Păreri Bitva za Sevastopol

(2015)

Bătălia pentru Sevastopol

Manusa pe 24 Mai 2015 19:33
Fiind un fan al filmelor de razboi, mai ales cele care au tema Celui de-al Doilea Razboi Mondial, acest film mi s-a parut foarte reusit si foarte bun. Este un film care spune povestea unei lunetiste Lyudmila Pavlichenko, care a fost cea mai buna lunetista din istorie, reusind in Cel de-al doilea Razboi Mondial sa ucida 309 inamici.
Un film care merita vazut!

cosmin742000 pe 23 Aprilie 2017 22:40
Un dilm rusesc de razboi foarte bun , despre un fel de Ecaterina Teodoroiu a lor, numai ca mult mai viteaza si participanta activa la luptele din ww2 , nu doar o asistenta medicala precum a fost Ecaterina Teodoriu singura noastra eroina de razboi.Ca Liudmila insa au fost zeci de mii de femei rusoaice.Lyudmil a fost cea mai buna lunetista din istorie , omorand singura cu pusca (deci nu cu mitraliera) 209 nazisti ,printre care si cel mai bun lunetist german.Meritele ei au fost recunoscute pana si de nataraii de americani , care nu au fost in stare sa castige in toata istoria lor nici macar un razboi.Efectele speciale ca de obicei in cazul filmelor rusesti exceptionale.Jocul actorilor desavarsit.
alfonso1 pe 16 August 2016 09:54
Realist,filmat foarte bine,muzica buna,sunete bune,interpretare buna. Actiune si multe momente de reflexie asupra razboiului,dar mai ales,parerea mea, a unei intrebari: la ce bun ???
La ce e bun razboiul? La ce bun?

stricted pe 17 Ianuarie 2016 03:38
Bun filmul.Actrita principala , eroina, da farmec unei realitati dure a ceea ce inseamna un razboi.
mishu88 pe 24 Mai 2015 22:39
Voina... Voina...
Imagine, scenografie, trăiri, culori, acțiune, dragoste... toate puse într-un film de colecție. Păcat că este vorba despre un război..... Și să nu uităm, frumoasa reinterpretare a melodiei Кукушка de către Polina Gagarina.
gimini_boy pe 27 Februarie 2018 14:43
Un film de 7
Rușii fac filme de război și mai bune decât acesta. I-am scăzut 3 puncte pentru:

- erorile istorice: cucerirea Odesei a fost în proporție de 90% treaba armatei a 4-a române, or în film apar numai nemți. Asta mi se pare cea mai gravă eroare. De asemenea, după știința mea aviația regală română a avut un oareșcare rol și în asediul Sevastopolului - măcar de susținere a asediului pus în practică de nemți. În film nu apar decât avioane nemțești. Probabil că mai sunt și alte erori legată de biografia reală a personajului principal, Ludmila Pavlicenko, dar astea nu contează.
- pe alocuri, cam mult sirop pentru un film de război. Tranșeele nu sunt „ferma vedetelor” sau „Big Brother” și chiar dacă Ludmila a luptat alături de bărbați (ca multe alte femei, de altfel) mă îndoiesc că se îndrăgostea o dată la câteva luni de… citeşte

