Păreri Beasts of the Southern Wild

(2012)

Tărâmul visurilor

deya2103 pe 19 Octombrie 2012 20:47
Nu stiu cine a scris sinopsisul dar nu are nicio legatura cu filmul. Este foarte bun, merita vazut, e o lectie de viata, nu de SF cum reiese din sinopsis.
the_andreea pe 22 octombrie 2012 13:34
Da, ridicola prezentarea :)))
daniel66 pe 28 martie 2013 17:11
Cam ciudat ,dar pina la urma incitant si visator.Frumos film,merita vazut !Fetita cu ochii ei mari ,parul cret si nelipsitele prostioare pe care le fac toti copii e totala,speciala chiar.........
Theodor2011 pe 24 Februarie 2013 08:22
Nu inteleg cum acest film se afla printre cele 9 nominalizate la OSCAR la sectiunea/categoria -Cel mai bun film al anului?????? The Dark Knight Rises si The Hobbit nu au fost nominalizate, si este acesta???? Este revoltator. Inteleg ca Lincoln, Argo, Django Unchained, Life Of Pi sa fie nominalizate la OSCAR (Filme intr-adevar bune spre foarte bune) dar acesta in niciun caz
giussy_1 pe 24 februarie 2013 14:15
sa traiesti cu toata familia cu 10 milioane pe luna si vei incepe sa intelegi filmul. e un film despre viata si cum sa treci peste greutati ce par de nedepasit.
Egrig pe 16 noiembrie 2020 19:25
Theodor2011 - Ce te face sa crezi ca eu de exemplu, sau oricine altcineva ar fi interesat sa afle ce te intereseaza pe tine hmmm???. Si cine-ti da tie dreptul sa spui cine are dreptul sa aiba o parere sau cine sa-si tina parerile pentru el? Pe mine de exemplu nu ma intereseaza parerea ghiortioilor care dupa ce nu reusesc sa scoata nici macar o idee din capetele lor seci fac bulling bagand pumnul in gura altora.
psihologu pe 21 Februarie 2013 08:09
Beasts of the Southern Wild: un miracol la Hollywood
Beasts of the Southern Wild a fost cu siguranta surpriza in acest sezon al Oscarurilor, insa filmul in sine este o surpriza, pentru ca vine ca o revelatie a faptului ca inca se mai pot face povesti magice la Hollywood. Beasts of Southern Wild este un film unic, o bijuterie de care te indragostesti atat de mult incat n-ai vrea sa te desparti de ea niciodata.

Quvenzhané Wallis este sufletul filmului. Actrita a batut 3500 de candidate, a invatat sa citeasca pentru acest film si a dat tot ce a avut mai bun din ea. Chiar daca poate se bazeaza pe instinct mai mult si mai putin pe talent, Wallis este electrizanta cand apare si o "forta a naturii" asa cum a numit-o celebrul critic Roger Ebert. O surpriza placuta este si Dwight Henry, tatal fetitei in film, care, la fel ca micuta Wallis, nu are nici un fel de experienta actoriceasca si meseria lui este de patiser. Sa faci un film… citeşte

zeno.marin pe 24 februarie 2013 21:44
Salutare! Mie mi s-a parut foarte rezonabil reviewul tau si chiar ma intreb cine sunt imbecilii care au votat cu minus. Parerea mea e ca voturile nu ar trebui sa fie secrete. Un pic de responsabilitate nu strica... Uite de la mine ai un +1 :)
psihologu pe 25 februarie 2013 07:04
Va multumesc! Ai dreptate voturile ar trebui sale putem vedea...
GALD pe 21 Ianuarie 2013 10:43
O mizerie despre supravietuire
Cred ca m-am uitat la un documentar despre mizerie si marginalizare, cu dorinta ca acestrea sa ramana vesnice. Dar ... noroc cu fatuca povestitoare care m-a plasat intr-o viziune fantastica ce a mai conturat latura artistico-cinefila a peliculei.
Nu-si merita punctele ...

zeno.marin pe 24 Februarie 2013 22:53
Louisiana flooded
Daca va luati dupa sinopsisul aprobat pe Cinemagia veti ramane surprinsi: filmul nu e un SF, creaturile bizare fiind doar o componenta estetica, alegorica, niste prezente mai degraba sporadice, izvorate din imaginatia precocei fetite Hushpuppy. Povestea plasata in contextul cumplitelor inundatii care au cuprins Louisiana este cat se poate de realista, realiatea fiind de fapt mesajul si esenta acestui film, provocand spectatorul la meditatie si starnindu-i chiar remuscari subconstiente pentru diferenta intre traiul sau normal si supravietuirea lor, sub limitele imaginatiei.

