Păreri Bitter Moon

(1992)

Luna amară

Spaghete pe 09 Martie 2013 02:04
Sapere aude
M-am gandit sa incep asa pentru ca filmul la asta m-a indeamnat, la cunoastere, la curajul de a gandi, la indrazneala de a folosi simtul ratiunii.
Exista canibalism ?
Se pare ca da, filmul este dovada irefutabila a existentei canibalismului in iubire si nu ma joc deloc spunand aceste vorbe. Evident ma refer la cuplul Mimi - Oscar un cuplu evuziv prin prisma erosului ce ii invaluie in permanenta si care pentru ei nu inseamna altceva decat transcederea limitelor umane.
Paradoxal filmul in sine nu m-a uluit in vreun fel, nici chiar in momentele in care ma regaseam, totul fiind un continuu deja vu...nici chiar prin jocurile "nevinovate" ale cuplului dezhibat, complet amoral, lucru absolut normal in viziunea mea atunci cand exista un liant solid intre doi oameni.
"Atunci trebuie sa fie vreun motiv pentru care sa-l fi placut"", s-ar gandi cel ce citeste… citeşte

almar pe 24 Februarie 2011 20:07
s-au iubit pasional, s-au urat cu pasiune. in ambele ipostaze, la fel de dependenti unul de altul. celalalt cuplu, anost si neutru, cu rol de spectator, martor al dramei lor pana intr-un punct. de remarcat si al treilea cuplu, indianul cu fiica sa, intelepciune si puritate, contrast bine ales.
aayana pe 03 Martie 2011 16:07
Sfârșitul amar
O relație pasională, dusă la extremă. Mimi se lasă "devorată" de tigru până la capăt. Ura nu se poate naște decât dintr-un sentiment puternic. Cei doi au aruncat în foc tot combusibilul până când s-a dezechilibrat balanța.
Ceva îmi spune că pentru Nigel și soția lui totul a servit ca lecție, un liant pentru a aprinde din nou flacăra ce i-a unit.
Filmul lasă lasă un gust amar însă atinge subiecte sensibile: cât durează o relație, de ce moare, ce o distruge? Oricum, dintre toate filmele lui Polanski văzute până acum, ăsta mi se pare cel mai bun.

sabinalin pe 5 martie 2011 06:54
Cu tot respectul deosebit pe care i-l port lui Polanski,acest film nu prea m-a prins. Mi-au placut mult mai mult "Pianistul" sau "Fecioara si moartea". Din pacate n-am avut inca posibilitatea sa vad "Cutitul in apa".
aayana pe 12 aprilie 2011 13:10
Pai tu cum ai perceput filmul, care pe care a influentat?
zeno.marin pe 19 Decembrie 2011 11:59
Yukky Polanski
Vadit exagerat, Bitter Moon atinge conturul valoric al unei telenovele compuse dintr-o colectie de flashbackuri pe cat de lungi, pe atat de neconvingatoare, cu un final penibil de dezamagitor si rudimentar.

Chiar si in aceste conditii Bitter Moon are meritul de a fi digerabil, cu toata amareala melodramatica si sordida. Intr-o apreciere oarecum mai exacta, per ansamblu filmul lui Polanskii nu depaseste valoarea unui soft-porn, dar avand in acelasti timp pretentii de film de arta. Desigur, pentru a oferi desigur legitimitate aces, s-au strecurat cativa actori de exceptie, dar prezenta lor nu salveaza experienta de ansamblu. Cam singura chestiune care mpresioneaza imi pare contrastul intre personajul Oscar (Peter Coyote) extravagant, libertin si flamboaiant si epava paralizata in scaunul cu rotile, cu figura sa schimonosita, uzata si imbatranita.

Hugh Grant… citeşte

White.Lily pe 27 August 2011 23:38
Intr-adevar, mult mai buna cartea. Ofera mai multa intensitate, dramatism, revolta.
Pacat ca filmul nu respecta finalul cartii, unul foarte puternic de altfel. Pe cand, sfarsitul ales de Polanski mi se pare unul brusc si sec.
Pacat de carte, se putea un film mult mai incitant. Iar distributia. Hmm...cam slabuta dupa parerea mea. Personajul Rebecca (Mimi) este unul extrem de puternic si complex iar alegerea Emmanuelle Seigner mi s-a parut destul de slaba.

rory_cris pe 06 Ianuarie 2013 14:53
roryta
Povestea scrisă e atât de bine redată de Pascal Bruckner, că nici măcar Polanski nu reuşeşte să-i atingă adevărata valoare.
Film slab în comparaţie cu cartea, dar bun în ansamblu, ca şi creaţie artistică.

