Păreri Basic Instinct

(1992)

Instinct primar

ciprian34 pe 22 Noiembrie 2011 21:49
Probabil unul din cele mai bune thrillere din anii '90.Sharone Stone arata foarte bine.
VIBERS pe 31 iulie 2014 23:57
Si totusi ce nu ti-a placut de i-ai dat o nota asa mica?
dergeo pe 26 Decembrie 2012 21:31
erectia este iminenta la un asemenea film! erectii ca cele provocate de aceasta pelicula pot fi vinovate pentru evenimentele cataclismice si apocaliptice, urgiile si sfortarile muntilor din zilele noastre.
nikkolle pe 28 decembrie 2012 00:08
=)) te-ai infierbantat rau in timpul vizionarii ha =))))))))))))?
pssst pe 05 Septembrie 2003 09:47
un film despre care as putea sa scriu pina se termina programul... nu o voi face totusi...

sa o luam stiintific:

actorii: filmul=o trambulina pentru SS, care se dezbraca aici cu un scop foarte pragmatic, dar pe mine m-a surprins printr-un rol de compozitie deosebit de convingator, magistral dirijat de Paul Verhoeven, iar MD nu ma mai surprinde, ci imi confirma parerea foarte buna despre un actor care joaca pasionat si cu talent. de remarcat si un George Dzundza (vezi si tidal wave) care este in rol ca intotdeauna, confirmind talentul actoricesc, din pacate iar intr-un rol secundar, in noul film city by the sea, cu De Niro.

- muzica: perfecta: Jerry iarasi face legea in muzica de fim mondiala si din nou demonstreaza ca are o polivalenta surprinzatoare...

- scenariul: este unul dintre cele mai interesante dintre cele ale filmelor… citeşte

RoCkKiD pe 02 August 2010 20:50
O sharon stone care poate excita si o stanca si un michael douglas care "pune cireasa pe tort"..totusi prefer II-ul.
alexcretu75 pe 06 Iulie 2010 15:44
Instict primar
Un film super,bine pus la punct povestea e dramatica si suspicioasa.Un film de nota 10.Sharon Stone a jucat foarte bine.
alex_il_fenomeno pe 07 Iulie 2010 08:43
reusit
un film destul de reusit , chiar si cu viziunile mai indraznete ale regizorului!
FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 06:47
Este in mare parte meritul sau .. actorul face ce zice el .. nu de capu' lui :)
deea9595 pe 26 August 2010 19:47
printre cele mai bune si interesante thrillere pe care le-am vazut!
Sharon Stone a facut un rol memorabil in acest film

Maluma pe 29 Septembrie 2019 23:27
Pentru mine cu siguranta unul dintre cele mai bune filme psihologice.Desi mi s-a parut o mica inspiratie din Fatal Attraction,datorita prestatiei actoricesti si a atmosferei de mister,Basic Instinct este o perfectionare a filmului lui Adrian Lyne.Este mai reusit, mai memorabil,mai inteligent.Ma bucur de ceea ce am vazut !
ubt pe 06 Ianuarie 2011 22:40
Capodopera ce bine aratau ce doi acum 20 de ani.sper sa nu prin corona virus in 2020:))
posdarescu_mihail pe 1 mai 2022 02:34
Ce voiai sa spui in 2011 cu coronavirusul ?
alin_ko aly pe 20 Ianuarie 2009 01:33
clasic.cel mai bun thriller din 90' pana astazi .merita 7 stele nu cinci
Geo_Ruxy pe 25 Decembrie 2010 15:14
Niiiceee...
Pentru pasionatii de film erotic, o alegere foarte buna, un film incitant. Pt cei care iubesc misterul, un film captivant prin suspansul oferit. Se merita vazut!
Horatiucrisan pe 11 Iulie 2020 23:49
Desi are un subiect de film psihologic combinat cu erotism, acum la mai bine de 25 de ani dupa prima vizionare mi se pare un film supraevaluat. Filmul a umplut sălile de cinema în anul 1992 pentru ca aducea în atenția spectatorilor subiecte îndrăznețe pt acea perioadă. Cu toate acestea filmul nu poate fi comparat cu alte filme de excepție cu subiect polițist gen Citisem X. Cu siguranță că pt cei ce au văzut filmul la lansare tot ce le-a ramas întipărit dupa atatia ani sunt scenele fierbinți care de fapt au transformat-o pe Sharon Stone dintr-o necunoscută, într-o vedetă desi nici în acest film nuci în altele prestatia ei nu e convingătoare. Un film supraevaluat desi nota 7 de pe I.M.D.B. arată că nu e o capodoperă dar stim cum se dau premiile.
lili22 pe 11 Mai 2014 06:34
cel mai bun thriller
Din toate timpurile.Sharon Stone a facut cel mai bun rol din cariera.Michael Douglas a fost impecabil.Coloana sonora , imaginea, deosebite.
blackmore pe 25 Mai 2020 01:20
Singurul merit al acestui film este ca lansat-o pe Sharon Stone , pe de alta parte avand in vedere in ce mizerii a fost distrbuita dupa............
eduard_stratan pe 16 septembrie 2023 10:51
emi4bt pe 15 Octombrie 2012 08:33
de vazut
controversat dar bun, nu trebuie vazut prin prisma eroticului, acesta face deliciul filmului.
un film care il vizionezi cu placere chiar si dupa 10 ani si un pic de la lansare.