Este atat atat de multa saracie si mizerie incat te intrebi daca chiar se poate supravietui astfel. Prin urmare filmul nu are cum sa "placa" sa zicem estetic, cu ghilimelele de rigoare, insa nu ai cum sa nu apreciezi regia. Am aflat dupa ce am citit putin despre film ca actorii sunt cu totii amatori.… citeşte

lapidarium pe 24 februarie 2013 23:53
Nice.
cezarika21 pe 25 Februarie 2013 15:49
Emoţionant, dar prea stufos
Sincer, m-am cam pierdut prin labirintul stufos al filmului, dar am fost emoţionat din punct de vedere estetic. Aşa că nu am ce să comentez. Filmul pare un basm fantastic creat de mintea unei fetiţe care încearcă astfel să ignore şi să se răzbune poate pe lumea rea şi egoistă în care trăim cu toţii. Este recomandat a fi vizionat de oricine mai are în suflet ceva din fiorul copilăriei.
lapidarium pe 23 Decembrie 2012 20:17
O poveste din sud
Un sud ferit de furia omului dar nu si de natura.O lume ancestrala cu bune si rele, cu libertati nepermise dincolo de delta (Mississippi), legata de natura printr-un fir imperceptibil.Regizorul mizeaza pe cateva tertipuri vizuale pentru a sintetiza pana la urma esenta filmului.Dat fiind faptul ca acum cativa ani regiunea New Orleans-ului a fost afectata de o puternice inundatii ce au ingropat orasul sub ape, filmul pare destul de actual prin tema propusa.Viata privita prin ochi de copil, ce creste se maturizeaza si renaste in mlastinile Louisianei cat si a micii comunitati deltaice. Abdicarea in favoarea civilizatiei sau naturii nu exista in instinctele lor (tribale pe undeva, daca tinem cont de provenienta africana a multora dintre ei) , iar termenul de ‘’ intoarcerea acasa ‘’ este desuet, pentru ca de fapt ei niciodata nu au plecat.Iar acei mistreti, mi-a adus aminte de… citeşte
metalhead72 pe 15 ianuarie 2013 16:09
In primul rand nu erau mistreti, erau chorax, tatuati pe piciorul invatatoarei satului. In al doilea rand, nu stiu de unde ai scos-o ca erau multi africani: in gasca care nu a parasit zona erau 5 (cinci!) albi, adica majoritari !!!
Chatbaloo pe 15 ianuarie 2020 03:59
Comentariul tau e inutil, lapi
cosmin742000 pe 01 Decembrie 2012 10:19
Un film american independent foarte bun , vazut la recomandarea unui prieten , altfel nu mi-ar fi trecut niciodata prin cap sa vad un film cu asa un "plot" (nici pe IMDb de unde a fost tradus dar nu si adaptat plotul nu e cu mult mai breaz ca aici).
ciprianionut pe 29 Noiembrie 2012 10:25
Superb
Subscriu si eu la ce a zis "deya2103" un comentariu oficial fara nici o treaba cu filmul.
Poti crede la un moment dat ca este plictisitor dar incepi sa iti dai seama incet incet de mesjul transmis.Sunt 2 scene in film absolut superbe care merita fiecare secunda pierduta cu vizionarea filmului.Acele 2 scene sunt atat de puternice si nu si-ar fi avut efectul daca nu ati fi vizionat filmul cap coada.
Nota 10 pentru acest film.O poveste despre viata ,maturizare si moarte.

FYMaaa pe 26 Februarie 2013 01:58
O mizerie cu pretentie de film
O mizerie de film despre o mizerie de viata intr-un cadru mizerabil. O porcarie pentru care am sacrificat minute pretioase din viatza mea . Am tot asteptat sa inceapa si la un moment dat am mers pe viteza inainte. Nu am mai rezistat ... Orbil e putin spus.
gbanescu pe 29 Iunie 2013 14:31
La pomul laudat...
Respect foarte mult opinile domnului C.T.Popescu, de fiecare data cand am ocazia sa i le ascult la CineTePrinde (pe ProCinema).
De data asta, insa, dupa elogiul facut acestui film, si dupa vizionarea lui, m-am simtit ca in zicala “La pomul laudat, sa nu te duci cu sacul”.
In afara de prestatia surprinzatoare, in sensul bun, a micutei Quvenzhané Wallis, filmul nu mi-a „lasat” nimic – in pofida metaforelor lui (cam fortate de altfel).

