Păreri Batman Begins

(2005)

Batman - Începuturi

PopsY pe 09 Aprilie 2010 00:21
Un singur cuvant pt C. Nolan - genial omu` ! Dupa Memento, Batman Begins apoi The Prestige pt. ca in final (cel putin pana aq) sa ne incununeze cu The dark knight .
Mi se pare o treaba extraordinara cum a scos practic din noroi franciza batman si "slefuieste" o poveste pana la urma cu un erou ce era considerat mort pe marele ecrane .
Cat despre filmu` de fata, dupa parerea mea, film care l`am vazut dupa The dark knight , ne prezinta o poveste bine lucrata, cu actori ce isi fac perfect datoria. Pe alocuri are un aspect inchis, parca de film noir, de scene de lupta inghesuite insa bine regizate . Parca in acest prim film pregateste "bomba" din filmul al 2lea din noua serie batman .
Impresioneaza prin calitatea actoriceasca si o muzica patrunzatoare (marca Hans Zimmer ), un film care chiar merita secunda cu secunda .

Theodor2011 pe 13 iunie 2012 18:26
Vezi ca la cele mai bune filme regizate de C.Nolan precizate de tine ai uitat tocmai de Inception (2010) film cu rating 8.8 IMDB si 4 premii oscar si alte 4 nominalizari Oscar + inca alte 4 nominalizari la Globul de aur
mihnea_aspru95 pe 17 iulie 2016 17:15
@Theodor2011. PopsY are dreptate, el n-a uitat de INCEPTION, dar nu aparuse pe 9 aprilie 2010, ci in iulie 2010. Si acum o intrebare pentru @Popsy: Care este filmul tau preferat, like ALL-TIME?
Sergiu.Lobont pe 24 Septembrie 2010 04:10
O noua abordare a tot ceea ce inseamna franciza Batman, o franciza care a avut nevoie de o revigorare serioasa fara de care ar fi ajuns sa se autodistruga. Personaje noi precum Lucius care ofera niste explicatii de care in prima serie nu am avut parte, o noua personalitate pentru Alfred ceea ce din nou e o revigorare, o gramada de actori buni interpretand roluri bine definite. Finalul senzational care prin cartea de Poker creeaza o parghia spre partea urmatoare.

Chiar mi-a depasit de doua ori asteptarile pe care le-am avut de la film. Credeam ca am vazut toate partile din Batman, nu stiu cum de am ratat-o chiar pe asta. In orice caz Nolan a luat o bucata de sticla sparta si slefuind--o din temelii a transormat-o in cristal. Bravo, fara cuvinte.

sorinreddog pe 20 Septembrie 2009 12:24
Fata de celelalte serii " Batman" acesta din 2005 este de departe cel mai bun...
cezarika21 pe 03 Ianuarie 2014 07:53
O versiune prea ambițioasă a începuturilor lui Batman
Prezentând o nouă versiune a evenimentelor care au stat la baza transformării lui Bruce Wayne (băiatul traumatizat de uciderea sub ochii lui a propriilor părinţi) în Batman, cavalerul dreptăţii din Gotham City, filmul „Batman Begins” și-a stabilit încă de la început un obiectiv prea ambițios. Era greu de condensat în câteva zeci de minute o poveste întinsă pe durata câtorva zeci de ani, fără a grăbi prea mult acțiunea și a nu lăsa goluri.

Filmul este bine realizat din punct de vedere tehnic, cu efecte vizuale excelent realizate, decoruri profesioniste, imagine şi sunet de înalt nivel tehnic. Dacă filmul s-ar rezuma doar la aceste aspecte ar merita probabil nota 10. Dar un film este mult mai mult decât nişte simple efecte speciale, el este în primul rând o poveste inspirată din viaţă, în care personajele au trăiri emoţionale. Iar… citeşte

