Păreri As Good as It Gets

(1997)

Mai bine nu se poate

BeNnY pe 17 Martie 2004 20:39
Pacat ca a fost in acelasi an cu Titanic-ul ca altfel cred ca lua ceva mai multe premii Oscar...

Oricum... Jack Nicholson face tot filmul!

cezarika21 pe 10 Octombrie 2016 19:42
Umanizarea unui bătrân nemernic
Lumea în care trăim nu este una perfectă, aceasta-i realitatea. Majoritatea oamenilor trăiesc un soi de autism, ignorându-i pe ceilalți și considerându-se mai buni decât aceștia. Se creează un cerc vicios din care este tot mai greu să scăpăm. Soluția traiului echilibrat într-o astfel de societate o constituie acceptarea celor din jurul tău, cu bunele și cu relele lor, în timp ce micile gesturi de generozitate aduc întotdeauna un plus de înțelegere și un pic de speranță.

Strecurându-se alunecos și neobservat printr-o lume pe care o detestă, bătrânul nemernic Melvin Udall (Jack Nicholson) duce o existență rutinieră bazată pe repetarea la nesfârșit a acelorași tabieturi enervante. Nimeni nu-l iubește și nici el nu iubește pe nimeni, adresându-se celorlalți cu o serie de epitete disprețuitoare ce-l izolează tot mai mult în universul… citeşte

SoferDeCamion pe 08 Octombrie 2009 20:37
Un film de exceptie
Am ramas placut marcat de acezt film, Jack Nicholson isi face rolul intr-un fel extraordinar, deci pur si simplu ador fazele cu obiceiurile lui in a inchide usa, mersul pe strada sau spalatul pe maine..fenomenal filmul fara cuvinte.In ceea ce priveste relatia cu Carol am ramas placut surprins la final de felul cum isi incalca propriile reguli facand un pas pe trotuarul pavat cu caramida.De exceptie!Nota 11+
Lustruc pe 01 Iulie 2010 16:57
Un film care place
M-a lasat cu zambetul pe fata.Umorul inteligent combinat cu satira si drama.Replici faine si jocuri actoricesti de exceptie.In concluzie : o comedie de calitate care iti face ziua mai buna.Unul din filmele mele preferate.
Matrix pe 18 Martie 2004 15:16
Nu cred ca a incomodat parodia aia de Titanic cu ceva. Titanicul a luat mai mult partea tehnica.
Decat 11 premii aiurea luate mai bine 2 pe merit.
Eu zic ca si Helen Hunt s-a ridicat la valoarea lui Nicholson. Scenariul a fost minunat.
Iar catelul s-a ridicat cu mult peste diCaprio 9pastrand comparatia).

Theodor2011 pe 17 ianuarie 2013 21:35
Titanic,parodie? Ba baiatule,tu te-ai gandit, inainte sa postezi o asemenea prostie?
ioanionutz pe 3 septembrie 2023 10:46
CE NE FACEM CU INCULTII ?!!!
Vegetarian pe 22 Februarie 2013 01:21
Este un film potrivit si pt lista : Categoria peste 60 de ani = filme cu actori in rol principal peste 60 de ani = Jack Nicholson la 60 de ani romancier in New York ce pare ca sufera de o boala psihica sindromul Tourete .
CANTALUP pe 24 februarie 2013 23:16
Sunt de acord
Mircosoft pe 11 octombrie 2018 17:04
bine ca nu sufera de sindromul listelor si al dedublarii conturilor ...
mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 22:22
Un film reusit! Un triplu recital actoricesc . Catelul a fost superb , iar Jack Nicholson cu punguta in care avea ascunsa sunculita pentru catel, este ceva ce merita vazut!
Ce grozava este Helen Hunt,atat de diferita de la un rol la altul.Un film care merita vazut !

