Păreri A Beautiful Mind

(2001)

Adyyyy10 pe 30 August 2009 13:22
Un film exceptional, care prezinta drama unui om nemaipomenit. Poate unii pot invata sa-i aprecieze pe toti cei din jur indiferent de boala care o sufera.
L-am vazut de 4 ori si tot nu m-am saturat. Russell Crowe a facut un rol de exceptie si a demonstrat inca o data ca este un mare talent.
Nu sunt suficiente cuvinte pentru a caracteriza spendoarea si genialitatea acestui minunat film.

FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 15:32
cel mai emotionant moment este fara doar si poate cel de la final cu acele stilouri ..
Mariannaa pe 1 mai 2014 11:08
Exact. Partea cu stilourile a fost exceptionala. Ce film uimitor, te lasa fara cuvinte care sa-l descrie!
ciobotaru pe 25 Noiembrie 2009 11:48
trebuia oscar pentru Russell Crowe
e genul de capodopera care te lasa fara cuvinte , iti place atat de mult incat esti incapabil sa comentezi
iondindeal pe 6 aprilie 2010 20:25
asa`i
Theodor2011 pe 9 noiembrie 2013 13:21
''Trebuia oscar pentru Russell Crowe'' In locul lu' Denzel? Inseamna ca nu l-ai vazut cum joaca in Training Day, de vorbesti. Probabil a Beautiful Mind este mai bun ca film decat Training Day, dar Denzel a jucat mai bine decat Russell in A Beautiful Mind
Davy.Jones pe 03 Decembrie 2009 21:18
capodopera
iti trebuie un pic mai multi neuroni si mai multa educatie pentru a vedea adevarata valoare a acestui film. e bine ca se mai fac si astfel de filme. "jos palaria!"
WEbster pe 02 Aprilie 2010 20:52
A beautiful mind
Ma abtin sa comentez calitatea filmului deoarece este incotestabila si demonstrata de pararerile altora. Precizez doar ca in opinia mea "o minte sclipitoare" se refera in paralel la sclipirea de geniu a D-lui Nash, respectiv la puterea si autocontrolul D-nei Nash care a avut taria necesara sa-si accepte sotul asa cum este si sa nu-l abandoneze in momentele grele, uneori stanjenitoare. Incercati sa abordati actiunea si din perspectiva sotiei.
alali pe 23 Iulie 2014 03:50
Usor comercial si cu un public tinta, preponderent feminin..
Stiu ca, prin afirmatia "usor comercial" imi pun jumatate din utilizatori in cap. Da ce zic eu jumatate de utilizatori ai site-ului, juma' de internet! Fac insa aceasta afirmatie bazandu-ma pe adevarata viata a lui John Forbes Nash. Filmul folosindu-se doar de franturi din biografia acestui mare matematician. S-a recurs la o reteta identica cu, sa spunem, Titanic de exemplu.Si astfel s-a ajuns sa aiba un public tinta caruia sa i se adreseze, preponderent feminin. De ce spun asta? Priviti finalul! Este o oda adusa sotiei care s-a sacrificat alaturi de sot. In realitate lucrurile nu au stat deloc asa. Scandalurile s-au tinut lant de domnul profesor, cel adevarat.
Un copil nerecunoscut pana tarziu de tot, o relatie cu o eleva, casatoria in cele din urma cu aceasta si aparitia altui fiu. Dupa cativa ani se reintoarce la prima dragoste si la primul copil, pentru ca la batranete sa se… citeşte

