Păreri Away from Her

(2006)

Departe de ea

Turi pe 27 Iunie 2011 22:13
Este o zicere batraneasca care spune:" Doamne lasa-mi mintile!", dupa un asemenea film intelegi mai bine sensul acestor vorbe. Sunt multe ecranizari despre sindromul Alzheimer, majoritatea bune, insa acesta mi-a placut in mod deosebit pt ca a prezentat simptomele bolii mai realist, pe etape si fara sa plictiseasca. Personajele aveau o casnicie de peste patru decenii, insa nu sunt prezentati ca niste eterni Romeo si Julieta, sunt oameni normali cu lucruri bune, cu scapari ca oricare.
elianna pe 27 Iulie 2013 11:50
Felul in care plecam din lumea asta … greu si dramatic uneori, sau confuz si senin, demn sau umil, linistit sau luptind, parca nu depinde intotdeauna de noi, nu-i asa?
Aceasta este o poveste despre ce ti se intimpla cind nu ai control asupra a ce ti se intimpla. Si despre ce alegeri ai la indemina in acel moment. Si despre ce fel de om esti in final.
EL alege sa ii asigure Ei – femeia pe care o iubeste de 44 ani – un sfirsit demn si putina eleganta. Chiar daca asta ii sfisie inima. Prefera sa o vada fericita si linistita linga un alt barbat, decat deprimata si confuza linga el, pe care oricum nu il mai recunoaste.
Morala: ceea ce faci pt cineva care nu iti poate intoarce gestul si de la care nu mai astepti nimic inapoi defineste cine esti. Sau … “nu e niciodata prea tirziu sa devii ceea ce ai fi putut deveni”.