Păreri 47 Ronin

(2013)

Ronin: 47 pentru răzbunare

goyaklay pe 24 Mai 2013 05:21
Yamato Damashii
La sfarsitul anilor 30, un roman - Gheorghe Bagulescu - scria o carte despre acest eveniment, "sacrificiul celor 47 samurai de Ako". Pentru acesta carte a primit din partea Împăratului Japoniei Ordinul „Tezaurul Sacru clasa a III-a “ în anul 1939 si a fost primul strain primit in Academia Nationala Japoneza. Cartea a fost publicata in 1939 si in Romania, in 3 volume, dar a fost interzisa de catre regimul comunist. Imi doresc din suflet ca filmul sa se ridice la nivelul cartii. Daca e asa, poate concura lejer un "Shogun" sau "Ultimul samurai". Din cate stiu eu actiunea are loc in anii 1701 - 1703. In anul 1701 shogunul porunceste ca Daimyo Asano Naganori Takumi No Kami sa isi faca sepuku deoarece a cedat nervos in fata unor insulte aduse de ministrul Kira si a scos sabia in palatul shogunal. Domeniile sunt luate de shogun, iar samuraii sunt imprastiati in cele patru zari. Totusi,… citeşte
chetta pe 28 iulie 2013 11:43
Interesant comm
makketo pe 6 mai 2014 00:57
Merci pt lectia de istorie... am aflat multe lucruri azi... (Gheorghe Bagulescu - Yamato Damashii aka Suflet japonez)
k-rissa pe 28 Decembrie 2013 00:38
Per ansamblu mi-a placut filmul..finalul insa a fost cam "tras de par"..Ceea ce nu am inteles este rolul personajului tatuat...e atat de important incat apare pe poster, iar in film are o singura replica si apare doar cateva secunde..
Chelbos pe 28 decembrie 2013 23:04
singurul motiv e ca arata bine, pare misterios ceea ce da un plus posterului.
spanac2015 pe 25 aprilie 2014 01:54
Pe bune , la sfarsit mor toti ....
meessty pe 29 Decembrie 2013 20:39
O poveste interesanta facuta praf de catre de niste scenaristi retardati ,cu replici proaste spuse de actori inexpresivi indumati de un regizor prost .Nu merita vazut .M-am dus pentru Keanu si saracul era pe acolo printre speriatii aia care se dadeau samurai.O porcarie sinistra.Nu am inteles de ce a fost facut 3D.
azrail pe 16 ianuarie 2014 20:37
De acord cu tine mai ales la faza cu 3 D . Un film plictisitor .Pacat de Keanu .
aygun pe 19 Ianuarie 2014 00:52
Bushido- Onoare si Dreptate
Cei care comenteaza ca filmul a fost dezamagitor sa isi pastreze parerile pentru ei.
Cata vreme nu ai tangente cu aceasta cultura japoneza , cata vreme nu stii nimic despre fiecare gest si rolul fiecarei miscari in cultul japonez ar fi mai bine sa se abtina.
Va intreb de ce un samurai isi pune katana langa el si se inchina dar cu mainile in triunghi, usor ridicate? De ce katana se pune in dreapta cu taisul spre exterior? Ce reprezinta inmanarea katanei cu taisul in exterior si inmanarea cu taisul spre tine? De ce cand intri intr-o camera saluti si cand iesi din camera , iesi cu spatele si saluti?
Ce e codul Bushido si ce reprezinta el?
Filmul este excelent realizat , interpretarile nu puteau fi mai bune de atat.
Manuirea katanei nu e un lucru usor.Actorii au facut treaba buna.
De termenul de mitologie a auzit careva?
Din aceasta cauza apar… citeşte

dido pe 20 ianuarie 2014 18:43
Apreciez o parere atat de sensibila despre un film bun,care mie mi-a placut mult!Deopotriva imi manifest si eu fascinatia pentru cultura japoneza!
dido pe 19 martie 2014 05:54
aygun iti multumesc pentru onoarea de a-mi impartasi aceasta poveste despre calatoria ta spirituala in Japonia si marturisesc ca mi-as dori sa ajung si eu vreodata pe acele taramuri cu o cultura atat de fascinanta!
kalamity pe 30 Decembrie 2013 01:46
penal
ce e cu filmu asta? nu pot sa cred ca s-au bagat atatia bani in aberatia asta. incredibil... probabil cel mai prost film de anu asta.
ducu1991 pe 25 Iulie 2013 19:53
Un film cu un buget urias 175 mil. $ din trailer pare un fim bunicel dar nu cred ca va avea succes la boxoffice .
Will wait and see!

