Păreri Alex Cross

(2012)

Detectivul Alex Cross

ornitoring pe 14 Decembrie 2012 23:29
e super bun filmu
superb are tot ce vrei ;actiune ,suspans,cateva momente drama ,intr-un cuvant exceptional
Manusa pe 13 Decembrie 2012 22:32
Un film foarte bun, care mi-a placut. De asemenea mi-a placut cum a jucat Mattew Fox in rolul asasinului psihopat, dar si de Tyler Perry care a jucat remarcabil. Un film care are o actiune foarte buna si care nu m-a plictisit.
iionutg pe 09 Decembrie 2012 01:12
Filmul merita văzut.
Plin de acțiune, suspans cât și câteva momente dramatice.

mongolarix pe 20 Noiembrie 2012 15:18
cam slab
Un film destul de slab in ciuda asteptarilor ,umpluturi de drama si pseudo-mister .
laurentzyiu pe 22 Decembrie 2012 00:31
Genul de film care ajunge gratis pe TV...
Filmul este 95% reclama și 5% acțiune. Am insistat sa vad filmul, din cauza marii reclame care i-a fost făcută, însă am fost foarte dezamăgit. Extrem de intuitiv, filmul nu se ridica absolut deloc la înălțimea așteptărilor. Il vom vedea probabil, pe unul din posturile tv cat de curând, si nici măcar in prime-time.
cosmin_kedii pe 01 Decembrie 2012 07:48
Acest film a fost un thriller plin de acțiune combinata cu straturi de emoție, suspans, anxietate și entorse.Matthew Fox a fost un personaj negativ înfricoșător
merita vazut

Claudiaco pe 02 Noiembrie 2012 14:03
Arata atat de schimbat Matthew Fox...aproape ca nu l-am recunoscut! Este un film de actiune gen dexter...numai ca actorii sunt mai tari!!!
mirceaveronica90 pe 6 noiembrie 2012 12:53
imi plac filmele de acest tip..cu detectivi care trebuie sa faca profilul psihologic al criminalului..;)
mirceaveronica90 pe 27 noiembrie 2012 11:06
Am vazut filmul..am mers la premiera si este senzational:) Matthew Fox este de nerecunoscut, mai ales pentru cei care il stiu din serialul Lost.
Harald pe 10 Decembrie 2012 19:36
Slabut
Slabut filmul si cam previzibil, ma asteptam la ceva mai bun.
crystyan18 pe 12 decembrie 2012 21:17
inseamna ca nu are mister
Raddu pe 14 Decembrie 2012 23:06
9/10
Foarte foarte bun filmul. Dupa mult timp un film intra in lista mea de favorite !
Detectivul Alex Cross exceptional interpretat , putin anticipabil , cu o actiune si un suspans care te tin nemiscat . Filmele cu analiza psihologica ma atrag destul de mult , dar acesta este cu adevarat un film din categoria: "Obligatoriu de vazut !" . Consider ca nu a avut succes foarte mare deoarece nu a avut o reclama si un nume care sa se impuna gen 007 , bourne etc. insa filmul merita toti banii.

La aspecte negative as evidentia:
- este destul de scurt , scenele se succed cu o rapiditate crescuta.
- nu se pune accent foarte mare pe dramele oamenilor.
- iti lasa impresia ca e un film neterminat.

Oricum dupa vreo 4-5 ani , este un film pe care l-am trait destul de mult !

IngrydIOnescu pe 17 decembrie 2012 13:16
Si mie mi-a placut insa te-as contrazice putin la faza cu drama persoajelor. Mie mi s-a parut ca s-a pus foarte mult accent pe drama...si asta mi s-a parut ca l-a facut sa fie diferit!
Raddu pe 17 decembrie 2012 21:52
asa mi-a lasat mie impresia. Adica parca e fugitiv totul . Mi s-a parut ca o drama a facut ca cealalta sa fie aproape inexistenta ... dar e posibil sa fi fost doar o senzatie :D Oricum filmul e printre favoritele mele , si eu nu am asa multe filme favorite.
anonymous.6229028630c4f pe 12 Decembrie 2012 20:25
radu3455 pe 9 august 2013 12:42
2 stelute=nota 8?????????
AndreBlack pe 03 Ianuarie 2013 12:39
A fost un film bun . Mi-a placut si deja l-am adaugat la favorite !
mirceaveronica90 pe 06 Noiembrie 2012 12:52
mamaaa..ce schimbare la actorul Matthew Fox..abia astept sa vad filmul:)
ValentinSav pe 15 noiembrie 2012 10:41
UIte si un interviu cu Mathew Fox... http://www.youtube.com/watch?v=0BF3g42gwkY&feature=related
Han_Solo pe 26 Iunie 2012 13:16
Matthew Fox
Asta da schimbare pt un rol.

