Păreri About Schmidt

(2002)

Totul despre Schmidt

iondindeal pe 30 Martie 2010 11:51
!
O drama foarte buna presarata cu multe momente comice.Show Jack Nicholson in adevaratul sens al cuvantului, face un rol fantastic .Un film profund ce trebuie vazut.
cezarika21 pe 21 Mai 2012 07:31
Meditaţie despre scurgerea implacabilă a vieţii
Portret al unui bătrân tipic, fără calităţi deosebite şi care simte că nu şi-a trăit viaţa aşa cum şi-a dorit, "About Schmidt" conţine o serie de nuanţe subtile care au nevoie de mai mult timp pentru a fi digerate. L-am văzut până acum de trei ori şi mi s-a lipit de retină.

Interpretarea excepţională a lui Jack Nicholson scoate în evidenţă un personaj de peste 60 de ani care reflectează cu privire la inutilitatea vieţii sale şi îşi pune întrebări dureroase cu privire la alegerile făcute: "cine-i baba asta care miroase cu care am convieţuit 40 ani", "ce rol am avut la serviciu dacă astăzi când mă duc acolo sunt primit ca un client oarecare", "ce sens a avut viaţa mea", "unde a dispărut tinereţea", "unde a dispărut viaţa mea", "ce am dorit să ajung şi ce am ajuns în viaţă", "ce am de făcut în ultimii mei ani de viaţă".… citeşte

Marginal pe 04 Septembrie 2011 22:41
Categoric merita vazut!
Un film al revelatiilor discrete, despre cum sa nu-ti irosesti viata, despre cat de usor iti poti pierde drumul in tinerete sub presiunea evenimentelor si obligatiilor...si cat de mult vei regreta peste ani deciziile neinspirate. In opinia mea, acest film arata cum ar / va fi probabil viata oricaruia dintre noi peste ani, daca astazi nu facem eforturi sa ne (re)gasim autenticitatea si nu avem curajul de a lupta pentru visele noastre. Acest film apare in lista "The Best 1,000 Movies Ever Made" - THE NEW YORK TIMES.
mircea_pop pe 20 Mai 2010 20:49
Este un film al impactului psihologic pe care il are pensionarea,ruperea unei rutini pe care nu sti cu ce sa o inlocuiesti..
Turi pe 21 Noiembrie 2011 19:55
Inca o data Jack Nicholson isi arata talentul de a face arta din rolul interpretat.Nu vreau sa cred ca sunt subiectiva( tinand cont ca J.N. este unul dintre actorii mei preferati), dar din tot filmul cred ca lui ii revine cel mai mare merit din procentajul notei. Impresionanta remarca din final" dupa ce voi muri, si cei care ma cunosc vor muri si ei, este ca si cum n-as fi exista". Cati dintre noi nu am simtit, acest lucru si da ,important este ce lasi in urma. Nu ma refer la partea materiala, ci la amintiri despre tine si despre ceea ce ai facut.
FreakDoll pe 20 Februarie 2010 14:30
Jack Nicholson este pur si simplu genial!!!!!! Superb filmul.
margott pe 10 Noiembrie 2011 14:34
Parerea mea e ca daca il scoti pe Jack Nicholson din distributie, nu prea mai ramane nimic din filmul asta. Exemplu tipic de one-man-movie.
nicoux pe 30 mai 2012 17:15
Destul de bine zis.
mihaelatb pe 11 Aprilie 2011 01:21
Un film in care Jack Nicholson isi arata,inca o data, talentul sau inegalabil, caci Nicholson din acest film , nu are nimic in comun cu maleficul Nicholson din The Witches of Eastwick, nu are nimic nici cu Don Juan-ul tomnatic din Something's Gotta Give si nici cu "vindecatorul" din Anger Management. Aici este un om, care face fata cu greu atat pensionarii, cat si descoperirii, ca el de fapt nu a fost prezent in viata familiei sale.
Si pentru 22 de dolari pe luna, el incepe sa-si analizeze viata, scriind "protejatului "sau. Scrisorile sale-poate trimise sie insusi, il ajuta sa inteleaga cum a fost viata sa