Mellia pe 17 Aprilie 2011 13:09
Cred ca o sa-mi amintesc mereu anumite scene din filmul asta.
sarrpe pe 11 Februarie 2011 15:04
Capodopera!!! Un film care nu ai cum sa-l comentezi, priveste-l
cypony pe 10 Mai 2008 23:37
Ce sa zic despre filmu asta....vorbele sunt de prisos.Pur si simplu genial film
maxim laurentiu pe 18 Februarie 2007 19:55
Dragoste si pacat,patimas poti devenii pana la moarte,chiar si dincolo de EA.Mesaje clare,explicite,sintetizate intr-o logica care frizeaza cu nebunia si sexul animalic.O productie de exceptie a lui Paul Verhoeven.Ne dorim sa vedem cat mai multe filme de acest gen.Se pot spune o infinitate de lucruri despre asemenea realizari.
nikkolle pe 30 Octombrie 2012 23:15
Un film exact pe gustul meu ! Mi-a placut cum i-a jucat pe degete Sharon :D:D:X:X:))))))
ooo333 pe 26 Iulie 2009 20:10
ooo333
bun film destul de reusit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Denis pe 05 Iulie 2004 14:24
Filmul a fost super.Ce se mai dadea Sharon Stone pe langa Michael Douglas.
ice_eyes pe 19 septembrie 2010 18:55
:))
kakapiciu pe 01 Septembrie 2010 11:51
dragut film:D......pacat ca este asha vechi:-j:D.....dar este bun:)
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 20:25
In afara de faptul ca e un film dedicat obsedatilor sexual , nu am prea multe de zis ! :) nu mi-a placut !
ice_eyes pe 19 septembrie 2010 18:45
:))
rodica_vargolici pe 03 Februarie 2024 18:27
eșarfa albă
L-am evitat de m.m. ori. , dar aseară l-am văzut pe warner tv și am citit aici un user cu un rezumat cu detalii din care am dedus finalul pe care-l pierdusem. Oricum eu am înțeles altfel finalul, dar nu e corect să povestesc, totuși am dat un mic indiciu )))
TudorBucur pe 30 Ianuarie 2024 20:18
Dar cine e criminalul?
Cine este criminalul în film este o întrebare care nu are un răspuns clar și definitiv. Filmul lasă loc de interpretare și ambiguitate, sugerând că atât Catherine, cât și Beth (Jeanne Tripplehorn), psihologa lui Nick, ar putea fi responsabile de crimele comise cu un pichet de gheață. Ultima scenă a filmului arată că Catherine are un pichet de gheață sub pat, dar nu o folosește pentru a-l ucide pe Nick, ceea ce ar putea însemna că ea îl iubește sau că vrea să-l păstreze în viață pentru a-și continua jocul. Beth, pe de altă parte, este dezvăluită ca fiind o fostă iubită a lui Catherine și ca având o legătură cu moartea unui profesor la Berkeley, unde ambele au studiat. Ea este împușcată mortal de Nick, care crede că ea este criminalul, dar apoi găsește dovezi care o incriminează pe Catherine.

