Păreri Australia

(2008)

Anna23 pe 12 Septembrie 2011 05:54
Obligatoriu de vazut
Unul dintre cele mai frumoase filme de dragoste! Poveste, actori, peisaje NOTA 10
FreakDoll pe 27 Ianuarie 2010 01:06
Ce poveste, ce peisaje, ce costume, ce actori...Totul a fost superb. Mai ales Hugh.
geobusteni pe 21 Aprilie 2009 13:58
Nu trebuie ratat
De foarte mult timp nu mai m-a facut un film sa ma pierd totalemnte in acel peisaj mirific. Actiunea buna, povestire frumoasa, o groaza de scene care te fac sa nu adormi, desi filmul este destul de lung, suspans (zi eu un suspans foarte bun fata de alte filme). O nota mai mica i-as da la efecte speciale, dar per general, merita mult mai mult decat numa o nominalizare la oscar. mi se pare mai bun decat Slumdog milionaire
penguina-mica pe 28 august 2009 17:59
De o mie de ori mai bun ca Slumdog :)
bonbons pe 1 septembrie 2009 22:53
Capodopera....poveste super,joc actoricesc fantastic...un Oscar acolo merita....
renne pe 01 Iunie 2009 14:08
SUPERB
Un film superb! Mi-a plăcut foarte mult. O frumoasa poveste de dragoste si toleranta!
www. pe 05 Ianuarie 2009 11:30
super epopee super film,3 ore de film artistic adevarat,poveste interesanta actorii celebrii,bani cat cuprinde rezultand un film remarcabil
Radu1711 pe 03 Decembrie 2009 00:21
radu1711
mi-a placut filmul foarte mult, daca ar mai aparea filme asa ar fi super.nota 10 din plin
EYLINE pe 03 Noiembrie 2010 20:14
Pacat ca-n 2008 nu ma pasionau filmele de calitate sau nu am avut ocazia sa-l descopar. De-a dreptul fascinant... ACTORI INEGALABILI, POVESTE , TRADITIE, NOSTALGIE, SUSPANS, IUBIRE, TOATE COMBINATE PE UN FOND COMICO-DRAMATIC. Sa existe oare vre-o nota indeajuns de buna?...Nu prea cred...
Homie pe 8 octombrie 2014 23:43
Daca il vedeai atunci poate nu ti-se parea asa frumos ca acum..
jhon91 pe 27 Septembrie 2009 13:28
unul din cele mai interesante filme a lui Hugh Jackman....fara dar si poate un film foarte bun
White.Lily pe 10 Noiembrie 2010 09:57
Nu stiu de ce, dar m-am codit ceva pana m-am hotarat sa vad acest film insa nu mi-a parut rau.
Mi s-a parut un film foarte rivigorant, cu o povste foarte frumosa, replici sclipitoare. Mi-au placut foarte multe decorurile,incat la un moment dat ma simteam ca intr-o poveste, si mai ales unde mai pui si povestea de dragoste dintre Nicole Kidman (care a fost la inaltime ca de obicei) si Hugh Jackman care au facut un cuplu grozav. Si de asemenea personajele, foarte complexe si variate. Foarte simpatic baietelul acela metis si mi-a placut foarte mult ideea filmului, de a-l pune pe el ca personaj oarecum central, sa deschida si sa inchida filmul.

ciobotaru pe 03 Ianuarie 2010 15:16
un nou film Baz Luhrmann
film cu o parte vizuala extrem de placuta , pot spune ca chiar mi-a placut cu toate ca nu pot sa-l compar cu pacientul englez , de exemplu , dar il recomanda !!!
DeeU pe 31 August 2009 16:38
un film superb
am vazut filmul acum 2 sapt si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult! nicole kidman este o actrita foarte buna, dar si hugh jackman joaca foarte bine, ei sunt unii din actorii mei favoriti!
RECOMAND acest film tuturor celor care iubesc filmele romance!