VIBERS pe 16 ianuarie 2015 20:28
Un comentariu foarte pertinent.
A.Flavia pe 16 martie 2020 16:42
Tin sa precizez ca finalul este conceput pentru un public larg, fie el de natura masculina sau feminina. Cine zice ca daca esti barbat esti si inteligent ? Iata domnule alali, ca se poate si gresi, in ceea ce priveste prejudecata dumitale, caci exista si femei care se intereseaza si citesc si vor sa afle povestea reala. Eu una am avut aceeasi impresie, ca finalul este artificial , asa ca am citit si eu povestea intreaga a matematicianului. In final , am putut compara filmul cu realitatea.
culyo pe 27 Septembrie 2009 00:07
culyo
Eu sunt un pasinat de filme, dar acesta a fost cel mai frumos film care l-am vazut vreodata.
comythebest pe 30 ianuarie 2012 19:43
Cel mai frumos..pana in 2009..Dupa, a aparut inception.b-)
andrei_cotofrea pe 2 decembrie 2016 22:38
Dupa parerea mea tot The Gladiator este filmul care a revolutionat cinematografia . Dar sunt filme ca acesta sau Shutter island , The Prestige, Save private Ryan su multe altele ce ar trebui vaze obligatoriu
iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 00:50
hau !
Ca si Forrest Gump ii un film greu .Asta zic eu ca e cel mai bun rol a lui Crowe.
rodyx pe 9 ianuarie 2012 19:34
e cu mult mai greu decat forest gump...merita oscar ptr acest rol..e ilegal ca un actor sa aiba doua oscaruri?e de departe actorul meu favorit
Theodor2011 pe 9 noiembrie 2013 13:24
iondindeal, te citez : '' Asta zic eu ca e cel mai bun rol a lui Crowe.'' Inseamna ca nu l-ai vazut in rolul lu' Maximus Decimus Meridius din CAPODOPERA Gladiatorul
readyfile pe 12 Septembrie 2010 21:19
Trebuie s-o repet si eu: O CAPODOPERA !
"Nu exista nici o ecuatie matematica prin care sa aflam numarul de stele pe care il merita cu adevarat acest film"- este incredibil ce inspiratie a avut dorinelu cand a postat fraza dintre ghilimele. Da, cu adevarat , "A Beautiful Mind" este un film de exceptie, o adevarata capodopera, "este drama intensa a unui geniu adevarat, un matematician in viata, pe numele sau John Forbes Nash". Este un exemplu ideal pentru suferinzii de boli fizice sau psihice ca trebuie sa mearga mai departe pentru a invinge boala, dar, mai presus de toate, de a lasa ceva in urma ta, pentru eternitate. Iar Russell Crowe este sublim. Da, un film exceptional, despre un om exceptional, care este interpretat de un actor fenomenal...
deea pe 12 Martie 2009 15:36
un film incredibil .o poveste de viata extrordinare. russell crowe s-a potrivit de minune in rolul ce l-a interpretat de parca era poveastea lui.felicitari
FreakDoll pe 23 Ianuarie 2010 01:16
Crowe a jucat exceptional,genial. A fost mai mult decat perfect. Connelly a fost si ea la inaltime. Filmul original, la un moment dat nu mai stiam ce sa mai cred. Superb!! Pur si simplu superb!!
Theodor2011 pe 18 februarie 2013 18:23
Frumoasa ESTI
Silvanna pe 06 Septembrie 2010 12:03
e mai mult decat un film,mai mult decat o capodopera...:D:)
Anna-Maria pe 03 Iulie 2011 09:43
Schizofrenia se poate trata
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimul timp, "O minte sclipitoare" merita fiecare secunda. Sa vezi cum, dintr-o data, toata lumea ti se prabuseste din cauza unor iluzii nu este usor. Dar poti sa iti revii cu ajutorul cuiva.

John Nash, matematician foarte bun la Universitatea Princeton, si-a creat o lume a lui, din care cu greu mai poate iesi. Cu toate acestea, sotia lui, Alicia, ii este alaturi in incercarea sa de a redeveni un om normal.

Filmul nu spune numai povestea unui schizofrenic, ci a fiecaruia dintre noi. Toata lumea are anumite iluzii, care nu devin halucinatii ca in cazul de fata, numai ca, de multe ori, acestea sunt la fel de distrugatoare ca ale lui Nash. Atunci, nu trebuie sa luptam impotriva lor, ci trebuie sa le ignoram - doar atunci ne vor lasa in pace. Este aproape la fel ca atunci cand suntem enervati de ceva si, cu… citeşte

cezarika21 pe 30 Ianuarie 2016 19:04
Labirintul întortocheat al minții unui geniu
”A Beautiful Mind” este o incursiune strălucită în adâncurile unei personalități schizofrenice, matematicianul John Nash, laureat al Premiului Nobel pentru Economie. Nu știu cât adevăr conține scenariul filmului și nici nu cred că are o prea mare importanță, consider că este mult mai relevantă lupta unui geniu de a-și depăși propria suferință psihică care-l izolează de comunitatea științifică și de propria familie.

