Păreri 12 Angry Men

(1957)

12 oameni furioși

serghei_romanu pe 28 Decembrie 2009 21:53
De colectie.Ceva special marca Sidney Lumet
Personal il nominalizez ca unul dintre cele mai bune 5 filme din istoria cinematografiei.Dovada ca bugetul nu asigura succesul.Nu este "3D" nu se vede spectaculos la IMAX cotroceni, insa ca tipologia personajelor si la felul cum regizorul ilustreaza defectele fiecarui individ, prejudecatile si orgoliile fiecaruia dintre cei 11 oameni ce au in mainile lor destinul unui tanar face cat 1 milion de amurguri vizionate brat la brat cu un vampir - fie el vegetarian sau nu.Subiectul, pe cat de simplist pare la prima vedere pe atat de genial si minutios exploatat- ce-i drept prin prisma jocului actoricesc magistral interpretat de unul din favoritii mei Henry Fonda, face din acest film ce a dispus de un buget modest un monument al cinematografiei clasice.Superb 10/10
corigeb pe 7 august 2010 13:41
superb intr-adevar si nota 10 si pentru modul cum ai punctat tu calitatile filmului.
Sergiu.Lobont pe 27 noiembrie 2010 21:40
Foarte bine spus
Sergiu.Lobont pe 27 Noiembrie 2010 21:28
Nu credeam ca te poti implica atat de tare intr-un film a carui actiune se desfasoara intre patru pereti. La fiecare vot numaram pe degete sa vad cum se modifica numarul... si eu chiar nu faceam chestii din astea la filme. Cu alte cuvinte nu tot ce zboara se mananca. A triumfat cel ce la inceput era singur. Iar imaginea din final... cu hartii mototolite, scrumiere zvarlite ici colo e sugestiva pentru desfasurarea filmului. Bravo, o adevarata capodopera.
miere pe 30 Martie 2010 13:57
Clasicul clasicelor
Cel mai bun film low-budget pe care l-am vazut vreodata! Crime? Drama? History? Sincer am ras aproape de lacrimi . O capodopera a scenarului. Il recomand cu foarte mare caldura.
CmrsCristina pe 14 februarie 2012 14:46
Sa nu exageram totusi, nu mi-amintesc sa ma fi prapadit de ras
CostelloMunteanu pe 6 februarie 2018 00:51
N-am ras cu lacrimi cum spune Enya dar scenariul este,intr-adevar,o capodopera si este excelent jucat...
cezarika21 pe 07 Ianuarie 2014 15:45
Triumful raţiunii
Indiscutabil, "12 oameni furioşi" este o capodoperă cinematografică cu un subiect excepţional. Într-o sală de tribunal, 12 juraţi trebuie să se pronunţe cu privire la vinovăţia unui tânăr acuzat că şi-a omorât tatăl. Unsprezece dintre ei sunt gata să-l trimită pe scaunul electric, în timp ce unul are motive de îndoială şi afirmă că atât timp cât el nu este 100% convins de vinovăţia tânărului nu va vota pentru condamnarea sa la moarte.

Acest film are unul dintre cele mai inteligente şi mai captivante subiecte: triumful raţiunii în analizarea unei vinovăţii îndoielnice. Acţiunea se remarcă prin simplitate, ea desfăşurându-se în numai două camere (cu excepţia secvenţelor de început și de final); de asemenea, lipsesc efectele speciale şi muzica. Regia lui Sidney Lumet este sclipitoare, imaginile alternând între cadre lungi,… citeşte

