Decembrie 2009 21:20
hollywoodul nu inseamna neaparat calitate
am vazut si eu filmul .si nicidecum nu e prost..voi astia care ati asteptat cu ardoare acel ceva care sa va capteze atentia cred ca ati vazut muult prea multe filme de duzina made in america:) probabil ca sa critici un astfel de film ca boogie iti trebuie un pic de profunzime sa stii sa treci peste suprafata si sa prinzi substratul.Boogie e mai sincer decat printesa Cinderella care se indragosteste de Printul frumos care traise intreaga sa viata langa ea dar nu oo bagase nimeni in seama, boogie e mai sincer decat tipul care impusca singur 200 de insi pe secunda el alegandu-se cu cel mult o zgarietura si cu muult make-up ce se vrea vanatai , taieturi si alte pete de "sange", boogie e mai sincer decat istoriile grav distorsionate de un hollywood absolut inconstient si dand spre ignoranata, asa ca inainte sa comentati incercati sa treceti peste stereotipul hollywoodian de super hero cu… citeşte
goldenleaves pe 5 martie 2011 10:46
da boogie e sincer cred ca si asta e problema ca multi nu suporta sinceritatea si auto-analiza pe care si-o fac personajele :)
Dan pe 27 Octombrie 2008 16:35
Cu toata modestia de rigoare spun sincer ca a fost cel mai prost film care l-am vazut in viata mea. Tot filmul m-am gandit numai la cei 8,5 lei care i-am dat pe bilet. Banal ar fi un cuvant prea bland sa-l descriu, poate mediocru, slab, neverosimil, stupid, jalnic l-ar descrie mai bine.
Dialoguri stupide, scenariu de clasa a 2-a cu indulgenta, fara niciun mesaj oarecum. Tot filmul asteptam sa se intample ceva, sa moara cineva dar nimic. Cand s-a terminat filmul nu mi-a venit sa cred. Cred ca daca ma filmau pe mine cum dormeam 2 ore ar fi iesit un film mai bun.

FlorinMovieFreak pe 31 Martie 2011 03:50
Este un film foarte bun regizat si interpretat in cel mai pur stil romanesc :)
goldenleaves pe 29 Decembrie 2010 11:12
delimitare
cred ca ar trebui sa facem clar o diferenta intre filmele gen Boogie si filmele comune obisnuite

cred ca Boogie place doar unei categorii de spectatori mie mi-a placut e un film profund daca treci dincolo de invelis

cetateanu pe 16 Noiembrie 2010 16:54
Un film bun care ne arata relatiile dintre noi asa cum sunt in realitate.
Gabriela Sirbu pe 02 Octombrie 2008 17:15
Scuze pt. aceasta noua interventie, dar
pentru ca tot mi-am "pierdut" noaptea pe TCM(01.10.2008)cu "Sex, Lies, and Videotape"(1989) ei iaca, asa arata genul de film despre viata oamenilor simpli si a problemelor lor pe care asi dori sa-l vad made in RO. si sa nu ma plictisesc deloc! Sunt asa pretentioasa?

Brunetzyk pe 11 August 2009 15:29
nu inteleg de ce a mai trbuit sa se faca un film cu asemenea subiect knd majoritatea familiilor din romania au acelasi trai...nimic nou ,nimic special, un film de kk.....
Costel Iruc pe 15 Noiembrie 2008 02:13
Un film degeaba prezentat ca o mare duda.
Horror de prost.

Abraxa09 pe 04 Aprilie 2009 22:48
Impartial
Deci.. sa ne mai gandim inca o data de ce se fac filmele.. Pai eu cred ca se fac pentru entertainment deci pentru public. Film romanesc.. Boogie.. foarte comun , foarte banal pentru noi.. poate mai putin banal peste hotare. Acest film banal descrie dupa cum scriu toti criticii intr-un mod "super extra mega complicatus " asa... viata unui om de 30 de ani .. ok DA EU m-am plictisit crunt! Pentru ca nu ma recunosc in nici unul dintre personaje dar am invatat ca nu ar trebui sa fac asa cum fac ei si ca nu mi-ar convenii ca dupa o cearta cu iubitul ... ala sa se duca pe la femei. Pentru cei ce SE RECUNOSC probabil ca e o lectie de viata, o confirmare a ceea ce traiesc. Pentru cei cu "viata e roz si usoara" e o aducere la realitate.. ASA CA in functie de cum e publicul.. .. asa sunt si replicile..eu una sunt impartiala.. desi mi-a cam displacut atitudinea de mama-copil versus tata ... prea… citeşte
pcip pe 29 Iunie 2009 21:35
horror
fara a se vrea o critica pertinenta, as fii incadrat filmul acesta in categoria horror... de plictisitor. va recomand cu caldura un alt film romanesc, mult mai putin mediatizat, dar si mult mai putin horror... "schimb valutar". vizionare placuta :).
cu bine!