Regizorul Ron Howard reușește să prezinte în mod credibil labirintul minții unui bolnav de schizofrenie, confundarea realității cu propria imaginație, comportamentul paranoic și izolarea în plan mental de societatea umană, transformându-și spectatorii în martori ai proceselor cognitive complexe ce au loc în propria lume a lui Nash. Russel Crowe realizează o interpretare tulburătoare și veridică, ce merita… citeşte

iuliasuper pe 23 Noiembrie 2009 01:48
Cuvintele nu-şi au sensul aici. E excepţional filmul...îşi merită premiile şi poate trebuiau să fie mai mult de 4/4..
inexpugnabil1 pe 13 Martie 2010 23:37
Genial filmul, plin de idei noi! Iar Russell Crowe f tare.
Mbi pe 26 Mai 2010 00:13
Genial
Un film total cu o poveste deosebita.Foarte frumos alese cadrele si mai ales personajele.Merita vazut!
Florina18 pe 01 Septembrie 2010 18:50
Un film de revazut, exceptional. Drama unui matematician pierdut in genialitatea sa.
StevieGG08 pe 06 Martie 2010 23:22
O capodopera
Este un film cu totul si cu totul exceptional!...m-a lasat fara cuvinte....Russell Crowe a jucat extraordinar....merita cu desavarsire inca un Oscar....iar Ron Howard ce sa mai zic...un geniu!...pacat ca anul asta nu prea am avut parte de filme "grele" ca acesta....mare pacat!
beji pe 25 Mai 2010 01:07
exceptional
un film exceptional despre un om exceptional care este interpretat de un actor fenomenal...
Pr3Da70R pe 25 Aprilie 2010 12:27
Recomand cu cea mai mare placere
o capodopera de film! te lasa fara cuvinte... absolut extraordinar
dorinelu pe 09 Februarie 2010 09:58
"A beautiful mind" o adevarata capodopera
O interpretare exceptionala din partea lui Russell Crowe, care isi poarta privitorii intr-o calatorie introspectiva, aceasta face din "A beautiful mind" o adevarata capodopera. Nu exista nici o ecuatie matematica prin care sa aflam numarul de stele pe care il merita cu adevarat acest film
RMadalin pe 20 Mai 2010 22:50
doamne!
doamne cum a putut Russell Crowe sa interpreteze ... o capodopera cat a putut sa sufere acest om dar mai ales SOTIA sa.!nu am cuvinte!
historymaker pe 31 Martie 2010 23:28
Is so... WOW!
Deci... WOW! O drama totala, dar si o poveste de iubire TOTALA! WOW! Tot respectul pentru o astefel de sotie! Cei care nu ati vazut filmul... ati pierdut enorm! Un film despre bunatate, despre lupta cu viata, cu tine insati, si mai ales despre faptul ca DRAGOSTEA INVINGE! Cel mai superb film!
Andrei.Ciprian pe 18 Februarie 2013 07:20
Capodopera!
A Beautiful Mind este un film excelent care nu trebuie ratat! Actingul este foarte bun Russell Crowe face cel mai bun rol carierei(un rol mai bun ca in Gladiator) si Jennifer Connely reuseste un rol foarte bun pentru care reuseste sa isi adjudece Premiul Oscar!O poveste reala,un film intelgient,scenariul este bine conturat iar regia este buna!De vazut!