mihaigeniu pe 25 Martie 2013 18:08
cel mai supraevaluat film al anului;sa-mi zica cineva chiar ce e atat de impresionant la filmul asta;cateva momente atat si o atmosfera care teface sa reflectezi poate;da nu-i de oscar absolut deloc
sabinalin pe 20 Februarie 2013 16:31
O particica dintr-un univers grandios
E multa suferinta in lumea in care traim, poate prea multa. Ca bine zice cantecul: ce mana te alege sa fii sclav cand altu-i rege? Mai ramane poate cea din urma sansa cand povara clipei pare mult prea grea poarta-ti crucea cu credinta pana la capat si credinta-n rostul tau te va salva... Probabil ca nominalizarea la cea mai importanta categorie a premiilor Oscar s-a facut pentru a contrabalansa filmele de propaganda si pe cele de mare montaj. Subiectul e foarte ofertant dar ceva nu se leaga, ceea ce am vazut nu m-a emotionat atat cat m-as fi asteptat... Wallis interpreteaza bine rolul copilei fragile ce lupta pentru supravietuire in lumea cruda insa nominalizarea la Oscar pare un pic fortata.
Ammelie pe 24 Decembrie 2012 10:41
Beasts of the Southern Wild (2012)
Wow, foarte interesat! Un mesaj puternic, transmis cu emotie, un scenariu original si o punere in scena de nota 10. Hushpuppy a fost extraordinara. 8/10
Pantaleon pe 17 Februarie 2013 09:01
De vazut
Nu stiu de ce, dar vazand acest film am avut o senzatie de "deja vu". Ideea copilului aparent fragil, dar calit in focul vietii de un tata sever, mizeria, inadaptabilitatea la un alt gen de viata. Nimic nou. Intr-adevar, locatia da un pic de culoare,e un fel de "Waterworld" mai nou. Nu cred ca o sa ia Oscarul, dar macar a fost bagat in seama. E deja o performanta. Finalul e "miscator', nu te face sa-ti pui intrebari, cum se intampla in alte filme, pur si simplu te sensibilizeaza un pic. De vazut.
AndreBlack pe 19 Ianuarie 2013 10:49
Pot spune ca a fost chiar un film exceptional . A fost ceva mai original , mai diferit . Mi-a placut foarte mult acest film . Hushpuppy (Wallis) chiar a jucat foarte bine pentru varsta ei . Isi merita nominalizarile si premiile . M-as bucura daca ar castiga la Oscar vreun premiu .
metalhead72 pe 15 Ianuarie 2013 16:01
Senzatie ! De mult nu am mai exclamat asa!
Un film regizat, filmat si interpretat la un nivel exceptional, desi a avut ca buget low cost ! Va recomand tuturor acest film, tineri sau batrani ! Un film exceptional, o versiune moderna a bataliei dintre David si Goliat (sau cum sa supravietuim in jungla vietii). Papusa Wallis (nota: ar trebui sa isi schimbe prenumele, e prea lung:)) a facut un rol cum rar mi-a fost dat sa vad la un copil ! Ii tin pumnii la Oscar, desi nu cred ca au aia de la Hollywood vreun interes sa castige papusa ! LONG LIVE HUSHPUPPY !!!!
CINEFILUL DE SERVICIU pe 14 Mai 2014 01:28
Beasts of the Southern Wild (2012) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia 2013-04-13 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { function [...] citeşte
makketo pe 16 Iulie 2013 15:35
rudimentar de frumos, nu e asa usor "gustabil" dar pentru cineva mai pretentios e un deliciu: actiunea, locatia si actorii sunt foarte reusiti... copila este supraumana, interpretarile pot fi nenumarate... de la calote glaciare, pana la copilarii zbuciumate... e de vazut...(atentie, amatorii genului "pac-pac" se vor plictisi repede)... vizionare palcuta
into_the_labyrinth pe 06 Aprilie 2013 01:09
O dramă interesantă axată în special pe tema suferinţei şi a capacităţii de supravieţuire a omului într-o lume ostilă (om care însă poate fi, la rându-i, ca o fiară), un fel de ”fabulă” modernă văzută prin ochii unei fetiţe de numai 6 ani, care află prea devreme care sunt greutăţile şi încercările vieţii. Pe alocuri sclipitor (mai ales în ultimele 20 de minute), pe alocuri lăsând impresia că ar fi fost loc şi de mai bine (cel puţin în opinia mea). Nu ofer nota maximă filmului, dar merită cu siguranţă văzut - în genul său, fireşte.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 07 Septembrie 2013 17:35