LLL pe 19 Octombrie 2008 17:53
E un film cat se poate de realist, deci cui ii place genul se va bucura; dar nu lasa loc de prea multe interpretari, e destul de lipsit de profunzime. In rest actori buni, dar roluri putin solicitante. Nu te face sa uiti de frigul din sala....
Un iubitor de film pe 17 Octombrie 2008 13:12
Un film slab din mai toate punctele de vedere. Nu trasmite nimic. Dialoguri extrem de slabe. Un film care nu m-a facut sa uit de frigul din cinematograful in care l-am vizionat. Imi pare rau ca Anamaria Marinca a fost "prinsa" intr-un rol care nu e pe masura talentului ei.
sssssssss pe 10 Octombrie 2008 16:30
filmu are unele faze amuzante dar nimic actiune ceva sa-l scoata din banalitate se duce unu la mare se intalneste cu prietenii din liceu o insala pe nevast-sa si apoi se intoarce linistt la ea si la copil.anamaria marinca a jucat prost sau scenariul era prea prost jumate din film ii reproseaza aluia ca a adus-o acolo ca babysitter da cred ca nici macar o data nu-l ia pe copilu ala in brate cu afectiune este tot filmu suparata si cearta dintre ei din camera de hotel e penibila repeta unu ce a spus celalat si oricum ideile ei sunt absurde
adrianamarinca pe 19 octombrie 2009 19:49
nu zau!...?ce transant sssssss!...;)
Marian pe 04 Octombrie 2008 01:39
subscriu la parerile postate anterior! Film slab din (prea) multe puncte de vedere, iar pe langa cele enumerate as mai adauga si jocul neconvingator al d-nei Marinca - fara nici o urma de afectiune pt copilul ei....
ma consider inca o victima a markentingului, insa mai ganditiva odata inainte de a intra sa vedeti filmul.

Gabriela Sirbu pe 20 Septembrie 2008 13:41
Probabil ca sunt o persoana lipsita total de sensibilitate si deci asta trebuie sa fie motivul pentru care filmul m-a plictisit teribil. Adica, in opinia mea, nu a avut nicio actiune, scop, tel, mesaj...! Bineinteles ca vietile noastre sunt in general banale, dar sa ma duc si la film sa vad asta?
Sonoruuuuuuuulllllllll=prost!!!
Actorii=super toti,FELICITARI + ceva replici bune printre noianul de "sa-mi bag p***" si variatiunile pe aceasta tema. Accept cu stoicism injuraturile fanilor filmului, dar cu mila, please!

