Păreri 300: Rise of an Empire

(2014)

300: Ascensiunea unui imperiu

psihologu pe 13 Martie 2014 06:12
300 - cronica pamflet
Dacă ți-ai propus cumva să sari peste ora de istorie antică de la școală și să fentezi sistemul învățând-o direct de la cinema, nu e cazul să mai bați drumul ca să te uiți la 300 – Rise of an Empire. Filmul are cam tot atâta realism istoric pe cât are și Inglorious Bastards al lui Tarantino, păstrând evident proporțiile calitative. Dacă îți place, în schimb, să te uiți la scene în care sângele sare gros și lent precum ciocolata topită, la bărbați musculoși, unși cu ulei, ceruiți și semigoi care omoară în stilul cel mai sadic cu putință niște perși îmbrăcați precum ninja japonezi, ai făcut alegerea bună.

Filmul se vrea o continuare a producției din 2006, cea în care Gerard Butler și armata lui de culturiști reeditează bătălia de la Termopilae. Altfel nu îmi explic de ce și filmul de față se numește tot 300. Ar fi… citeşte

Bart_Simpson pe 13 martie 2014 21:16
Cred ca e cel mai amuzant comentariu pe care l-am citit vreodata pe site-ul asta. :)) Nu stiu daca mai ai si la alte filme, dar n-ar strica. De acord si cu incheierea. Filmul e perfect daca nu vrei sa-ti incordezi creierul prea tare. Ceea ce pentru unii e o usurare...
defav pe 31 martie 2016 17:50
Chiar ca e tare haios si chiar interesant comentariul ,multe felicitari , asta m-a facut sa nu-l mai vad , credeam ca e ceva de capul lui ,dar cum mie nu-mi plac facaturile gen "300 " , s-a terminat si cu asta ..
Tomonim pe 20 Iulie 2013 20:27
Un alt film prost, pe care îl vei uita la 5 minute după ce l-ai văzut.
FlorinMovieFreak pe 13 martie 2014 14:25
un mare like de la mine :))) ahahha Cleopatra pe mare .. nu pe nisip .. halal ..
Chelbos pe 27 iunie 2014 02:29
primul a fost excelent dar al 2lea e o mare aberatie de film
Sikandar pe 02 Februarie 2012 14:39
Este vorba despre bătălia navală de la Artemisium (480 îen), în care este posibil să fi fost implicate şi vasele comandate de regina Artemisia I a Halicarnassului.
Dacianus pe 13 iunie 2013 11:23
Oricine cu minime cunostinte istorice ii spune Batalia de la Salamina. Artemisia a fost doar o etapa neconcludenta. Cateodata nu e suficient doar sa copiezi date de pe net ca sa pari erudit. :D
Bart_Simpson pe 13 martie 2014 21:11
@Bayard - excelent comentariu. Dar ma indoiesc ca un asemenea film se adreseaza unor pasionati de istorie. Poate doar sa inspire vreo galerie de fotbal, ceva si niste pitiponci/pitipoance care sa ia de bune toate aiurelile si absurditatile intrigii,..
neagu_sorin pe 10 Martie 2014 01:11
cel mai prost film din ultimul timp!
am dat 25 de lei degeaba ... mai bine imi luam o pizza si un suc
VIBERS pe 10 martie 2014 20:39
E nu chiar cel mai prost dar in top 10 sigur se incadreaza.
Magaru_Vesel pe 18 martie 2014 00:52
subscriu :))
JackRaven pe 15 Iunie 2013 16:04
nu stiam ca spartanii au fost condusi de catre o femeie...ce porcarie...au pus-o si pe proasta asta de umplutura
Legolas13 pe 11 decembrie 2013 14:07
Spartanii au cazut, asta e lupta atenienilor. Si da, regina Gorgo a Spartei a condus una din defensive.
Bayard pe 12 martie 2014 21:50
Nu a condus mai nimic :)). Da, a fost un personaj important in Sparta, ceea ce era total neobisnuit in Grecia antica, dar sa conduca o batalie??? nici vorba.
vicxyz pe 24 Martie 2014 13:52
O gluma proasta fata de primul 300
Istoria e calcata in picioare, intr-un mod in care doar Hollywood isi permite.
Totul incepe de la titlu: "Ascensiunea unui imperiu"? Care imperiu?!! Persan? Care ascensiune? Nu vad decat ca sunt invinsi mereu de niste "atenieni negustori, mestesugari si scluptori"...Apoi, Xerses marele rege-zeu nu pare decat un idiot manipulat foarte usor de o femeie...care nici macar nu ii era regina sau amanta (cel putin nici asta nu reiese) . Penibilul atinge punctul culminant cu scena negocierii termenii predarii lui Temistocles pe nava Artemisei.. Come on? Care era oferta ?O partida de sex cu dusmanul ?!..doar in imaginatia perversa a scenaristului care poate nu au gasit alta posibilitate de a introduce o scena de sex cu Eva Green pentru rating ca doar ea e starul aici.