Beasts of the Southern Wild (2012) « Cinefilul de Serviciu
[...] Site: http://www.welcometothebathtub.com/ Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
Buum pe 15 August 2013 20:10
Aveam unele retineri in urmarirea lui, nu m-am inselat. Poate ca unora dintre voi o sa va para plictisitor. pe mine m-a prins modul lent al actiunii, dar si finalul care este unul pe masura!Felicitari lui Benh Zeitlin, care a facut treaba buna, ca sa nu mai spun de actrita principala care are un viitor stralucit in actorie.
Postmodern pe 11 Mai 2013 23:14
Beasts of the Southern Wild - basmul supravieţuirii | Postmodern
[...] ei şi să înveţi cum să asculţi "inima lumii". Frumosul imageriei în Beasts of the Southern Wild nu respectă schemele vizuale clasice- pelicula aproape că îşi elaborează propriul limbaj [...] citeşte
deadlord pe 10 Aprilie 2013 12:51
Un film impresionant si foarte bun. Mi-a placut foarte mult scenariul, regia si distributia. Un debut foarte bun pentru Quvenzhané Wallis Quvenzhané Wallis care cred ca va ajunge un nume mare in lumea hollywoodului.
Kuhaylan pe 30 Iunie 2013 12:04
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
GabrielaSirbu pe 29 Aprilie 2013 12:29
Buuuuuuuun, foarte bun, un film despre curajul asumat de a fugi dintr-o societate care ne transforma, prin toate mijloacele, in robi institutionalizati.
cosmin_kedii pe 07 Aprilie 2013 09:33
Ben Zeitlin a reușit să transmită prin aparatul de fotografiat, o multitudine de emoții chiar și atunci când nu există nici o poveste reală și acțiune, ceea ce demonstrează talentul său. acest film este o bijuterie absolută a cinematografiei, în primele câteva minute, suntem loviti de intensitatea aceastei poveste, aceste personaje , această libertate de film, această luptă pentru supraviețuire, raportul la natura a acestei metafore între oameni și animale
Tyybi1 pe 05 Aprilie 2013 11:11
Ma asteptam sa fie ceva grandios, dar a fost o pierdere de timp.
Dar_kvampire pe 03 Aprilie 2013 17:18
Bestiallllll
Este exceptionala povestea dar si actiunea lam vazut pe pro cinema si nu imi pare rau de loc pustoaica a jucat de nota 20 chiar merita sa-l ai si sal vezi recomand. De cat un film cu sange sau cu monstri mai bine acest film este senzational.
anonymous.649176fd5b320 pe 02 Aprilie 2013 01:53
daniel66 pe 28 Martie 2013 17:16
film si visare
film ciudat cu personaje dintre cele mai speciale,cu replici si actiuni cum nu se poate mai surprinzatoare.Fetita e totala ! Merita vazut !
iulian94 pe 03 Martie 2013 13:21
un film foarte bun iar fata(wallis) a jucat foarte bine.recomand
xerses pe 24 Februarie 2013 21:31
Interesant film...Desigur ca mi-a placut interpretarea pustoaicei...
Beasts of the Southern Wild – Supravietuitoarea din Bathtub | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] premii Oscar (cel mai bun film, cea mai buna actrita, cel mai bun regizor si cel mai bun scenariu) Beasts of the Southern Wild este o poveste induiosatoare despre sacrificiu, inocenta si supravietuire intr-o lume ingrozitor de [...] citeşte
Miiku pe 25 Februarie 2013 18:42
Foarte smecher sinopsisul ala. Cand il citeam nici nhu mai stiam la ce film sunt. o.O
edinaa pe 25 Februarie 2013 07:11
L-am vazut aseara la tv si il asteptam cu sufletul la gura dar am fost un pic dezamagita pentru ca probabil ca am avut asteptari prea mari si de asemenea citisem foarte multe articole despre acest film, articole pozitive.
E un film bun si mai ales special prin viziunea apocaliptica pe care o prezinta. Mi-a placut si fetita cum a interpretat. A fost foarte naturala.

E un film pe care-l recomand pentru a vedea consecintele ticalosiei si decadentei umane.