Păreri 50/50

(2011)

Anna23 pe 10 Februarie 2012 05:25
Sa ai un prieten langa tine intr-o situatie asa grea inseamna enorm ;) Un film reusit, o lectie de viata.
Ciurila_Emanuel pe 2 septembrie 2015 14:06
True ! :)
xerses pe 30 Noiembrie 2011 20:29
Un film foarte bun.Mi-a placut si mi-a "atins" sufletul.
sabinalin pe 15 Ianuarie 2012 06:52
Subiect grav tratat in cheie lejera
Includerea acestui film pe lista nominalizatelor la categoria "comedie/muzical" la Globurile de aur e fortata. Da, se zambeste pe alocuri, prietenul cel mai bun al personajului principal e haios si face tot posibilul sa detensioneze situatia dar drama nu poate fi evitata, e prea profunda. "Jupane, de ce mor oamenii tineri?" il intreba Zorba pe "angajatorul" sau. Aici cel tanar nu are aceasta soarta, doar suntem la comedie ca muzical in nici un caz nu e... Filmul starneste multa emotie mai ales vazut in contextul zilelor noastre in care iresponsabilii politicieni romani au clocit o lege prin care sa transforme sanatatea in teren de afaceri personale si a fost nevoie de proteste de strada pentru ca mizeria sa fie stopata, cel putin pentru moment. Ce s-ar fi facut Adam daca ar fi trebuit sa se trateze in Romania care-i "democratica" de 22 de ani? "Sa traiti bine", isn't it ? Joseph Gordon… citeşte
zgubi pe 5 februarie 2012 21:09
excelent comentariu :)
sabinalin pe 6 februarie 2012 06:21
Multumesc.
icezone pe 24 Noiembrie 2011 02:14
Foarte frumos filmul ! Il recomand pentru ce-i care mai au Puls .
razsax pe 07 Ianuarie 2012 08:56
Rasul/plansul!
Daca in general cand ai cancer, drumul are sens unic... mai sunt si exceptii.
Filmul e o drama sadea, iar pseudointelectualii care au catalogat productia ca, comedie, sa se lase de comentarii si sa se apuce de...filatelie. O mica lectie de viata pentru oricine are mintea deschisa sa o primeasca!

lolozilla pe 3 noiembrie 2013 19:24
Te face sa razi des, deci e si comedie.
MNarcis pe 30 Ianuarie 2012 10:20
“Moartea este un fenomen simplu in natura. Doar oamenii il fac inspaimantator”
Am vazut cateva drame foarte emotionante despre boli incurabile si m-am gandit (prima data) inca un film pe acest subiect? insa este diferit (in sensul bun) fata de celelalte filme care imparte acelasi subiect. De ce este mai diferit?
1. La aflarea vesti (spre deosebire de alte filme cu acelasi subietc) Adam nu se duce la biserica sa se roage sa implore divinitatea sau sa inconjoare biserica in genunchi cerandu-si iertare si apoi implorand insanatosirea (pe scurt excludem ''Zeii'' facatori de minuni, ceea ce pt mine este extraordinar la un film cu asa subiect, m-a surprins pozitiv).
2.Dintr-o drama covarsitoare sau foarte emotionanta (pt ca boala nu iarta pe nimeni si i se poate intampla oricui, oricand) a fost ''invelita'' in niste dialoguri haioase care detensioneaza excelent filmul.
3. Mi-a placut foarte mult cum sunt prezentate fazele, etapele sau starile sufletesti… citeşte

chetta pe 14 octombrie 2012 20:28
ff bun comm ,alex!!!!!
Ammelie pe 06 Ianuarie 2012 11:26
50/50 (2011)
Un film bun. Dincolo de subiectul 'cu greutate', am apreciat faptul ca filmul nu vrea sa iti predea o lectie, ci te lasa pe tine sa intelegi ce vrei. Tonul este temperat, la limita dintre comedie si drama (50/50, da) si actorii isi fac treaba bine. Mie mi s-a parut genuine, si asta e cel mai mare plus. 7/10
Ovipac pe 25 Noiembrie 2011 23:10
Foarte tare filmul, chiar daca subiectul lui nu este unul vesel, pot sa spun ca m-a facut sa rad de multe ori, merita vazut.
Piratu pe 05 Ianuarie 2012 01:11
Filmul 50/50 e ceva ce are 50 % comedie plus alte 50% o usoara drama dar cu sanse de 100% sa va transforme in fanii acestei povesti inspirationale.