mu_zz_i pe 08 Decembrie 2008 11:15
Da am facut si eu rost de el vinerea aceasta si l-am vazut. Foarte bun filmul cu actori care au avut replici pe masura, deasemenea mi-a placut ideea ca de la 11 la 1 sa ajunga la 0 la 12... am observat deasemenea ca vremea de afara se schimba in functie de tensiunile din interiorul camerei: initial era o zapusala cand majoritatea era pt. "vinovat" apoi o ploaie rece de vara cand erau cam la egalitate ca in final la iesirea din camera, pe scarile tribunaluilui si dupa un 12 la 0 pt. "nevinovat" sa ne fie prezentata o vreme foarte frumoasa fara "heat" si chiar racoroasa, dar poate e decat o coincidenta.
pe 10 august 2010 01:11
Ovidiu239 pe 22 august 2013 16:57
Sunt de acord, foarte bun comentariul, dar o alerta de spoiler n-ar strica.
Champion pe 08 Aprilie 2012 22:27
TEATRU
film ? nu,nu . Dupa ce am vazut comentariile aici , am vazut asa zisul film . Pt mine este o piesa de teatru foarte reusita ... NOTA 10 ,dar , cu riscul de a ma repeta ,nu este un film... 12 oameni intr-o incapere (toata actiunea) nu cred ca se poate spune film.
Gebeleizis pe 16 martie 2013 02:12
Atunci poate nu înțelegi ce este un film.
claudiupoe pe 3 august 2015 11:38
Gebeleizis, de ce naibii sariti ca 'arsi' pe site'ul asta cand se gaseste 1-2 useri sa critice un film mai bun?? Omul si-a spus parerea. Trebuia sa vii tu sa-i spui ca nu intelege filmul?. Chiar trebui toti sa avem aceias parere unanima in ceea ce priveste un film?? Unde scrie?? Este parerea lui. Si pe o parte are dreptate.
par4zi7u pe 04 Mai 2009 17:10
fascinant..unul dintre cele mai frumoase filme pe care leam vazut .. de ce nu se mai fac filme ca pe vremuri:( ?!
serghei_romanu pe 28 decembrie 2009 22:02
Pentru ca acum toata lumea este disperata de profit, cand ar trebui sa se axeze pe transmiterea unui mesaj.Filmele de azi, unele macar se caracterizeaza printr-un singur cuvant: banal, nu au profunzime.Peste ani si ani tot filmele gen 12 angry men vor ramane ca adevaratele bijuterii.
mircea_pop pe 20 Mai 2010 21:44
Extraordinar,merita vazut desi este un film vechi.Va dati seama ce film tare s-a facut doar prezentand o discutie dintre 12 oameni intr-o camera??Astazi se cheltuiesc milioane de dolari pe niste filme care nici n-ai auzit ele.
kanibalo pe 12 Iunie 2010 17:29
CAPODOPERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cu siguranta cel mai bun film low buget ever,s-a scoti un film asa de bun cu atat de putini bani e de laudat,iar scenariul este incarcat de intrigi,replici una si una,actorii isi interpreteaza rolurile la perfectie,are momente foarte intense si cu siguranta ar fi trebuit sa primeasca Oscar pentru cel putin 5-6 categorii
cl24 pe 16 Aprilie 2010 16:38
Este un film din care se poate invata ca trebuie "sa citim si printre randuri" , pentru ca uneori nimic nu este asa cum pare la inceput. Film extraordinar si cu distributie de exceptie.
iondindeal pe 17 Aprilie 2010 22:07
ARTA !
Un film care trebuie vazut ! O bun exemplu ca se poate realiza o capodopera cinematografica cum e asta ,fara bugete foarte mari si fara mii de efecte speciale.
iondindeal pe 20 mai 2010 15:14
Un*
alexandru_d pe 09 Septembrie 2010 22:57
A fost o placere sa urmaresc acest film, voi lua si varianta din 1997. Mi-a schimbat foarte mult perceptia asupra modului de a analiza o problema si de a-mi expune punctul de vedere; din nou, atentia la detalii a fost prezentata intr-o maniera placuta si usor de inteles. Un must see al cinematografiei.
caessar pe 23 Mai 2010 02:07
O adevarata capodopera a cinematografiei clasice... Poate ar trebui cu totii sa fim mai rationali, cognitivi si neviciati de prejudecati de orice natura cand luam o decizie, indiferent cat de insignifianta pare, la un moment dat... Orice hotarare ce o facem noi astazi va afecta pe cineva maine...
klaudya_e pe 23 Mai 2010 01:59
pare atat de simplu dar "conversatia" denota atat de multe lucruri...12 oameni plictisiti pe care nu-i intereseaza faptul ca, cursul vietii unui adolescent se afla in mainile lor
mvpsebi pe 28 Mai 2010 08:38
Eh na, daca baiatul n'a avut parte de un avocat ca lumea, s-a ales cu vreo 12 in randul juratilor. Un film despre prejudecata care ne prezinta niste conflicte cauzate din pricina diferentelor de opinie si usurinta cu care omul si'o poate schimba aceasta din motive mai mult sau mai putin nobile.
aayana pe 06 Ianuarie 2011 02:28
12 bărbaţi sunt puşi în faţa unei mari decizii: să trimită sau nu un tânăr de numai 18 ani pe scaunul electric. Analizînd la suprafaţă cazul, majoritatea pledează pentru vinovăţie. Normal, unul dintre juraţi se grăbeşte la un joc de baseball, un altul nu are răbdare, altul are o relaţie dezastruoasă cu propriul fiu, altul crede că despicatul firului în patru te îndepărtează de adevăr, etc.