IngrydIOnescu pe 7 noiembrie 2012 17:29
Imi plac filmele astea care urmaresc crime din punct de vedere psihologic...si abia astept sa vad cu joaca Matthew Fox rolul de nebun!
Han_Solo pe 16 noiembrie 2012 14:26
Din cate se vade pana acuma, filmul este destul de slabut, destule critici negative si nici la B.O. in SUA nu s-a descurcat bine.
radu3455 pe 16 Decembrie 2012 10:10
sincer nu ma asteptam sa fie asa de captivant mi-a placut foarte mult chiar daca nu e o ideea originala,e un film de actiune ce merita vizionat nota 9
IngrydIOnescu pe 16 Noiembrie 2012 11:08
Soarecele si pisica
Filmul pare a fi o joaca psihologica intre un criminal si un detectiv....ce imi place filmele astea. Mathew Fox, ar fi bine sa joci bine rolul negativ ca altfel o sa ne dezamagesti!
Losai pe 21 Decembrie 2012 04:51
Alo! Sunt io,.. Picasso
Thrillerul criminal, ca şi gen cinematografic, mereu e de actualitate şi se bucură de popularitatea spectatorului. Să distrugi un astfel de film mi se pare imposibil, chiar şi unui regizor de talie medie. Cu toate astea Rob Cohen a reuşit. Cum şi de ce?..

Scenariu:
Banala poveste - doi poliţişti urmăresc un killer după un desen lăsat la locul crimei. Urmatoarea crimă îi este deconspirată şi ucigaşul cu porniri maniacale se razbună pe cei care i-au perturbat traiectoria criminală. Poliţiştii se înarmează, ies pe câmpul de luptă şi urmăresc ucigaşul. Filmul e îmbibat de împuşcături şi bătăi dar, la drept vorbind, n-am văzut nimic nou sau emoţionant. Ş-apoi de la bun început mi-am dat seama cine comandase crima, iar asta-mi dă de-nţeles ca scenariul nu-i construit tocmai corect. Dialogurile proaste, deducţiile nesusţinute, lipsa… citeşte

Manchester pe 27 Noiembrie 2012 17:43
Interesant
Pare la prima vedere interesant din trailer , acum sa vedem cum or fi si cele 101 min ...
ValentinSav pe 28 noiembrie 2012 14:18
Bune, asa sunt cele 101 minute.Mathew Fox este genial- chiar zici ca e nebun!!!!!! Ceea ce mi s-a parut putin diferit este ca s-au incrementat mai multe momente emotionante decat in alte filme de actiune sau psihologice.
jokeru28 pe 01 Ianuarie 2023 18:33
Mi-a plăcut! În afara câtorva detalii și a jocului actoricesc, scenariul consider ca fost unul bun și doar bătaia de la sfârșit pare puțin suprarealistă.
lavara_laiarna pe 30 Noiembrie 2018 17:22
Barbatul ideal întro nouă prezentare. .exagerată.
Deceoare pe 04 August 2016 23:08
Creiere bolnave
De la scenarişti la regizori şi producătorii care dau banii . Cei care au mintea bolnavă de violenţă gratuită , ar trebui să aibă o incintă unde să se lupte între ei şi doar între ei .
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 18:55
Alex Cross
emy_sinaia pe 09 Noiembrie 2014 01:03
ok.
Un thriller psihologic bun si antrenant in care prinderea unui asasin platit devine un lucru personal dupa ce sunt omorati oameni apropiati ai detectivului Cross.
B3stMaNxX pe 27 August 2014 21:16
Filmul acesta m-a tinut mereu in suspans,merita vizionat!
DeadSea07 pe 03 Decembrie 2013 19:08
Alex Cross este un film destul de slab,extrem de previzibil si in multe momente patetic.
Singurul lucru care merita putina atentie este doar rolul facut de Matthew Fox.In rest nimic semnificativ,chiar daca filmul este regizat de Rob Cohen sau in distributie mai apar cateva nume sonore pur si simplu degeaba.
Personal nu mi-a placut acest film insa nu pot spune acelasi lucru despre celelalte adaptari,in special Along Came Spider.

Kuhaylan pe 28 August 2013 14:51
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
vladimir84 pe 06 August 2013 22:06
Mathew Fox nu straluceste in rolul de psihopat, dar povestea filmului se deruleaza destul de captivant.
misterx2002 pe 08 Iulie 2013 01:59
mie mi-a placut filmul.scenariu bine pus la punct actorii au jucat bine si finalul de asemenea reusit
mirco2000 pe 09 Iunie 2013 20:48
Daca ati mai urmarit filme de gen, nu tb sa va faceti probleme: le veti revedea partial in acest scenariu.

Practic cap coada construit din clisee, bucatele si elemente clasice ale genului, filmul nu aduce absolut nimic nou. Se vrea si usor moralist, dat fiind personajul principal de culoare, dar este vorba de morala aia dulceaga cu miros statut.

st3list88 pe 04 Iunie 2013 04:08
Un film foarte foarte bun si nu inteleg de ce are nota asa mica pe imdb si aici...
40% mister, 40 % actiune care va tine in suspans si 20% drama...