Dubrasca pe 19 Aprilie 2010 23:41
ExceptionaL
Jack este nemaipomenit.M-am intristat rau cand a murit sotia lui Warren,Helen.Comunicarea dintre el si Ndugu parca era vitala.Fi-sa se purta urat cu el..
Mi-a atras atentia scena cand a dormit pe salteaua cu apa.Bine lucrat Jack ;x.

xerses pe 29 Aprilie 2012 20:45
Filmul merita toata atentia.Insa trebuie sa ai toata dispozitia pentru a urmari astfel de drama, impletita cu ceva comedie.
defav pe 04 Ianuarie 2012 13:33
Nu trebuie ratat , e un film trist , e adevarat , dar revelator si Nicholson il face sa fie de zile mari . Are si accente comice bine lucrate , e deosebit .
Gh. Ilas pe 04 Mai 2007 23:30
Un film senzational si un rol pe masura staturii impresionante a marelui Jack Nicholson...
nicoux pe 30 Mai 2012 17:10
Interpretarea lui Jack Nicholson este de exceptie dar subiectul filmului si accentele dramatice sunt triste si deprimante de la inceput pana la sfarsit.Nu este genul meu.
CosminMoion pe 22 Mai 2012 23:00
Evitam sa vad filmul,din cauza unei pareri preconcepute cum ca nu ar fi bun,iar acum,abia dupa vizionare,imi dau seama ca am gresit.Foarte bun!
alex_il_fenomeno pe 28 Iulie 2012 09:21
un film realizat ca la carte , cu un protagonist ce nu mai are nevoie de nicio prezentare ( Jack Nicholson ) , intr-o poveste interesanta care mentine vie curiozitatea pana la final . desi nu ma asteptam ca filmul sa prinda o panta atat de neasteptata , am trecut peste acele momente de uluire continuandu-mi filmul , si chiar a meritat urmarit , intrucat pelicula este plina de mici surprize , care te fascineaza . iar finalul , de departe cireasa de pe tort , care te convinge de profunzimea acestei pelicule . o recomand tuturor celor care inca nu au vazut-o .
Andrei843 pe 02 Mai 2015 16:08
E incredibil cât de bun este acest film. Pe alocuri e atât de trist, și totodată atât de amuzant. Plus că rolul principal e jucat de maestrul Jack Nicholson, care spune totul.
Piratu pe 28 Octombrie 2011 14:49
“I know we’re all pretty small in the big scheme of things, and I suppose the most you can hope for is to make some kind of difference, but what kind of difference have I made? What in the world is better because of me?”
About Schmidt si probabil cel mai trist film vazut la viata mea, in rol principal Jack Nicholson e Warren Schmidt care recent s-a pensionat aceasta noua schimbare il pune pe ganduri, abia obisnuit cu noul mers al lucrurilor ii moare sotia iar fiica sa urmeaza sa se casatoreste cu un tip pe care nu-l suporta, toate acestea intr-un scurt interval de timp.

Astfel ajunge sa fie bulvesat de-a binelea si “aruncat” pe un alt drum cel al auto-descoperiri, isi analizeaza profund viata ca sa afle cum a ajuns in impasul acesta. Asa ca o “excursie” mai mult decat simbolica prin intreaga sa experienta/viata ii pune o serie de intrebari la care poate raspunde doar atunci cand a ajuns in punctul de-a ceda iar sfarsitul e inevitabil aproape, atunci cand chiar dupa o cariera plina de succese nu gaseste sensul acestora in contextul vietii.