In rest, duceti-va sa-l vedeti. Merita toti banii.

Infinity pe 09 Martie 2014 01:54
300 - Rise of an Empire (2014)
Acest film reprezinta un pas inapoi fata de predecesoru'. Am avut parte de mult mai multa varsare de sange (foarte exagerata uneori si fara rost), de nemuritoarele discursuri pline de clisee, de patriotism si de vitejie si de un scenariu previzibil. Nici actorii nu prea au facut mare lucru, cu exceptia Evei. Pentru efecte, actiune si Eva Green, a meritat efortul de a-l vedea in IMAX 3D. Din punctul asta de vedere a fost OK. Totusi, s-a simtit lipsa lui Zack Snyder in scaunul regizoral.
Theodor2011 pe 13 octombrie 2014 13:16
300: Rise of an Empire (2014), este cu mult sub prima parte (adica mult mai slaba)
HarlequinMonkey pe 15 Ianuarie 2014 16:14
Esec
Filmul o sa fie un mare ESEC. Imaginea si efectele sunt spalacite si blurate. Sper sa mai existe comentariul meu dupa ce apare filmul.
Magaru_Vesel pe 18 Martie 2014 00:44
Slab
Un film atat de slab si plictisitor mai rar mi-a fost dat sa vad, asteptam sa se termine mai rpd sa ies din sala. primul 300 a fost mai bunicel parca. sincer Mihai Viteazu al lui Sergiu Nicolaescu da clasa unei asemenea balarii computerizate. Acelasi regizor care ma dezamagit si cu Man of Steel dupa mai bine de un an de publicitate obositoare.
Filmele acestui regizor parca sunt lipsite de viata si culoare ca sa fiu mai exact.

VIBERS pe 19 august 2014 21:06
Mihai Viteazu da clasa multor filme si chiar filme foarte bune.Si nu o spun la modul ca sunt roman.
k-rissa pe 07 Mai 2012 09:32
astept cu interes filmul!....................................
SDAO pe 04 Septembrie 2013 19:11
THIS IS SPARTAAAAAA !!!!!!!!!!!
partea a doua ce mai.... ce puteti vrea mai mult ..... >-]:-)
Snow_White pe 09 Martie 2014 11:27
Eu l-am vazut 3D ...si mi s-a parut destul de bun...nu-mi pare rau ca l-am ales...la sfarsit efectele au fost un pic cam exagerate dar merge .
marcugeorge pe 05 Aprilie 2013 22:13
Proiectul ce a fost menţionat în trecut ca 300: Bătălia De La Artemisia şi ce îl are pe Noam Murro ca regizor, îl va readuce în rolul lui Xérxès pe Rodrigo Santoro şi se concentrează în principal pe lupta de la Artemisium, luptă ce a avut loc concomitent cu Bătălia de la Termopile din filmul 300, noul film fiind restructurat pentru a nu fi o urmare directă a filmului 300.
Pagina oficială de facebook a sequel-ului ce este o ecranizare a unei cărţii de benzi desenate - 300: Rise Of An Empire - a fost actualizată cu o nouă imagine ce simbolizează titlul filmului - în stil spartan - cu un concept ce aminteşte foarte mult de filmul 300: Eroi De La Termopile.
Aceasta ar fi prima imagine oficială din 300 Rise Of An Empire, o imagine ce are prea multe similitudini cu filmul predecesor, blockbusterul cu Gerard Butler.
Totuşi imaginea nu reușește să… citeşte