multescu felix pe 16 Martie 2009 19:09
filmul, ca si cartea sint o lectie de viata dar totusi vreau sa stiu daca au fost inspirate din realitate.
cpr pe 20 Februarie 2004 20:31
cumpar sau inchiriez acest film
Dan Gerose pe 16 Noiembrie 2003 16:56
Si eu as vrea sa-l mai vad o data. La vremea cind l-am vazut, mi s-a parut foarte bun. Polanski dezlantuit, iar nevasta-sa - de exceptie !
Dan Gerose pe 10 noiembrie 2003 14:53
Super film. Si eu il doresc in colectia mea !
morrissey pe 04 Martie 2004 15:57
e polansky dom'le, ce alte comantarii...rolul vietii pentru peter coyote si poate si pentru domnisorul hugh grant
marta.b pe 25 Aprilie 2010 02:14
Surprinzator, bulversant, incitant! Actorii au fost foarte bine alesi. Te lasa cu un gust amar Luna amara a lui Polanski...
xerses pe 19 Decembrie 2014 10:39
Cartea mi s-a parut de-a dreptul fascinanta. Filmul m-a impresionat prin atmosfera de ansamblu.
adrianbuzoianu pe 27 Iulie 2010 11:57
Intr-adevar un film bun, plin de mister, un film care patrunde subtil in cotloanele sufletului si dezvaluie trairile intr-un mod cu totul aparte, punand accent pe detalii. Coyote joaca excelent si imi aminteste de Al Pacino in "Parfum de femeie". Oricum, trebuie sa ai o anumita stare pentru a putea viziona filmul. Merita vazut !
Marian Candrea pe 10 Noiembrie 2003 14:53
Vreau sa-l cumpar ( dvd/vhs).Unde-l pot gasi ?
Dragos.87 pe 23 Ianuarie 2022 04:57
Prețuiește iubirea care îți este dată..
Iubirea te poate ucide în cel mai neașteptat mod cu putință..este un film foarte bun și foarte bine transpune dăruirea persoanei iubite și mai ales cum întotdeauna dacă nu prețuiești la momentul potrivit, poate avea repercusiuni asupra propriilor tale decizii iar acest film foarte bine o arată..recomand celor deschiși mental care pot vedea dincolo de aparențe..
Horatiucrisan pe 19 Ianuarie 2022 23:01
Un film destul de slab in comparatie cu cartea insa nu trebuie ratat de nici un cinefil.
sanda_panda pe 06 August 2020 11:49
un film f bine jucat..
care nu trebuie ratat mie mi a placut in mod deosebit, l am vazut de 2 ori si l as revedea, si caretea e buna dar filmul este magistral, bine jucat bine regizat...
cotzofica pe 22 Mai 2014 22:12
Ce ţi-e şi cu nepotismul ăsta!
Deşi îl apreciez pe Roman Polanski, cred că în acestă ecranizare după cartea lui Bruckner a cam dat cu mucii-n fasole. Cum e posibil să regizezi filme ca "The pianist", "Chinatown" sau "Una pura formalita", să ai la dispoziţie asemenea carte ca material şi să-i dai rolul de femme fatale nevesticii tale, care mi s-a părut în film ca o cârpă de curăţat latrina. Nicio secundă nu a emanat acea senzualitate inocentă/vorace pe care o are Rebecca. Cât priveşte ceilalţi actori, alegerea lor a fost mai inspirată, cu un plus pentru Peter Coyote în rolul paraliticului. Şi de unde naiba a scos finalul ăla, total modificat, care nu se potriveşte nici măcar ca nuca-n perete.

Însă filmul are şi plusuri şi aş remarca în special memorabilele melodii ale anilor 80, foarte bine alese ca mesaj şi scenele în care protagoniştii se află în spital şi… citeşte

Blog de Carte pe 24 August 2013 15:37
Dulcea luna amara
[...] fie de origine franceza? Nu doar cetatenia este schimbata insa in filmul lui Roman Polanski – Bitter Moon (1992) – ci si numele personajelor (o decizie pe care nici nu o inteleg, nici nu o aprob). [...] citeşte
Kos_min pe 03 Aprilie 2012 17:36
Ce note mici a primit pe IMDB si aici!clar ca publicul din prezent nu s-a uitat la filmele clasice prea mult,asta e valabil si pentru criticii de filme actuali."Soft-porn" spunea cineva mai sus-de unde pana unde asa ceva-te-ai uitat la filmele 2011-2012!?sa vezi acolo "soft-porn" de cea mai proasta calitate!
Filmul nu este o capodopera,dar nici film de nota 7.Daca ne uitam la acest film si il comparam cu filmele facute in ultimii 2 ani,ne luam cu mainile de cap!
Un film de nota 9,cu niste actori pe masura.Obligatoriu de vazut!

mihai stoica pe 19 Ianuarie 2004 23:14
vreau sa vad neaparat filmul asta dar nu il gasesc nicaieri. daca mi-l poate procura cineva , il rog sa imi dea un mail la mihaistoica9@hotmail.com
lili22 pe 29 Aprilie 2018 21:58
L-am vazut cu ceva ani in urma
Bine realizat si bine jucat dar nu simti nevoia sa il revezi.

Marie_Antoinette pe 22 Decembrie 2010 21:34
incomparabil mai buna cartea, cu un cu totul alt final.
cosmin742000 pe 23 Mai 2017 09:10
O ecranizare a celebrullui roman al lui Pascal Bruckner Luni de fiere