Păreri Blood Diamond

(2006)

Diamantul sângeriu

Klara pe 21 Iulie 2009 04:36
Filmul este captivant, emotionant, sangeros... Ma bucur ca se mai fac si astfel de filme in care se prezinta realitatea cruda, fara cenzura. Traficul cu diamante e o realitate, la fel si saracia, tragedia, disperarea tarilor africane.
huzdededana pe 7 aprilie 2013 16:00
Deci ..fara cuvinte!!! Extraordinar!!! Filmul a fost interesant, emotionant si foarte captivant....si DiCaprio....fara cuvinte, ma impresioneaza pe zi ce trece ...sunt fana lui pe viata. Film de vazut!!
medina pe 07 Ianuarie 2009 22:44
un film care arata cat este capabil omul sa faca pentru bani,putere...diamante.
Yulia pe 9 noiembrie 2009 11:37
da..:X fain film
liviuu pe 13 Iulie 2008 10:20
Incredibil de bun filmul. Leonardo DiCaprio face un rol de zile mari !
mu_zz_i pe 10 Aprilie 2007 22:58
Un film foarte bun dar totodata tragic. Un film care are o morala foarte buna si aceea de ati ajuta prietenii la greu chiar daca la mijloc sunt banii. Ma rog asta e in film ca in realitate e cu totul altfel. Totodata ne mai arata si viata oamenilor din tarile lumii a treia, oameni care recurg la fapte grave pt a le fi lor mai bine, nepasandule de necazuriile pe care le aduc semenilor lor. Sierra Leone, Rep. Dem. Congo sunt doar doua din tariile africane care duc o lupta cu traficul de diamante in prezent plus Rwanda sau Liberia care isi duc razboaie civile de mai multi ani, razboaie care par a se stinge, caci dupa ce ca sunt asa de saraci, ei singuri isi mai pun amprente negative asupra poporului.
claudiu-daniel pe 11 Iulie 2008 12:48
super film actiune,drama,aventura are de toate in el merita sa se mai faca asemenea filme o ideie geniala a regizorului.
Raul pe 10 Martie 2007 16:19
fabulos..fabulos...fabulos!...asta m-am trezit zicand in fotoliu la minute bune dupa ce s-a terminat filmul. DiCaprio...fara cuvinte, sunt fan al lui pe viata.
aayana pe 26 Iunie 2010 22:57
O realitate zguduitoare despre oamenii care vad in fata ochilor numai bani, despre scopul care scuza orice mijloace. Sunt cateva momente in film de-a dreptul tulburatoare: daca albii ii omoara pe negri pentru diamante, cum e posibil ca negrii intre ei sa se omoare pentru acelasi lucru? Uite ca e.

In Romania nu exista diamante dar avem parlamentari, avem oameni care se joaca cu legile dupa bunul plac, avem o mie de impozite, etc. Si chiar daca unii lupta cu arme si se manjesc cu sange, altii au invatat sa faca aceeasi treaba cu manusi dar nu inseamna ca sunt neaparat mai curati.

In momentul in care cei care au averi si impresia ca nu le ajung, altii mor de foame si nimeni nu face nimic pentru ei. Din pacate este un dezechilibru real.

Medicate pe 19 iulie 2010 12:32
Subscriu ! Un comentariu foarte bun ! JOS GUVERNU'!!!!! :)
defav pe 15 septembrie 2013 18:44
Subscriu si eu , astia din Ro omoara incet, jos guvernu' !
Mikala pe 27 Mai 2009 14:05
Film vazut la facultate chiar :) Anul trecut l`am vazut la un curs la facultate :) Si de atunci mi`a placut . Din momentul in care l`am vazut . Imi plac foarte mult povestile cu tema politica , despre viata oamenilor din alte tari .
Sikandar pe 05 Iunie 2010 10:24
Excelent
Un film care mi-a placut foarte mult si la care m-am gandit zile dupa ce l-am urmarit. Finalul a fost unul care m-a impresionat si pe care l-am trait intens. Iar soundtrackul este fantastic, James Howard - Thought I'd Never Call este cea mai buna piesa din coloana sonora, dupa parerea mea.
clau_ditza091 pe 20 Decembrie 2010 02:09
Un film bun
O poveste care are in fundal probleme reale, contrabanda cu diamante din zonele de conflict si folosirea copiilor pe post de soldati. Filmul e emotionant si foarte bine jucat.
ancutza pe 26 Februarie 2007 15:37
super filmul...demult nu am mai vazut un film atat de impresionant!sper ca macar cu acest rol dicaprio sa ia oscarul.merita...
cezarika21 pe 28 August 2014 16:04
Ororile războiului
Sub pretextul prezentării unei aventuri pentru recuperarea unui diamant roz de valoare mare, "Blood Diamond" descrie violența şi ororile războiului sângeros din Sierra Leone (1996-2001). Pământul african a fost înroşit de prea multe ori de sânge atât de coloniştii şi mercenarii albi, cât şi de aşa-zişii revoluţionari negri, fiecare tabără măcelărind populaţia paşnică pentru a pune mâna pe un puţ de petrol sau pe o mină de diamante, uitând că toţi vor pleca pe lumea cealaltă fără niciun fel de avuţii. În urma războaielor civile au rămas morţi, oameni mutilaţi, epidemii, case şi drumuri distruse, păduri arse sau tăiate, precum şi aşezări omeneşti ce se zbat într-o mizerie şi o sărăcie lucie.