Fiecare dintre juraţi crede că băiatul (acuzat că şi-ar fi ucis tatăl) e vinovat. Mai puţin unul (Henry Fonda). El ridică un semn de întrebare, fără să se grăbească în stabilirea verdictului. Există posibilitatea ca omul să se înşele. După o analiză amănunţită a probelor şi o demontare extraordinară a acestora, cei 12 pică de acord.

Un film despre superficialitate, ignoranţă, prejudecăţi. Toate acestea umbresc… citeşte

Vorador pe 27 Iunie 2011 20:19
So Simple, So Brilliant.
O camera, 12 barbati si un caz de crima.Dintr-o simpla poveste a iesit o capodopera care nu trebuie ratata de nimeni.
Octaz pe 26 Decembrie 2010 15:56
Absolut,fara doar si poate:Capodopera.E posibil numai ce sa fi vazut cel mai bun film facut vreodata.Am vazut aici 12 personalitati de exceptie,una mai puternica decat cealalta,adunate intr'un singur loc pentru a judeca viata unui om.Ce a iesit a fost extraordinar,pur si simplu mirific.Un caz ca acesta,inimaginabil de evident si de simplu sa fie atat de dezbatut si de discutat si intors atat de bine pe toate partile astfel incat sa dezvaluie toate laturile personalitatilor tuturor celor 12 oameni "furiosi". Nu mai spun ca am ras la multe din faze.La voturile secrete imi acopeream ochii pentru a'mi face suspansul cat mai mare iar la numaratori tzineam scorul de fiecare data.Asa ceva rar imi este dat sa vad.O capodopera,probabil de ce nu poate cea mai buna din istoria filmului.
klute pe 26 Iulie 2016 01:00
Celula juraților
Cu toate că 12 Angry Men consemnează unul dintre cele mai celebre verdicte de "nevinovat" din istoria cinematografiei, eu prefer să-l văd ca pe un film care, fie și indirect, ne vorbește despre beneficiile pedepsei. O pedeapsă ce nu se reduce la scaunul electric, la închisoare sau amendă, ci una înțeleasă ca referindu-se la tot ceea ce, în existențele noastre, cere efort și supune la cazne, ori atentează la derularea firească a rutinelor confortabile și contrazice planurile pe care ignoranța le naște neîncetat.

În această accepțiune, pățania celor 11 jurați furioși că egoismul, obtuzitatea și nerăbdarea nu le sînt satisfăcute de împrejurări, buclucul în care intră cu toții din cauza celui de-al 12-lea (care e mai degrabă indignat decît înfuriat) nu se poate numi altfel decît pedeapsă. Ghimpele din coasta furioșilor este,… citeşte

White.Lily pe 29 Septembrie 2011 15:12
Trebuie sa marturisesc, nu sunt tocmai o fana a filmelor statice, insa acest film este imposibil sa nu te prinda.
Un scenariu atat de perfect realizat, replici demne de cel mai fin psiholog. Iar personajele sunt incredibil de bine conturate.
Nu stiu daca esti inclus, insa ar trebuie sa faca parte dintr-un top-cele mai bune filme din istorie.