tibijuve pe 20 Iulie 2010 10:22
Christian Bale are meritul de a fi reusit ceva ce nu au reusit Val Kilmer si George Clooney, si anume sa il interpreteze magistral pe Batman si sa il aduca mai aproape de personajul initial din benzile desenate. In aceasta franciza, Batman este mai introvertit, are o latura intunecata mai bine definita si o personalitate mai complexa cu tulburari interioare mai puternice, iar Bruce Wayne nu e mai este un personaj cu accente ludice, ci doar unul extravagant care profita de statutul sau social pentru a fi in contrast cu caracterul lui Batman.
alexandru_d pe 06 Mai 2010 01:07
Un film care iti da incredere in tine si puterile tale si iti aminteste ca nu esti singur in lupta pe care o duci. Un exemplu de sacrificiu si tarie de caracter ...
ciobotaru pe 25 Februarie 2010 16:07
MIE IMI PLACE IN MOD SPECIAL VIZIUNEA LUI TIM BURTON , FILMELE BATMAN REGIZATE DE EL SUNT MEMORABILE , INSA Christopher Nolan S-A AXAT PE PARTEA REALISTA A PERSONAJULUI , BATman inceputuri este un film bun , dar nu memorabil !
katakhi pe 4 iunie 2010 02:55
de aceeasi parere sunt si eu...vechile filme cu batman sunt mai fidele benzilor desenate, decat cele noi care se axeaza mai mult pe realism, dar se rup aproape complet de benzi si de adevaratul batman
OnyX13 pe 12 august 2016 16:29
se rup aproape complet de batman? tu ce benzi desenate ai vazut? Tocmai ca trilogia asta si mai ales primu film merg in esenta a ceea ce inseamna batman, joker, bane, etc... e mai mult decat un film sau o adaptare dupa benzi desenate. Ca sa il citez pe David Ayer: “All the Batman movies have been from Batman’s point of view. He’s the good guy. He’s the hero of his own movie in all the movies we’ve seen. If you look at what Bruce Wayne has done in creating the Batman persona, his idea was to terrorize criminals. It’s sort of psychological warfare against criminals. This wraith that comes in the night and attacks and pulls criminals from society. For the first time, we’re seeing Batman from the point of view of the criminals and he’s freaking scary.” citat inainte de lansarea filmului Suicide Squad. Asta e esenta lui Batman, iar filmul care o reda cel mai bine(nu am vazut suicide squad) e Batman Begins. Si anume, faptu ca Batman a fost creat ca sa terorizeze pe cei ce terorizau Gotham, simplu. Daca nu stiti si nu sunteti atenti la filme, normal ca ratati asta, mai fain e Batman Tim Burton's version sau Batman v Superman. Filmele astea adapteaza prea mult benzile si pierd esenta. Dar Nolan a reusit sa o puna pe ecran intr-un context real si care sa fie si captivant, plin de actiune si mai ales un blockbuster.
bigdaddy23 pe 10 Iunie 2010 20:54
Batman Begins este filmul meu preferat cu si despre Batman(sunt un fan inrait,Batman este super eroul meu adevarat).Imi place filmul deoarece arata felul in care a evoluat Bruce pana la cavalerul intunecat.De ce lilieci?De ce sa devina un simbol?Toate o sa le aflati in aceasta minunata productie.9/10
bogdanuuu pe 21 Iunie 2009 21:18
film bun!!!!
un film extraordinar.Are multe scene extraordinare.Sincer sa va spun a fost un film care ma surprins placut.Regizorul Christopher Nolan a creat o poveste foarte frumoasa a acestui film.Mas uita la el a doua oara cu draga placere.
alexcretu75 pe 31 Iulie 2010 19:05
