Păreri Astă seară dansăm în familie

(1972)

Astă seară dansăm în familie

ionutt- pe 16 Aprilie 2011 17:32
Carisma lui Papaiani si geniul actoricesc a lui Dem Radulescu. Una din comediile de varf a cinematografiei romanesti.
Silviu.Covaci pe 26 mai 2018 21:51
""..de varf ALE..."
blackmore pe 20 aprilie 2020 02:37
e grea limba romana mai ales pt cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt patrioti
cezarika21 pe 28 Ianuarie 2013 20:00
Meseria lui nu e brăţară de aur, ci verighetă de aur
„Boem din naștere și escroc din filozofie”, escrocul sentimental Temistocle T. Temistocle (interpretat de marele Dem Rădulescu) seduce victime de sex feminin cu rafinament, distincție și eleganță şi le convinge să-i încredințeze sume mari de bani, minţindu-le frumos despre un viitor superb împreună. Filozofia sa de viaţă, explicată la un moment dat mai tânărului său ucenic, se bazează pe constatarea că lumea are încă o destulă doză de prostie care îi poate asigura un trai îmbelșugat, iar „logodna este forma ideală a legăturii dintre bărbat și femeie pentru că este reciproc avantajoasă”.

Ceea ce remarci atunci când vizionezi „Astă seară dansăm în familie” este autenticitatea satirei, evidențiată prin lipsa imitației și printr-un amestec comico-liric inconfundabil. Tipologia logodnicului de profesie nu este nouă și a… citeşte

toma_andrei pe 21 noiembrie 2013 09:54
si eu sunt de parere ca este cel mai bun film de comedie a lui Geo Saizescu
cezarika21 pe 28 septembrie 2016 08:33
Discutabil, dle Davil, discutabil... În rest, bănuiesc că ați vrut să spuneți Dinică și a ieșit Bănică, e ceva diferență, nu credeți?
Claudio.Alecu pe 25 Iunie 2010 01:52
De nepretuit....
Nu cred ca am vazut o comedie de moravuri mai buna decat cea despre care ne scriem aici parerile, iar faptul ca mai este si romaneasca nu ne poate face decat mandri ca avem aceeasi nationalitate cu Dem Radulescu sau Sebastian Papaiani
blackmore pe 20 aprilie 2020 02:36
din pacate avem aceeasi nationalitate si cu neamtul Ioh Anus si cu ungurii Lucovid , Barna sau Kurveshi, sau cu formele inferioare de viata din subspecia #rezist
adi_ramses pe 29 Aprilie 2010 00:23
Temistocle T temistocle
e filmul meu referat dintre toate filmele romanesti, iar dem radulescu e actorul meu preferat. senzational, il recomand tuturor
cosmin742000 pe 04 Aprilie 2013 10:34
Probabil ca aceasta este cea mai buna comedie romaneasca din toate timpurile
eduard_stratan pe 9 august 2021 13:23
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
George pe 18 Februarie 2005 12:17
Cel mai tare film romanesc din cate am vazut! Scenariul beton actori excelenti!
baietelu79 pe 1 aprilie 2012 14:45
si de ce ai acordat doar 5 stele george?? :))
TheGreatQueenSeondeok pe 8 mai 2016 14:05
Inainte nota maxima era 5.
radu0594 pe 26 Decembrie 2010 13:21
Nici nu am cuvinte pt aceasta capodopera romaneasca care oricand si ori de cate ori te-ai uita la ea te binedispune si te inveseleste.
Vegetarian pe 25 Decembrie 2010 22:08
Irezistibil
Este un film potrivit si pt lista : Barbati care au relatie amoroasa sau de prietenie in film cu femei mult mai tinere = pe langa Dem Radulescu la 41 de ani , care in film are relatii cu tot felul de tinere din magazine , peroane etc mai apare si un batran , care in timp ce serveste in mai multe randuri musafirilor primiti de nevasta lui mult mai tanara , tot insista cu aceasi intrebare = '' Apropo am utiat sa te intreb cum e vremea la Paris ? - E soare e frumos .. zice musafiru iar batranul revine - In Le monde scrie ca e frig ! ....
... Mai departe este spoiler ! ! ( prezentarea deznodamantului sau detalii in plus fatza de cele din sinopsis , pt cei care au vazut filmu si vor sa isi reaminteasca doar anumite parti din el . )
citeşte