CmrsCristina pe 14 februarie 2012 14:49
Se afla pe locul 6 din top 250 al celor mai bune filme de pe Imdb, si cred ca-si merita locul
viktor27oct pe 10 August 2010 01:21
despre film: "Foarte bun"...dar nu neaparat obligatoriu de vazut...asa ca daca vrei sa vezi un film foarte bun si vechi (1957) il recomand
Presupuneri se pot aduce foarte multe la orice intamplare...:)....Oare unde si cand am ajuge sa gandim fiecare lucru asa?

mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 13:20
filmul pe care l-as revedea oricand cu placere, care demonstreaza superioritatea ratiunii asupra fortei fizice. Filmul care arata ca o gandire corecta si o buna pledoarie, pot infrange ignoranta si forta bruta. Dupa mine este un elogiu adus inteligentei
Ovidiu239 pe 22 August 2013 17:01
Guilty or not?
Nu mi s-a parut chiar atat de bun cum ne minte IMDb-ul, dar chiar si asa valoarea filmului nu poate fi contestata. Foarte bine pus la punct din toate punctele de vedere, filmul a reusit sa ma tina in priza pe toata durata lui si sub semnul intrebarii asupra vinovatiei sau nevinovatiei baiatului. De remarcat regia si prestatia foarte buna a actorilor. Mai sunt o gramada de filme mai bune ca asta si cu note mult mai mici, dar chiar si asa, "12 Angry Men" este un film pe care trebuie sa-l ai in palmares.
Theodor2011 pe 3 august 2015 11:29
Exact asta am spus si eu Ovi! Ai+1 bineinteles.
balika pe 11 Octombrie 2010 13:27
Un film atat de uman, incat nu stii cand sa-ti fie rusine si cand sa te simti mandru de faptul ca esti om. Prezinta toate fetele posibile ale naturii umane, fara efecte speciale, fara peisaje avataristice, fara mesajul deja banal "salvati planeta" s.a.m.d. GENIAL!
GBooya pe 20 Februarie 2010 21:00
Gust amar dupa clasic
Nu-mi plac filmele clasice.Filmul asta mi-a dovedit treaba asta inca o data.M-am asteptat la ceva extraordinar cand am vazut ce note si review-uri are,dar mare mi-a fost dezamagirea.
Mie mi-a parut un film comun,care devine previzibil dupa 15 minute nicidecum o capodopera,luceafar al cinema-ului,monument si mai stiu eu ce si cu siguranta nu vreau sa-l vad a doua oara.

Stephen2D pe 09 Decembrie 2015 20:42
Când ești obișnuiț cu privilegiul egalitatea se simte ca o privațiune.