Așadar, nu există un răspuns sigur… citeşte

rodica_vargolici pe 3 februarie 2024 18:28
Bună seara, eu am înțeles cine e criminalul !
TudorBucur pe 29 februarie 2024 22:00
Eu nu am inteles. Zimi-l si mie, te rog si agumenteaza.
laurian_orian pe 19 Septembrie 2023 01:58
Nici macar în medie acest film
Un film în media unui film... normal. Nimic deosebit. Trilier??? In nici un caz. Mediatizat, în felul asta a avut succes. Nu vad ce este asa deosebit la acest film, chiar daca a fost facut în 1992.
TibyGeo pe 23 Decembrie 2022 11:30
Jos palaria in fata unui astfel de film, absolut impecabil,scenariul,regia si prestatiile actoricesti la un nivel inalt, Douglas si Stone sunt absolut geniali.
silviu37 pe 04 Septembrie 2021 21:55
bun filmul
un film politist foarte bun,a scos-o din anonimat pe sharon stone,si a lansat-o pe jeanne tripplehorn.
GiulianoDirt pe 03 Septembrie 2021 18:18
Mulți imbecili cu aere(cred că de la conservele cu fasole) își dau cu părerea. Cred că filmele de după 2019 sunt perfecte pentru ei. Nu dau de gandit, de multe ori sunt scrise numele personajelor ca flashuri, să înțeleagă tot plăvanul, nu au scene de sex sau nuditate și sunt politicaly correct, pline de gay, androgini, lesbiene și feminizde.
Basic instinct este un film pentru purtătorii de neuroni viabili.Cei de genul Sălbaticul pot să rămână la PornHub și labă

user-5eed20ebddf6e pe 22 Iunie 2021 02:04
Sugerez, modest, 7, Silent, Natural Born! Vorbim despre anii '90 în aceste filme! Minunate! ..... În caz că aveți nevoie de thriller și suspans, vă recomand Hichock.... Dar este altceva! Alte senzații în altă perioadă! Bucurați-vă de spectacolul bun și de actori irepetabil! Faceți asta după un an de tembelisme! Gândiți! Enjoy!
Smrs pe 22 Octombrie 2020 16:28
Excelent!
Am revăzut acest film după 15 ani..imi placuse si atunci probabil - din moment ce am hotărât că trebuie revăzut, dar nu aveam puterea de înțelegere pe care o am astăzi. Un film polițist, de investigație excepțional..cu răsturnări de situație și cu un final care te lasă în continuare nedumerit. Iar Sharon Stone mai mult decat excepțională..La vârsta de 34 ani cât avea când a fost realizat filmul, este de o senzualitate răvășitoare, în cea mai autentică formă, naturală și extrem de dezinhibată. E genul de femeie pe care ți-o dorești chiar cu riscul de a muri, fără să regreți. Exact cum alege si Michael Douglas aici..și care câștigă într-un final. Recunosc, cei doi se potrivesc foarte bine ca cuplu în acest film, sunt matchy și nu-mi dau seama ce alt actor din acele timpuri se potrivea mai bine. Desfășurarea acțiunii este excelentă dar ofer… citeşte
carmen_angelus_romila pe 12 Octombrie 2019 08:39
"Basic Instinct" reprezinta una dintre cele mai semnificative realizari psihologice ale cinematigrafiei americane, un perfect thriller dramatic plin de un covarsitor suspans, dar si de o dragoste nebuna, cu doua mari personalitati ale filmului, carismaticul Michael Douglas si "rapitoarea" Sharon Stone.
MariusCiprian87 pe 10 Ianuarie 2019 00:40
"Atunci, când nimic nu este ceea ce pare..."
Un thriller polițist de cea mai bună calitate , în combinație cu o tensiune erotică dusă la extrem + doi actori geniali ai cinematografiei mondiale Michael Douglas și Sharon Stone, nu poate face din Basic Instinct decât un film de referință a istoriei acestei arte !
OviStof pe 28 Decembrie 2017 21:27
De vazut
Deşi scenele erotice sunt destul de îndrăzneţe, filmul poate fi uşor încadrat, mai degrabă, în categoria filmelor psihologice... Este unul dintre cele mai cunoscute filme, dovadă şi desele scene parodiate prin alte filme.
Mai toţi actorii îşi fac treaba foarte bine.