stefanescu78 pe 21 septembrie 2018 18:42
Noi romanii suntem buni doar pentru despagubiri de razboi , in istorie nu suntem bagati in seama , nici la asediul vienei , nici la asediul odesei
gimini_boy pe 12 aprilie 2020 17:38
blackmore, nu confund nimic. Chiar (consider că) știu istorie. Masacrul de care zici tu a avut loc DUPĂ cucerirea orașului și după ce comandamentul nostru s-a instalat în fosta clădire a KGB, parcă (care a și fost detonată de partizani). Apoi, nu e adevărat că românii nu au luptat împotriva inamicului! Sigur că trupele noastre erau mai prost dotate decât cele germane, dar au făcut și ai noștri ce au putut, atât pe frontul de Est, cât și după 23 august, pe frontul de Vest... Dacă nu luptau împotriva inamicului, cum crezi că i-ar fi pus nemții pe ai noștri în linia întâi la Stalingrad, să apere flancurile? (eroare, de altfel, fatală a germanilor)
Stefanzy pe 03 Iunie 2015 09:47
Foarte unic, un contrast foarte bine reusit. Imi aduce aminte de ce imi plac filmele de razboi. Merita vazut!
blackmore pe 23 iunie 2019 01:05
unic nu are grad de comparatie
Smrs pe 06 Februarie 2021 03:42
Filmul este frumos și cu siguranță putea fi mai intens și mai bine interpretat. Sunt câteva exagerări și câteva elemente nelalocul lor care distrug posibilitatea cinefilului de a urmări cu sufletul la gură, așa cum se întâmplă în cazul altor filme despre război. Cu toate acestea, filmul este creat ca un semi-documentar prezentat din perspectiva americană a lui Eleanor Roseveelt, ceea ce mi se pare cam ciudat și nepotrtivit, nu ân sensul că ar strica ceva, dar filmul despre unul dintre cei mai mari eroi sovietici are o treime dedicată americanilor cu clasica lor bohemie, care nu se potrivește acestui film. În rest, Ludmila, o fată educată într-un spirit cazon de un tată autoritar, este candidatul perfect pentru a deveni soldat și datorită talentului său devine cel mai bun lunetist. Din păcate, filmul scoate în evidență îndoctrinarea comunistă care îi… citeşte
ColourNew pe 18 Mai 2021 23:47
Un film extraordinar de slab... Nu m-am asteptat la un film de razboi sa lipseasca inamicii ,adica nemtii(germanii)...Doua ore am asteptat sa vad subiectul din film,dar am pierdut timpul degeaba...NU MERITA VIZIONAT...
Am atasat o lista de filme cu adevarat de succes...

Razboi - American Sniper -
Razboi - Silent Night -
Razboi - Stalingrad -
citeşte

aedoh pe 26 decembrie 2023 12:12
Care e succesul lui Company Of Heroes?
dany6960 pe 29 Aprilie 2019 11:01
Film soft de razboi facut de rusi despre cea mai temuta femeie lunetist din istorie, Lyudmila Pavlichenko. Ea a fost creditata cu 309 victime in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial. A luptat timp de opt luni la Sevastopol, unde a fost premiata de catre Armata Rosie si inaintata in grad. Ranita de mai multe ori pe campul de lupta, a fost retrasa de pe front abia dupa ce o racheta i-a explodat în fata, cand pozitia sa a fost bombardata de germanii disperati sa o ucida. A fost primul soldat sovietic care a vizitat Casa Alba, unde s-a întalnit cu presedintele Franklin Roosevelt şi cu Prima Doamna Eleanor Roosevelt.
blackmore pe 23 iunie 2019 01:08
Daca asta e soft Salvati soldatul Ryan ce e ? Nutret pt cretini
lapidarium pe 6 martie 2020 01:16
Blackshit, frumoasa autoironie. Chiar, rusii nu au site de film unde poti comenta evlavios despre mareata armata sovietica. Ce cauti retardatule pe un site romanesc?
Ghemot pe 23 Octombrie 2016 22:11
Un film foarte bun. Totuși, cinematografia (fost sovietică să-i spunem) este departe de cea americană. Ca să fac o comparație, aș da exemplu filmul american „Lone Survivor” care prezintă povestea tot unui lunetist. Din punctul meu de vedere acesta este cu mult peste filmul de față.
În orice caz, este un film bun care merită văzut!

cosmin742000 pe 23 aprilie 2017 21:19
Americanii nu mai au de mult o cinematografie , au doar comert cu amanuntul
lapidarium pe 6 martie 2020 01:14
O mizerie ca si tine!