Păreri Barefoot

(2014)

Desculț spre fericire

laurentzyiu pe 26 Februarie 2014 23:39
"Barfuss" varianta americana, mult mai light
Desi un film interesant, nu se ridica nici pe departe la inaltimea originalului (Barfuss, 2005, un film scris, regizat si cu Til Schweiger inn rolul principal).
Dupa ce il vedeti pe acesta, este mandatoriu sa vedeti si originalul. Interpretarea este de exceptie, filmul dozeaza foarte bine momentele dramatice cu cele pline de umor. Daca toate acestea nu va starnesc curiozitatea, atunci macar pentru coloana sonora (pe mine unul m-a fermecat). Multa vreme am ascultat la vremea respectiva, melodiile de pe coloana sonora a acelei versiuni.

alyn.alyn pe 26 Februarie 2014 16:59
SUPERB
Absolut superb, merita fiecare clipa, o poveste de dragoste foarte frumoasa!
missaiwi pe 02 Martie 2014 19:06
Iubirea ajuta
Mi-a placut. Poate ma asteptam la o esenta mai tare dar...este perfect pentru o dupa-amiaza de Duminica.
Voi viziona si varianta germana pentru a face o comparatie. Mi-au starnit curiozitatea comentariile anterioare.

Alinapopartan9 pe 04 Martie 2014 01:01
Superb
Foarte frumos filmu. Caut de cateva zile o melodie din film dar nici o sansa. M ati putea ajuta?! Multumesc!
Uscat pe 12 aprilie 2014 19:44
http://www.imdb.com/title/tt2355495/soundtrack poate te ajuta
blacksea_rider pe 14 mai 2020 21:28
Nick Drake - Pink Moon,cred asta cauti....the best,cel putin pentru mine e piesa nr 1 din soundtrack
mtraianc pe 08 Martie 2014 22:02
placut
un film placut ,,nu farte grozav dar intr-o zi cu ploaie .............................................
Dragos.87 pe 29 Martie 2017 19:57
Iubirea te schimba.Iubirea te face frumos.Iubirea este cea mai buna terapie!Un film frumos,o aventura relaxanta care arata privitorului ca iubirea are rostul ei.Evan Rachel Wood are o prestatie foarte buna incat fiecare moment din film il savurezi.Nu trebuie ratat!
alexandru.alex pe 20 Mai 2014 23:40
Pe la jumatatea filmului imi intrase ceva in ochi..nu am plans :
Foarte furmos filmul..mi-a placut la nebunie este un film emotionant despre viata (cand spun viata intra tot in cercul ei) Evan Rachel Wood a facut o prestatie foarte buna in film la fel si Scott Speedman, si-a jucat rolul impecabil.

Recomand!

iantoc pe 01 Martie 2014 23:51
simpatic
Daca ai chef sa zambesti vi-l recomand cu placere dar si filmul original (Descult, nebun si-ndragostit 2003 productie germana cu Til Schweiger, cel mai tare actor/scenarist/producator german=un scump).
nictud pe 14 Mai 2020 21:34
Un film despre prietenia dintre un băiat și o fată, fiecare cu istoria și problemele lui, intre care, nu ai putea crede niciodată că s-ar putea sa existe niște punți de legătura.
Un film elaborat, foarte bine făcut , unul din acele filme care te fac să te simți mândru că faci parte din seminția umană.