arkim pe 26 Martie 2014 13:56
frumos!
Cum pot afirma unii ca este un film plictisitor si ca si-au irosit timpul vizionandu-l?? Numai pt poveste, imagini, atmosfera, valorile japoneze..Sa inteleg ca daca filmele nu sunt cu impuscaturi, masini aruncate in flacari si musculosi dandu-se peste cap impartind pumni in stanga si in dreapta, filmul nu este bun sau este plictisitor?? Mie una mi-a placut...vizionati-l, nu o sa va para rau!
anton.delia pe 28 Decembrie 2013 12:36
Un film despre dragoste si onoare.
Placut.Fara violenta gratuita.

leutzu82 pe 03 Ianuarie 2014 17:20
o poveste frumoasa da un film stupid
cred ca este unul dintre cele mai proaste filme pe care le-am vazut in ultima vreme. Actorii vorbesc engleza de parca ar fi invatat cu o zii inainte de filmari, efecte speciale de toata jena, dialoguri foarte slabe si neo .....e praf .....Poate ca am avut prea multe astepari de la filmul asta.
CMihai pe 8 martie 2014 12:22
Da, tu esti cel mai special efect, stramb asa cum te-ai nascut. :)
viorel_popescu pe 23 Martie 2014 20:05
Un film frumos despre o legenda japoneza, pe care realizatorii au avut inspiratia sa nu il americanizeze prea mult, adica fara pectorali si fara sex pe podea, etc. Mi s.a parut un pic cam prea melodramatic, dar s.ar putea asta sa fie stilul japonez. Dialogurile in japoneza cred ca ar fii sporit calitatea filmului. Merita vazut.
madalinutzas pe 27 Decembrie 2013 22:48
nimic din ce speram si asteptam sa fie...... dezamagita....singurele efecte sunt cele prezentate in trailer in rest muuuulta palavrageala si prea putina actiune...
constantin_balan_ionut pe 28 decembrie 2013 23:31
Ai dreptate Madalinutzas...multa vorbareala si actiune la final! E interesant ca film , dar e prea putina actiune:( in rest bun film !
ColtatuDaniel pe 14 Martie 2014 21:31
Superb !
Unul din cele mai frumoase filme ale anului.Poate sunt subiectiv Keanu Reeves fiind unul din actorii mei preferati.
maryan_bogdan_andrei pe 04 Ianuarie 2014 23:54
Dezamagitor
neinteresant, toata actiunea este prezentata in trailer restu multa vorba . lam vazut 3D in premiera la BOTOSANI , nu mai asteptati cu sufletul la gura sa il vedeti .
CMihai pe 8 martie 2014 12:26
Daca era ceva de tras pe nas si porneala era fantastic pentru tine filmul.
Denisse2000 pe 30 Decembrie 2013 16:31
Ma asteptam la mai mult sincera sa fiu! Un film cu buget atat de mare cu un actor de talia lui Keanu Reeves mi s-a parut jenant de prost. Are valoarea unui episod de telenovela. Pacat!
FreeCinema.ro pe 16 mai 2014 07:57
... Keanu Reaves, un actor extrem de sarac ca registru interior, inexpresiv, rigid, marginit, mereu confuz, decade prin acest film, coboara in zone si mai prostesti decat cele cu care ne-a obisnuit. [http://www.freecinema.ro/film/47-ronin-ronin-47-pentru-razbunare/]
gheryss_gheryss pe 11 Ianuarie 2014 21:56
Ronin
Nu mi-a placut de loc filmul este Dezastros nu mi-a venit sa cred
6Patronul9 pe 21 Februarie 2018 22:42
O punga de Lays
Stii deja cat este de mare,stii ca a costat destul de mult,stii ca arata bine,insa din pacate stii si ca nu are decat 2-3 chipsuri undeva pe la fund.Cam asa este si cu filmul asta,care prezinta una dintre cele mai frumoase si interesante povesti ale Japoniei feudale,insa intr-un mod nerealist si lipsit de emotie.Cei 47 ronini (care nici nu sunt 47 in unele scene) iti dau senzatia ca sunt niste pusti de 14-15 ani care se duc la o bataie prin spatele blocului,povestea de dragoste este aproape inexistenta,scenariul este prost facut si durata este exagerat de mare.Keanu Reeves (care apropo,nici macar nu este personajul principal) e inexpresiv si pierdut prin rol,coloana sonora este destul de modesta in mare parte din film,si nici macar efectele,pe care s-a pus atat de mult pret nu au fost ceva atat de special si nemaivazut.Singura bila alba a filmului este interpretarea destul de buna a lui… citeşte
Pantaleon pe 27 Aprilie 2014 16:23
O corcitura comerciala
Am avut mari retineri in a vedea acest film, pentru ca trailerul mi-a cam aratat la ce sa ma astept (desi deseori trailerul este extrem de mincinos), dar l-am vazut pentru ca nu poti aprecia ce e bun pana nu vezi si ce e prost, nu ? Spre deosebire de filmele copilariei noastre, cand ne holbam la asiaticii zburatori (in plan orizontal si vertical), acest film este o corcitura penala de efecte vizuale, scene de lupta tipice filmelor cu samurai si scenariu infect. Las la o parte regia, pentru ca nici nu merita adusa in discutie. Oare cum ar fi aratat acest film daca nu apareau in el desenele animate create pe calculator, cu pretentia de monstri oribili ? Probabil ca un pic mai bine. Nu grozav, dar macar ingurgitabil. Asa, nu-mi ramane decat sa regret cele doua ore pierdute in compania lui si sa ma consolez cu gandul ca am vazut totusi la viata mea si filme cu mult mai proaste.
Chelbos pe 30 Martie 2014 02:49
ce nu inteleg eu din filmul asta: se vrea a fi drama, istoric, fantastic sau actiune? sau poate toate la un loc? ei bine, cand le amesteci pe toate nu o sa iasa decat o "corcitura" din pacate... tocmai aici au dat rateul. mai multe despre film nu spun ca sa nu imi sara lumea in cap ca povestesc filmul :) 5 cu indulgenta pentru keanu reeves, un actor pe care il prind mult mai bine roluri din filme de actiune, sf, thrillere sau roluri de sportiv insa in nici un caz drama. nu il prea ajuta expresia fetei :))
Culmea e ca dupa 10-15 minute de vizionat ma asteptam la un film foarte bun, cu samurai, mitologia japoneza, dragoni... :)))