Acest film nui mai bun decat filmul Batman Revine insa este si acest film foarte bun.
Qube86 pe 01 Decembrie 2011 18:06
Un nou si mai bun Batman !
''Batman Begins'', da clasa multor filme din genul sau si se desprinde cu mult de celelalte parti in care a aparut pana acum eroul...Batman este printre eroii mei preferati deoarece este printre putinii care nu au superputeri folosindu-se doar de ingeniozitate si propriile puteri...Christian Bale, face un rol de exceptie sub bagheta magica a lui Christopher Nolan si creeaza un Batman mai reusit ca oricand...Foarte buna distributia si storyline-ul care au fost foarte bine impletite cu coloana sonora de exceptie...Singurul lucru care nu mi-a placut a fost introducerea lui Katie Holmes care a fost oribila in rolul lui Rachel Dodson...Insa, ''Batman Begins'', este un film de colectie care merita vazut oricand...
Infinity pe 26 August 2013 13:41
Batman Begins (2005)
Trilogia incepe perfect si se termina mai mult ca perfect. Nolan reuseste sa rebooteze cu succes aceasta serie de filme inspirata din DC Comics. Distributia este una de exceptie. Efectele nu sunt sofisticate ca sa te doar ochiu'. Sunt foarte bine realizate si nu te obosesc deloc. Povestea si scenariul sunt foarte bine puse la punct. Bale interpreteaza foarte bine rolul lui Batman. O alegere buna.
someone_who_dares pe 23 Iulie 2010 23:12
Un film foarte bun, foarte tare actiunea si continuarea dupa cum stim este geniala :D Long Live Christian Bale & Heath Ledger :X:X
YgReK pe 15 aprilie 2014 21:58
Heath Ledger a murit cu 2 ani inainte sa scrii acest comentariu.......
Kable pe 06 Iulie 2010 12:48
Cand unii au auzit de acest film se gandeau ca va fi ca si celelalte (Batman,Batman Returns, Batman Forever , Batman and Robin) dar sau inselat doar vazand trailerul deoarece acesta a fost mai bun , dar nu vreau sa spun ca celelalte nu au fost bune deoarece acelea au luat fiecare cate un Oscar .
marian_007bond pe 27 Mai 2010 12:44
ESTE UN FILM INCREDIBIL lam vazut de multe ori si mia placut foarte mult
radu11 pe 11 Mai 2010 00:29
Un film care inca nu l-am uitat.Filmul induce o stare de mister,Nolan l-a redat pe Batman mai uman,luptandu-se cu fortele propii.Cel mai bun film din serie.10
rizea.alex70 pe 04 Martie 2010 18:11
Batman Begins
Am vazut filmul si pot spune ca mia placut foarte mult,intreadevar o distributie de zile mari si un film mult mai bun decat partile anterioare cu batman...recomand!!!
MNarcis pe 19 Iulie 2012 20:12
Daca nu Nolan, atunci cine???
Doar Christopher Nolan (ok si poate David Fincher) alaturi de Christian Bale putea sa relanseze seria Batman la adevrata ei valoare. Complexitatea filmului este foarte buna, scenariul si jocul actoricesc exceland pe tot parcursul filmului (insa la asa regizor si actori numai unul si unul, nu avea cum sa iasa un film slab si plicticos).........un film care merita vazut macar 1-2 in viata (mai ales ca partea a doua este absolut geniala).
blackmore pe 31 martie 2019 15:19
Oricine poate regiza o mizerie de film cu batman
kakapiciu pe 15 Septembrie 2011 17:43
Cu mai multa adrenalina filmul ar fi fost o capodopera.
palade_gil pe 11 Iulie 2009 18:54
Am avut mari exitari in a viziona filmul, dar surprize... surprize...! Mi-a placut
david james pe 10 Noiembrie 2007 15:14