Vegetarian pe 1 aprilie 2011 01:13
Dar asta nu e tot ! Aveti posibilitatea de a va skimba viata , oferinduva un somn sanatos ....
djenergy pe 14 August 2010 00:41
Ma inspirat acest film
L-am vazut de zeci de ori si nu m-am plictisit deloc...Dem Radulescu pentru mine este un ZEN....Am fost atat de bucuros cand am vazut ca a fost lansat pe DVD....dupa BD, Secretul lui Bachus, Secretul Lui Nemesis si ASDF, oare ce mai urmeaz? :)
dp75 pe 11 decembrie 2011 01:27
pe dvd,varianta hd :) asta cum o mai fi? poate pe bluray
Yufeng pe 10 Aprilie 2010 13:30
O comedie foarte bună! L-am văzut cu ceva timp în urmă dar mi-a rămas în memorie.Dem Rădulescu e senzațional!
xerses pe 28 Ianuarie 2013 15:52
L-am revazut cu mare placere.Ce interpretare a actorilor !!
mihaiboghiu pe 14 Ianuarie 2013 22:13
10 pentru Dem Radulescu
A fost incredibil acest om numit Dem Radulescu! Un actor de mare calibru! I-a zapacit pe toti cei care l-au vazut. Multi si-au dorit probabil o bucata din el sa o ia acasa. Glumesc! Nu glumesc insa si cu faptul ca a fost un MARE, MARE ACTOR! Si acest film, nu stiu...e o poveste unica, nu am mai vazut si alte filme cu acelasi subiect! Dem Radulescu in postura de Mare Macho! De fapt asta si este in acest film, un Casanova din Carpati!
chillyas pe 02 Ianuarie 2013 15:10
un film pentru eternitate
comedie absoluta! stilul comic elegant, morala blajina (pentru vremile de atunci!), cu Bibanu "constructor de poduri intre suflete"!
un virf al gloriei lui Dem, neeegalat nici de BD-uri!

davil pe 9 septembrie 2013 19:51
BD-urile sunt vacs pe langa "Asta seara..."...Intre Iurie Darie si Ioana Dragan, si Mihailescu-Braila si Vasilica Tastaman, ca actori in comedii, diferenta e ca de la "comedie" (accent pe primul "e") si "COMEDIE" (accent pe singurul "I")
dp75 pe 10 Iulie 2010 01:41
dragut film
Nu te spargi de ras ca la Nea Marin,dar ramai tot timpul cu zambetul pe buze si atent mereu la toate frazele lui Dem,care este super simpatic.Dintre actorii romani,pe el il pretuiesc cel mai mult.Mi-a placut faza cand a luat bataie dupa ce a furat banii si tot el zicea "Ma duc la Militie!" Felul exprimarii,gesturile si poantele lui il fac unic.
davil pe 9 septembrie 2013 19:45
Nici la "Voua" (ma rog, ce-a mai ramas din ei acum, pe la NationalTV, dar cu siguranta "inainte era mai bine"...) nu te spargi de ras (am vazut ca la Vacanta Mare se sparge lumea de ras... fiindca se sparg aia in figuri, banuiesc...). Cam asta e, cred, si diferenta intre "Nea Marin..." si "Asta seara..." - la unu' te spargi de ras, la altul e cu umor. Apropo, "tie iti plac micii" ?!
crivi22 pe 26 Ianuarie 2010 17:53
excelent film si sunt sigur ca si acum mai tin faze de genu` asta prin tara :)
timofte72 pe 15 Iunie 2009 23:02
No.1
cel mai tare film din istorie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lavvw pe 24 August 2020 08:56
ce filme frumoase ....singurul patrimoniu cinematografic romanesc a ramas acesta, cu cenzura si tehnologie primara, sunt superioare mizeriilor lansate dupa anii 90.
user-5c894f0139aa8 pe 19 Aprilie 2020 21:21
O comedie foarte frumoasa . Ei sunt adevarati actori de comedie nu acestia care nu spun nimic amuzant
hacky pe 16 Iunie 2007 23:07
Apropos, vreau si eu sa stiu cum se numeste tangoul acela superb din film,

Super tare...

user-63b02ad8a0ee8 pe 01 Ianuarie 2024 21:43
Perfect de acord cu comentariul lui _xXx_........Mai adaug că.....Dem Rădulescu BIBANUL .....= jos pălăria !!!!!!
_xXx_ pe 08 Octombrie 2022 13:27
Îl revăd de fiecare dată cu plăcere! Actori si filme adevărate...nu toate mizeriile ce se fac astăzi! Acum avem doar "vedete"... și atât! Ce am fost...si ce-am ajuns...
Actrita pe 14 Februarie 2022 06:08
„Tangoul de Logodnă”...
„Tangoul de Logodnă”, o piesa muzicala romantica a compozitorului Temistocle Popa, ca "Leitmotiv" al filmului... Toate femeile viseaza, sa se marite respectiv sa-si gaseasca un iubit... Astfel escrocul de casatorii Temistocle T. Temistocle (Dem Radulescu), are "joc usor"... "Boem" din nastere, si escroc din filozofie, cum se defineste singur, este perfect constient de ceeace face, dar si f. sârguincios în a se pregati bine... Si-a gasit si un "ucenic", pe Alecu A. Alecu (Sebastian Papaiani), un "factotum", care sa-l slujeasca... Ambii calatoresc prin toata tara, în cautare de victime... Prima întâlnire are loc "în natura"... O fata care vine cu bicicleta, este de fapt profesoara, Florentina Crudu (Emilia Dobrin), pe care ei o "înregistreaza" ca „Gâsca din Deal”... Banii, si "Valea"...
A 2-a candidata, "Blonda” din Bucureşti (Ioana Bulcă), este o persoana mai… citeşte