Theodor2011 pe 18 februarie 2013 09:36
Sunt de acord cu tine cand afirmi ca A Beautiful Mind este un film excelent care nu trebuie ratat, dar cand spui ca Russell face un rol sau are o prestatie mai bun ca in Gladiator, aici NU SUNT DE ACORD cu tine, nu uita ca pt rolul din Gladiator a primit singurul premiu OSCAR al carierei lui actoricesti de pana acum, si pot chiar sa anticipez (din punctul meu personal de vdere) ca, cum a jucat Russell in Gladiator, nu va mai juca NICIODATA intr-un alt film asa de bine, repet anticipez afirmatia asta, ba chair si in Cinderella Man si 3:10 to Yuma, Russell joaca mai bine ca in A Beautiful Mind, ar mai fi si in The Insider. repet fara doar si poate prstatia vietii a avut-o in GLADIATOR. Dar ma rog pana la urma e punctul tau personal de vedere
Andrei.Ciprian pe 18 februarie 2013 19:08
Cel mai cunoscut film al lui e Gladiator,a iesit la rampa cu acest film...oricum a fost cunoscut si inainte de Gladiator,sa nu uitam ca a jucat in L.A. Confidential,The Quick and the Dead sau The Insider(cu precizarea ca nu am vazut filmul)..dar nu vreau sa creez o polemica din acest lucru..parerile difera..il respect mult pe R.Crowe il consider un actor imens!
MNarcis pe 05 Octombrie 2012 21:02
Un film socant, o drama cu adevarat exceptionala mai ales ca este din fapte reale. Russell Crowe joaca excelent insa este pus in umbra de insusi scenariul filmului care dupa terminarea lui te lasa visator si pe ganduri (cand te gandesti ca sunt oameni acolo in lume care nici boala nu ii poate rapune)...........il recomand cu toata increderea, merita vazut si revazut!
raraee pe 27 Februarie 2012 19:52
Intra la categoria "obligatoriu de vazut". Calitatea filmului este incotestabila si demonstrata de pararerile altora si de premiile primite.
Marginal pe 11 August 2011 17:45
Nash are "a beautiful mind" iar sotia lui " a beautiful heart"
Desi cartile despre John Forbes Nash arata un om foarte complex (mult mai complicat dpdv psiho-emotional decat lasa filmul sa se inteleaga), merita sa vedeti "A Beautiful Mind" macar pentru a va convinge ca iubirea este nepretuita (daca gasesti persoana potrivita si reusesti sa o pastrezi):
"What truly is logic? Who decides reason? My quest has taken me to the physical, the metaphysical, the delusional, and back. I have made the most important discovery of my career - the most important discovery of my life. It's only in the mysterious equation of love that any logical reasons can be found. I'm only here tonight because of you [looking at and speaking to Alicia]. You are the only reason I am... you are all my reasons. "