White.Lily pe 30 Septembrie 2010 13:02
Un film minunat unde trioul Jack Nicholson - Helen Hunt - Greg Kinnear este pur si simplu formidabil.
Un casting excelent ales care te umplu de buna dispozitie si umor.
Una dintre cele mai istete si reusite comedii din anii 90'!

aayana pe 17 iulie 2011 23:55
comedii cum greu se mai fac azi
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:33
O comedie romantica atipica excelenta . Lectie de actorie Jack Nicholson si Helen Hunt
Ammelie pe 10 Mai 2010 17:42
As Good as It Gets
Un film foarte bun, cu toate ingredientele pentru o poveste savuroasa. Foarte buna Helen Hunt, foarte foarte bun Jack Nicholson. Povestea simpla, dar frumoasa, iar personajele - toate - cuceritoare; iti devin inevitabil simpatice. 8/10 pentru o comedie-drama cum nu prea se mai fac. Reprezentativa pt anii '90, din punctul meu de vedere.
zeki pe 05 Februarie 2011 13:32
un film foarte bun , Jack Nicholson a jucat foarte bine , merita vazut .....
Dan Gerose pe 07 Februarie 2004 17:30
Un film foarte simpatic, cu poante reusite si un Nicholson in mare forma.
MNarcis pe 21 Ianuarie 2012 16:30
Filmul incepe extraordinar cu secventele intre acel caine si Jack Nicholson, (Verdell are cateva faze in film care m-a amuzat foarte mult si surprins in acelasi timp); Jack Nicholson joaca extraordinar (practic da haz si viata la tot filmul, el fiind ,,coloana vertebrala'' a filmului, meritandu-si oscarul cu prisosinta) dar si catelusul sau Helen Hunt au rolurile lor foarte bune care da semnificatie filmului. Daca vreti sa vizionati o comedie de calitate cu niste actori impresionanti merita vazut cu siguranta acest film, insa daca va asteptati la scene nud si injuraturi fara sens si semnificatie (cum sunt majoritatea comediilor din ziua de azi) nu va ,,obositi'' sa vizionati acest film, pt ca sigur nu va fi pe ,,gustul'' vostru!
Ilila pe 02 Februarie 2004 16:25
2 Oscaruri - Jack Nicholson si Helen Hunt - pentru cel mai bun actor si cea mai buna actrita. A pierdut Oscarul pentru cel mai bun film al anului 1997 in favoarea Titanicului.
Dubrasca pe 22 Februarie 2010 00:50
Inca un film minunat in care Jack Nicholson isi pune amprenta.Partenera lui din film,Helen Hunt nu s-a lasat mai prejos si la fel a uimit prin prestatia ei.Sunt minunati si la fel de minunata este relatie ce se naste intre ei desi ea la inceput nu il suferea deloc.Tre sa ai stil ca sa ajungi la inima unei femei.Comunicati si totul va fi bine.
octavinspector pe 27 martie 2010 23:32
una din cele mai tari comedii facute vreodata. daca vrea cineva sa ma contrazica nu are cum!!! Jack rules forever!!!
iulian94 pe 26 Martie 2014 13:27
Filmul e impresionant. Are actori minunati si talentati.
Nu are cum sa nu iti placa acest film. Recomand cu placere.

