Păreri Baltagul

(1969)

Baltagul

CRISTIAN_FLORIN pe 01 Iulie 2012 15:03
.Atat cei care au citit celebra carte al lui Sadoveanu precum si cei care au vizionat filmul si-au dat imediat seama ca Baltagul este transcrierea literara si transpunerea cinematografica a nemuritoarei balade Miorita, una dintre cele mai reprezentative balade a Poporului Roman. Am si o amintire minunata legata de aceasta paralela, aceasta tangenta existenta intre Baltagul si balada Miorita. La o teza data mai demult la Limba si Literatura Romana am luat nota maxima explicand aceasta paralela pe care o vad eu intre aceste doua celebre creatii. Aceste minunate si feerice peisaje mioritice, muntii,pasarile, florile, brazii, Natura insasi, personajele legendare > cei trei ciobani dintre care unul avea sa moara chiar in mijlocul Naturii, o Moarte alegorica descrisa in modul cel mai impresionant cu putinta ! Apoi cainele, acest superb animal care intotdeauna a sarit in ajutorul stapanului… citeşte
ciprian34 pe 02 Aprilie 2012 19:21
Unul dintre filmele bune ale cinematografiei romanesti
ALINCODRUT77 pe 24 Ianuarie 2013 20:50
Filmul Baltagul este fara indoiala una dintre cele mai stralucite victorii ale Cinematografiei Romane ! O ecranizare dupa celebra balada Miorita ! Un film de o larga respiratie cu care putine cinematografii din intreaga lume s-ar putea mandri !
cezarika21 pe 10 Noiembrie 2013 08:51
Călătoria necesară pe urmele soţului
Ecranizare a romanului cu acelaşi titlu al lui Mihail Sadoveanu, "Baltagul" este o coproducţie româno-italiană cu multe merite cinematografice: acţiune fidelă cărţii, imagine spectaculoasă şi plină de semnificaţii, muzică frumoasă a compozitorului francez Maurice Le Roux şi interpretări bune (tăcerile neliniştite şi triste ale Vitoriei Lipan în interpretarea cu o prestanţă de eroină antică a Margaritei Lozano, aroganţa lui Calistrat Bogza în interpretarea lui Folco Lulli sau atitudinea doritoare de dreptate a personajului interpretat de Livia Baba). Sunt mitizate prin imagini plaiurile moldovene ale Ţării Dornelor prin peisajele spectaculoase şi pitoreşti, obiceiurile folclorice prezentate (casele de lemn în stil tradiţional, procesiunile de nuntă şi de înmormântare, atracțiile de bâlci ş.a.).