Oana20 pe 20 Iunie 2010 16:22
Imi place cum joaca cei doi protagonisti. Australia este intr-adevar un film bun pentru ca ceva trebuie sa iti placa din multimea de elemente care alcatuieste pelicula
Jason Statham pe 14 Aprilie 2009 19:52
superb filmul
am vazut acum cateva ore si pot spune ca este o capodopera de film......un film superb numai cuvinte de lauda pentru hugh jackman care a jucat perfect regizorului cu o idee nemaipomenita nicole care s-a descurcat si ea bine...merita vazut filmul :)
aalichyaa pe 20 Februarie 2009 16:04
bun film...mi-a placut...are si o poveste de dragoste, si cea a baietelului, si razboi, si viata de ferma...de toate...
marllenn pe 25 Aprilie 2010 19:58
Un film extraordinar de frumos cu 2 mari frumosi actori nicole kidman si hugh jackman.
coolgirl_denise pe 22 Iulie 2009 13:57
este o capodopera cu c mare,un film superb,o poveste plina de actiune dar si tandrete cu putina drama si cu o picatura de western
zse pe 22 Octombrie 2009 01:15
Merita de vaz't.
Are tot ce trebuie pentru un film bunicel, de aventuri, cadre si imagini bune, actori okay.
portofel pe 19 Ianuarie 2010 12:30
actorii sunt foarte buni,nici nu s-ar fi gasit altii mai potriviti.dar in rest,nimic care sa ma atraga in mod irezistibil e OK totusi.
cezarika21 pe 26 Decembrie 2017 16:01
Cândva, demult, un colț de Australie
Superproducție cu un buget imens, ”Australia” seamănă cu un film western de modă veche, în care două familii de crescători de vite din nordul Australiei se luptă pentru a obține un contract cu armata în preajma începerii celui de-al doilea război mondial. Avem ocazia să urmărim deplasarea unei cirezi de peste 1.000 de vite prin deșertul stâncos australian, coabitarea coloniștilor albi cu aborigenii și atacarea Australiei de către japonezi, povestite prin prisma gândirii unui copil semi-aborigen pe nume Nullah.

Aventurile pe tărâm australian ale lui Lady Sarah Ashley (Nicole Kidman), o aristocrată britanică convertită la stilul de viață rural, sunt învăluite într-un realism magic ca efect al mixului etnic existent pe insula-continent. În multe momente se simte însă un exces de sentimentalism care tinde să transforme filmul într-o… citeşte

tibijuve pe 01 Decembrie 2010 00:17
un alt film care nu este apreciat de lumea contemporana la adevarata lui valoare. probabil ca daca ar fi aparut in alta epoca a filmului ar fi avut alt succes. Este un film emotionant si sublim, facut parca doar pentru cei care au trait intregul spectru de emotii umane.
psihologu pe 14 August 2010 11:53
Ok
Desigur că este extrem de dificilă urmărirea povestirii în câteva cuvinte. Filmul este bine jucat de Kidman, Jackman, Walters şi ceilalţi. Dar povestirea e prea lungă şi obositoare. Chiar previzibilă de la un moment dat. Întâmplări imaginare sunt plasate într-un context istoric real pentru a primi credibilitate. Aparenţa sporadică şi magică a lui King George aduce irealul în povestire şi astfel se pierde credibilitatea acesteia.

Imaginea este de nota zece, artificiile impresionante, dar povestirii îi lipseşte ritmul şi fluenţa. Amalgamul de politică, eros, epic, istorie şi artă este nereuşit. Unora le va place mult, alţii (printre care şi eu) vor rămâne indiferenţi şi obosiţi. Două stele din patru. Cu indulgenţă.

Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 19:42
este un film superb ia Hugh Jackman a jucat foarte bine, un film ce merita vazut
rizea.alex70 pe 08 Ianuarie 2010 16:19
Australia
Acest film mi-a placut din multe puncte de vedere(coloana sonora,imgine,poveste...etc).Recomand!!!Chiar merita vazut....si revazut dupa caz.
lavinea pe 28 Martie 2009 17:53
fain filmul, amuzant pe ici colo, nu te plictisesti...mi`a placut hugh jackman e superb si nicole minunata:)) :X
Odryne pe 02 August 2010 23:22
The best ever :). De mult scotocesc dupa un film la fel de superb si complex.
blogadi pe 11 Iulie 2010 23:46
Australia-film 2008
AUSTRALIA Am ratat meciul in schimbul acestui film si vreau sa spun ca este un film de nota 10.Super film ce prezinta Australia intr-o splendoare de  o frumusete aparte. Istoria din al 2-lea razboi mondial si-a facut si ea prezenta in film relatand ororile petrecute in timpul razboiului cat si afacerile ce aveau sa se [...] citeşte
Milla pe 24 Iunie 2010 20:12
Mă așteptam la un film foarte serios, cum sunt aproape toate filmele de acest gen și cu toate că povestea este interesantă și bazată pe niște evenimente reale, este totodată presărată și situații amuzante, dar și unele emoționale. Per total un film extrem de plăcut de vizionat.
ofelik_cat pe 15 Iunie 2010 17:04
viata la ferma
un super film care te duce intr-o alta lume iubire. ,razboi.,western.acori buni .poveste de dragoste,viata la ferma ...bun -romance
CoCo_XPS pe 04 Iunie 2010 13:06
super tare filmul, mi-a placut ... l-am vazut la cinema :>
ankadiana pe 25 Mai 2010 21:35
super
nu pot s acred ca are doar nota asta.e o adevarata capodopera1un film de milioane!!super film
ravenWings pe 13 Aprilie 2009 19:37
O poveste de dragoste care nu poate deveni plictisitoare datorita personalitatilor diferite ale personajelor...frumos :)
Veritas pe 10 Ianuarie 2009 14:26
Vazut filmul, placut....