Joseph Gordon-Levitt si Seth Rogen sunt pusi pe fapte: sa faca haz de necaz, sa mai scoata inteligent cateva glume plus sa ne infatiseze o adevarata poveste despre prietenie si incredere. Pe langa faptul ca avem de-a face cu o comedie inteligenta, filmul mai exploreaza subtil un subiect delicat, prin modul de-a reda situatiile si de-a privi lucururile reuseste sa-ti dea o stare de bine in ciuda faptului ca tema este una deloc comica…

Filmul a fost o surpriza placuta si chiar il pun la mare pret printre preferinte, putine filme dupa vizionare te impulsioneaza la o revizionare iar acesta e unul dintre ele.

Auras03 pe 16 iunie 2012 21:51
Multi au vazut comedie in acest film, eu unu am vazut doar 10% comedie. Pentru mine este o drama totala! prietena il paraseste...si restul
trancegirl pe 12 Octombrie 2011 15:38
alt film despre viata
vreau si eu sa-l vad, cred ca o sa ma faca sa-mi pretuiesc si mai mult viata, si ca ii am pe cei din jur sanatosi.
ovis2009 pe 20 mai 2012 13:08
cu siguranta te va face...
margott pe 04 Decembrie 2011 19:47
O poveste dulce-amaruie despre viata si despre efemeritatea ei. Nu e chiar o drama in adevaratul sens al cuvantului, are si cateva momente amuzante care vin in special din partea lui Seth Rogen, al carui rol intareste zicala "prietenul la nevoie se cunoaste".
George130 pe 08 Ianuarie 2012 00:07
50/50
Un filme superb,foarte emotionantsi actori joaca foarte bine.
klute pe 19 August 2012 15:00
100%
Nu mă prea omor după "filmele cu cancer", care proliferează de parcă s-ar lua la întrecere cu neoplasmul, dar 50/50 mi s-a părut un film bun nu doar în genul lui, ci pur și simplu un film bun. Are tot ce-i trebuie: remarcabile performanțe actoricești, scenariu bine pus la punct și mai ales regie. Are umor, are dramă, are emoție. Am rîs la filmul ăsta mai sănătos decît la multe comedii care, evident, nu se ocupă de teme atît de grave, precum boala care nu prea iartă sau moartea care bate la ușă.

În plus, mi-a plăcut să văd cancerul tratat (și vindecat) inclusiv în cheie simbolică. Iar asta fără să fie diluată absolut deloc concretețea sa agresivă, literalitatea lui medicală. Filmul regizat de Jonathan Levine ne lasă să ghicim că tumoarea lui Adam nu este doar țesutul patologic care-i crește în zona coloanei vertebrale. Tumoare este… citeşte

