Păreri Bathory

(2008)

Elizabeth de Bathory, contesa însângerată

bloodthirst pe 28 Ianuarie 2010 15:38
Ei bine uite un film bun de colectie,desigur pt iubitorii acestui gen.
Iulia02 pe 01 Iunie 2010 23:26
Erzsebet Bathory..una dintre cele mai puternice,mai bogate si mai misterioase femei din istorie.Filmul prezinta destul de bine partea istorica a povestii contesei maghiare. Plus de asta ne ofera o imagine destul de reusita, cred eu. asupra lumii din acea perioada. De asemea, trebuie sa adaug ca Anna Friel face un rol foarte bun. In concluzie, mi-a placut filmul si sincer l-as revedea.
Mbi pe 29 August 2009 20:20
Intotdeauna am fost fascinata de povestea acestei 'criminale nebune'...chiar m-am bucurat ca a aparut si filmul.
Desii...pentru al savura cum se cuvine,l-am vazut de 2 ori:).
Foarte frumos filmul,cat despre Anna-nu se putea alege femeie cu caracter mai periculos ca al ei.
Superb.

linde-mona pe 16 Iulie 2009 13:39
Filmul este bun, insa nu e dupa carte. Va recomand sa cititi carea Doarmna din Cachtice - Jozo Niznanski. Super carte ;)
dmsteaua pe 26 Septembrie 2011 08:46
Modest
Am avut asteptari mari de la un asa subiect,dar ,sincer,am fost dezamagit. Nu m-a dat pe spate filmul,nici actorii,doar atmosfera a fost bine redata,se simtea parfumul Evului Mediu.S-a incercat o cosmetizare a imaginii contesei.S-a mai facut un film,cu Julie Delpy,mult mai reusit,dupa parerea mea!
Milla pe 30 Iunie 2010 08:43
Unul dintre preferatele mele din acest gen... chiar m-a impresionat.
corigeb pe 03 Iulie 2010 16:20
Nu prea mi-a placut..Mi s-a parut pe alocuri dezlanat..nu prea mi-a placut nici interpretarea actorilor..un film medicoru poate chiar ceva mai rau ca atat..:|
aripidezapada pe 14 Aprilie 2010 22:32
??
Deci filmul asta care imi da groaza numai din descriere (cred ca seamana cu ala The parfume, doar ca la asta nu m-as uita cred..), are nota mai mare decat o gramada de filme super tari?? evident pt ca nu l-au vazut multi pt ca nu merita asa mult, si deci,.. si-au exprimat parerea numai cei care ar viziona asa ceva- si deci carora chiar le-a placut.
corigeb pe 3 iulie 2010 16:23
da, ai dreptate..filmul nu e deloc de nota 7.9 si nici macar de nota 6.2 asa cum e pe imdb..Si nu pot sa spun ca detest genul acesta de filme, din contra..numai ca filmul asta chiar nu e bun!...eu i-am dat nota 5 cu mare indulgenta..
Spikos pe 09 Mai 2013 08:02
Un film lung , cu o actiune ce lancezeste uneori , cu costume frumoase , dar dupa o moda occidentala indepartata , cu scene inabil jucate , cu multe personaje greu de retinut ; filmul pare mai mult o incercare de a privi istoria si dintr-un alt punct de vedere , poate cosmetizat ; daca am fi ingaduitori am spune si noi ca "filmul convinge si nu plictiseste " dar , nu suntem ; nota 5 .
chuky_doll21 pe 19 Februarie 2012 13:33
au existat si femei nebune,sadice si grotesti, Bathory e una dintre ele
AliceT pe 08 Iulie 2011 21:03
Mi-a placut din punct de vedere istoric.Chiar nu stiam prea multe legate de acea perioada.Mi-a placut si povestea, doar ca la un moment mi s-a parut ca au cam lungit-o.
margott pe 04 August 2011 21:11
Mi-au placut interpretarile actorilor, costumele si atmosfera secolului al XVII-lea. Mi-ar fi placut sa aiba mai multa actiune, din punctul meu de vedere e prea lung si monoton pe alocuri.

Film - Bathory

Bathory