Păreri Attila

(2001)

Attila, cuceritorul

CRISTIAN_FLORIN pe 10 Octombrie 2012 17:23
Celor care inca nu au vizionat acest film le transmit cu certitudine faptul ca au pierdut enorm cel putin pe plan spiritual. In primul rand subiectul filmului era demn de toata atentia din partea publicului spectator tinand cont atat de perioada evocata precum si de desfasurarea evenimentelor, toate acestea fiind redate in film cu o deosebita maiestrie de catre regizorul Dick Lowry si scenaristul Robert Cochran, Un alt aspect care nu trebuie neglijat este designul filmului, altfel spus : decoruri, costume, cadrele selectate in vederea filmarilor, efectele, imaginea si coloana sonora. In prim plan s-a aflat si distributia, mai ales excelentul actor Gerard Butler distribuit in rolul principal al lui Atilla, un rol extrem de dificil de care Gerard Butler s-a achitat in cel mai stralucit mod. Era si normal ca avand atatea atuuri filmul Atilla sa obtina un premiu si doua nominalizari care… citeşte
rodica_vargolici pe 15 decembrie 2018 00:10
Frumos comentariu. P.S. Nu s-a sterg comentariu de pe pagina respectiva, am postat si eu sa vad daca se poate sterge.
alex_il_fenomeno pe 14 August 2010 08:55
este un film de aventuri cum rar mai gasesti in ziua de azi ! a fost foarte frumos ! fin nou , Gerard Butler joaca extraordinar de bine un rol de mare luptator ! 10+
katakhi pe 04 Iunie 2010 02:32
Filmul e bunicel, dar se vede ca bugetul a fost mic, cu precadere in batalii, unde in locul celor cateva mii de soldati, sunt doar o mana de oameni.
zeyg pe 14 Iulie 2010 15:02
zz
super film eu lam vazut de 3,4 ori e unul din preferatele mele
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 03:24
Un film mai nou si mai slab , jucat prost despre Attila
AROD pe 3 mai 2014 12:10
De ce?
bizonul pe 5 mai 2020 07:19
Este un film bun este super bun, in comparatie cu idioteniile lui Christopher Lambert , de ex. Te-ai grabit.
gamblerrambler pe 03 Iulie 2016 21:56
Patetic
In afara de Gerard Butler care nici nu arata a hun si Powers Boothe , restul actorilor au fost o catastrofa si prea a dat-o in telenovela. Bataliile au fost jalnice: bataliile erau realizate cu vreo 30-50 de figuranti, desi in batalia de la Campiile Catalaunice au fost vreo cateva zeci de mii de soldati. Nu mai puteam de ras in momentul cand Attila si-a rupt sabia....aveam impresia ca ma uit la un film romanesc jalnic
6rimReaper pe 03 Februarie 2010 13:07
Nu prea arata exact ceea ce s-a intamplat. In primul rand Attila a fost dat drept garantie romanilor cand era mic pentru a se asigura ca hunii nu ataca romanii, hunii primindu-l la schimb pe Flavius Aetius. Attila si-a omorat fratele la masa, sau a pus pe cineva sa il asasineze.
Dar oricum este destul de bun, chiar daca actorul din Heroes and Villains mi se pare ca arata mai mult cu un hun.

Cornelia pe 30 Noiembrie 2006 01:39
E a doua oara cand vad filmul si-mi place. Intriga e bine construita, distributia si regia ok. La scenariu ar mai fi fost un pic de lucru. Daca ar fi fost dupa mine as fi scos unele scene cam prea dulcege pentru un mare razboinic. Dar chiar si asa are o nota de credibilitate. Trebuie sa stiti insa ca nu se stie sigur daca Attila a fost cu adevarat otravit de ultima nevasta. Istoricii spun ca ar fi murit din cauza unei hemoragii interne provocate de o rana din timpul ultimei batalii. Asa sa fie? Parca povestea semana prea mult cu cea a lui Alexandru Macedon.
2Pirates2 pe 23 ianuarie 2010 10:11
da doar ca se bazeaza pe alte vremuri totusi cred ca filmul a fost destul de bun
FreakDoll pe 16 August 2009 23:24
Foarte tare filmul, iar Gerard se descurca destul de bine.
ioanaa_ioana pe 10 Aprilie 2023 14:20
Microimperiilor li se dau anvergura globala doar de catre academii.
Un sf de proasta calitate.
Toate armele grele au fost descoperite la sute de ani dupa deci este un sf.
Probabil unul dintre scenaristi are originile reprezentate in film sau asa au vrut muschii lui sa faca din rahat bici.
Daca vroiam sf ma uitam la Star Trek.
Mi-l inchipuiam pe Butler vorbind limba lui Attila , el plimba prunele prin gura si in limba materna .
Nota 3.