eko pe 03 Martie 2013 23:22
Un film foarte bun , Jack Nicholson a meritat sa castige Oscar-ul la fel si Helen Hunt. A avut cateva faza foarte hilare iar cainele nu stiu unde l-au gasit dar este incredibil de dulce , cred ca rolul de nebun a fost scris special pentru Jack pentru sa i se potriveste manusa. nota 9
Andrei.Ciprian pe 12 Decembrie 2012 19:06
Film “icoana” !
Un fim pur si simplu magnific.Este genul de film care nu te plictiseste nici macar o secunda si te binedispune total..Scenariul este bine pus la punct,regia este buna iar in ceea ce priveste actingul este unul de exceptie Helen Hunt face un rol foarte bun iar Jack Nicholson m-a impresionat total.Recomand cu incredere, nu trebuie ratat!
fiorelio pe 04 Martie 2012 17:50
Inca un film asupra caruia actorul,Jack Nicholson isi pune amprenta...De aceasta data, in persoana unui batran mizantrop,ce sufera de sindromul obsesivo-compulsiv... Scris, regizat si interpretat magistral,As Good as It Gets,va ramane mereu o capodopera clasica si una dintre cele mai bune comedii ale ultimelor decenii...Un film in care trioul,Jack Nicholson - Helen Hunt - Greg Kinnear este pur si simplu formidabil,iar personajele creeate de ei raman de-a dreptul memorabile... As Good as It Gets,este acel gen de film ce iti face ziua mai minunata...Il recomand cu placere tuturor celor care nu lau vazut...este un must-see!
sebyelton pe 06 Februarie 2011 13:51
Un jack Nicholson intr-un rol de zile mari! El face tot filmul. Recomand!
Turi pe 03 Iulie 2010 17:54
Cand il privesc pe Jack Nicholson ,ca om, pare nesuferit in schimb ca actor are o carisma inconfundabila. La filmele cu el, nu ma plictisesc niciodata. Aici, cu Helen Hunter, fac un cuplu de milioane si rolul ii vine ca o manusa: un nesuferit perfect.
Florenza pe 24 Iunie 2018 21:51
MI-NU-NAT !
O comedie la care am ras non-stop ,actorii : extraordinari ,subiectul scos din tiparele obisnuite ,abordarea interesanta,aproape ca-ti vine sa-l tragi de maneca pe Jack Nicholson si sa-l inghiontesti sa zica niste lucruri (sau sa le faca) Joaca remarcabil! Helen Hunt -(mai intai am vazut-o in serialul Mad about you ,care a fost difuzat acum vreo 10 ani ) -o surpriza placuta sa vad ca era la fel de ingenua si "normala" si in 1997 cand a fost facut As good as it gets....Catelusul e dragalas, si asta din gura cuiva care nu "le are "cu cateii, e cea mai buna recomandare pt acest film .Pana si catelul are meritul lui ...(ce rasa e?stie cineva?)...Film de vazut !!!!
cotzofica pe 26 Ianuarie 2014 11:57
Au meritat din plin Oscar-ul cei doi actori. Iar Jack Nicholson este magistral. Recomand.
thirteen pe 29 Aprilie 2012 14:03
Un film fantastic.Rolul lui Nicholson e f. complex,un on in esenta bun si sensibil dar care creeaza in jurul lui o "bula de ostilitate" pentru a evita sa fie ranit de cei din jur si care la fel evita sa se ataseze de cineva pentru a nu fi dezamagit ulterior (probabil pt.ca intuieste ca atunci cand se ataseaza o face cu toata fiinta).Parerea mea personala e ca "reprezentatia" facuta de Nicholson a facut-o mare si pe Helen Hunt care fiind f.buna si ea avea nevoie doar de un partener exceptional pentru a face la randul ei un rol excelent
africanus pe 09 Februarie 2012 10:37
Absolut minunat.
Un film genial, unul din cele mai bune filme a lui Jack Nicholson, l-am urmarit de vre-o 5 ori pana acum si tot nu ma satur de el, foarte, foarte bun...
dido pe 03 Iulie 2010 09:36
Diversitatea face armonia!
Jack Nicholson face toti banii cu zambetul lui diabolic,absolut inconfundabil(pisica din Chesire i-am spus eu...),Helen Hunt joaca magnific rolurile de femeie simpla si inteleapta,iar de aici a iesit un film super,amuzant si de vazut!Nu toti suntem la fel iar daca trecem peste defectele si fixatiile personale poate reusim sa fim mai prietenosi si intelegatori unii cu altii!
liviuneagu pe 22 Februarie 2013 00:01
Mai bine nici că se poate
Unul dintre filmele preferate. De ce? pentru că ador filmele care îmbină acţiunea, comedia, drama, aventura etc. - întrun TOT unitar. Şi toate acestea - cu mare responsabilitate; Asta înseamnă ARTĂ adevărată...
psihologu pe 18 August 2010 12:51
Ok...
Este si o povestioara de dragoste, pentru legatura neasteptata dintre Nicholson si personajul interpretat de Helen Hunt. Este o meditatie asupra complicatelor relatii inter-umane, cu toate implicatiile si compromisurile lor. Este un film exceptional, regizat de James L. Brooks, pentru care nu degeaba a primit si doua Oscaruri.
felicia_seceleanu pe 24 Martie 2017 20:20
Un film bun. Cei doi joaca excelent. Vazut la vremea lui, iti face ziua mai frumoasa.
Ghemot pe 27 Decembrie 2016 21:38
Un film foarte bun. În special pentru rolul lui Helen Hunt!
madalina_iordan pe 22 Noiembrie 2016 22:46
Un film pur si simplu genial in care pestatia lui Jack Nicholson este una de milioane.
karenin08 pe 21 Aprilie 2013 18:20
Sa fie cea mai buna comedie din toate timpurile?...Pare-se ca da!
catasmile17 pe 24 Martie 2013 18:24
Un film superb in care Jack Nicholson a interpretat un rol excelent. Mi-a placut si de Helen Hunt cum a jucat, fapt pentru care a luat si ea un Oscar pentru cea mai buna actrita in acest film. Merita vazut.
pisicuta1 pe 14 Aprilie 2012 21:38
da
e super bun si bine jucat actori de exceptie!...................
anda_nicole_16 pe 04 Iulie 2010 19:25
Un film foarte bun!! Helen Hunt a jucat exceptional....de Jack Nicholson nu mai zic, el joaca bine in toate filmele, insa rolul acesta de barbat nebun si nesuferit...l-a prins...perfect!! :D De la mine nota 9!
fleurdelautomne pe 26 Iunie 2010 16:32
neasteptat de amuzant cuplul Helen Hunt-Jack Nicholson, se completeaza perfect!
sik54 pe 23 Iunie 2010 19:54
un film frumos,amuzant si relaxant,merita cele doua oscar-uri
adeea_deea27 pe 20 Iunie 2010 11:59
Prea tare filmul... merita vazut si revazut ;)
SANDA45 pe 19 Octombrie 2012 13:59
O drama buna cu actori de prima-mana nota 10 de la mine.
raz0r pe 25 Septembrie 2012 22:19
Cum ar zice un american :OLD ONE BUT GOOD ONE! foarte tare filmu merita vazut,nota 10 de la mine
Iulidesprefilme pe 19 August 2012 20:04
Un regal actoricesc! Inegalabili: Helen Hunt şi Jack Nicholson. O comedie agreabilă!
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:22
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