Sorin87 pe 23 Martie 2014 10:53
mi-a placutr mult filmul mai ales ca este bazat pe o fapta reala, merita vazut este de nota 10
GALD pe 23 Martie 2014 00:15
... epic ... Bushibo
Nu stiu de ce se comenteaza pe sema bugetului, pe seama rigiditatii interpretarilor, etc. Important e ca am asistat la o istorisire care ne completeaza cunostintele, din afara culturii noastre si care e bine sa o luam ca atare si sa ne bucuram de ea cu tot farmecul ei, romantism, onoare, dreptate, magie si cu orice placeri descoperim si ne satisfac.
Mie cel putin mi-a indrepta coloana vertebrala si mi-a creat o postura de verticalitate deosebita. Va doresc si voua la fel!

johnybz pe 18 Ianuarie 2014 00:28
Merita timpul !
Vazut in cinema , si-a meritat banii si timpul. O poveste care reuseste sa te acapareze inca din start , are si ceva SF. E al doilea film al lui Keanu alimentat din plin de istoria si cultura Japoniei , s-ar parea ca ii merge pe acolo. El joaca impecabil ca de fiecare data , ceea ce adduce un mare plus. Mie mi-a placut si cred ca orice cinefil ar aprecia un astfel de film. Nu e o capodopera dar merge .
delfitexas pe 15 Martie 2014 16:59
Un film din alta liga!
Dupa atata Transformers, Marvel, comedii cu "negri", filme cu acelasi tipar dar refacut cu alt decor( Wall Street Wolf via Goodfellas) si povesti reale facute parca in documentar( Argo si Captain Philips)-apare un film bazat pe o poveste reala deosebita, veche de secole si cu un mesaj extraordinar.
Cititnd paperile voastre -aproape toate- puteam observa indoctrinarea si blocarea in exemplele de sus mentionate.
Este un film foarte special, ce necesita un mediu special si o stare pentru a putea fii vizionat si inteles.
Ma bucur ca totusi se fac asemenea filme, ma bucur ca un actor cum este Keanu isi depaseste conditia si face un rol bun, dar adevaratii eroi sunt cei asiatici ce fac din acest film o arta pe un ecran.
Este un film obligatoriu de vazut deoarece contopeste elemente foarte diferite si transforma cele 120 minute intr-o experienta cu adevarat placuta!