Narcis_1976 pe 19 Februarie 2012 10:38
Daca ai suficienta rabdare sa-l vezi pana la final nu o sa ai sentimentul ca ai pierdut vremea.
CmrsCristina pe 14 Februarie 2012 14:48
Intr-adevar filmul a fost genial iar prestatia actorilor de asemenea. N-am mai vazut un asa film, dar m-a impresionat acesta, insa, am o nelamurire, cine l-a omorat pe tatal baiatului ?:))
veronica210 pe 21 Februarie 2011 23:15
oh doamne..mereu se gaseste cate unul..:))
o capodopera doamnelor si domnilor! rusine sa-mi fie ca l-am vazut doar acum. incredibil cum un singur om reuseste sa convinga 11 jurati sa-si schimbe votul! ..
Marie_Antoinette pe 21 Noiembrie 2010 19:48
un film care m-a tinut lipita de ecran. absolut genial jucat.
Lau888 pe 23 August 2010 03:09
O capodopera a cinematografiei, un film construit atat de simplu dar care te incanta atat de mult! o punere in scena extraordinara a unui subiect banal, o ilustratie formidabila a unui subiect cotidian. Formidabil!
GeorgeGeo2011 pe 29 Aprilie 2012 16:33
Este chiar o capodopera a cinematografiei clasice cu un low-budget
DjEdoom pe 24 Octombrie 2010 20:32
Un film intr-o camera care spune multe despre omenire
Filmul spune nmulte despre natura incerta a omului! Cine poate spune 100% ca baiatul a fost vinovat sau nu? Poate ca e vorba doar de puterea de convingere a unui singur om care credea ceva sau poate ca spunea adevarul...Chiar daca sunt 12 pana la urma a triumfat parerea unuia...Poate ca asta spune multe despre sistemele de judecata...Fiecare il poate privi cum vrea chiar fiind in rolul fiecarui actor si de aici vine si frumusetea filmului...Filmul te face sa te simti ca si cum ai fi participat la dezbatere...Intreba-te si tu pe parcursul fimului: Vinovat sau Nevinovat si vei vedea ca nu e usor sa alegi..
lyqrycy pe 01 Ianuarie 2012 06:22
Pentru mine acesta este filmul meu preferat.L-am recomandat cu caldura tuturor prietenilor mei si sincer cred ca acesta este genul de film nemuritor care va ramane o capodopera chiar si peste 100 de ani.
kakapo pe 20 Noiembrie 2011 08:32
...asta este intr-adevar un film ce trebuie obligatoriu vazut; un film psihologic, plin de suspans; o confruntare de idei, argumente, un amestec de orgolii si rationamente, magistral amestecate in camera juratilor de regizorul Sidney Lumet...
diMatteo pe 6 aprilie 2014 13:28
Total de acord ;)
keira pe 07 Iunie 2011 15:41
Un film captivant si inteligent in care accentul este pus pe ceea ce trebuie: mesajul de transmis, intriga si jocul actorilor. Nu are si nici nu-i trebuie efecte speciale pentru a-si atinge tinta. Si totusi e un film memorabil.
ciobotaru pe 27 Februarie 2011 10:58
o ora si jumatate pentrecuta intr-o camera , incredibil , foarte frumos si unu din cele mai interesante filme vazute
RavenScar pe 30 Ianuarie 2010 15:48
Un film pur si simplu genial. Nu am mai vazut alte filme cu Henry Fonda (am de gand sa vad Once upon a time in the west, mai ales ca si regizat de Sergio Leone care e un maestru la western-uri)
alex_il_fenomeno pe 11 Aprilie 2012 19:10
o productie fabuloasa , care te lasa fara cuvinte , daca nu pe parcursul ei , atunci spre final cu siguranta ! a fost o pelicula cum numai mintea luminata a lui Sidney Lumet putea sa o elaboreze ! iar protagonistul , in persoana actorului Henry Fonda , a fost genial , unul mai bun neexistand pentru acel rol ! legat de poveste , pe cat de simpla ar parea la prima vedere , pe atat de complexa este ea in intreaga desfasurare , parerile fiind impartite chiar de la inceput prin diferite argumente ce capata chiar conotatii complet diferite fata de caz ! iar finalul este cel care pune capacul , fiind atat de superb imaginat si realizat ! este un film care chiar merita vazut in viata , si nu doar o data !
straker812 pe 20 Iulie 2011 14:51
un film exceptional :D...pacat ca in ziua de azi rar se mai fac filme bune
Ghemot pe 03 Martie 2015 23:00
Super film, chiar mi-a plăcut! Deși nu îmi plac deloc filmele care au legătură cu justiția, acesta chiar a fost o excepție în sensul bun al cuvântului!
Teodor1998 pe 29 Ianuarie 2015 01:31
Not quilty...
Ce pot sa spun, e film fascinant, nu as fi crezut vreodata ca pot fi atras atat de mult de o actiune atat de "subtire". Toata frumusetea filmului se bazeaza pe dialogurile si gesturile celor 12 oameni,si a mediului inconjurator (starea vremii) perfect ilustrata de SIdney Lumet. Deasemeni, actorii au avut prestatii deosebite, fiecare reusind sa intre perfect in rol si sa transmita un anume sentiment.
Este un film genial care trebuie vazut cat mai repede, si de cat mai multe ori, nu te vei plictisi niciodata.
P.S.: Singurul film care reuseste sa transimata sentimente in modul acesta static este filmul lui Sergio Leone "The Good, The Bad and The Ugly", prin scimbul repetat de priviri.Deasemeni o capodopera.