Pentru mine a fost un film nemaipomenit de bun...

anhel pe 18 Mai 2013 11:13
Un film foarte bun, care mi-a placut. De asemenea mi-a placut cum a jucat Mattew Fox in rolul asasinului, dar Tyler Perry a jucat remarcabil. Un film care are o actiune buna... Merita vazut
L_Doctor pe 12 Mai 2013 20:52
O veritabila porcarie ... Nu am rezistat decat 20 de minute ... Extrem de previzibil , nu il recomand nimanui , poate doar senililor :))
georgel1976 pe 20 Aprilie 2013 11:48
bunicel
ca orice film de actiune are toate ingredientele unui film de actiune. merita vazut
alex_il_fenomeno pe 15 Martie 2013 15:14
Parea tentant inca de dinainte sa apara, dar totusi l-am lasat ceva vreme, nu am "sarit pe el", cum s-ar spune, dar m-am si ferit de parerile despre el, pro sau contra, pentru ca am vrut sa il vad dintr-o maniera pur subiectiva. Si ce a urmat a fost un scenariu perfect, un film politist excelent cu un protagonist impresionant, un Sherlock Holmes adaptat mediului contemporan, reusind sa fie cu un pas inaintea fiecaruia, mai putin antagonistului, lupta dintre cei doi constituind punctul central al peliculei, tinundu-te incordat inca de la inceputul provocarii si pana la finalul atat de meritat. Il recomand cu incredere, pe mine chiar a reusit sa ma surprinda placut.
gossipgirl17 pe 14 Martie 2013 21:04
Mi-a placut mult de Matthew Fox in filmul asta,de nerecunoscut!!Nu inteleg de ce un film atat de palpitant care te tine lipit de scaun are o nota atat de mica pe Imdb!!
tonymaestrul pe 11 Februarie 2013 19:21
Nu inteleg nota de pe imdb dar pot spune ca acest film a fost unul minunat. Este genul de film care imi place la nebunie. Detectivul cauta criminalul si abia la sfarsitul filmului afla cine era in spatele a tot. Foarte tare si recomand cu caldura .
LorenzoRS1 pe 18 Ianuarie 2013 18:36
Intersant si spectaculos
Dupa coperta si trailerul filmului nu este nimic nou dar daca il vezi este bun 8,5 cam asa. Este vorba despre un asasin psihopat si un detectiv foarte bun. Culmea este ca psyhopatul este pe coperta, uni dintre noi credem ca barbatul alb de pe coperta este detectivul dar de fapt acela este psihopatul. BUN
Alex Cross – Twilight-ul filmelor politiste | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] defectul de a cauta un lucru bun in orice film cat de prost. In Alex Cross mi-a fost greu sa gasesc ceva bun, cu o mica parere de rau pentru transformarea prin care a trecut [...] citeşte
improv3 pe 09 Ianuarie 2013 22:21
da...
Merita, un film frumos...actiune, crima, mister...e frumos.
adrianpana pe 05 Ianuarie 2013 14:02
foarte bun film, merita o nota buna, il recomand cu placere.
eko pe 25 Decembrie 2012 09:39
filmul a inceput foarte bine dar s-a stricat pe parcurs . imi place la nebunie cand ii vad ca se incarca cu o geanta plina de arme zici ca se duce la razboi si nu foloseste nici macar una . faza de la final cu bataia incep de la parter se iau la bataie si ajung aproape pe acoperis , Picasso in loc sa il omoare direct incepe sa ii tina un discurs . scenaristi au exagerat prea mult cu inteligenta dr. Alex , faza cu trenul , ca era decat un asasin , desenul facut de Picasso... si au incercat un fel de Twist la final care nu le-a reusit. mare dezamagire , singurul deliciu a fost Matthew Fox
Get0dac pe 19 Decembrie 2012 19:17
Bunicel
Film de actiune, usor psihologic (cu toate ca s-ar fi vrut mai mult). Merita vazut de amatorii de actiune. Te tine in priza....in sfarsit....actiune, batai, arme, daca asta doriti sa vedeti....merita.
claudiu-daniel-lugoj pe 13 Decembrie 2012 21:00
Destul de bun acest film,multa actiune,tensiune si un asasin cu singe rece.Matthew Fox joaca exceptional in acest rol de asasin.In schimb detectivul mi sa parut cam slabut interpretat de acel actor.In rest un film destul de bun,cu multa actiune.
xerses pe 09 Ianuarie 2013 18:14
Nu prea a meritat investitia de timp pentru vizionarea lui.Un film destul de "plat".
iulia-titina pe 26 Decembrie 2012 16:25
EXCEPTIONAL!!!
Matthew Fox(in seria "Lost"eram fermecata...)-admirabil!!!mi-a adus aminte de Christian Bale in "Masinistul"?!? Jean Reno+Inconfundabil,poate putin imbatranit...Un film bun!!!Cu de toate:lacrimi,iubire,crima...
Sorin87 pe 24 Decembrie 2012 08:34
Alex Cross
Foarte bun filmul mai ales ca este actiune si suspans, un film detectiv foarte reusit, merita vazut pentru iubitorii de filme de actiune
flopozippo pe 23 Decembrie 2012 19:27
Pentru amatorii genului thriller, merita vizionarea. Nu impresioneaza la nici un capitol dar nici nu plictiseste.
ValentinSav pe 15 Noiembrie 2012 10:35
Cateva faze frumoase din Alex Cross.