Gallagher pe 9 martie 2014 11:43
Ce misto, ai invatat sa copiezi cuvant cu cuvant :) Abilitate aparte :) mai ales ca ai copiat si greselile :D Text a aparut inainte cu o luna de comentariul tau aici: http://www.allentto.com/2013/03/300-rise-of-an-empire-official-logo.html
VIBERS pe 13 martie 2014 23:37
:)))))
Iulix_73 pe 25 Martie 2014 22:34
Desene animate ?!
Incomparabil cu prima parte , nu ca varianta cu Gerard Butler ar fi fost una de exceptie , dar macar a mai aratat a film ! Acum ... desene animate ! Daca intr-o duminica la pranz nu ai ce face ... merge . Altfel , mai bine nu !
cotzofica pe 28 Septembrie 2013 23:43
Unii văd că l-au văzut deja.... Nu mai zic că a şi început notarea, cu un an înainte de apariţie....
Ciprian_2007_tl pe 11 martie 2014 10:06
cotzofica sunt tot felul de oameni ciudati ! Crezi ca sunt toti oamenii la fel ca tn ? Deabea acum cateva zile a fost lansat si la noi in Romania, mai exact pe 7 Martie !, si chiar nici eu nu-i inteleg pe oamenii astia care voteaza si comenteaza inainte !
iuly.iulik pe 07 Martie 2013 14:59
Trailer
Cand apare trailerul oficial? Se stie ceva de el? :)
TheJesus pe 1 august 2013 05:31
Filmul a fost amanat pe 2014,insa cinemagia e in urma cu stirile.
Pantaleon pe 27 Martie 2014 17:53
O continuare modesta
Sunt un fan al filmului 300, asta trebuie s-o spun din capul locului. Felul diferit in care a fost realizat acest film, ceva ce nu vazusem decat poate la Sin City, m-a captivat, astfel incat l-am si revazut, de 2-3 ori. Desi peste tot filmul pluteste o atmosfera de artificial, regizorul reuseste sa creeze ceva nou, ceva inovativ, astfel incat sa impresioneze. Cat despre continuarea lui.... evident ca am asteptat-o cu mult interes. Evident ca ma asteptam la mult mai mult. Abuzul de efecte speciale, exagerarile duse pana la penibil si ridicolul situatiilor, culminand cu regina raposatului Leonidas (Gorgo) care taie in stanga si in dreapta in rochia ei alba.....hm, nu m-au dat pe spate. Pana si de la personajul Xerxes asteptam mai mult. Abia de îi vezi fata, iar importanta sa in film este minora. Parerea mea este ca s-a dat regia acestui film pe mainile unui regizor slab (e suficient sa-i… citeşte
claudiu-daniel-lugoj pe 30 martie 2014 21:30
Ai perfecta dreptate,regizorul este foarte slab,nu stiu de ce sa facut aceasta parte.Trebuia tot regizorul primei parti sa regizeze si aceasta parte.Cum asta nu a fost posibila,iata rezultatul,un film mult prea slab sa ii faca cinste primei parti.
lazar_samuel pe 9 iunie 2014 00:03
a facut o animatie din el, nu inteleg de ce a exagerat atat de efectele speciale, sunt bune recunosc, dar nu isi au locul in acest film, chiar deloc, povestea prost construita, asta se intampla cand o poveste buna cade pe mana unui regizor prost
bogdaneu18 pe 22 Martie 2014 21:57
Nu ma asteptam sa fie asa slab :| chiar nu ma asteptam :))))
paradox_utopic pe 16 Martie 2014 20:09
cei 300 de la termopane