ce e cu tine copile nu te-ai saturat sa vezi batman tot in pestera lui si tot acelsi oras pentru copii ca tine daca tot vrei sa vezi mai bine uita-te la desene cu batman ca acolo ai sa vezi tot intunerucul shi acelasi oras =))shi yo sunt un fan al lui dar deja astia a dato cu totul in vrejeala de copii cu fm despre batman. 1, 2 merge dar 3 shi 4 is pentru copii de gradinita:))in sfarsit au facut batman begins este fm de vazut nu porcariile alea facute pe calculator cu orasul, masina care merge pe bloc shi toate alea cu din batman forever shi batman and robin is fm de adormit copii baietas asa ca baga la cap odata ca fm asta este de vazut nu alea:))bravo christofer nolen:D
CalypsoSwag pe 13 Iulie 2013 18:14
Batman Begins (2005)
Batman Begins are de la mine nota 8, este un film foarte bun. Daca esti fan Batman n-are cum sa nu-ti placa. Christian Bale in rolul lui Bruce Wayne/ Batman este ok, cel mai mult imi place cum joaca Liam Neeson, e foarte interesanta toata povestea cu Ra's al Ghul si Liga Umbrelor.
MariusCiprian87 pe 29 Decembrie 2018 22:33
COLECTIE !!!
Cu siguranta cel mai bun "BATMAN" vazut pana acum, chiar si peste cel din 2008, avem un Christian Bale intr-o forma de zile mari , asa cum ne-a obisnuit de fapt, cameleonic si poate cel mai bun in "fantomizarea" actoriceasca si un Liam Nesson in poate cel mai bun rol secundar si negativ din cariera lui ! Din p.m.d.v cel mai inteligent film cu super eroi, care vine nu numai cu actiune de buna calitate , dar si cu o poveste, cu o Katie Holmes stralucitoare :) , cu o simbolistica si binenteles cu un mesaj clar: "Fii super erou pentru oamenii din jurul tau si puneti banii la bataie pentru asta, ajuta-i si reinventeaza-te simbolic ;) "
into_the_labyrinth pe 06 Ianuarie 2014 18:28
Probabil că Batman este una dintre cele mai închegate şi de succes serii cu super-eroi. Batman Begins are un scenariu bun şi o acţiune pe măsură, scoţând în evidenţă dorinţa de dreptate a eroului, care e chiar mai importantă decât dorinţa de răzbunare. Un oraş trebuie salvat de la distrugere, iar cel care devine Batman îşi asumă această misiune, pe care veţi vedea cum şi dacă o va duce la îndeplinire. PS. O replică mi-a atras în mod particular atenţia: conducătorul Ligii Umbrelor îi spune lui Bruce Wayne, cu referire la evenimente istorice din trecut: „Noi am dat foc Londrei. Noi am dat drumul şobolanilor purtători de ciumă pe vasele comerciale. Am intervenit ori de câte ori decadenţa devenise prea mare”. Opa! Această fictivă Ligă a Umbrelor seamănă teribil de mult cu Illuminati, cei care se spune că, din umbră, conduc lumea. Pare SF, dar… citeşte
deadlord pe 21 August 2012 20:19
Un alt Batman si un alt Bruce Wayne. Cristopher Nolan reuseste sa aduca seriozitatea de care are nevoie un film cu super eroi.
vali pe 05 Ianuarie 2007 16:03
un fm reusit la roate domeniile coloana sonora imagine sa misto
maretul pe 05 Ianuarie 2007 16:00
da bai wain ai dreptate acedt fm este mult mai real decat celelalte
pasca dan pe 03 Ianuarie 2007 16:52
pe ce sit pot gasi desene si jocuri doar cu batman?pentru ca el este preferatul meu super erou si sunt fanul lui nr1 aaaa si filme cu el dar toate desenele, jocurile si filmele sa fie pe gratis. mersi ceau.
zell pe 02 Ianuarie 2007 15:31
un film exccelent daca ne uitam la celelalte filme despre batman.
bravo distributiei bravo muzici care o are in doua uvinte cinci stele