danig56 pe 20 Ianuarie 2012 16:25
50/50
Tocmai ce am vazut filmul si faptul ca las un comentariu(lucru care nu-l obisnuiesc sa-l fac) spune foarte mult despre cat de mult m-a captivat si emotionat acest film. Il recomand tuturor, sunt lucruri importante in viata cum ar fi prietenia si sa te stradui sa reusesti sa-ti mentii optimismul in orice situatie te-ai afla. Vizionati-l !
2themoon pe 26 Noiembrie 2011 15:45
unul din cele mai bune filme ale anului dupa parerea mea
robbiex2 pe 17 Decembrie 2011 15:10
50 de multumiri / 50 de nemultumiri
O drama comica si placuta la vizionare!Un film care arata ca boala loveste la orice varsta si pe oricine fara sa intrebe in stanga si in dreapta.Fara doar si poate, actorul Joseph Gordon-Levitt nu mai are nevoie de prezentari ci poate de felicitari pentru ca avanseaza pe plan profesional tot mai bine cu fiecare film nou in care joaca.Un film in care conteaza comportamentul persoanelor dragi bolnavului, credinta in bine si sentimentele puternice care raman indiferent de rezultat.Un om realist dar care nu reuseste sa se impace cu ideea.O drama amuzant de dura care reuseste sa-ti lase un gust amar pe parcursul rularii dar care stie si sa-ti fure zambetul pe final.Merita !
cosmin742000 pe 12 Ianuarie 2012 17:52
Un film excelent , Joseph Gordon Lewitt este un foarte mare actor , cu siguranta cel mai bun din generatia lui , nici nu prea are cu cine concura , ceea ce nu ii stirbeste din merite de loc.
Issabbella pe 18 Ianuarie 2012 20:42
foarte bun..
Este foarte greu sa faci o comedie tratand acest subiect ..iar ei au facut o treaba buna..au fost momente in care am ras in hohote ca peste un minut sa-mi lacrimeze iarasi ochii..Foarte bun filmul...vi-l recomand
latearazvan pe 14 Octombrie 2011 21:26
Seth Rogen pfff o sa fie bestial :))
Abea astept . o sa fie tare comedia se vede din trailer , o sa fie cancer :)))
latearazvan pe 16 iunie 2013 21:13
Du-tu tu acolo . am folosit cuvantu asta "cancer "ptr a descrie . . nu am facut nici-o aluzie la cei bolnavi de cancer . ex : e cancer afara :) esti prea ipocrit ,omule ! tu vrei sa plang cand aud cuvantul cancer > du te si fut e linioara o pe mata :!
pisicuta1 pe 11 Mai 2012 20:26
un film bun emotionant ,si care ne duce sa ne gindim carpe diem,
Sorin87 pe 12 Ianuarie 2012 23:13
mi-a placut foarte mult filmul, toata lumea are cate ceva de invatat din acest film dar cel mai important lucru este ca "viata trebuie sa o pretuiesti mai mult decat orice pe Pamant.Nota 10 excelent film
Anna-Maria pe 15 Ianuarie 2012 13:14
50/50 - Te-ai gandit vreodata ce-ar fi daca ai muri?
Ei bine aceasta intrebare pare atat de stupida la 27 de ani, cand totul pare ca merge cum nu se poate mai bine... Cand ai o prietena pictorita, ce se crede in cursul ascensiunii, cand mama nu te streseaza foarte tare, dar totusi te streseaza, cand ai un job bine platit si cand prietenul tau cel mai bun iti este alaturi si te ia de acasa si te duce la servici, fara sa-ti reproseze ca mai intarzii cateodata (poate doar prin cateva claxoane razlete).

Ei, bine, Adam este acest tanar despre care spuneam si care descopera ca are o forma rara de cancer. Viata lui nu pare sa se dea peste cap, desi observa cum toata lumea il priveste altfel, iar prietenul lui cel mai bun incearca sa faca totul sa para cat mai usor. Numai ca nu este deloc asa - prietena renunta sa mai aiba grija de el, inselandu-l. Mama lui nu poate sa reziste acestui soc, avand si sotul bolnav de Alzheimer.… citeşte

3de9 pe 07 Ianuarie 2012 19:28
Inca se mai fac filme foarte bune,o drama cu final fericit la care m-am uitat cu mare placere.
wildinthecountry pe 13 Decembrie 2011 17:37
x
Nu imi vine sa cred ce rol fenomenal a putut sa faca Joseph-Gordon Levitt.
Imi confirma inca o data ca e un actor extrem de talentat .
Un filmul destul de deprimant prin insusi subiectul pe care il trateaza dar merita vazut !

Teodor1998 pe 22 August 2014 02:39
...
Un film ce abordeaza o tema nu foarte usor de digerat, dar care este imbracata intr-o alura comica, datorita dialogurilor alaturi de Seth Roger, un foarte bun comedian.
Actori s-au descurcat foarte bine Joseph Gordon-Levitt, avand un rol impresionant, iar Anna Kendrick isi confirma din nou talentul actoricesc, facandu-ma sa o adaug la o scurta lista de actrite favorite.
Pe toata durata filmului, actiunea este undeava la 50/50 intre comdie si drama, dar nu in putine momente drama preaia conducerea... Totusi filmul te lasa sa constientizezi si o lectie foarte importanta de viata: cat de important este un prieten adevarat la nevoie...
Un film care merita vazut. Nota mea: 7

lolozilla pe 17 August 2013 00:38
Foarte reusit. Nota 10 pentru comedie de calitate, are niste scene extrem de hilare.
Si o poveste despre un om care, fiind inteligent, nu se comporta in fata vestii cancerului ca un maimutoi injectat cu adrenalina asa cum ne invata alte filme ("what's the fucking point?" zice el).
Foarte bun si ca drama, si nu e deloc plictisitor.
Iar terapeuta mi-a placut mult. Atitudinea de PR-ista formala, zambitoare, tanara si usor prostuta/neindemanatica dar simpatica - interpretata foarte bine de actrita.