LostInside31 pe 31 Mai 2009 12:51
Unul din cele mai proaste filme romanesti pe care l-am vazut. Replici de neinteles, pe tot parcursul filmului ma rugam sa se intample ceva ce sa-mi capteze atentia.
Gabriela Sirbu pe 14 Noiembrie 2008 15:31
Dragos Bucur, salutara dorinta ta de a-i incuraja pe cei care inca n-au vazut filmul. Dar eu, care l-am vazut, sa stii ca nu fac parte dintr-o conspiratie sau agentura straina care vrea sa dea la cap filmului RO. Sunt o persoana obisnuita care merge la sala de fiecare data cind apare un film RO si crede-ma ca asi fi vrut sa ies si eu mindra de la Boo asa cum am fost dupa Filantropica, A fost sau n-a fost, California dreamin', Restul e tacere, Schimb valutar. Insiruirea de festivaluri si premii...nu schimba nimic, inrameaz-o si priveste-o cu mindrie, dar arta este pentru public. Sau poate nu?
SYS pe 06 Noiembrie 2008 23:08
Sonor absolut execrabil - dialog practic ininteligibil. Nu ca ar fi meritat auzit. O insulta la adresa unui platitor de bilet. Sunt genul care vrea sa sustina noul val - mergand la cinema -dar solicit un minim respect: chiar daca filmul e prost imi doresc sa-l pot, cel putin, auzi. Limbaj de mahala, personaje de mahala probleme cotidiene, banale, plicticoase - lipsit total de substanta cognitiva.
diana pe 18 Octombrie 2008 19:18
nu inteleg de ce filmu mai are 4 stele e chiar prost lipsit de actiune,doar cateva faze amuzante
portocalu' mecanic pe 05 Octombrie 2008 10:22
sunt inca stupefiat de mizeria de film pe care am putut sa-o vad ..incredibil de prost film; execrabil; de 3 lei si care a fost anuntat cu tam tam ca o mare realizare , ca prezinta subtilitatile lu' peshte si etc..RUSINEE !!!
alexandru d pe 28 Septembrie 2008 22:43
Parerea mea: O porcarie !!!
camelia pe 06 Noiembrie 2008 23:46
D-le Radu Muntean, din respect pentru spectatorii romani care platesc sa va vada filmele, ma refer la ultimul film "Boogie" mai ales, as dori sa va sugerez pe viitor (in cazul in care mai avetzi alte idei de film, desi eu ca cinefil inrait as dori sa nu mai avetzi prea multe idei asemenatoare celei din Boogie) sa luati in considerare posibilitatea unui film mut sau cit mai putzin vorbit (inspirati-va din filmele lui Bergman, d-le Radu M - poate va molipsiti cit de cit si de geniul lui). Si asta, in primul rind datorita sonorizarii execrabile a filmului, si in al doilea rind datorita limbajului "extrem de natural" , cum Alex Serban, foarte ingaduitor l-a denumit.
Si tot din respect pt spectator, dc stiti ce inseamna acest lucru,ginditi-va ca el, spectatorul se duce la cinematograf sa se relaxeze, sa uite de cotidianul banal si nu pt a plati ca sa auda timp de 1h jumate un limbaj… citeşte

adrian pe 24 Octombrie 2008 15:03
salut incep prin a va spune ca sunt amre fan radu muntean ,dragos bucur &Co,...dar oameni buni acest film ne insulta inteligenta..cum sa scoti un asemenea film cred ca daca ne strengeam 3 care postam pe acest site faceam un film mai reusit..Este un film asa de slab incat la sfarsit o sa vreti sa va ceereti banii inapoi..foarte slab...si sa nu aud ca nu sunt sensibil sau nu e genul meu.....in sfarsit din respect pt actori nu vreu sa mai atac...
P.S. NU VA DUCETI LA ACEST FILM !!!