dan.apostol pe 30 Octombrie 2014 21:42
Capodoperă
Nicolas Boileau sau Despréaux ( 1636..... 1711) definea perfectiunea clasica prin unitatea de timp loc si actiune. Lumet stia ce face.
Theodoric pe 04 Octombrie 2014 18:15
A fi furios este alcatuit uneori din manfiestarile unor oameni.Acestia trebuie sa hotareasca soarta unui tanar.Cele doisprezece fete stand intr-o incapere de-alungul povestii,cu exceptia principalulul au acelasi judecata.Tanarul este salvat datorita singurulul jurat care a schimbat parerea tuturor.Acest titlu a transformat lumea clasicelor,reusind o excelenta.
CazaGio pe 21 Iulie 2014 19:11
Vinovat sau nevinovat ? Aceasta-i intrebarea !!!
12 Angry Men a fost unul din cele mai interesante filme pe care le-am vizionat in viata mea, din mai multe puncte de vedere. In primul rand, ideea productiei, aparent simpla, a fost una extrem de originala intrucat eu personal nu mai cunosc niciun film care sa fi abordat acest subiect si anume deliberarea continua, in scopul atingerii unanimitatii in luarea unei decizii. In al doilea rand, mi s-a parut iesit din comun felul cum si-a interpretat Henry Fonda personajul.. un actor desavarsit. In al treilea si ultimul rand, m-a captivat modul in care, pe parcursul unor discutii legate de actul de justitie si felul in care trebuie privit si interpretat, ies la iveala trasaturile, atat bune cat si rele,ale oamenilor pusi in fata unei decizii a carei importanta nu o putem pune la indoiala, intrucat se afla in joc viata unui om. In concluzie, un film pe care il recomand tuturor !
radu3455 pe 03 Iulie 2014 12:24
cel mai bun film law buget pe care l-am vazut,sincer nu m-am asteptat sa fie asa de captivant,dialogurile fac totul in film iar accentul se pune in special pe detalii,isi merita locul 8 in topul Imdb,vi-l recomand nota10
Nyghty pe 23 Decembrie 2013 23:43
Nu stiu daca sunt singurul, dar in timpul urmaririi dezbaterii celor 12 simteam ca privesc o piesa de teatru de-a lui Caragiale, in care caracterul uman era fin relevat prin prisma detaliilor. N-am putut sa nu ma abtin si sa nu fac o paralela cu sistemul juridic de la noi, gandindu-ma cati oameni or fi fost trimisi prin inchisori pe baza unor marturii indoielnice sau ale unor interese ascunse.
Dupa vizionarea sa, raman cu gustul amar ca omul, "in profunzimea sa", reuseste sa fie superficial tocmai in momentele in care trebuie sa ia deciziile importante, fapt extrem de bine subliniat in film.

iulian94 pe 25 Octombrie 2013 20:21
Un film simplu si ieftin dar foarte bine facut. Filmul merita vazut este foarte bun.
MYCHAEL pe 24 Iunie 2013 00:24
10 !!!!
Este probabil cel mai original si surprinzator film pe care l am vazut pana acum . Mereu apar elemente care pur si simplu te lasa fara cuvinte . Filmul este o capodopera ... si il recomand tuturor cinefililor .
Tyybi1 pe 20 Iunie 2013 12:14
Ce mi se pare suspect e ca multe din comentarii au foarte multe voturi negative. Nu stiu de ce !
Oricum, genial film !