Povestea care stă la baza filmului este emoţionantă şi sângeroasă, atrăgând atenţia asupra distrugerilor ireparabile provocate… citeşte

CALIN pe 24 August 2008 16:50
un film ce merita vazut!!!!
Ghemot pe 10 August 2012 22:51
Exceptional
Exista filme, si exista filme cu Leonardo Di Caprio!
AdriAdrianna98 pe 25 martie 2014 20:51
Pe mine cel putin ce-a de-a 2-a categorie mentionata de tine nu m-a dezamagit niciodata . Probabbil este si motivul pentru care e actorul meu preferat. Cea mai mare parte din filmele lui sunt pur si simplu capodopere.
sebyelton pe 12 Decembrie 2009 13:59
Un film foarte bun, cu tot ce ii trebuie: actiune, suspans, poveste, actori de calibru: Leonardo DiCaprio, Jennifer Connelly, final destul de fericit, chiar daca moare... cineva, veti vedea voi ;) ! Filmul la inceput mi s-a parut foarte exagerat, prea multe scene de o violenta inimaginabila, dar pe parcurs am intrat in poveste... si ce e mai tragic este ce am citit dupa vizionarea filmului
si am inteles ca povestea este reala, si m-a tulburat :(
Un film bun, dar nu cred ca ar trebui sa il vedeti daca nu aveti peste 14 ani macar. Vizionare placuta!

andreiclawhammer pe 08 Ianuarie 2007 00:54
si eu!
falusoidal pe 09 Ianuarie 2007 13:33
bai voi sunteti chiar incompetenti... cum sa traduci "Blood Diamond" ca "Diamantul sangeriu"

va recomand sa faceti o mica lectura pe aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_diamond

1997orton pe 3 septembrie 2012 18:21
si cum ar fi trebit tradus?
1997orton pe 3 septembrie 2012 18:25
trebuit*
Florin2703 pe 02 Septembrie 2012 11:20
film si realitate
foarte bun filmul, impecabila interpretarea lui dicaprio.
realitatea dura pusa intr-un film, asta e doar una din duritatile lumii in care traim.
pe final se cam lalaie treaba cu pacea si cu oprirea cumpararii diamantelor insingerate... pacat de final, ii scade nota filmului.
nota 9 pentru film.
superb!

Teona11 pe 26 Iunie 2012 05:49
Filmul este atat de real si atat de trist...scoate in evidenta rautatea,ambitia, egoismul omului, dar in acelas timp arata si omul bun, omul care a trecut prin multe si care tot ce isi doreste este sa aiba familia langa el. S au intalnit in acest film doi oameni incercati de viata dar care au reusit sa intr-un final sa se intelega si s-au ajutat reciproc.
Octaz pe 24 Decembrie 2010 19:31
Extraordinar! Concluzia la care am ajuns este ca "Sunt norocos ca m'am nascut aici",am vazut in acest film o tragedie,un adevarat cosmar pe care il traiesc unii oameni.Daca tot ce am vazut este doar o relatare a realitatii,atunci nu mai ramane nimic de spus.Leonardo di Caprio e nemaipomenit,pur si simplu briliant la fel ca si diamantul pe care il cauta.Sacrificiul pe care l'am vazut in "Blood Diamond" m'a lasat fara cuvinte,m'a convins ca lumea totusi are si ceva bun in ea.Nu imi vine sa cred cum a putut sa se termine,mi'as fi pariat toti banii pe un altfel de final,iar acele ultime minute sunt unele din cele mai impresionante pe care le'am vazut.Bravo!
mytza92 pe 06 Iunie 2010 19:11
nice
un filme cu Leo Di Caprio care prezinta cruda realitate din Sierra Leone
Kriss_Kringle pe 28 Ianuarie 2007 21:00
Un film bun care ne arata ce viata duc locuitorii din Sierra Leone si copii care sunt luati de mici si scoliti pt a ucide.Un film care ne arata adevarul socant despre traficul de diamante si sacrificiile care se fac pt a le obtine.
Sergiu.Lobont pe 04 August 2010 02:00
Prin faptele care apar in film, regizorul creeaza o atmosfera de pseudo-documentar care tinde sa atraga atentia asupra evenimentelor ce au loc in tarile pe care presa nu le baga in seama pentru ca nu sunt comerciale. Si asa mafia isi poate face jocurile nestingheriti
Levente88 pe 31 Iulie 2010 14:24
Un film de zile mari care nu trebuie ratat de nimeni!
Il recomand tuturor celor care s-au saturat de filmele de duzina din zilele noastre!