GeorgeGeo2011 pe 27 Aprilie 2012 14:44
Un film foarte bun care chiar te impresioneaza pana iti dau lacrimile
ChristianCage00 pe 19 Ianuarie 2012 21:51
50/50 , cel mai asteptat film pentru mine.
Povestea e interesanta, as fi spus ca e combinat aiurea umorul cu drama, insa scenaristul a trecut prin aceleasi momente. Joseph Gordon-Levitt e foarte tare, din nou. La fel si Seth Rogen, avand cea mai buna performanta a sa (nu am vazut Superbad). Sa vina nominalizarile la Oscar, pentru scenariu original si pt Levitt. Iar Anna Kendrick daca a fost nominalizata pentru "Up in the air", inseamna ca ar trebui nominalizata si aici.
alexaa pe 25 Decembrie 2011 18:33
un subiect delicat si dureros , imbracat cu umor.Joseph Gordon-Levitt , probabil cel mai bun tanar actor de la Hollywood, face un rol minunat,gestioneaza personajul cu o tehnica actoriceasca care i-ar face invidiosi pe numerosi actori consacrati.e o comedie daca privim din perspectiva celui care face haz de necaz,si e o drama daca analizam cele 5 stadii ale durerii infatisate atat de abil de joseph Gordon-Levitt.merita vazut.
Vegetarian pe 01 Septembrie 2012 17:30
Este un film potrivit si pt lista : Copii - probleme solutii - copii minori , majori , adolescenti sau adolescente ?
CANTALUP pe 3 septembrie 2012 22:24
De ce facem copii ? Pentru ca avem chef sa slugarim clipa de clipa pt cineva , fara sa ne simtim umiliti ca facem asta .
Utube pe 18 Aprilie 2012 21:10
Filmul nu este nici o dramă dar nici o comedie ci pur şi simplu este o poveste de viaţă, simplă, anostă fără ceva special, a unui individ pe nume Adam (Joseph Gordon Levitt) care află că suferă de cancer. De aceea din punct de vedere al clasificării peliculei aceasta suferă un eşec, cu toate insistenţele şi strădaniile regizorului, producătorului, scenaristului şi actorilor pentru că se ştie bine că o realizare artistică reuşită este ori o comedie ori o dramă dar niciodată amândouă, cutumă dealtfel foarte pe larg exploatată în pelicula „Stranger than fiction”.

Încercarea de a reliza un act artistic, film în această situaţie, care să fie atât o dramă cât şi o comedie este subtil specificată chiar din titlul peliculei, care titlu pe lângă faptul că simbolizează şansele de vindecare ale eroului principal reprezintă şi… citeşte

