Păreri Before Night Falls

(2000)

Viata si epoca lui Reinaldo Arenas

adisandu pe 27 Martie 2011 22:23
Cel mai bun rol al lui Bardem
Imi place la nebunie actorul asta, iar filmul nu trebuie ratat!!!
existentus pe 3 mai 2013 14:03
Cum adica iti place de el ? Hm.. Caută-ti omule o femeie !
carmaciu_adriana_veronica pe 1 ianuarie 2014 14:44
mai fata...Adisandu s-a referit ca ii place la nebunie de el ca actor..
Iamsaved pe 18 August 2010 02:11
Este ceva la pelicula asta care te atrage,poate sa fie viata de scriitor intr-o tara comunista sau aparitiile scurte dar bine definite ale unor actori mari sau prestatia lui javier bardem,orice ar fi ramai atasat de film intr-un fel distant dar clar si irevocabil.Aceasta este prima mea reactie la film,deoarece tocmai l-am treminat acum cateva minute,iar gustul pe care il lasa este unul bitter-sweet persistent.
existentus pe 3 mai 2013 14:00
a murit sarac si singur... pai unde i-au fost partenerii cu dragostea lor mareata ? probabil in tranzit prin HomOlanda
movie4 pe 11 Februarie 2010 21:23
unul dintre filmele mele preferate, javier bardem joaca excelent
Butterflies pe 28 noiembrie 2010 11:18
un film de nota 10 :X Javier Bardem e unul dintre cei mai buni actori latini :X a facut ca filmul sa fie foarte special , ca momentele din film sa te impresioneze :X un film prea superb :x'! merita vazut
Yuber pe 16 August 2010 22:42
"Before Night Falls"-National Tv...16.08.2010...ora 22:15
Ora 22:00-15 minute pana la inceperea filmului.
Ora 22:15-Trebuie sa inceapa filmul.
Ora 22:16-Surpriza!!! In loc de Javier Bardem si Johnnie Depp ma aleg cu un film indian:| "Gelozia,bat-o vina".
Pacat,era un film pe care vroiam sa-l vad ,doar ca cei de la national tv sunt neseriosi.

Yuber pe 24 august 2010 20:15
Dupa o saptamana l-am vazut,si tot pe National tv::D
mihaelatb pe 13 Mai 2012 12:40
Recunosc ca am vazut acest film datorita interpretului principal, caci nu sunt fan filme biografice, insa este o poveste care-ti aduce in fata ochilor, dictatura intr-una din formele ei cele mai aberante. Sa te cheme Reinaldo Arenas, sa fii un mare scriitor, si sa fii ostracizat pentru ca scrieriile sale sunt subversive si pentru ca ai o alta orientare sexuala decat marea majoritate, este dezumanizant, este ca un cosmar din care nu te mai poti trezi.
Insa actorul, acest imprevizibil si extraordinar de talentat Bardem, este insusi Reinaldo Arenas, parul este facut sa semene cel al scriitorului cuban. Javier Bardem se transpune aproape fara cusur in pielea personajului. Gesturile, privirile, mimica fetei toate sunt ale unui homosexual si te intrebi unde a disparut Raul, acel macho conquistador din Jamón, jamón, unde este fanaticul Anton Chigurh din No Country for Old Men… citeşte

Iulidesprefilme pe 07 Martie 2013 20:04
Un prilej de a-i vedea pe Javier Bardem în rolul lui Arenas şi pe Depp în pielea unui locotenent cubanez...
not.Who.you.think pe 07 Mai 2010 23:14
Javier Bardem este un actor genial, face un rol grandios. Johnny Depp este extrem de amuzant, iar Sean Penn are o aparitie scurta insa consistenta si excelenta. Filmul are o poveste interesanta, este realizat foarte bine si cu destul realism folosind imagini cu istoricul discurs al lui Fidel. Este un film emotionant, puternic in care multi locuitori ai europei de est se pot regasi. Un must-see!
cosmin_kedii pe 06 Mai 2013 13:17
frumos jucat si mai ales original. O mențiune specială pentru Javier Bardem care este excepțional în rolul său. Filmul se ocupă cu regimul cubanez și oprimarea populației, în special de către homosexuali.
Ammelie pe 06 Decembrie 2010 15:03
Before Night Falls (2000)
Un film bine facut, care reuseste sa te atraga in acea lume, in acea epoca si in acea atitudine fata de viata. Bardem joaca foarte bine, si filmul in sine e destul de solid. Totusi, pe mine nu a reusit sa ma 'castige'. 6.5/10
Vitalii Morar pe 10 Mai 2005 01:49
- Pe tot parcursul filmului m-am gandit la tine, - imi spuse Line, prima si singura mea prietena de cand m-am mutat la Copenhaga.
- Da, si eu m-am gandit la mine, - ii raspunsem, - ... la mine si la toti cei care-si parasesc tara, indiferent cat de dramatice sunt tangentele lor cu locurile pe care le parasesc si cu cele de care se ataseaza...
Lina tacu un rastimp, apoi adauga:
- Eu nu am de ce sa-mi parasesc tara.
- Nu este vina ta, ii raspunsem, - apoi urmaram in tacere cararea ingusta marcata de raza lunii.

Vitalii Morar
Fragment de jurnal
09 mai-2005, dupa vizionarea filmului

lili22 pe 08 Septembrie 2017 18:41
Un film foarte bun, cu Bardem stralucitor, recunosc ca sunt fan Bardem.Nu m-a dezamagit in rolul complex de geniu marcat de homosexualitate.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 16:57
Inca un film cu potential transformat in ciudatenie de prestatia lui Johnny Depp

Film - Before Night Falls

Before Night Falls