Octaz pe 05 Aprilie 2012 18:48
Unul din filmele cu cel mai mare impact mai ales asupra fetelor in anii 90, fete care acum isi aduc aminte cu mult drag de filmele din tinerete ce nu se mai produc in ziua de azi... Un Jack Nicholson si un Helen Hunt ce au ramas in istorie prin acest film, ca fiind unul din cele mai populare si indragite cupluri vazute... Jack Nicholson dupa parerea mea este cel mai talentat actor de pe planeta, inegalabil inca, umplandu'ti sufletul prin simpla lui prezenta. Si in sfarsit am bifat si acest minunat film.
octavinspector pe 23 Noiembrie 2010 22:50
Genial
Daca ar fi trebuit sa-l inlocuiesc pe Jack la acest film as fi renuntat la tot proiectul, pentru ca nu exista replacement pentru filmul acesta!!
Silvanna pe 06 Septembrie 2010 11:57
un film care te binedispune...un jack nicholson de milioane!!!
cosmin_kedii pe 04 Ianuarie 2013 12:01
Acest film este, de departe, unul dintre cele mai bune spectacole ale lui Jack Nicholson si un Oscar foarte bine-meritata
naski2000 pe 20 Noiembrie 2012 10:09
Daca ar fi ca eu sa acord premii Oscar, toate premiile i le-as da lui Jack Nicholson. Toate, chiar daca unele nu tin de el ( sunet, etc, etc...). Geniala interpretare, genial actor. Un film bun, pe care-l recomand tuturor. Excelenta si Helen Hunt !!!!!
kraker pe 14 Decembrie 2010 00:41
mhhh
unul dintre putinele filme bune in care joaca Helen Hunt, si nici jack nicholson nu e mai prejos, un film ce trebuie vazut, pe langa acesta v amai recomand si comedia romantica you again, am vazut o de curand si pot spune ca am ras cu lacrimi si m-am bine dispus pentru mult timp
Luci'S pe 17 Martie 2004 17:58
Actorii-l fac. Ati vazut cum se umple camera cu Nicholson?... De aia nu o sa ia dii Capra niciodata un oscar.
user-64d3dfe3e0752 pe 19 Decembrie 2023 10:06
Respect și stimă pentru comentariul lui Kezarica 21!
Cei care nu apreciază genul de filme mai simple din punct de vedere al "grafici și fițelor", așa se comportă și în viața lor cu semenii! Ei sunt gata să demonstreze că un actor cu o " căruță de premii Oscar", nu sunt pe placul lor, și nici filmul nu are gust de struguri "!