continuarea celebrului 300,cu aceasi fermieri,olari si poeti ,toti trasi prin sala si cu patratele pe abdomen,de dataasta nevopsite,ai incing tare pe uratii de persani,le scufunda barcutele,plus ca fac sex cu sefa lor,fosta starleta porno pe o galera de sclavi . atenienii,in fustite si chiloti de piete,sub comanda unui nebarbiarit ,pe numele lui Biatlon,expert in mauashi-geri,o chiama pe vaduva spartanului sa-l ajute sa-i dea bataita lu Xer-sex-on-the-beach ca a fost baiat rau. ps:baieti:mergeti la sala,fetelor:mai subtire cu saorma !
VIBERS pe 16 martie 2014 23:15
:))))))))))))))))))))))Trebuia sa joace si Tamas in film ca si el a fost eroul de la termopane
paradox_utopic pe 19 martie 2014 22:47
si Cristea,ca arde toate curvitele din shoubiz! se pare ca lucreaza bine "jos" si are atitudinea aia de macio-spilcuit-nepasator-fotbalist-cu bani,exact visul manechinelor-semianalfabete-studente-pitipoance
CristiFabian pe 06 Martie 2014 23:56
Mediocru
Nu se compara cu prima parte, ma asteptam la mai mult, doar efectele sunt de nota 10
VIBERS pe 9 martie 2014 22:20
Pai daca este mediocru de ce i-ai dat nota 7?sun curios daca era o capodopera ce nota i-ai fi dat 15?
VIBERS pe 13 martie 2014 23:41
Efecte, defecte numai asta vad si aud intruna de la Matrix incoace.Daca filmul este prost si sunt cateva impuscaturi si explozii gata frate e frumos filmu ca a avut efecte.Mai da-l in p...a masii de efect ,hai sa vedem si altceva la un film decat efecte.
user-5ff1252a90b5d pe 03 Ianuarie 2021 04:02
Voi ăstia bășinoși puli mele din comentarii dacă nu vă convine filmul plecați în pula mea futuvă n gură de mofturoși
cosmin742000 pe 24 Septembrie 2017 09:04
O mizerie de film de actiune american , deci nimic nou....
sill49 pe 21 Iunie 2014 13:26
Slab
O mizerie de film, regizat intr-un mod chiar foarte ciudat, cel putin pentru mine.
CatalinPHD pe 13 Iunie 2014 01:33
Încă nu sunt sigur dacă am văzut un film sau era doar un joc...
someone_who_dares pe 12 Iunie 2014 00:40
Oribil ... absolut oribil. Efecte proaste, totul parea cu incetinitorul (si ok, la anumite faze arata bine efectul asta, dar zau, nu poti face un film intreg asa) si per ansamblu o pierdere de vreme. Mie una chiar nu mi-a placut
quintul pe 12 Martie 2014 00:21
merge!
efecte speciale - 9 (chiar sunt superbe!)
prea clișeic câteodată! destule similitudini cu primul 300: primul ,al doilea ,al treilea val sunt respinse eroic de armata ateniana - doar ca aici e vorba de corabii.
in primul 300 tatal asista neputincios cum moare fiul - aici e inversul moare tatal sub ochii fiului
fredom in sus freedom in jos! m-a disperat la un moment dat aceasta chestie folosita cred prea exagerata in film.
luptatorii greci binenteles sunt dezbracati ,doar in chiloti dar asta nu-i impiedica sa-i căsăpeasca pe mult mai bine inarmatii persi (armuri,coif etc.)
si a mai fost o chestie:( avertizare cine nu a vazut filmul sa nu o citeasca): dupa ce eroul pozitiv face in 2 rânduri praf flota persana,brusc o solie a Artemisei (o barca)vine bine merci in tabara greaca il imbarca eroul ns.si il duce Artemisei pe corabie. Fratilor wtf?… citeşte