In rest, geniul este adesea impletit cu nebunia intr-un dans ce poate fi fatal:

"Find a truly original idea. It is the only way I will… citeşte

White.Lily pe 15 Februarie 2011 11:39
"A Beautiful Mind" este unul din acele filme care odata vazut ramane undeva acolo, o parte din tine, pentru totdeauna. Castigator a 4 premii Oscar (Cel mai bun film - Brian Grazer, Ron Howard; Cel mai bun scenariu adaptat - Akiva Goldsman ; Cea mai buna actrita in rol secundar - Jennifer Connelly si Cel mai bun regizor - Ron Howard) si a 4 Globuri de Aur (pentru cel mai bun film (drama) ; cel mai bun actor (drama) - Russell Crowe ; cea mai buna actrita in rol secundar - Jennifer Connelly si pentru cel mai bun scenariu - Akiva Goldsman), si bazat pe romanul Sylviei Nasar, A beautiful mind spune povestea ....

cocosel pe 28 August 2010 00:23
a beautiful movie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cireasa.de.iarna pe 01 August 2010 16:44
superb filmu....merita vazut....russell crowe e minunat....
buymewithcoffee pe 28 Iulie 2010 21:27
La un moment dat nici nu stii ce sa mai crezi.Un film pur si simplu genial!Merita vazut
alexcretu75 pe 18 Iulie 2010 11:19
O minte sclipitoare
O capodopera mondiala.Un super film.Dupa parerea mea este unul dintre cele mai bune filme facute vreodata.
lili22 pe 17 Septembrie 2012 22:57
Da, e un film bun
De apreciat munca depusa de actorul din rolul principal, nu e usor de rrealizat un asemenea rol, dar filmul mi s-a parut departe de ideea de capodopera, cu toate Oscarurile sale...
darayawaus pe 17 Octombrie 2010 16:56
A Beautiful Movie
Un film senzational, cu o poveste minunata. De departe cel mai bun rol al lui Russell Crowe.
MikkaelWolfganger pe 26 septembrie 2013 14:55
Si cred ca si cel mai bun film al lui Howard.Tot asa de departe.
aripidezapada pe 01 August 2010 13:47
Ce m-a impresionat cel mai mult a fost dragostea sotiei pentru el.. Rar cred ca exista asa ceva.
enjoy.life pe 07 Mai 2010 00:59
Ten
Un film extraordinar cu un Russell Crowe exceptional. Alte cuvinte nu isi au rostul. Pur si simplu, o capodopera!
ramon06 pe 05 Septembrie 2010 00:16
sunt uluita cum de un film ca acesta are nota doar 8.4.e unul din putinele care merita 10.sunt curioasa carui "geniu" nu i-a placut acest film...
taviotto pe 26 Iulie 2010 02:29
extraordinar film,te lasa fara cuvinte...BRAVO Russel Crowe
ChelooTl pe 29 Iunie 2010 20:06
A beautiful movie...
Povestea intriga cu atat mai mutl cu cat este inspirata dintr-un fapt real, matematicianul John Nash, care, intr-adevar era schizofrenic. Este cu siguranta unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut! Mindfreak! In prezent sunt in cautarea cartii omonime, scrisa de Sylvia Nasar.
Mario_Jay pe 26 Iunie 2010 19:27
Este pacat cum de Russel Crowe nu a fost rasplatit cu un Oscar pentru performanta sa incredibila din acest film.Interpretarea este una dintre cele mai bune pe care le-am vazut vreodata.Pur si simplu genial.Totusi,a castigat un Golden Globe si un Bafta,deci nu este de prisos..In orice caz,aceasta pelicula este printre preferatele mele si merita un 10 imens.
fleurdelautomne pe 26 Iunie 2010 16:32
minunata productie despre pendularea inrte lumea reala si cea interioara... remarcabil duelul pe care personajul lui Russel Crowe il duce cu demonii bolii.
the_fairy pe 23 Iunie 2010 03:32
absolut incredibil! am ramas fara cuvinte!! si totusi un singur cuvant poate descrie filmul - capodopera!!! merita vazut si revazut la nesfarsit!!
Milla pe 28 Mai 2010 22:10
Evident că este o capodoperă... cu acest film Russell Crowe a dovedit încă o dată că este un actor complex.
ankadiana pe 27 Mai 2010 12:42
super
un film de exceptie. mi-a palcut foarte mult povestea. e o combinatie perfecta de stiinta si viata.o drama cu adevarat reusita. Russell Crowe ca de obicei nu dezamageste si joaca excpetional de bine super film
LavyBogdy pe 20 Mai 2010 15:40
E mai mult decat o capodopera,e o poveste de viata fenomenala.Russel Crowe e magnific,incredibil,face un rol absolut perfect.Ar fi trebuit sa ia Oscarul si in anii urmatori.O sa plangi si o sa iubesti acest film.
RomaniaMare pe 20 Mai 2010 14:03
Dupa parerea mea,este cel mai bun rol a lui Crowe...Cred ca merita un Oscar pentru aceasta interpretare,pacat ca l-a avut ca concurent pe Denzel Washington...
TrixKode pe 22 Aprilie 2010 22:56
Un film nemaipomenit din punctul meu de vedere.. Nici nu mi-am dat seama cat de repede a trecut timpul.. John Nash a trecut prin multe (in film).. Este o parte trista in film in care unii il luau in ras. Un film extraordinar.
lazar90 pe 09 Aprilie 2010 15:12
e chiar o capodoperă! la 6 ani după prima vizionare încă mă mai răscolește....
Samara.Morgan pe 05 Aprilie 2010 11:43
e superb, m-a lasat fara cuvinte mai ales ca are actori de exceptie.cel mai bun rol a lui crowe
cicrc pe 02 Ianuarie 2010 00:25
Da, un film foarte emotionant. Impresionanta forta lui John Nash de a se "lupta" cu el insusi.
StevieGG08 pe 6 martie 2010 23:24
impresionanta si forta ta de a da un 8 unui astfel de film....mare e gradina doamne!
Go1 2 3 4

Film - A Beautiful Mind