Iulix_73 pe 30 Ianuarie 2014 01:44
Oricum , se merita .
Poveste buna , actori buni , interpretare asa-si-asa , ... , per total bunicel .
cosmin_kedii pe 23 Ianuarie 2014 10:03
Principalul motiv pentru care acest film este în valoare de văzut - Keanu Reeves . El joacă frumos in rolul sau ,, Kaya,, - nobil și umil în fața destinului .
matei_ionut pe 21 Ianuarie 2014 23:39
Nu mi-a placut deloc chiar daca bugetul este destul de mare 225 mil $. Niste efecte jenante de anul 2000, actiune nici atat. Deci... un film nereusit. Parerea mea ;)
DarkRazor pe 04 Noiembrie 2013 18:34
Mmm...
Efectele sunt impresionante,la fel si povestea,dar replicile personajelor...lasa de dorit din cate am vazut in trailer. Aceleasi replici ieftine folosite in majoritatea filmelor.Sper sa ma insel si filmul sa fie un succes.
meessty pe 29 decembrie 2013 20:41
Nu te inseli
DarkRazor pe 21 ianuarie 2014 19:37
Te-ai trezit cam tarziu sa dai un comentariu la o postare din noiembrie,nu crezi?
chetta pe 28 Iulie 2013 11:40
....
Trailer ul este ok, sper sa fie un film bun...
Astept sa l vad,iar dupa aceea am sa mi spun parerea...

El_KaPpa pe 05 Octombrie 2020 22:29
3,7/10
O alta incursiune intr-o cultura complexa facuta praf de lipsa de imaginatie si de scopul comercial al producatorilor.
Povestea celor 47 de ronini este memorabila, profunda și plina de emotie, dar filmul nu are niciuna dintre aceste calitati, devenind plictisitor inca din prima jumatate de ora.