Filmul are un laitmotiv cu rezonanţă de… citeşte

alex_il_fenomeno pe 14 Septembrie 2012 10:54
nu am avut cu ce sa il compar, fiind de altfel singura ecranizare a romanului lui Mihail Sadoveanu, insa nu am multe sa ii reprosez, avand o atmosfera geniala pentru un film romanesc, una extrem de incarcata de tensiune psihica... cadrele , distributia , momentele , toate s-au imbinat atat de bine incat a iesit o productie neasteptata , in mare parte asa cum mi-o imaginam atunci cand am citit prima oara "Baltagul" in clasele primare. Merita urmarit , fiind exceptional pentru o productie autohtona.
portofel pe 14 Ianuarie 2010 21:27
cred ca se putea face un film mult mai bun dupa o asa idee,dar merge si asta.totusi,parca are o oarecare neorinduiala in secvente,nu e asa cum l-as fi dorit.faptul e consumat.
yuly209 pe 1 martie 2011 20:09
totusi sa nu uitam ca-i un film facut de romani, si ii facut si in 1969
BaetuAndrei pe 10 Iulie 2011 10:14
Regizorul Mircea Mureşan a început această ecranizare a romanului omonim al lui Sadoveanu cu o distribuţie românească, dar în cele din urmă, filmul a fost o coproducţie româno-italiană. În "Baltagul", singura secvenţă care i-a deranjat pe vigilenţii cenzori comunişti a fost cea a înmormântării lui Nechifor Lipan. "Comuniştii nu îi iubeau pe popi. Norocul a venit din partea unui înalt responsabil, absolvent de seminar teologic. A fost o înmormântare în toată regula, la care au participat, din proprie voinţă, peste o sută de ţărani autentici din zona Vatra Dornei", povesteşte amuzat regizorul Mircea Mureşan.
XShadowX pe 28 Martie 2015 11:19
CARTEA bate FILMUL
Este printre primele mele filme vazute la cinema , tin minte ca ne-a dus diriginta cu clasa sa il vedem ;) , am ramas impresionat va spun sincer si mi-a placut mult insa romanul dupa care e facut este fabulos , va invit cu mare drag sa il cititi daca nu ati facut-o deja...
cosmin_kedii pe 10 Octombrie 2013 08:31
în orice caz, este bine pentru a-l vedea acest film românesc, pentru că nu există nici un moment de plictiseala
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:18
filmul lasa putin de dorit, insa, tinand cont de faptul ca este inspirat dintr-un roman tot romanesc, eu zic ca merita apreciat!!!!!!
Andrei.Ciprian pe 07 Martie 2012 10:17
Plictisitor...
L-am vizionat cu mult timp in urma si nu m-a impresionat.Filmul este bine construit si are multe parti bune,reda bine povestea dar totusi m-a cam plictisit!
cezarika57 pe 03 Iulie 2018 13:30
Ecranizarea celui mai bun Roman de Mihail Sadoveanu. Nici eu nu am priceput de ce a fost nevoie de o actrita straina in rolul Vitoriei Lipan, pentru ca in 1969 erau o pleiada de actite care ar fi putut interpreta MULT mai bine rolul
Laura pe 16 August 2005 00:00
este foarte ok...
Theodoric pe 14 septembrie 2012 11:04
scrii pe google si cauti=)))))
Caktus pe 28 August 2020 02:06
O adaptare destul de buna a unui roman interbelic
‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍
GabitzaJOJO pe 09 Ianuarie 2013 20:46
Sunt noua pe aici... Si nu stiu cum pot vedea un film... Ma puteti ajuta?
saiaj pe 12 octombrie 2014 20:17
Cred ca ai aflat intre timp, dar totusi: site-ul acesta nu este unul unde sa vezi filme online (desi ar fi misto sa fie asa). Este doar echivalentul IMDB, pentru Romania. Multe dintre filmele romanesti cel putin, le poti vedea online, pe youtube, la calitate destul de buna.
mirceapopa79 pe 11 Noiembrie 2018 15:28
VARF de NEATINS al ECRANIZARII
Mare noroc ca aceest film care e o excelenta ecranizare dupa romanul sadovenian a marelui regizor Mircea Muresan a fost facut in anul 1969 in plina liberalizare comunista ca asta se vede in prezenta ghicitului in carti,a preotilor,calugarilor si ritualurilor stravechi de inmormantare(filmul are si o nuanta de film etnologic) si a scenei craniului sfintit. Dupa tezele din iulie 1971 a lui Ceausescu chestiile astea nu ar mai fi fost prezente in film.Apoi oarece tushe anti-semite in scena ca sambata zi libera il face sa fie in atentia cenzurii politic corecte monstruoase actuale a lui ELI VIZEL.Probabil ca daca acest film nu s-ar fi facut atunci ci s-ar fi dorit sa se faca acum ,multi regizori actuali din generatiile tinere creati de ideologia politic corecta progresista care urasc tot ce e popi si biserica ar fi refuzat categoric aceasta ecranizare.Prezenta unor actori straini in rolul… citeşte
carmen_angelus_romila pe 07 August 2018 19:58
O ecranizare foarte reusita al cunoscutului roman cu acelasi nume, avandul la pupitru tehnic pe mai marele Mircea Mureșan.
VerbalKint94 pe 12 Februarie 2018 00:50
Romanul a fost foarte plictisitor iar filmul a fost ca mal fel. Finalul a fost previzibil. De ce a trebuit sa citesc eu pentru bacalaureat ? Nu mi-a folosit la nimic. Tot mai bine sa lecturezi un roman scris de Agatha Cristie sau Simenon decau un pseud roman cu accente de roman politist.
Vegetarian pe 22 Decembrie 2014 01:22
... Mai departe este spoiler ! ! ( prezentarea deznodamantului sau detalii in plus fatza de cele din sinopsis , pt cei care au vazut filmu si vor sa isi reaminteasca doar anumite parti din el . )
Un cioban este ucis de alt cioban ca sa ii fure cateva sute de oi pe un deal . Apoi nevasta ciobanului mort se razbuna pe criminal si aduce pe baiatul ei in situatia sa il ucida pe criminal .

Un film filmat iarna in munti nu zapada si difuzat online la Tvr International in 22 dec 2014 .

nick-azh pe 20 Aprilie 2014 00:45
Baltagul
Poate ca nu se ridica la valoarea romanului lui Sadoveanu, dar este un film bun.L-am urmarit pentru a intelege mai bine povestea impletita de Sadoveanu.Complexitatea Vitoriei Lipan, sotia lui Nechifor Lipan, ma atrage cel mai mult. Este ingredientul special al desfasurarii actiunii.Filmul merita vazut macar o singura data.NOTA 9/10.
Claudynho pe 10 Februarie 2014 19:34
Un film bun, plin de suspans ...!!! Merita vazut !!!
trbor pe 14 Iunie 2013 21:13
o ecranizare de zile mari, interpretare pe masura.film excelent.
deadlord pe 09 Septembrie 2012 20:18
O ecranizare destul de reusita. Mi-a placut foarte mult acest film.
xerses pe 04 Mai 2012 20:26
Un film bine realizat.Drama unei femei care-si cauta sotul disparut....
CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 21:15
Filmul este bun, ce sa mai zic de carte. Cel mai bun film tip "crima" al romanilor.
accy pe 05 Aprilie 2011 17:29
imdb-ul i a dat 7! nu pot sa cred :))..cred ca e primul film vechi romanesc pe care il vad punctat cu nota 7. Good job !
reivan pe 7 ianuarie 2012 22:06
prietenas romanii au dat nota asta.doar nu te asteptai ca amerianiii sa se uite la baltagul si sa spuna...da dom`le cand noi faceam capodopere in `69 romanii au facut baltagul..exceptional ii trebuia un oscar!
anonymous.5f6b20f656655 pe 27 Iulie 2010 15:25
anuk96 pe 27 iulie 2010 19:06
da ce ar fi trebuit sa il omoare de-a binelea? nu cred ca esti un actor mai bun dupa parerea mea e un film foarte bun
pe 8 februarie 2011 15:41
reivan pe 07 Ianuarie 2012 22:07
cea mai mare mizerie!ceeeeea mai chinuitoare carte asa de proasta a fost!MIZEEERIEEEEEEEEEEEEEEEE