my_shoes93 pe 13 Noiembrie 2021 18:35
Capodopera !!!
Acesta este un film pe care- l pot numi CAPODOPERA, nu porcaria aia de Nea MArin Miliardar, cu tot respectul ptr toti actorii care au jucat in acest film.
user-5cc95b68922d6 pe 19 Aprilie 2020 13:48
Este un lucru deosebit să vad cum canalul tv. "PRIMA" a început de putina vreme să de-a filme românești de mare calibru.Din pricina aceasta canalul tv."PRIMA" are o audiență uriașă în toata Romania,pe cînd toate canalele tv.de Stiri sînt de multă vreme în...FALIMENT,fiindca NU ai ce sa vezi la ele,în afară de aceeași masina a smurd cu cîțiva mascați cu pînze la nas de zici ca sînt tetoasele Ninja,și niște prezentatori urîți și prosti grămadă de-ai neamului lor de NIMIC.
gabyel1995 pe 04 Ianuarie 2020 17:34
O comedie cu multe realitati . Foarte placuta , distractiva . O revedem intreaga familie , cu mult drag , de citeva ori pe an . Actori minunati pe care ii regretam ff mult . Distractie placuta tuturor . Recomand .
Horatiucrisan pe 28 Aprilie 2019 21:41
Un clasic al comediei românești. Escrocul sentimental interpretat de Dem Radulescu poate fi pe undeva asemanat cu escrocul Mihnea Băiatu din romanul Zilele si nopțile unui student întârziat a lui Gib Mihăescu. Acest film alături de Nea Marin miliardar poate fi considerat unul din capodoperele cinematografice ale comediei românești.
carmen_angelus_romila pe 22 August 2018 21:36
O comedie spumoasa, tipica arealului romanesc, in care se reunesc mari actori romani, distingandu-se cu precadere umoristii Sebastian Papaiani, Dem Rădulescu.
cezarika57 pe 04 Iulie 2018 21:37
Revad intotdeauna cu deosebita placere filmul acesta
SuperTiti pe 09 Aprilie 2018 21:01
Capodopera! Fara cuvinte.. o sa-l revăd toată viața cu o deosebită plăcere..
Ghemot pe 31 Decembrie 2017 19:59
Un film de comedie marca Dem Rădulescu. Nu cred să se mai nască vreun actor de talia și farmecul său!
balta67verde pe 20 Octombrie 2016 16:46
Elita comedie romanesti
Comedie superba, poate cel mai bun film regizat de Saizescu. Un Dem Radulescu genial jucand alaturi de Papaiani, Braila, Tastaman ... elita comediei romanesti
Ciprian_2007_tl pe 04 Septembrie 2013 17:34
O comedie excelenta ! In care este prezentata aventura unui escroc sentimental si a asistentului sau.
Iulidesprefilme pe 14 Februarie 2013 22:19
Una dintre cele mai izbutite comedii din cinematografia noastră şi din creaţiile lui Geo Saizescu...
blackmore pe 20 Aprilie 2020 02:30
Cel mai bun film romanesc din toate timpurile.....................
eduard_stratan pe 9 august 2021 13:25
ciprian34 pe 19 August 2013 23:17
Dem Radulescu-Bibanule!nu te vom uita niciodata!!!!!
trbor pe 15 Iunie 2013 14:00
bibanu' si papaiani au facut un film care te face sa razi, te plimba de la mare la munte.bun!
Get0dac pe 10 Iunie 2013 18:48
Umor de calitate, actorie de clasa. Temple ale bunei dispozitii, ridicate de ingerii nostrii, plecati dintre noi.
Deceoare pe 07 Martie 2013 01:07
Super galeria Comediei Româneşti
Una dintre super comediile româneşti din toate timpurile !
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 09:17
frumoasa comedie. Dem Radulescu a fost un actor genial
danielivaniereus pe 07 Februarie 2012 14:05
Daniel
Cre ca este cea mai buna comedie romaneasca din toate timpurile. Alaturi de Nea MArin miliardar o placere sa revezi asemenea capodopere cinematografice. Dem Radulescu si Sebastian Papaiani in plenitudinea expresiei artei actoricesti. Un film de nota 100 plus.
Tiberiu Socaciu pe 24 Septembrie 2010 01:49
Coincidenţe cordiale
Notă: Articolul a fost publicat pe newsme.ro la http://www.newsme.ro/Tiberiu-Socaciu/coincidente-cordiale-.html. Poate cei mai în vârstă îşi amintesc de “Astă seară dansăm în familie”, un film celebru realizat de Geo Saizescu în 1972, film ce îi avea ca protagonişti pe maestrul Temistocle T. Temistocle (Dem Rădulescu) şi asistentul acestuia, Alecu A. Alecu (Sebastian Papaiani) în postura de [...] citeşte
justiceman pe 24 Iunie 2009 11:13
Capodopera a comediei romanesti, fara comentarii! Daca esti roman adevarat trebuie sa fi vazut deja acest film.
Paul Popa pe 11 Noiembrie 2005 20:38
Nu e cel mai bun film romanesc,dar este printre cele mai bune adevaru e ca sunt si altele mai bune ca asta.Probabil lumea are impresia ca e cel mai bun din cauza ca e comedie.Sunt filme si mai tari ca asta.