Dar de ce nu puneti pe site trailerul intreg? Bine ca am vazut intai filmul si apoi "prima impresie" a "specialistilor"...D-nei Mihailescu nu-i mai trece ca a vazut un film de Baz L. ( am citit si noi pe generic, thank you very much...), chestie pe care o tot repeta si altceva notabil nu mai are de spus...Nici restul nu-s mai buni...
Daca vreti sa vedeti imagini/trailere intrati pe http://www.australiamovie.com/main.html

eu pe 27 Noiembrie 2008 20:48
cred k o sa fie superb filmul.deabia ast sa-l vad
vicki_2005_ok pe 28 Ianuarie 2010 17:53
este un film extraordinar!
l am vazut si eu ieri si am ramas profund impresionata! nu m a mai impresionat un film asa de tare de cand am vazut gladiatorul! merita vazut.
blogadi pe 20 Septembrie 2010 22:21
blogadi » Australia-film 2008
[...] Mi-a placut cel mai mult cum au  jucat batranelul vrajitor si nepotul sau pe care ii mai poti vedea in imaginea de mai jos. [foto via] [...] citeşte
lilliam pe 09 Septembrie 2010 23:53
superb,un film la care nu ai timp sa te plictisesti deloc
dorinelu pe 25 Mai 2010 09:07
Ynspy pe 11 Aprilie 2010 20:29
un film reusit dupa mine..doi actori care se potrivesc...insa un mare plus sunt imaginile si peisajele superbe ,pt care de altfel a si fost premiat..:D
Iulidesprefilme pe 12 Octombrie 2012 19:10
Hugh Jackman impresionează de la un rol la altul şi într-un film de dragoste ca acesta face o figură bună.
margott pe 29 August 2012 00:33
Nu prea se poate spune nimic rau despre filmul asta, de obicei Nicole Kidman isi alege cu grija rolurile, insa pentru gusturile mele e mult prea siropos. Mi-au placut mai mult inceputul si secventele nostime dintre Nicole si Hugh Jackman.
KarGo pe 02 Iulie 2012 00:29
Inceput interesant, continuare captivanta pana spre jumatate, apoi slabutz pana spre final si apoi din nou mai ridica putin interesul in ultimele 20 min! Cam asa poate fi descris pe scurt filmul Australia! Nu e un film prost dar tine mult prea mult pentru ceva ce se putea rezuma la maxim 2 ore si poate ar fi iesit si mai bine! De vazut doar o data si asta daca nu esti plictisit sau obosit pentru ca pe la jumate s-ar putea ori sa adormi ori sa renunti! un 7/10 pentru ca ii simpatizez pe Nicole Kidman si Hugh Jackman dar pentru film in sine e cam multicel!
Alexandra21087 pe 26 August 2011 15:41
Frumoasa poveste.Iti da o stare speciala. Nicole Kidman a jucat minunat iar despre baietel ce sa mai spun.
SilverKnight pe 28 Iulie 2011 13:39
Foarte foarte bun filmul, actori foarte buni, peisaje extraordinare, poveste superba 10/10
Sorin87 pe 01 Iunie 2011 18:03
Australia
este o drama romantica foarte buna si eu cred ca au reusit sa arete multe lucruri din viata de zi cu zi as fi vrut sa mai vad filme asa bune
danymury pe 14 Aprilie 2011 14:17
superb film, hugh si nicole fac un film de milioane, absolut superb, capodopera ce mai ..
ooo333 pe 27 Ianuarie 2011 16:24
Something New
Ceva nou , emotionant si placut , foarte bun filmul in sfarsit un film care are un final mai aproape de realitate .
VladiFarm pe 29 Octombrie 2010 01:17
Te tine cu sufletul la gura pana la final . Film foarte bun , poveste foarte frumoasa , peisaje superbe .
camypreda pe 16 Octombrie 2010 15:09
un film foarte frumos, din toate punctele de vedere, povestea, actorii, peisajele...
catasmile17 pe 21 Octombrie 2012 19:39
Este un film absolut genial. Distributia este una de exceptie. Va recomand sa-l vedeti.
Ariana97 pe 04 Iulie 2011 18:26
Filmul asta are ceva ce il face sa semene cu "Gone with the wind". E un film de calitate, peisajele sunt superbe si actorii joaca minunat. Am cautat mult timp un film atat de complex ca Australia, merita mai multe premii. L-am vazut intr-o dimineata inainte de ore, am intarziat la scoala pentru ca am pierdut notiunea timpului datorita povestii captivante ce te introduce in mijlocul actiunii. Mi-a placut foarte mult, e cel mai bun film australian facut vreodata. :x :x :x