Denisse2000 pe 10 Martie 2014 10:39
Scenariul este ceva mai slab decat la primul in schimb are multe efecte speciale. Prin urmare va recomand sa il vedeti la cinema, altfel se pierde mult din el!
_xXx_ pe 14 Iunie 2013 13:43
Prima parte ...este unul dintre filmele mele preferate! Continuarea....sper sa nu ma dezamageasca! De obicei...regula este asa: nici o continuare nu este la fel de reusita ca prima parte!!!
Sa speram ca nu va fi asa!
Toate cele bune!

johnybz pe 09 Martie 2014 17:29
Superb !
Vazut aseara in IMAX si cred ca e singurul film la care vreau sa mai merg o data ! Imagini superbe , efecte de exceptie , adevar istoric pastrat intr-o masura destul de mare , actori care joaca foarte foarte bine , ce poti dori mai mult de la un film ? Recunosc ca ecranul Imax e capabil sa faca sa arate ca de nota 10 si un film slab (cum a fost cazul lui Prometheus ), dar aici a fost vorba de ceva complet. Am stat cu gura cascata pe tot parcursul , actiunea este intensa pe intinderea a mai bine de 80% din film , nu ai cum sa te plictisesti , ochii iti sunt bucurati in fiecare minut. Minusuri sunt putine si nerelevante. Poate ar fi fost ok ca filmul sa se numeasca altfel , nu a fost chiar " Rise of an Empire" avand in vedere ca acolo a fost apogeul invaziei persane - arderea Atenei. Apoi la Salamina si Plateea persii si-au luat-o urat de tot si li s-a taiat cheful de cucerit. Plus ca s-a… citeşte
DariusD pe 03 August 2013 16:50
Total gresit sinopsisul
Actiunea se petrece dupa victoria lui Xerxes asupra lui Leonidas si a lui 300 de spartani nu cum scrie in sinopsis.
Magaru_Vesel pe 18 martie 2014 00:54
actiunile se petrec in paralel ; prima parte e lupta pe uscat, partea a2a e lupta pe mare.
CollectorSouls pe 07 Martie 2014 15:49
Foarte bun filmul,cred ca as putea sa zic ca este mai bun decat primul
Leatherface pe 24 Februarie 2014 18:23
We choose to die on our feet....
Excelent, mai bun decat prima parte dar nu cu mult. Actiune ampla, actori de seama....300 asta e mai bun decat cel din 2006. As crede ca ar mai trebui sa fie un alt film, deoarece istoria mai cuprinde o alta batalie dintre persi si greci.
user-60a29c526bb7a pe 18 Octombrie 2021 19:07
Bun film excelent pus în scenă se producător și de actori....l-am văzut că și prima parte de "n"ori...și îl revăd mereu ... morala acestui film?să murim cu capul sus!istoria ne va "cunoaște"!cei care vb urat de film să se abțină de preferință sa se mai uite la animal planet(pt mai muuuuulta educație!!!!)nota 9 pt aceasta poveste !
monica.alexandra pe 22 August 2021 13:33
Foarte bine realizat si pus in scena; efectele sunt senzationale
Smrs pe 24 Ianuarie 2021 00:24
Excelent!
Revăd acest film a 3 a oară cu aceeași plăcere ca prima dată. E prima dată când un film revăzut mă surprinde la fel de mult ca la prima vizionare. Sunt surprins de reviewurile negative, pentru că deși exagerează un eveniment istoric cu efectele speciale, filmul este extrem de spectaculos. Este absolut fenomenal, iar aceste efecte au rol de a contura cât mai mult senzația de eroism în amintirea vestitului imperiu grec antic și recunoscuților luptători ai acestora. Până la urmă, inclusiv istoria îi comemorează într-o notă total laudativă, aducându-le ode și lauri pentru luptele lor. Ciudată critica și reacția marilor cinefilopricepuți de pe la noi.
Este într-adevăr un film de consum, comercial, dar cele două filme ale sequelului 300 sunt superbe și consider obligatorie realizarea celei de-a treia părți. Finalul a lăsat loc pentru ea..Nota… citeşte

user-5e3e92f1c0e2d pe 23 Ianuarie 2021 19:19
blackmore alias cosmin742000..mori da-te dreaq de labar !! contaminezi pe toate fronturile muistule..jegule..partzare !! nu iti place nu baga de rau mha gayule..in felul asta iti iei phuli in gaoz vad de la lume !! esti o pacoste sa te futa lumea in gura de fatalau bulau..
user-5a6df7d63383e pe 23 Ianuarie 2021 17:08
Dacă nu v-a placut filmul, puteți să o sugeți in continuare,comentacii plmele !
Uitați-va la filme indiene!