razvanniculescu56_gmail_com pe 09 Septembrie 2017 19:50
Corcitul
Asa e numit Keanu in film: corcitul. Pai nu te-apuca rasul ? Ba da, te apuca pentru ca filmul e de tot rasul. Chiar de la inceput, cu bestia ucisa. Ce tampenie, zau asa.
Lockdown89 pe 04 Mai 2015 17:17
Onoare si datorie pana la capat!
Un fim deosebit despre curaj,onoare si datorie iar faptul ca este inspirat din realitate este un mare plus.Finalul- trist,dar memorabil.
diz3lgirl pe 10 Ianuarie 2015 14:53
bun
mi-a placut filmul, dar e prea trist finalul. ce m-a impresionat e sa vad ca e inspirat intr-o poveste reala.
cri_ovi pe 11 Septembrie 2014 19:03
"Suflet japonez" (Yamato Damashii)
Cea mai bună ecranizare este, după părerea mea, filmul "CHUSHINGURA" (47 RONIN) - 1962, în regia lui Hiroshi Inagaki, cu marele actor Toshiro Mifune într-un rol secundar. Ecranizarea din 2013, deşi păstreză ideea principală, este mai mult o povestire fantastică.
mesersmith pe 03 Mai 2014 20:10
Destul de bun. Nu ma asteptam. Si totusi, filmele despre cultura veche japoneza, in general mi-au placut. Dar dupa ce am vazut Ultimul Samurai, ma asteptam ca aceasta sa fie foarte slab. Ma bucur ca l-am vazut.
nicoux pe 25 Aprilie 2014 17:49
Au gresit mult cu alegerea limbii engleze, parerea mea ca limba japoneza ar fi dat mai multa sensibilitate si dramatism.
Infinity pe 29 Martie 2014 02:01
47 Ronin (2013)
Locatia si peisajele sunt superbe, efectele sunt destul de placute si cam atat. Nici introducerea lui Keanu Reeves nu prea a ridicat filmul la "standardele" la care ma asteptam. Nici actiunea n-a fost pe masura. Mai mult s-a vorbit. La un asemenea buget, se putea mult mai bine. In unele momente, filmul parca era filmat de niste amatori. 6.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 24 Decembrie 2013 04:58
47 Ronin (2013)
Mulţumiri Ro Image pentru invitaţie. Din păcate, avem din nou parte de o poveste extraordinară picată pe mâna cui nu trebuie şi încă un buget imens irosit fără rost. Aşa cum ne spune şi cel care ştie tot, prietenul wikipedia, vorbim de o legendă naţională a Japoniei care este un exemplu emblematic de loialitate, sacrificiu, … Continue reading → citeşte
mari56x pe 23 Februarie 2015 09:36
Bunicel
Povestea e putin cam aiurea, mai bine o lasau la nivel istoric, cu samurai, vasali si shoguni... Bagand si vrajitoarea si alte elemente fantastice au daunat la poveste si au castigat prea putin cu efectele, un compromis nasol. Dar e un film ok.
nick-azh pe 03 Aprilie 2014 23:22
Ronin: 47 pentru razbunare
Un film despre loialitate, iubire, datorie si onoare trebuie sa recunoastem ca e totusi un film bazat pe fapte reale, din istoria reala a unui popor cu alte valori, principii si o istorie mult diferita de a noastra anyway,merita vazut !NOTA 9/10.
kakapiciu pe 23 Martie 2014 17:30
Ceea ce apreciez foarte mult la acest film este atmosfera acelei stari cand cei 47 mor ca niste samurai.
AndreBlack pe 23 Martie 2014 16:11
Chiar foarte bun filmul . Mie mi-a placut mult . Actorii au jucat foarte bine , mie mi-a placut de Rinko Kikuchi . Filmul are o poveste buna cu efecte vizuale uimitoare si o coloana sonora potrivita . De vazut !
claudiu-daniel-lugoj pe 21 Martie 2014 21:33
Un film foarte bun,chiar daca nu exceleaza in bataile cu sabile asa cum ne asteptam a reusit sa ne capteze atentia prin povestea filmului.O poveste frumoasa care prezinta onoarea si curajul celor 47 de ronin.In acest film este prezentata si o poveste de dragoste foarte interesanta.Parerea mea este ca merita vazut acest film prin prisma povesti in sine.
dido pe 20 Ianuarie 2014 18:39
Legenda si aventura!
Cu tenta mitologica povestea celor 47 de ronini este redata placut si estetic,codul onoarei atat de important pentru japonezi este ilustrat excelent iar Keanu Reeves se identifica perfect in rolul ,,corcitului" fidel samuraiului sau.Un film placut pe care il recomand celor care stiu sa aprecieze o poveste frumoasa!
mariuszmeu pe 19 Ianuarie 2014 23:13
bun , da` ... nebun
asa cum spuneam si eu , ca toti ceilalti , o poveste buna , dar un film prost . cum nu impartasesc cultura si credintele japoneze despre onoare si moarte , filmul a luat , de la mine , un 6
47 Ronin – Un clasic japonez repovestit cu suflet, nu doar cu sabii si foc

Regie: Carl Rinsch
An: 2013

Actori: Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada, Ko Shibasaki
Genul: actiune

Era momentul ca aceasta cultura incredibila, cea japoneza, sa fie readusa in prim-plan printr-o productie de calitate, iar 47 Ronin face asta intr-un mod demn care aduce onoare culturii si spiritului acestui popor. Filmul este in primul rand despre cultura acestei natiuni si abia in al doilea rand o poveste cu vrajjitoare, shoguni si creaturi fantastice iar asta ... citeşte