White1 pe 27 iunie 2013 23:43
"se ştie bine că o realizare artistică reuşită este ori o comedie ori o dramă dar niciodată amândouă" Probabil cei care stiu bine lucrul asta nu au vazut Underground, de Kusturica, de exemplu. Dar sunt de acord cu ce ai zis in primele randuri, filmul asta nu are pic de personalitate.
CosminHorrorMaster pe 03 Decembrie 2011 22:36
Este un film despre viata. Initial, am crezut ca este o comedie, insa drama este foarte intensa. E chiar interesant caci de obicei te astepti la un final trist. Sper sa aiba parte de cel putin o nominalizare la vreo gala.
bloodthirst pe 26 Mai 2023 20:17
Superb! Da, in sfarsit un film bun :) Mie mi-a placut
lili22 pe 20 Februarie 2022 15:00
Coloana sonora a fost buna, altfel filmul e plin cu obositele clisee americane.
carmen_angelus_romila pe 06 Octombrie 2018 19:47
Un film foarte bun pe parcursul caruia, desi traim momente tragice alaturi de un tanar debordant in lupta sa cu cancerul, avem parte de o comedie autentica si datatoare de speranta.
Turi pe 29 Martie 2017 19:43
Film fara accente melodramatice desi tema i-ar fi permis. Daca in momentele dificile ai avea un prieten ca si Kile totul ar fi mai usor! Am fost emotionata cum demult nu mi s-a mai intamplat la o vizionare!
Ciurila_Emanuel pe 26 August 2015 11:58
Foarte bun !
Filmul asta merita vazut, pentru ca are tot ce ii trebuie, adica scene emotionante, combinate cu umor, combinatia perfecta pentru o comedie reusita, nota 10 !
andystarx pe 17 Februarie 2015 16:30
nota 8/10
Un film foarte bun al lui Joseph,o interpretare fabuloasa si un fim despre puterea de a invinge orice obstacol ! Mie unul mi-a placut foarte mult si il recomand tuturor !
flopozippo pe 20 Octombrie 2014 10:47
As pune acest film la capitolul comedii amare, chiar daca finalul schimba tot cursul naratiunii. Este plin de umor, o coloana sonora bine aleasa si personaje complexe. De vazut obligatoriu.
kinzoor pe 21 Martie 2014 00:17
"I don't smoke, I don't drink... I recycle."
Este genul de film motivational care te pune la un moment dat pe ganduri. Pe la jumatatea filmului am inceput sa-mi pun intrebarea: "Ce as face daca as afla ca am cancer?". Genul filmului recomanda si comedia,dar este trasa de par uneori, dar fata de alte "comedii", pot spune ca am ras pe la unele faze. In concluzie un film care merita vazut si in care la sfarsit mi-am dorit sa fie un final ca in animatiile de la Disney... toate bune si frumoase...tipul chiar merita,adica: "I don't smoke, I don't drink... I recycle."
Get0dac pe 10 Octombrie 2013 15:51
Un film frumos...dar trist, cu tot hazul lui de necaz...cum spunem noi romanii. Un film despre modul in care te poate lovi viata, cand iti e lumea mai draga...despre importanta prietenilor adevarati...despre modul in care se vad caracterele celor din jurul tau, cand esti suferind si despre faptul ca TU nu esti singurul care sufera. Facut fara lamentari inutile, fara tentative disperate de a stoarce lacrimi, filmul reuseste sa iti dea de gandit si intr-un final, sa iti ramana in memorie.

P.S....Cand ma gandesc la lipsa de compasiune din sistemul medical romanesc, la faptul ca UNII doctori pot cere spaga unui bolnav de cancer....ma cuprinde revolta si scarba.

onemorenight pe 06 Ianuarie 2013 13:26
Joseph Gordon-Levitt e unul dintre actorii mei preferati lasandu-mi impresia ca poate sa joace orice si este destul de tanar
Cristinik142000 pe 26 Decembrie 2012 19:26
Intre drama si comedie
O drama imbracata in dialoguri haioase. O combinatie care nu credeam ca e posibila pana sa o vad . M-a impresionat mult.
ovis2009 pe 24 Noiembrie 2012 22:04
just beautiful
Cred ca l-am vazut de 15 ori si il urmaresc de cate ori il prind in continuare ( azi la Digifilm). Joseph Gordon-Levitt este pe cai mari. Un actor complet
danutzz92 pe 22 Septembrie 2012 17:46
Un film foarte reusit, mi-a placut foarte mult. Merita vazut.
deadlord pe 06 Septembrie 2012 17:31
O drama incredibila. Scenariul este foarte bine scris.
b.sorin pe 02 Decembrie 2013 21:15
CEL MAI FRUMOS FILM
MI AU DAT LACRIMILE LA EL NU MI VINE SA CRED ..... RECOMAND OBLIGATORIU DE VAZUT
cosmin_kedii pe 01 Ianuarie 2013 10:17
Această poveste este spusă adevărat uimitor de bine cu un ,echilibrul corect de seriozitate și umor,Joseph Gordon-Levitt a fost remarcabil în 50/50. Mi-a placut absolut acest film.
diana7 pe 07 Iunie 2012 16:58
50/50
este un film foarte bun chiar merita sa-l vedeti si Seth Rogen este foarte amuzant
DiCaprio21 pe 20 Mai 2012 01:07
foarte frumos filmul , e un film care nu are cum sa te miste ori cat de tare ai fi din punct de vedere emotional . merita vizionat.