Păreri A Promise

(2013)

O promisiune

danutza_cs pe 02 Ianuarie 2016 16:46
Un film care surprinde modul subtil in care apar admiratia si apoi dragostea... gesturi, priviri, intamplari marunte, toate pline de semnificatie. Actorii sunt atat de potrivit alesi si exista atata chimie intre ei, incat parca simti si tu ce simt si ei atunci cand se privesc cu atata intensitate.
Pana la acest film nu mi-a placut in mod deosebit Rebecca Hall, dar rolul aceasta i s-a potrivit ca o manusa. Si te face sa te gandesti cat de adevarat este ce se sppune, ca o femeie indragostita este mai frumoasa. Ei bine, in acest rol, Rebecca Hall este mai frumoasa ca nicicand.
O frumoasa poveste de dragoste, deci, daca iti place genul, cu siguranta o sa-ti placa si acest film! Recomand!

Aegean pe 12 Februarie 2018 19:59
Asta nu e iubire!
Sincer, nu l-am putut „ierta” pe acest tânăr care mi-a format imaginea unui om egoist, dornic să-și depășească condiția cu orice preț fără să țină cont de sufletele celor pe care i-a rănit și i-a folosit pentru nevoile sale. Începând cu tânăra fata pe care o abandonează fără milă, cu prima ocazie, pentru „cariera sa” și pentru dorința față de cealaltă tânără doamnă căsătorită. Deși inițial cei dintâi erau amandoi de aceeași condiție și s-ar fi potrivit rămânând împreună, atunci m-ar fi convins că într-adevăr, iubește! Cât despre așa zisa „iubire” cu cea de pe urmă, nici gând! mustea de dorință carnală pentru ea, a transmis acest lucru prin toți porii, doamna s-a îndrăgostit de el pe fondul vulnerabilității și sensibilității sale în fața tinereții lui, după cum se întâmplă, de altfel, atunci când femei… citeşte
mikella_sora_mititelu pe 27 Iunie 2015 02:59
..Povestile acestea de iubire curate,interzise,nefinalizate,mai mult create de suflet,eventual la mare distanta pentru a se pastra vie dorinta.....amestecul de suferinta,dor cu visul si bucuria....povestile acestea le ador
Iulidesprefilme pe 13 Decembrie 2022 12:36
Emoționant ce îi spune soțul lui Lotte, înainte de a înceta din viață...Drama a fost și a lui, nu numai a celor doi tineri care își făceau o promisiune...
lavvw pe 10 Iunie 2020 14:39
Asa si asa....m-am uitat pt incadrarea in genul filme de epoca. Intriga e destul de banala. Nu e un film f profund, romantic sau emotionant.
serban_ionescu pe 26 Decembrie 2017 01:05
O iubire trista, dar profunda si mai ales CU STIL din lumea buna si NOBILA (atat la propriu cat si la figurat) a inceputului de secol XX !
Filmul este o poveste interesanta dar in acelasi timp si educativa despre modul in care mai intai apar relativ spontan (de la prima vedere) germenii unei atractii reciproce intre tanara Charlotte (sotia magnatului mult mai in varsta Hoffmeister) si tanarul lui secretar Friedrich Reisz (devenit rapid cel mai de incredere angajat al magnatului) cat si a modului in care aceasta atractie evolueaza SUB INCURAJARILE EVIDENTE ale Charlottei spre o iubire deosebit de profunda si intensa intre cei doi. Este un film absolut NERECOMANDAT fanilor filmelor comerciale nu numai de actiune intensa dar si INCLUSIV PE PLAN EXPLICIT- EROTIC !
Pe primul plan se afla aici foarte bine evidentiat aspectul intens psihologic de adevarata constiinta si caractere deosebit de pozitive si cu adevarat NOBILE nu numai ale celor doi indragostiti dar si al sotului varstnic al Charlottei, magnatul… citeşte

lili22 pe 30 Iulie 2023 23:43
Nu pot spune ca m- a impresionat prea mult aceasta poveste de iubire. Dar e un film decent, lipsit de stridente.
raulpop pe 10 Septembrie 2015 11:07
Imagine slabă
Din punct de vede al imaginii filmul ăsta e aproape zero. Înafară de câteva momente în care chiar au nimerit cadrele, în rest e slăbuț.

Ca și poveste, așa și așa... Nu am fost impresionat dar nici nu pot să zic că e cea mai slabă poveste.

777L pe 7 martie 2016 22:05
Ai dreptate, imaginea e penibila, te enerveaza, cum e posibil sa dai un zoom-in si apoi sa te opresti brusc. Zici ca e filmat de niste copii care acum invata butoanele camerei. Aia la montaj ce-au pazit?