user-5d519a7b98bb9 pe 12 August 2019 20:01
Daca intr-un film cu Stefan al nostru regizorul ar fi pus in mana moldovenilor o mitraliera cam ce parere a ti fi avut despre el ? Asa ceva am vazut in acest film : o catapulta care va fi inventata dupa cam 600 de ani dupa actiunea filmului ! Deci pt mine e un film de doi bani si mai vad ca dupa ce americanii au si ei prostii lor , se mai si madresc cu ei !
blackmore pe 15 Iulie 2019 12:36
O mizerie de film.Forma inferioara de viata Gerard Butler in rolul lui Artilla. Daca nu ar fi ceva obisnuit la americani , te-ai tavali pe jos de ras.
alex_93 pe 09 Aprilie 2012 02:00
captivanta poveste,desi au fost momente cam "fanteziste"-vrajitoarea,sabia zeului razboiului,momentul in care Attila a aruncat cu mana goala o sageata in fata lui Bleda etc.

nu are scene de lupta asa de epice,de fapt sunt cam low-budget

filmul merita insa vizionat,pentru acuratetea istorica si povestea captivanta,in ciuda faptului ca e remake
Gerard Butler a fost mai natural decat in 300,unde pana si vocea ii era prelucrata digital
Dar prestatia lui Powers Boothe a facut 80 % din film.In film,ne dadea senzatia ca joaca intr-un film din anii 50-60,nu din 2001.
E pentru prima data cand hunii sunt priviti si altfel decat niste neciopliti insetati de sange:poate asta este marea realizare a filmului.

Cea ce a adus si multe lacune istorice:
- Batalia de la Chalons a fost reconstituita ridicol de prost
- Attila a fost un… citeşte

danyx493 pe 11 August 2010 09:40
"Toate drumurile duc la Roma"...un film istoric plin de aventura ce prezinta dorinta lui Attila de a forma un imperiu care sa domine lumea, si pentru a reusi acest lucru trebuia sa elimine cel mai mare obstacol din calea sa, Roma, condusa pe acea vreme de un imparat "imatur" si de doi bani ce nu putea sa ia nici macar decizii simple...scenariul a fost destul de bun, dar se vede ca bugetul filmului a fost scazut deoarece in locul a unor batalii cu mii de soldati, erau defapt o mana de oameni...
Caly1 pe 04 Aprilie 2014 20:54
nota 7 pt ce insemna filmul din perspectiva istorica , ca si realizare nu ma impresionat deloc comparativ cu alte film din aceasta categorie ,scenele de razboi sunt prea ieftine si nu te ridica deloc din scaun ,dar una peste alta compenseaza povestea filmului ,un film bun deci :D
palade_gil pe 11 Iulie 2009 19:26
Un film excelent. Merita vazut. A ramas cu o intrebare: oare asa a fost?
2Pirates2 pe 23 ianuarie 2010 10:10
da asa a fost iar huni sau oprit de a mai cuceri Europa si Imperiul Roman a avut Imparati de 2 bani dupa Traian si da asa a fost doar e un film istoric bine unele filme modifica putin istoria dar tot aia e tot be ideea aia se bazeaza.
user-63b02ad8a0ee8 pe 18 Martie 2024 17:19
PROSTII ! E un film EXCELENT ❤️ Cu un buget mic față de Cleopatra 1963 , de exemplu , acest film reușește să surprindă esență Romei , întruchipată de Flavius Aetius : intrigi, profit dublu sau triplu obținut din fructificare unei situații, iluzii, promisiuni și oportunități........Intriga e deosebit de bine pregătită : împăratul e slab , qiar debil mintal.....de fapt Imperiul e condus de mama împăratului prin intermediul fiului ... aflată la concurență cu generalul Flavius = UN PERSONAJ REAL din istoria Romei ....
Imperiul se confruntă cu pericolul invaziilor barbare.....iar Flavius dorește să reinstaurez cu orice preț gloria Romei de altă dată !
Un film emoțional și sentimental ❤️( predomină culoarea roșie ❤️) un film pleplacul nostru , al latinilor ❤️ ! VIVAT ROMA AETERNA !!!