bainca pe 15 Aprilie 2020 13:08
Nota 8 Frumos
Frumos film , l-am vazut mai mult de curiozitate , povestea este unica , nu cred ca am mai vazut asa ceva , se vede ca nu este un film romantic oarecare si este atent facut , am inteles ca ar fii un remake german dar foarte bun de la poveste pana la detalii , foarte interesant si complex in acelasi timp .O poveste de dragoste frumoasa intre o pacienta de spital psihiatric si un barbat care o scoate de acolo pretinzand ca este iubita lui pana se indragosteste .Si actiunea de asemenea frumoasa , usor comica nu rau dar cat sa te simti bine si ma bucur ca a fost cu happy end pana la urma , chiar am fost impresionata de povestea de iubire frumoasa , diferita nu ca altele mai repetitive dar slabe in actiune , a fost un film bun de la actiune pana la poveste si nu m-a plictisit .Nota 8 pentru povestea frumoasa chiar daca nu este neaparat genul meu pot spune ca a fost bun
arbatel pe 26 Februarie 2014 13:43
Alt furt
Oare americanii nu mai au idei originale de le fură de la alții ? ...Cum este și acest film, copie identică a celui german...și altele.
bainca pe 5 martie 2020 05:15
mai bine engleza decat germana limbi grele care nu iti vine sa le vezi
stricted pe 04 Decembrie 2021 20:21
Mi-a placut,merita vazut .. .
omucuvaloare pe 05 Martie 2015 17:44
emi4bt pe 11 Mai 2014 01:28
Cand sufletul dicteaza,"oaia negră" sau "fiul risipitor" a unei familii sudiste bogate si o tânăra fac ca dragostea sa nu tina de starea mentala a omului. nu e un film de duminica sau un film de valentine's day e un film de suflet. o poveste de dragoste cu accente dramatice. chiar daca e un remake trebuie sa urmarim povestea si din aceasta varianta. Desi Scott Speedman ramane pentru noi romanii Ben din serialul Felicity sa-i dam sansa sa se afirme. diferita fatza de rolul din - The Ides of March (2011) Evan Rachel Wood rolul ei de naiva e bine creionat. dialogurile dintre Jay și Daisy naive si pline emotie fac din acest film independent o comedioara cu lipici. de remarcat si prezenta lui Treat Williams si al lui J.K. Simmons. coloana sonora superba. nu am ramas emotionat ca si Conchita Wurst (Austria) la 2014 Eurovision Final, dar mi-a furat cateva zambete si suspine.
forever_young_ pe 14 Aprilie 2020 21:26
REUSIT !
Un film romantic destul de linistit dinttre un baiat rebel si o fata izolata de lumea inconjuratoare ...dar mi-a placut ! :)
ioanaa_ioana pe 29 Iulie 2018 23:50
E ok, merge intro seara, de plictiseala, nota 7....
Kuhaylan pe 17 Noiembrie 2016 14:16
WD 1
.....................................................
XShadowX pe 24 Martie 2015 21:42
Acum l-am terminat de vizionat si pot spune ca am ramas impresionat de rolul actritei Evan Rachel Wood care a facut un rol foarte bun . Filmul este o drama romantica , o poveste de dragoste putin neobisnuita intre un barbat ingropat in datorii si o femeie bolnava mintal care ajung sa se indragosteasca si fac tot felul de prostii impreuna , un film perfect de vizionat cu iubita intr-o duminica ploioasa ;)
emy_sinaia pe 04 Mai 2015 11:34
Desculta.
Un film fara mari pretentii, destul de previzibil pana cand tatal lui Jay se hotareste sa-l ierte si sa-i plateasca cautiunea.
lapidarium pe 26 Martie 2014 19:02
Intrigat de rating-ul mare atribuit de un site de specialitate, am purces la vizionarea acestei pelicule desi nu sunt un mare fan al unor astfel de productii.
Remake al productiei germane numita Barfuss din 2005 cu Til Scheweiger, unul din actorii germani cu success la Hollywood, varianta americana regizata de catre un oarecare Andrew Fleming (nicio legatura de rudenie cu Alexander Fleming), regizor de comedioare usurele (Nancy Drew, The –In –Laws) si cateva episoade de seriale TV, ne arunca pe ecran, o comedie lesinata, fara zvac si creier.Se adauga o totala lipsa de ‘’chimie’’ intre cei doi actori, Scott Speedman si Evan Rachel Wood.
M-as limita doar la cateva remarci referitoare la cei doi actori.
Scott Speedman (Ben din serialul Felicity, rampa sa de lansare in lumea buna) este destul de sters, ca si in recentul ‘’romance’’ The Vow,… citeşte

bogdan_tecaru pe 24 aprilie 2014 02:29
Fratioare hai sa-ti spun si eu doua vorbe.Nu esti tu mare critic sau nu stiu ce regizor renumit ca sa critici munca cuiva in halul asta.Dupa parerea mea comentariul tau e lesinat nu comedia.De ce nu te-ai facut regizor daca te crezi asa destept.Invata sa te bucuri de un film si sa-l simti in profunzime ,invata sa gandesti si sa simti in afara cercului ,pentru ca daca ne limitam la doar ceea ce vedem e cam greu.
lapidarium pe 25 aprilie 2014 13:23
Bucura-te de film si recomanda-l prietenilor tai!