Desigur filmul ne prezinta din… citeşte

IulianManea54 pe 01 Ianuarie 2012 01:10
Un film bun dupa parerea mea. Jack Nicholson, un actor de talie inalta, si-a intrat perfect in rol. Sfarsitul a fost previzibil, iar asta uneori ma mai dezamageste. Un film care nu trebuie ratat.
user-5e6b99b9b460d pe 26 Septembrie 2020 14:04
O comedie deosebita, neapărat de văzut! Personajul s-a potrivit perfect pe Jack.
revizie_tehnica pe 21 Septembrie 2017 21:22
Bun film!
Eu nu prea m-am uitat la filme cu Jack Nicholson, tânăr fiind, sau dacă am vizionat, nu prea mi-au plăcut. Însă acest film e deosebit, fiindcă arată faptul că toți suntem muritori și după o anumită vârstă putem deveni enervanți pentru cei din jurul nostru, dacă nu știm să le cădem în mreje.
andystarx pe 17 Februarie 2017 13:49
Un film caruia ii acord un 6 doar datorita prestatiei actoriceste,senzationale a lui Jack Nicholson,in rest filmul este foarte plictisitor,si lung !
SANDA45 pe 10 Aprilie 2014 18:36
O drama excelenta, cu o tema deosebita. Maestrul Jack Nicholson nu mai are nevoie de absolut nicio prezentare.
diablo85 pe 21 Noiembrie 2013 19:46
"Tot ceea ce poti spera e ca vei putea face vreo diferenta. Ce diferenta am facut eu ? Ce a devenit mai bine din cauza mea ? [...] Ce diferenta a facut viata mea pt cineva ?"
raluka03 pe 26 August 2013 15:38
About Schmidt (2002): Dupa ce face o excursie doar pentru a-i strica nunta fiicei sale, Warren Schmidt (Jack Nicholson) descopera o scrisoare de la amicul sau african. Barbatul este sfasiat si izbucneste in lacrimi atunci cand vede un desen facut de Ndugu, in care cei doi se tin de mana, ca niste buni prieteni.
Iulidesprefilme pe 08 Aprilie 2013 11:40
Dramă a disperării, care este tratată, de la început până la sfârşit, cu umor negru...
MNarcis pe 03 Februarie 2013 11:50
Jack Nicholson are o prestatie foarte buna, da culoare filmului. Filmul este o drama bunicica despre momentul inevitabil al pensionari, insa nicidecum monotona (cum am fi tentati sa credem), ci plina de intamplari amuzante, multe momente haioase in sanul familiei din care face parte Warren Schmidt...........merita vizionat insa nu gresiti sau pierdeti nimic nici daca va hotarati sa ''sariti'' peste vizionarea lui.
FlorinMovieFreak pe 21 Iulie 2012 20:54
Este o combinatie de-a dreptul delicioasa .. avem comedie si drama asezonata cu un semi-road movie :) Jack este un mare actor .. cu o carisma de neegalat .. Poa' sa stea in mijlocul camerei incruntat si te poate face sa surazi .. absolut genial ..
PLaurentzyu pe 02 Februarie 2013 21:18
O drama impresionanta care te seaca de multe lacrimi.
cosmin_kedii pe 02 Februarie 2013 17:06
Ce pot să spun filmul este minunat. Scriere este bună, regia este bună, iar în exercițiu este de top Jack Nicholson ofera cea mai buna performanta a sa,o altă mare performanță este data de laureatul premiului Oscar Kathy Bates.
Vegetarian pe 30 Aprilie 2012 11:28
Saltele cu apa dezavantaje - secventa pe la mijlocu filmului !?
. . . Statistica ar zice ca 73 % !? din sotii supravietuitori , trecuti de 60 de ani , mai traiesc in medie 9 ani !? - secventa inainte de jumatatea filmului !? Sotul supravietuitor din flmul asta cauta sa se bucure cat mai mult de viata care ia mai ramas .

. . . Apoi mai este motivarea donarii a 20 $ lunar unui copil din Africa . Unii doneaza unei femei frumoase de pe videochat .. Nu doar proprii copii merita sa fie rasfatati .

Este un film potrivit si pt lista cu filme cu CAMPING uri si Rolote dezavantaje = ramas singur cu o vecina in autorulota acesteia , proprietarul autorulotei vecine , ajunge sa o imbratiseze nedorit pe aceasta in lipsa sotului ei , plecat dupa cateva cutii de bere . Disperat ajunge sa plece in graba din camping , inainte de venirea sotului femeii , desi platise… citeşte

Vegetarian pe 6 mai 2012 13:27
Daca batranetea ar putea si tineretea ar sti !?

Film - About Schmidt

About Schmidt