lili22 pe 27 Septembrie 2021 12:05
Distributia este de calitate si actorii se achita bine de sarcini.Scenariul m-a dezamagit.
andrei_nechifor pe 11 Septembrie 2020 20:34
Lejer si amuzant, ca o reuniune cu prietenii din liceu. De fapt, despre asta e si vorba. Buna chimia dintre Bucur, Vancica si Branescu, spre deosebire de cea dintre Bucur si Marinca. Dialogurile de pe balcon sunt savuroase si atat de naturale, cu un Boogie realizat profesional si familist si cei doi vechi tovarasi, care parca au ramas baieti de liceu, pierde vara iresponsabili :)
andystarx pe 28 Decembrie 2015 15:06
Un film romanesc in care nu lipsesc injuraturile,si limbajul de cartier,dar parca este mai bun ,fiindca mi am adus aminte de niste lucruri petrecute in trecut ! Oricum nu este o comedie,nici nu stiu ce gen as putea sa zic ca e !Dragos Bucur face tot filmul !
baietelu79 pe 03 Ianuarie 2013 21:54
recomandat indragostitilor
Daca vrei sa-ti cunosti mai bine partenerul/a de viata (idealurile, cum este perceputa relatia si la ce se astepata de la partenerul de viata.. va recomand acest film plin de controverse relationale. Vizionare placuta!
tuttifrutti pe 31 Octombrie 2012 18:42
Un film simplu care reda realitatea intr-un mod platonic.
AliceT pe 16 Iunie 2012 01:19
Filmul asta m-a facut sa ma gandesc daca imi mai doresc sa vad vreodata vreun film romanesc.
kakapiciu pe 08 Mai 2012 00:42
Nu am vazut nimic deosebit, un film obisnuit de familie...
albastrudeprusia pe 03 Ianuarie 2012 19:35
a fost ciudat filmul, dar mi a placut, arata realitatea asa cum este ea!
unicul7 pe 12 Octombrie 2011 12:16
la putine filme romanesti le-am dat pana acum note peste 8 pt k nu se ridica la nivelul celor din afara. inca ducem lipsa de idei. "Boogie" a avut noroc cu Dragos Bucur ca altfel e si mai prost filmul.
claudelina pe 11 Noiembrie 2010 22:05
Coloana sonora
As dori daca poate cineva sa-mi spuna cum se cheama melodia din film,atunci cand toti trei se afla in masina si incep sa cante...
VictorG pe 20 Februarie 2010 14:19
Regizorii nu se dezic. Sunt fideli pana la capat!
Pleiada de regizori tineri ai cinematografului romanesc postdecembrist sunt foarte fideli realitatii pe care am trait-o sau o traim. Nu de putine ori am auzit spunandu-se ca filmele noile filme romanesti sunt plictisitoare. Ei bine, si eu cred acelasi lucru. Si surpriza, nu este vina regizorilor deoarece ei nu fac decat sa transpuna pe marele ecran o realitate care este tocmai plictisitoare. V-ati prins, nu? E vina noastra ca suntem frecatori de menta si ca ne pricep la toate si la nimic. Regizorii nu au de unde sa scoata supermani daca ei nu exista. Insa Boogie este de apreciat tocmai pentru loialitatea regizorului fata de realitate, principiul care domina fiind acela de "haideti sa ne simtem bine". Cu toate ca il consider un film plictisitor el mi-a dat noi idei: http://filmelacinema.wordpress.com/2010/02/15/revederea-la-o-boogiebere/
margott pe 12 Februarie 2012 20:42
Boggie - sau altfel spus, cum poti face un film captivant dintr-un (aproape) nimic. Si sa nu uitam actorii, excelenta interpretare din partea tuturor.
AndreiPopescu87AB pe 16 Octombrie 2010 04:36
Povestea asta o vedem toata ziua in realitate: oameni care se intalnesc cu prietenii la mare si care isi inseala nevasta, multi sunt chiar personajele din ea :). Asa ca nu vad rostul filmului.
Stiri de bine pe 28 Ianuarie 2010 11:11
Incep inscrierile la Gala GOPPO 2010
[...] lungmetrajul Restul e Tacere, regizat de Nae Caranfil, iar patru dintre ele au fost castigate de Boogie, lungmetrajul lui Radu Muntean. Poti citi pe tema asta si:Peste 40 de filme propuse pentru premiile [...] citeşte
lyghts pe 11 februarie 2010 18:48
pentru ce prostiile astia in comentarii?
LordZeus pe 16 Ianuarie 2010 22:33
Buna ideea prin care se prezinta viata romaneasca, mentalitatea in pragul varstei de 30 ani, dar si in acelasi timp grijile mondene prezente in fiecare zi.
zdupy pe 07 Mai 2009 16:18
intr-adevar m-a plictisit:D... si sincer nu prea sunt fana filmelor romanesti.. ma declar vinovata! asta e... in ult timp am vzt cateva filme romanesti dintre care doar restul e tacere mi-a plkt:D boogie arata totusi romania.. nush daca se int chiar asa in cluburi.. insa printre romani replicile sunt foarte comune.. si sincer cred ca filmul asta se adreseaza majoritatii. si pt cei kre au spus k nu are mesaj.. sa stiti k are.
Gabriela Sirbu pe 31 Octombrie 2008 21:08
Citat:"Lungmetrajul "Boogie", regizat de Radu Muntean, a luat Premiul Special al Juriului la cea de-a zecea editie a Festivalului cinematografului european de la Essonne, Franta. Pelicula i-a emotionat pe membrii juriului prin forta si simplitate.....".
Eu: SINCERE FELICITARI!!!+ porpun ca ideea lui Dan din Constanta "el filmat dormind 2 ore" sa fie luata in serios de regizorii RO. ai valului minimalist si sa fie transpusa pe pelicula, cu titlul minimalist, dar sincer "Somnul de 2 ore"(daca mai sunt si alte propuneri...). Promit cu toata responsabilitatea - ce-i drept, de femeie - ca voi intelege tot ce va ascunde acel somn, functie de orice gest necontrolat din timpul actiunii, iar daca personajul va scoate si ceva sunete - chiar nearticulate - totul va fi cu atat mai edificator.
Iar pentru ca succesul va fi garantat, sper sa urmeze partea aII-a "Somnul de 8 ore" film… citeşte

alexandra pe 27 Septembrie 2008 12:43
plictisitor, nu spune nimic filmul asta, lipsit de mesaj.cu toate acestea, bine jucat, mult firesc, naturalete, probabil actorii s-au jucat pe ei insisi.