bruce pe 31 Decembrie 2006 14:27
foarte misto fm si mult mai.... decat precendentele))
Naum pe 31 Decembrie 2006 10:46
ii cel mai bun film realizat din seria batman...si Bale joaca f bine deci merita vazut...dar si celelante filme cu Bale:P
gabi pe 28 Decembrie 2006 22:52
nu o sa ma pronunt in favoarea nici unuia din doua filme ce fac obiectul acestei "dispute". De ce? Pentru ca si unul si altul sunt sustinute de doua persoane straine de notiunile de ortografie si al caror nivel de inteligenta, sau, hai sa nu ma pronunt asupra a ceea ce nu pot sti cu certitudine, dar a caror saracime spirituala este strigatoare la cer.
Atat Spiderman cat si batman sunt doua filmulete ce au beneficiat de un buget important, dar, din pacate, regia, si mai ales scenografia sunt demne de o cauza mai buna. Ambele mi s-au parut o pierdere de timp. Cel putin nu am iesit din sala dupa 20 deminute cum mi s-a intamplat la King-Kong (2005). Concluzie: doua filme execrabile, ce nu pot fi considerate drept bune decat de persoane asemeni celor doi moldoveni. Atentie, moldoveni nu este folosit aici in sens peiorativ.

alin pe 24 Decembrie 2006 11:46
reusit fm facut iar betnobilul asta nou al lui ma luat prin surprindere cand lam vazut in fm pentru ca ma asteptam sa fie vechiul betmibil betmen dar oricum si cu acest betmobil betmen sa sescurcat excelent
dutu pe 24 Decembrie 2006 11:39
misto fm si cristian bale asta....la jucat bine pe bruce wain cat si pe lengedarul betmen))
bale pe 24 Decembrie 2006 11:35
da este un fm reusit si mult mai real decat precendentele mie mia placut mult avand in vedere ca sunt un fan betmen am 23 ani ma credeti))
fanul pe 22 Decembrie 2006 15:51
auzi ba escape numai spune la parerea cu bet despre spiderman cai strici reputatia ba baiatule cu fm ala despre copiii de la 4 la 12 ani uitate tu ba la spidrman cum se bate cu spiridusul cu bostani dr caracatita si sami mai spui tu ca eu nu stiu)))) auzi la el spiderman nu este de copii))) in viata mea nu am auzit mai mare prostie decat asta))auzi ma cati ani ai 12 11))) date cu lumea ma revino in lumea noastra mai lasa panzele bostani si cataratu pe ziduri))))) copile apropo stii cati copii au venit cand a fost sp 2 la cinematograf cu sutele )))in schimb la betmen begins salile erau pline numai de adulti ba rar vedeai cate un copil))) acolo a venit numai staruri cruise jim charrey si multi altii))
cristian pe 19 Decembrie 2006 10:43
asa cum a spus si fanul bai escape nuti mai da cu parerea despre betmen ca nici macar nu sti ce poveste de mil este si vrei sa spui ca in fiecare fm despre BETMEN tot se repeta istoria cu parintii lui auzi cum e posibil asa cevaa bai esti nebooon)))))))))) ia auzi ba tu ai vazut toate fm cu bet nu sg ca nu ca doar nu ai mai fi scris asa nu..........)))) ei au ffacut ultimul betmen begins si repetand istoria din primul bet penrtu ca fm ala este vechi. in spider-man cum se repeta bai ))) aici da poti sa spui ca se repeta in intregime povestea can ala din 1970 nu mai retin exact cand a fost turnat dar stiu ca a fost in anii 70 fm ala pentru copiii))))))) da aici se repeta in intregime dupa ala vechi cand se lupta el cu sp verde sin asta nou din 2002 tot cu el de lupta )))))spre deosebire de betmen begins fm asta nu se repeta dupa cel din 1989 doar cu par.lui dar spiderman din 2002 se repeta… citeşte
fanul pe 19 Decembrie 2006 09:57
de ce iti dai cu parerea despre filme ba escape daca nici macar nu sti ce inseamna BETMEN dark shi ce spui ca fm este facut la intuneric bine ma ai putina dreptate in privinta asta si sa spun de ce bai copille pai el ba este un luptator al nopti si mai ales face parte din el copile si nu este facut fm chiar intuneric cum ai zis tu .daca tu vezi intuneric asta nu inseamna ca fm este facut shi el in intregime la int pentru ca eu am vazutt fm shi nu era la intuneric ba cum zici tu in totalitate))))) poate lai luat de pe net ba de asta vede int))) trebuia sal vezi pe net asa nu vedea int ))shi asa ca nu mai da cu parerea despre fm asta sa rade shi copiii bai fratioare paa))))
david pe 04 Decembrie 2006 14:10
da intradevar acest film betmam bagins este mult mai reusit decat precedentele filme despre BATMAN si mult mai real,dar am o intrebare de ce nu l-au ales oare pe MICHEL KEATON,cred ca era mult mai potrivit decat CRISTIAN BALE pentru ultima poveste betmen
Matrix pe 15 Noiembrie 2005 13:26
Mi-a placut ca poveste si interpretare (distributia e de nota 10) dar ca atmosfera e departe de primele doua realizate de Tim Burton (urmatoarele doua nici nu intra in discutie).
Lasa impresia de film de sine statator, nu se leaga deloc bine cu Batman si chiar e un pic ambigu in povestea cu moartea parintilor.
Tehnologia e prea avansata, decorurile prea futuriste, zborurile prea perfecte iar coloana sonora nu mi s-a parut chiar foarte potrivita.
Dar oricum merita sa fie vazut.