XShadowX pe 01 Februarie 2015 11:03
GENIAL
Foarte bun filmul , un clasic al cinematografiei cu Douglas si Stone in cele mai bune vremuri ale lor , merita vazut si revazut !
chiba_florin pe 01 Februarie 2015 01:00
aşa mai rar
Un film de care nu te plictiseşti ori de câte ori l-ai viziona, iar Sharon este într-o interpretare de zile mari !!!!!!!
emy_sinaia pe 09 Septembrie 2014 20:38
Psihologia crimei
Mister, erotism, sex fara perdea, dramatism, crima cu autor necunoscut sunt ingredientele unui film de neuitat care a facut furori la momentul difuzarii si datorita distributiei reusite.
Mariannaa pe 13 August 2014 16:26
Basic Instinct este filmul care scoate in evidenta cam un singur lucru: pe Sharon Stone, care ne-a impresionat pe multi. Filmul este destul de bun, interesant si greu de uitat. Merita vazut!!!!
Matthew99 pe 07 Iulie 2014 19:50
una dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut, este plin de suspans, iar actorii isi joaca foarte bine rolurile.
xerses pe 19 Iulie 2013 18:57
Un film cu secvente care au lasat "masca" pe numerosi cinefili; mlte secvente ale manipularii prin trimiteri cu conotatii sexuale.
anonymous.6229028630c4f pe 06 Iunie 2013 18:29
catasmile17 pe 14 Februarie 2013 13:51
Un film foarte bun. Michael Douglas si Sharon Stone si-au interpretat rolurile excelent.
Iulidesprefilme pe 09 Decembrie 2012 11:39
Cu filmul acesta Sharon Stone şi-a câştigat notorietatea...
tonymaestrul pe 21 Noiembrie 2011 20:30
film destul de misto. merita vazut daca inca nu l-ati vazut
AnAndreea pe 12 Noiembrie 2011 19:09
Un film picant ce creaza un suspans intens, ce sporeste curiozitatea si starneste imaginatia. Genial!
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 20:14
Obligatoriu de vazut acest film, mult suspans si s-a jucat cu mintea mea foarte mult acest film, un deznodamant si final foarte bun, un thriller psihologic impresionant.......merita vazut cel putin o data in viata!
radu3455 pe 01 Septembrie 2011 11:31
un film absolut genial cu o actrita foarte frumoasa Sharon dar si cu Michael care a jucat foarte bine
Salbaticul pe 27 August 2020 00:15
Prima dată am văzut acest film cred că prin '93. M-a lasat rece și mă lasă și acum,eu îi dau un 3. Dacă nu își arăta vaginul îi dădeam un 4. Sau dacă era un film porno,10.
Dragos.87 pe 20 Martie 2017 03:43
Un thriller exceptional care nu mai are nevoie de nici o prezentare!Un thriller superb care te tine captivat inca de la inceput si pana la final cu intorsaturi de situatie neasteptate ce te fac sa tragi tot felul de concluzii.Mi-a placut ca are toate ingredientele unui thriller adevarat avand coloana sonora,o intriga spectaculoasa si doi actori care au o prestatie actoriceasca de mare clasa.Eu personal il consider in top 10 celor mai bune thrillere ale anilor '90 si il recomand obligatoriu!