yellowwolf pe 13 Decembrie 2013 00:59
Interesant
Keanu vad k sa axat pe filme orientale,e oarecum ciudat insa e un actor ok si sper k o sa iasa un film bun,pt mine era de preferat dak il cedeam intr-o continuare la Constantine,dar sperantele se duk pe masura ce timpul trece si nu se anunta nimik...
CineVox pe 24 Octombrie 2015 21:52
Filme - la tona, pentru suflete - la abator
Inca un film plin ochi de invatatura satanica (de parca n-ar ploua cu ele)! Bineinteles, sub masca eroica a sacrificiului si onoarei... Chiar nu suntem in stare sa vedem aberatiile anti adevar scriptural, daca tot ne punem titlu de popor crestin?... "Te voi cauta intr-o mie de lumi si 10 mii de vieti": Care mii de lumi? E una singura, dar framantata cumplit de inselatoriile acelui spirit rau care vrea sa indeparteze pe toti oamenii (daca s-ar putea) de la Dumnezeul Creator si Adevar. Nu trebuie sa demonstrez eu existenta lui, caci e evidenta cand privesti la faptele oamenilor in contrast cu miracolul vietii si existentei noastre. Care mii de vieti? In Biblie scrie clar in Evrei 9:27 "... oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine Judecata". Principiul poate fi recunoscut si de cel mai elementar bun-simt omenesc: traim o data, ne facem alegerea (de la cine vrem… citeşte
White1 pe 24 octombrie 2015 22:47
Satan is our Lord and Savior. Hail Satan.
kenya pe 24 Martie 2014 17:15
O feerie.... in stil chinezesc!Am asteptat o poveste si o ecranizare in gen "Ultimul Samurai",cand colo,niste "zburatori",niste zane,niste semi-budisti....In realitate ador feerile chinezesti,dar pur si simplu nu se potrivesc pe robustetea,onoarea si realismul japonez.Mi s-a parut o blasfemie.Cat despre distributie,actorii japonezi au interpretat corect personajele istorice,nu au dat pe-afara de talent,dar au fost destul de pitoresti(micul Chikara este un deliciu).Il las pe Keeanu la sfarsit...nici ca puteau gasi o fiinta mai jalnica,mai terminata si mai abatuta ca bietul de el.Ce naiba l-a devastat,ca om,pe acest actor,de a ajuns umbra aceasta tragica a eroului care l-a intruchipat pe Matrix?M-a intristat la maxim si din cauza lui nu am priceput nimic din film,nici pomeneala de dragoste,de romantism,de onoare...nu am resimtit decat amareala si resemnarea fiintei din spatele… citeşte
Chelbos pe 30 martie 2014 02:57
din ce stiu eu keanu a avut niste probleme in viata privata, insa nu doar asta e motivul. pe el il prind mai bine rolurile mai dinamice, actiune, sf, sport, pe cand in filmul asta mai mult a lalait-o. in afara de 2-3 scene a fost doar vorbareala
MikkaelWolfganger pe 2 mai 2014 22:27
Exagerezi...la greu.Eu am simtit exact aceeasi impersonalitatea pe care am gasit-o si in Matrix.In ceea ce priveste actorii locali: sunt destul maricei la ei in zona si in general misca doar in filme bune.Ma uitam recent pe un site de specialitate si majoritatea actorilor japonezi cu rol principal aveau in palmares o singura duda:47 Ronin:)).
giulestina23 pe 21 Martie 2014 01:43
Atenţie, spoilere ! (spre binele vostru)
Nu sunt fan al culturii japoneze (fie ea extraordinară sau nu), nu mă interesează nici măcar un detaliu legat de această cultură (aviz amatorilor ce doresc să-mi răspundă), deci părerea mea este strict legată de film, iar filmul acesta este cel mai bun exemplu de cum să ai un buget uriaş, şi totuşi să-ţi baţi joc de el. Ca să dai un asemenea fond şi echipă de scenarişti (foarte bună) pe mâna unui regizor debutant, regizor nerecomandat - nici măcar de un scurt metraj, trebuie să fii cel puţin nătărău. Nu-i de mirare că, financiar vorbind, filmul a fost un adevărat dezastru. În afara efectelor, să recunoaştem - sunt mai mult decât mulţumitoare, restul filmului lasă de dorit: muzica, în multe momente, este nelalocul ei; sunetul (dialogul între personaje în special), mai tot timpul, pare doar o dublare proastă; replici prea comune, ce pot fi cel mult… citeşte
anddum pe 02 Ianuarie 2014 14:59
salut
eu unu azi ma duc la cinema sa il vad si revin dupa cu un commentariu...dar cred ca o sa fie frumos.
remus_escape pe 27 Ianuarie 2014 20:01
frumos
pakat a dsitrus filmul... cu sf cu serpi pakat de film finalu e frumos dar dupa cum a zis ca stricat filmul shi reptuatia celor 47 samurai ,,