crissy pe 09 Octombrie 2005 16:41
nu ma intind prea mult la vb ca is grabita...dar este un film de 11 stele si de mai multe si Christrian Bale il joaca maret ata pe batman cat si pe bruce wayne...merita vazut...check out Masinistul sau American Psycho sau equilibrium tu ala din succeava...tare complicat nume ai:)))
si ziceai ca celalat actor rea mai bun ca Bale ..George Clooney???/no shit?/??...mai bun pe dracu...Keaton si Bale sunt cei mai buni care sa ii interpreteze pe Batmn si Wayne...parca mai bine Bale

$hu&$hu pe 16 Septembrie 2005 18:29
E un film ,,foarte tare frate'' si sper sa-l am pe calc in curand , dar am eu o problema cu Cristian ,,BALE'' asta , imi placea mai mult de celalalt.
claudiu iulian pe 15 Septembrie 2005 23:01
de departe cel mai bun film din serie. sterge impresia proasta ramasa in urma ultimelor doua filme. faptul k a fost folosit Chicago drept loc de filmare a dat o tenta de veridicitate. ma saturasem de imaginile cu Gotham City care parca erau din desene animate, nefiind demne de un film cu pretentii.
Geanina Bennett pe 06 Septembrie 2005 21:29
Este un film bun, avand in vedere ca mie mi-a plcut seria "Batman". Il recomand.
eli virlan pe 17 Iulie 2005 13:49
ce-ati facut cu Batmobilul????? Un 4x4? Asta e bataie de joc!!! Totally outrageous! Si Katie Holmes? Alt gunoi n-ati gasit? Daca luau un, scuze, "o" gunoiera de pe starda, tot dadea mai multa clasa personajului! Ea a stricat tot filmul!! Si chiar pacat, chiar voiam sa-l vad pe asta!
vyydo pe 20 Octombrie 2013 11:34
Pentru prima data imi plac filmele cu Batman nu doar desenele.
body3DevinA pe 17 August 2013 22:07
Begin
Primul film cu Batman din noua serie, The Dark Knight in regia lui Christopher Nolan. Un film foarte bun care deschide trilogia unei francize formidabile. Cea mai buna trilogie cu super-eroi pana acum, parerea mea. Recomand toate cele trei parti. Vizionare placuta!
Chelbos pe 20 august 2013 16:22
cred ca e cel mai bun din toata seria batman
xzibit pe 16 August 2013 16:47
Nu ma asteptam sa fie chiar atat de frumos filmul , m-a impresionat atat filmul cat si prestatia actorilor.
mirco2000 pe 08 Februarie 2013 15:54
superb
christopher nolan este un maestru, iar christian bale joaca magistral la fel ca michael caine
costyfuck pe 16 Mai 2012 19:13
Batman
un film foarte tare..nu sunt un fan al lui batman dar vazand filmul miam schimbat parerea