ALG pe 24 Septembrie 2018 10:06
Acelasi rahat de film american,regie trasa la indigo,cu "binili' invinge,toate femeili' din lume stie că...binili' invinge" ,acelasi "happy (bull)shit de care te saturi ,mai ales ca e tot in engleza.N-o sa vezi film american in limbile natiunilor protagoniste .Apocalypto al lui Mel Gibson sau celalalt film despre Iisus au fost poate singurele capodopere (retinute de mine).
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 16:15
300: Rise of an Empire
ValentinaV pe 08 Iunie 2015 20:01
Eva Green
Eva Green face tot filmul! Restul sunt doar chipuri oarecum comune, ce pot fi usor uitate, insa nu si al ei. Unul dintre putinele filme in care exista o femeie ,defapt, un barbat prins in corpul unei femei
XShadowX pe 10 Martie 2015 15:15
Frumoasa continuare a celebrului film 300 insa nici pe departe asa bun ca primul si lansat zic eu cam tarziu ;) , oricum nu va recomand sa dati bani pe bilet la cinema pentru acest film pentru ca nu merita 20 si ceva de lei ....
Andrei843 pe 07 Martie 2015 14:27
Mi s-a parut destul de buna partea a 2-a, dar totusi e o distanta mare fata de prima. Oricum, a fost interesanta si cea de-a 2-a parte, dar nu in aceeasi masura in care a fost prima. Se merita vazut !
silviuflorentin pe 27 Februarie 2015 12:47
mia mia placut filmul interesant grafica si montaju nteresant sangele SI TOT FILMU MISTO DE DAR RECUNOSC ca prima parte a fost mai buna si cautati in 3d se vz ce misto e
mari56x pe 23 Februarie 2015 13:05
Prima parte, poate si din cauza lui Butler mi s-a parut mai buna. Merita si asta vazut, indiscutabil.
saiaj pe 21 Februarie 2015 21:22
Bunicel film
Bunicel film, dar nu merita neaparat sa pierzi timpul cu el, comparativ cu "300" este foarte slab. O parere detaliata mai jos:

Swurthz pe 25 Ianuarie 2015 10:53
Praf
Cel mai idiot film pe care l-am vazut vreodata, numai efecte mediocre in care predomina sangele ( si ala vai de mama lui), pierdere de timp, nu recomand
maryan_liviu pe 01 Ianuarie 2015 15:40
Bunicel
A fost bunicel dar nu se compara cu primul, mai ales ca in primul a jucat Gerard Butler.
dragomir_alina pe 28 Octombrie 2014 23:17
Bunicel
Sincer, ma asteptam la mai mult, dar per total a meritat sa il vad ....
mtraianc pe 13 Octombrie 2014 01:26
merge vazut o data .............................................................
Lockdown89 pe 05 Octombrie 2014 16:15
Spartanii pana la capat oriunde ar lupta!
O parta a doua a filumlui care nu a dezamagit,iar faptul ca actiunea sa petrecut concomitent cu actiunea din primul film constituie un plus.Efectele vizuale mai ales cele bloody:) foarte bine realizate,la acest aspect a fost superior primului 300 care cand devenea mai violent-aparea cenzura.Un alt lucru prin care sa evidentiat fata de primul 300 este faptul ca de data aceasta imperiul persan chiar avea un conducator cu ceva sange de razboinic in vene-no fear(Artemisia).Un moment al istoriei care a fost foarte bine redat in cele doua filme,mai mult nu ai ce sa ceri.