user-5e7b2f4dad84f pe 25 Martie 2020 12:55
Un film bun pentru amatori genului, dar sa cam greșit în unele locuri ale acțiuni
Iulidesprefilme pe 13 August 2019 11:18
Un film istoric, biografic, atractiv pentru fanii genului...Ca realizare artistică (regie, scenariu, interpretare etc.) nu este impresionant, precum superproducțiile de altădată, ceva mai riguroase din toate punctele de vedere...
rodica_vargolici pe 15 Decembrie 2018 00:07
Imi plac mult filmele istorice. Mi-ar place sa existe un canal tv doar cu filme istorice
bizonul pe 20 August 2015 06:30
Film bun, numai ca cei de la Antena 1 l-au programat tarziu, dand prioritate idioteniei "Vedete la apa". Apai... cine mama naibi agreaza acest shoow sau celalalt si mai idiot, "In puii mei", chiar ca nu stiu !.
chiba_florin pe 15 Februarie 2012 23:33
!!!!!!!!!!!!!
un film "extrem" de bun...si totusi parca m-a cucerit firul actiunii
ceea ce m-a dezamagit a fost finalul

kakapo pe 19 Septembrie 2011 21:11
un film bunicel totusi...o varianta cam romantata a vietii temutului razboinic Attila...cu actiune cursiva...putin cam superficial poate regizate luptele dintre huni si romani sau dintre huni si vizigoti...dar totusi un film de urmarit, chiar daca nu se ridica la nivelul lui Braveheart, Gladiator, Troy...
NightChild pe 19 Decembrie 2010 11:43
Mi-a placut foarte mult filmul. Doar finalul e putin modificat din cate imi amintesc eu de la ora de istorie in rest e ok.
legolas05 pe 03 Noiembrie 2010 20:03
acest gen de filme sun cele mai frumoase.....interesanta poveste
sarge pe 12 August 2010 15:14
Un film foarte bun insa nu stiu daca in acest mod este si legenda
Daylak pe 11 August 2010 23:03
nah.. că pe Atilla nu l-am văzut incă! am timp.. de ce nu mă grăbesc? :))
Vladut1994 pe 10 August 2010 13:05
Un film foarte,foarte bun...Gerard Butler face un rol fabulos....La baza scenariul are o poveste reala
Blu3sky pe 09 August 2010 20:04
cred ca tot filmele de genul acesta vor ramane cele mai bune din cauza storyline-ului. foarte bun!
AROD pe 03 Mai 2014 12:08
Un film istoric care capteaza toata atentia, actorii au contribuit din plin la aceasta capodopera, iar "hunul" Gerard Butler, l-a intruchipat pe Attila cu maiestrie. Eu l-am vizionat de 3 ori si de fiecare data m-a lasat fara suflare. Merita vazut!
nick-azh pe 08 Februarie 2014 16:23
Attila the Hun
Attila este filmul de referinta pentru Gerard Butler, filmul prin care el le-a aratat lumii intregii talentul sau ce a fost foarte bine exploatat si in filme ce au facut furori n topurile IMDB si au starni multe controverse la adresa actorului. Attila intredevar se zvonea ca era mai crud si mai sangeros decat il prezinta filmul. Un film foarte bun . Vi-l recomand cu incredere.NOTA 9
silviu_ciobanu pe 14 Februarie 2013 01:48
mi-a placut super mult...sunt un fan al genului asta de filme!
SANDA45 pe 08 Noiembrie 2012 16:51
Foarte bun filmul,in general filmele istorice cu Gerard Butler sunt bune
xerses pe 29 Ianuarie 2012 00:40
Un film bine facut, nu am ce sa comentez; istorie, intrigi,lupte....
Crist11 pe 06 Iulie 2011 17:17
Un film bunicel, actorul Butler este pur si simplu genial.
spriamarierose18 pe 31 ianuarie 2012 00:40
Mai degraba decorativ...desi ma tem ca trupul lui afost usor prelucrat digital...in realitate nu arata deloc asa bine. Nu mi s-a parut cea mai buna alegere pentru Atila. Mi-ar place sa cunosc si parerea unui istoric ...
danutza012694 pe 24 August 2010 15:39
superbbb
Un film tare dragutz.. Celor care le place istoria vor indragi acest film! Actorul Gerard Butler joaca fantastic si arata demential ...
mikellacriss pe 10 August 2010 19:00
bun
e genul de film preferat al meu , dar pacat ca se fac din ce in ce mai putine ..
2Pirates2 pe 23 Ianuarie 2010 10:12
Frumos filmul frumos sper sa fie Agora la fel adica aproape la fel.
crin3l pe 17 Octombrie 2005 09:04
Un film exceptzional shi acesta.Ma mir k nu atzi scris inca nimic despre el.Meita vazut sa shtotzi ;)!
2Pirates2 pe 23 ianuarie 2010 10:12
atunci macar da o nota mai mare
thirteen pe 5 septembrie 2012 23:50
În 2005 când a scris comentariul crin3l numarul maxim de stele acordate unui film era 5...)) deci i-a dat maxim...)