alexaa pe 31 Mai 2010 20:45
cu siguranta cel mai bun rol al lui dicaprio de pana acum.filmul este foarte dur atat de dur incat povestea trebuia sa fie un pic romantata ca sa mai preia din modul transant cu care este creionata realitatea pe care multi refuza sa o priveasca
blueyes pe 17 Februarie 2010 14:17
superb
superb film, mi-a placut rolul lui djimon hounsou, a jucat excelent
biencutza25 pe 05 Februarie 2010 17:10
Un film dupa parerea mea obligatoriu de vazut .O drama care te loveste pur si simplu cand vezi cate indura acei oameni sarmani din africa pentru confortul si bunastarea americanilor . Unele scene pur si simplu te cutremura... Repet : un film foarte bun , obligatoriu de vazut
Praetorian pe 04 Februarie 2010 04:20
Foarte Bun
Un film foarte bun care ne prezinta viata cruda din tarile din lumea a 3-a , o viata plina de razboaie civile nemiloase a caror armate sunt formate in majoritate din copii . In acelasi timp ne sunt prezentati oamenii care sustin aceste razboaie doar din interese personale indiferent de numarul victimelor . Nu ma asteptam sa-l vad pe DiCaprio intr-un asemenea rol , dar a fost o surpriza placuta .
Ratzushka17 pe 06 Februarie 2007 00:16
un film foarte bun...Leonardo DiCaprio a dovedit inca o data ca e un actor bun.Dupa Aviatorul,Cartita si acum Diamantul sangeriu merita un Oscar.Filmu e violent si pacat ca e real tot ce se intampla in Africa.Merita vazut filmul
Luana pe 05 Februarie 2007 10:15
Impresionant! Prima data nici n-am vrut sa-l vad cand am auzit ca joaca DICAPRIO, dar...am ramas mirata de jocul bun pe care l-a facut.
andy pe 01 Februarie 2007 19:20
bun filmu ! mi-am schimbat in bine parerea despre DiCaprio!
Razvan pe 11 Ianuarie 2007 17:47
Super filmul, DiCaprio merita Oscarul pentru rol
Medicate pe 18 Martie 2010 17:33
....Blăd daimănd
Mda...un film ce a reușit să impresioneze prin dramatismul emanat și totodată prin rolul excepțional facut de Di Caprio, care în opinia mea l-a maturizat rapid, urmând rolul din Shutter Island interpretat magistral !
Filmul sugerează trauma pe care o traiesc oamenii simpli din „a God forsaken continent‟, fiind de cele mai multe ori puși sa aleagă de partea cui sunt: a guvernului sau a „legionarilor‟.Aceste conflicte se petrec pe continentul negru de cand e lumea, victimele acestora fiind nenumărate.
Drama lui Solomon reușește sa ducă în spate toată acțiunea filmului, lupta sa pentru eliberarea celor dragi fiind un festin vizual.

Blood Diamond, în opinia mea, reprezintă unul din cele mai bune filme realizate vreodată, avand un soundtrack de exceptie și o distribuție de zile mari.

....Just Medicate !

DarkTroianu pe 14 Decembrie 2009 19:34
Eu in filmu asta, am vazut un Leonardo DiCaprio care a jucat absolut incredibil si o poveste de asemenea destul de interesanta
lauraaa pe 12 ianuarie 2010 13:48
complet de acord! leonardo joacai din ce in ce mai bine
palade_gil pe 18 Iulie 2009 12:50
Bun. Interesant ca mesaj, interesant ca intrga. Unde mai gasesti ataa altruism!?
CataLiNNN pe 25 Iulie 2010 22:06
Nici macar un comentariu negativ.Un film super tare ! ++
michael_mike pe 01 Februarie 2007 22:07
da...dramatic :( Foarte bun filmu , nu ma asteptam
naty`sweet pe 23 Septembrie 2006 11:53
Abia astept sa vad filmu`!!!:))
AdriAdrianna98 pe 25 Martie 2014 20:49
Capodopera
Un film excelent ! Recomand cu toata increderea ! Are tot ce-i trebuie unui film de succes: actiune, muzica buna, scene de dragoste , prietenie, tradare si un nume sonor in casting (bineinteles, ma refer la Leonardo ) .
Este o poveste sensibila, ce-mi aduce aminte de filmul Apocalypto , intr-un atac al unui alt sat, un om isi pierde familia, regasirea ei fiind scopul continuarii vietii . Este dispus sa renunte la o comoara extrem de valoroasa pentru a-i avea pe cei dragi alaturi mereu . Danny ( DiCaprio ) pare exact opusul lui . La inceput este insensibil, singurul sau scop este de-a obtine bani din tranzactia ilegala de diamante, nepasandu-i de vietile oamenilor puse in joc pentru a realiza acest lucru. Perspectiva ii este schimbata de Maddie, o tanara foarte simtitoare , care am putea spune ca-i readuce umanitatea si grija pentru cei din jur, motiv oentru care Danny, si incepe… citeşte

body3DevinA pe 19 August 2013 13:45
Un film de exceptie care ne aduc la cunostinta niste evenimente dintr-o parte a globului in care lumea este uitata. Leonardo DiCaprio si Jennifer Connelly sunt in centrul atentiei, iar finalul dupa cum ne-am invatat DiCaprio moare... In multe filme in care joaca acest actor extraordinar finalurile sunt tragice, exemple: Titanic, The Departed, Django Unchained, The Great Gatsby si cred ca mai sunt dar nu imi mai amintesc eu. Vizionare placuta!
Andrei.Ciprian pe 22 Ianuarie 2012 18:59
Excelent! Trebuie vazut!
Un film care prezinta realitatea,intr-adevar o realitate cruda dar adevarata.Este un film cu o poveste foarte buna,captivant,emotionant,suspans din plin,un joc actoricesc foarte bun-Di Caprio joaca foarte bine,Dijmon Hounsou e impecabil,J.Connelly si ea joaca bine!Un film care nu trebuie ratat sub nicio forma,unul dintre cele mai bune din 2006.Nota 10
Issabbella pe 07 Ianuarie 2012 12:56
Fantastic
Djimon Hounsou m-a impresionat pana la lacrimi. Un film extraordinar !!
bettydmenta pe 01 Ianuarie 2011 15:21
un film extraordinar! il recomand tutror cinefililor..din punctul meu de vedere ste cel mai bun film al lui Leonardo DiCaprio. :D
Vmarius pe 07 Ianuarie 2017 18:26
O capodopera.
E putin spus...eu unul nu reusesc sa-i inteleg pe cei ce nu au apreciat acest film.
Probabil nu stiu sa recunoasca un film superb nici daca i-ar musca de fund..

Di Caprio face iar un rol legendar si Honsou se intrece pe sine insusi.

Un film formidabil. O legenda in lumea filmelor.

Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:52
Prostie de film. Diamante si iar diamante....... Leonardo DiCaprio joaca oribil.
danii1234 pe 16 August 2012 16:45
un film foarte bun si impresionant actorii au jucat frt. bine nu am ce sa zic
andu7zu pe 20 Decembrie 2010 18:55
Poveste in sine merita multe oscaruri...... cu siguranta ....dar si realizarea filmului de asemena
psihologu pe 16 August 2010 22:42
In primul rand in acest film se remarca maturitatea in joc a lui DiCaprio care face un rol foarte bun si alaturi de Djimon Hounsou, de care nu stiam mai nimic dar m-a uimit cu o prestatie excelenta si Jennifer Connelly, care isi arata calitatile actoricesti, face ca actingul sa fie mult peste nivelul genului asta de filme. Povestea este tratata bine si realist, desi nu duce lipsa de americanisme si faze specifice genului, este captivanta si ritmul este foarte bun incat nu te poti plictisi desi tine destul. As mai adauga cateva replici ce iti starnesc zambetul si unele momente dure, cum ar fi cea cu indoctrinarea copiilor sau sangele varsta din toate partile pentru aceste pietre pretioase. Mi-a placut foarte mult si nu pot decat sa-l recomand cu placere tuturor. Unul dintre Must See-urile lui 2006. Enjoy it!
naty`sweet pe 25 Februarie 2007 20:47
Un film excelent.O prestatie si mai buna.DiCaprio e fenomenal.Draga Preda Cristian, Leonardo nu a luat oscar cu Titanic si sa stii ca s-a gandit bine ca l-ar putea lua cu Blood Diamond..deoarece este nominalizat.Pe buna dreptate, cred eu.Merita oscarul fara retineri.Mai ganditi-va inainte sa faceti aprecieri idioate bazate pe "povesti" pe care le auziti pe strada.Documentati-va inainte sa afirmati ceva cu atata hotarare. Cam atat.
preda cristian pe 02 Februarie 2007 13:49
Filmul este bine facut dar cred ca DiCaprio a vazut ca a luat Oscar cu Titanicul murind si s-a gandit ca daca moare si aici il ia din nou..o mica gluma rautacioasa.Merita vazut filmul!